Európa čelí trvalej energetickej a geopolitickej kríze. To ju oslabí a ohrozí jej globálne postavenie

Európa čelí trvalej energetickej a geopolitickej kríze. To ju oslabí a ohrozí jej globálne postavenie

Bratislava 26. novembra 2022 (HSP/Economist/Foto:Pixabay)

 

Ak sa opýtate európskych priateľov vo svete, čo si myslia o vyhliadkach starého kontinentu, často odpovedajú s dvoma pocitmi. Prvou je obdiv. V boji na pomoc Ukrajine a proti ruskej agresii Európa preukázala jednotu, odvahu a principiálnu ochotu znášať obrovské náklady. Druhým pocitom je však znepokojenie. Brutálny hospodársky tlak bude v roku 2023 a neskôr predstavovať skúšku odolnosti Európy. Rastú obavy, že prestavba globálneho energetického systému, americký hospodársky populizmus a geopolitické rozpory ohrozujú dlhodobú konkurencieschopnosť Európskej únie a nečlenských krajín vrátane Británie. Ohrozená nie je len prosperita kontinentu, ale aj zdravie transatlantického spojenectva, píše britský liberálny týždenník The Economist

europa
Ilustračné foto

Nenechajte sa oklamať prívalom dobrých správ z Európy v posledných týždňoch. Ceny energií sa oproti letnému obdobiu znížili a vďaka dobrému počasiu sú zásobníky plynu takmer plné. Energetická kríza však stále predstavuje nebezpečenstvo. Ceny plynu sú šesťkrát vyššie ako ich dlhodobý priemer. Rusko 22. novembra pohrozilo, že škrtí posledný funkčný plynovod do Európy, aj keď raketové útoky spôsobili núdzové výpadky elektriny na Ukrajine. Európske zásobníky plynu sa budú musieť v roku 2023 opäť doplniť, tentoraz však bez akéhokoľvek ruského plynu dodávaného potrubím.

Reklama

Energetická zbraň Vladimíra Putina si vyberie daň nielen na Ukrajine. Naše modelovanie naznačuje, že v bežnej zime je 10 % nárast reálnych cien energie spojený s 0,6 % nárastom úmrtí. Preto by energetická kríza v tomto roku mohla spôsobiť viac ako 100 000 ďalších úmrtí starších ľudí v celej Európe. Ak je to tak, Putinova energetická zbraň by si mohla vyžiadať viac životov mimo Ukrajiny než jeho delostrelectvo, rakety a drony priamo na jej území. To je ďalší dôvod, prečo je odpor Ukrajiny voči Rusku aj bojom Európy, pokračuje The Economist.

Podľa liberálneho týždenníka, Vojna vytvára aj finančnú zraniteľnosť. Inflácia v energetike sa prenáša do zvyšku európskej ekonomiky, čo vytvára akútnu dilemu pre Európsku centrálnu banku. Tá musí zvýšiť úrokové sadzby, aby mohla kontrolovať ceny. Ak však zájde príliš ďaleko, mohlo by to destabilizovať slabších členov eurozóny, v neposlednom rade zadlžené Taliansko.

Reklama

Aj keď energetická kríza zúri, vojna odhalila zraniteľnosť európskeho obchodného modelu. Príliš veľa európskych priemyselných podnikov, najmä nemeckých, sa spoliehalo na bohaté energetické vstupy z Ruska. Množstvo spoločností sa tiež stalo závislejšími od inej autokracie, Číny, ako koncového trhu. Vyhliadka na prerušenie vzťahov s Ruskom, štrukturálne vyššie náklady a oddelenie Západu od Číny znamenali v mnohých správnych radách zúčtovanie.

Podľa The Economist, tento strach ešte umocnil americký hospodársky nacionalizmus, ktorý hrozí, že vo víre dotácií a protekcionizmu pritiahne aktivity za Atlantik. Zákon prezidenta Joea Bidena o znížení inflácie zahŕňa 400 miliárd dolárov na podporu energetiky, výroby a dopravy a obsahuje ustanovenia o výrobe v Amerike. V mnohých ohľadoch sa tento program podobá priemyselnej politike, ktorú už desaťročia uplatňuje Čína. Keďže ostatné dva piliere svetovej ekonomiky sú čoraz intervencionistickejšie a protekcionistickejšie, Európa so svojím zvláštnym trvaním na dodržiavaní pravidiel Svetovej obchodnej organizácie o voľnom obchode vyzerá ako figúrka.

Podniky už reagujú na dotácie. Northvolt, cenený švédsky startup vyrábajúci batérie, vyhlásil, že chce rozšíriť výrobu v Amerike. Španielska energetická spoločnosť Iberdrola investuje v Amerike dvakrát viac ako v Európskej únii. Mnohí šéfovia varujú, že kombinácia drahej energie a amerických dotácií spôsobuje, že Európe hrozí masová deindustrializácia. Basf, nemecký chemický gigant, nedávno predstavil plány na “trvalé” zmenšenie svojich európskych prevádzok. Nepomáha ani to, že Európa starne rýchlejšie ako Amerika.

Podľa britského týždenníka, strata investícií robí Európu chudobnejšou a prispieva k pocitu klesajúcej hospodárskej sily. V porovnaní so svojou trajektóriou HDP spred krízy si Európa počína horšie ako ktorýkoľvek iný hospodársky blok. Zo 100 najhodnotnejších firiem sveta je len 14 európskych. Politici budú v pokušení zahodiť knihu pravidiel a reagovať vlastnými dotáciami v rámci stupňujúcich sa pretekov v zbrojení podnikových výhod. Nemecký minister hospodárstva obvinil Ameriku z “vysávania investícií”. Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval na “európske prebudenie”.

Spor o dotácie teda tiež živí napätie medzi Amerikou a Európou. Americká finančná a vojenská podpora pre Ukrajinu výrazne prevyšuje európsku a keďže sa Amerika orientuje na Áziu, aby čelila výzve zo strany Číny, vadí jej, že EÚ neplatí za svoju vlastnú bezpečnosť. Väčšina členov NATO nedokázala splniť cieľ vynakladať 2 % hrubého domáceho produktu na obranu. EÚ bola v otázke ruskej agresie ohromujúco naivná. Hoci vojna spôsobila, že sa Amerika a Európa po roztržkách v trumpovských rokoch zjednotili, hrozí, že dlhý konflikt a hospodárske napätie ich postupne opäť rozdelia. Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching by z toho mali radosť, myslí si The Economist.

Reklama

Aby sa Amerika vyhla nebezpečnému rozkolu, musí vidieť širší obraz. Bidenov protekcionizmus hrozí, že Európa stratí svoju vitalitu, aj keď Amerika podporuje ukrajinskú armádu a armády tankerov prechádzajú cez Atlantik, aby zásobovali Európu energiou. Hlavným cieľom Bidenomiky je zabrániť Číne ovládnuť kľúčové odvetvia: Amerika nemá strategický záujem na odčerpávaní európskych investícií. Mala by umožniť európskym firmám získať jej energetické dotácie a hlbšie integrovať transatlantické energetické trhy, pokračuje The Economist.

Európa medzitým musí chrániť svoje hospodárstvo pred energetickým tlakom. Systémy, ktoré sa oprávnene zameriavajú na dotovanie základných energetických potrieb spotrebiteľov a podnikov, by mali obmedziť dopyt tým, že budú účtovať vyššie ceny na okraji, ako je to v Nemecku. Na zníženie dlhodobých cien energie by Európa mala urýchliť revolúciu v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a zároveň udržať trhy s energiou otvorené hospodárskej súťaži. Musí sa tiež prispôsobiť novej bezpečnostnej realite. To znamená, že musí vynakladať viac prostriedkov na obranu, aby mohla prevziať bremeno, keď Amerika presunie svoj pohľad na Áziu, odporúča The Economist.

Okrem obdivu a znepokojenia je ďalšou emóciou, ktorá ovláda transatlantické vzťahy, frustrácia, pokračuje týždenník. Amerika je podráždená hospodárskou letargiou Európy a jej neschopnosťou brániť sa; Európa je pobúrená americkým hospodárskym populizmom. Ale tak ako Európa nesmie byť rozdelená vojnou, tak je nevyhnutné, aby sa najsilnejšie demokratické spojenectvo v dejinách prispôsobilo – a vydržalo, uzatvára britský liberálny týždenník.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:20

Štátna spoločnosť MH Invest v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR podpísala kúpnu zmluvu so spoločnosťou Winkelmann Building + Industry Slovakia. MH Invest predáva časť pozemku priemyselného parku v Rimavskej Sobote za 3.542.537 eur bez DPH, ktorú určil znalecký posudok a na ktorom Winkelmann Group postaví závod na výrobu zásobníkov teplej vody. Informovala o tom Mária Pavlusík, hovorkyňa MH SR. Spoločnosti MH Invest sa podľa nej podarilo odovzdať pozemky 28. marca.

17:19

Taliansko odsúdilo trest smrti pre iránskeho rappera za podporovanie celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou mladej Kurdky Mahsy Amíníovej.

16:57

Namiesto rozvoja a prosperity Slovensku pre rozvrat právneho štátu hrozí úplné zastavenie eurofondov. Opozičná poslankyňa parlamentu Veronika Remišová (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) tak reagovala na vyhlásenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ministra investícií Richarda Rašiho (Hlas-SD) po kontrolnom dni na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

16:56

Potraviny na Slovensku sú drahšie ako v Poľsku o takmer 40 %. S vysokými cenami energií a pohonných látok vládny kabinet nechce nič robiť napriek predvolebným sľubom. Uviedli to predstavitelia opozičného hnutia Slovensko pri hodnotení polročného pôsobenia vlády Roberta Fica (Smer-SD).

16:55

 Lídri Spojených štátov, Británie, Francúzska a vyše desiatich ďalších krajín vyzvali v spoločnom vyhlásení palestínske militantné hnutie Hamas, aby prepustilo množstvo rukojemníkov, ktorých zadržiava. 

16:54

Nemecká veľvyslankyňa v Číne Patricia Florová uviedla, že si ju čínske úrady predvolali v spojitosti so zatknutím štyroch Nemcov podozrivých zo špionáže v prospech Číny. 

16:52

Belgicko predvolá izraelského veľvyslanca, aby vysvetlil úmrtie humanitárneho pracovníka belgickej rozvojovej agentúry Enabel a členov jeho rodiny pri vzdušnom útoku v Pásme Gazy.

16:51

Najvyšší súd amerického štátu New York zrušil rozsudok nad hollywoodskym producentom Harveym Weinsteinom z roku 2020, v ktorom ho uznali za vinného zo sexuálnych trestných činov. Nariadil zároveň nový proces v prípade.

16:50

Švédsko na budúci rok prispeje zredukovaným práporom do síl NATO v Lotyšsku. Cieľom je podporiť tento pobaltský štát po ruskej invázii na Ukrajinu, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson.

16:49

Spolkový snem, dolná komora nemeckého parlamentu, výraznou väčšinou schválila 15. jún ako národný Deň veteránov. V tento deň si každoročne uctia vojakov, ktorí slúžia či slúžili krajine.

16:48

Šéf bieloruskej KGB vyhlásil, že jeho krajina zabránila pokusu o dronové útoky z Litvy, ktoré mierili na hlavné mesto Minsk a okolité oblasti. Litva obvinenia rázne odmietla.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali