EÚ si programom Erasmus+ chce udržať univerzitné vzdelávanie na svetovej úrovni

EÚ si programom Erasmus+ chce udržať univerzitné vzdelávanie na svetovej úrovni

Bratislava/Brusel 11. júla (TASR) – Európska komisia (EK) otvorila dnes novú stratégiu pod názvom "Európske vysokoškolské vzdelávanie vo svete", ktorá má za cieľ zabezpečiť, aby európski absolventi nadobudli medzinárodné zručnosti potrebné na prácu kdekoľvek na svete a aby Európa zostala pre medzinárodných študentov tou najatraktívnejšou destináciou.

Za situácie, keď sa rozmery medzinárodného vysokoškolského vzdelávania výrazne menia, je to pri rastúcej konkurencii z krajín, ako sú Čína a India, pre EÚ výzva k radikálnej revízii fungovania 4000 európskych univerzít – a to nielen ich pôsobenia na medzinárodnej scéne, ale aj ich spôsobu odovzdávania vedomostí európskym študentom vo vlastných krajinách.

V rámci nového programu EÚ pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport, bude programu Erasmus+ pridelených vyše 400 miliónov eur ročne na podporu medzinárodných výmen študentov a zvýšenú spoluprácu medzi európskymi univerzitami a ich partnermi na celom svete.

"Je nutné, aby európske univerzity uvažovali globálne. Musia konať strategicky, aby využili povesť Európy ako kontinentu s najkvalitnejším vysokoškolským vzdelávaním," uviedla eurokomisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Andrulla Vasiliová.

Reklama

Komisárka upozornila, že zatiaľ čo mnohé európske univerzity sú dobre prepojené v rámci EÚ, viacerým chýba jasná stratégia upevňovania vzťahov s partnermi mimo Európy. Toto treba podľa nej urýchlene zmeniť, a preto bude EK podporovať členské štáty pri vytváraní medzinárodných sietí vysokoškolského vzdelávania.

Na univerzitách a iných vysokoškolských inštitúciách v EÚ študuje 19 miliónov študentov. Komisia zdôrazňuje, že univerzity musia vytvoriť medzinárodné vzdelávacie programy, podporovať jazykové zručnosti a rozširovať digitálne vzdelávanie.

Reklama

Očakáva sa, že celkový počet vysokoškolských študentov na svete vzrastie štvornásobne: z približne 100 miliónov v roku 2000 na 400 miliónov v roku 2030, pričom najprudší nárast zaznamená Ázia a Latinská Amerika.

Európa v súčasnosti priťahuje približne 45 percent všetkých medzinárodných študentov, ale jej konkurenti rýchlo zvyšujú investície do vysokoškolského vzdelávania. Najviac medzinárodne mobilných študentov poskytuje Čína, India a Južná Kórea.

Nový program Erasmus+, ktorý sa má spustiť v januári 2014, bude prvýkrát ponúkať študentom spoza hraníc Európy príležitosť stráviť časť svojho vysokoškolského štúdia na európskej univerzite a domácim študentom zase ponúkne možnosť študovať mimo Európy.

Okrem troch miliónov výmen študentov a personálu v rámci EÚ sa bude z programu financovať 135.000 takýchto výmen medzi EÚ a zvyškom sveta, teda o 100.000 viac, než ponúka súčasný program Erasmus Mundus.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

18:44

Najvyšší súd USA pojednával o tom, či sa na bývalého prezidenta Donalda Trumpa vzťahuje imunita voči trestnému stíhaniu za činy z obdobia, keď pôsobil vo funkcii. Rozhodnutie súdu by mohlo mať ďalekosiahle dôsledky.

Najvyšší súd rozhoduje o imunite Trumpa voči trestnému stíhaniu
Na snímke bývalý americký prezident Donald Trump
18:41

Haitský premiér Ariel Henry odstúpil z funkcie, oznámila jeho kancelária. Otvoril tak cestu k sformovaniu novej vlády v karibskej krajine, ktorú sužuje násilie gangov.

Haitský premiér Henry rezignoval
Na snímke haitský premiér Ariel Henry
18:40

Audit na poľskom ministerstve obrany za predchádzajúcej vlády odhalil množstvo previnení, vrátane krádeže hodnotných predmetov, uviedol námestník ministra obrany Cezary Tomczyk.

18:35

Kozmická loď Šen-čou-18 (Božská loď) s trojčlennou posádkou odštartovala k vesmírnej stanici Tchien-kung (Nebeský palác), uviedli štátne médiá.

17:20

Štátna spoločnosť MH Invest v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR podpísala kúpnu zmluvu so spoločnosťou Winkelmann Building + Industry Slovakia. MH Invest predáva časť pozemku priemyselného parku v Rimavskej Sobote za 3.542.537 eur bez DPH, ktorú určil znalecký posudok a na ktorom Winkelmann Group postaví závod na výrobu zásobníkov teplej vody. Informovala o tom Mária Pavlusík, hovorkyňa MH SR. Spoločnosti MH Invest sa podľa nej podarilo odovzdať pozemky 28. marca.

17:19

Taliansko odsúdilo trest smrti pre iránskeho rappera za podporovanie celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou mladej Kurdky Mahsy Amíníovej.

16:57

Namiesto rozvoja a prosperity Slovensku pre rozvrat právneho štátu hrozí úplné zastavenie eurofondov. Opozičná poslankyňa parlamentu Veronika Remišová (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) tak reagovala na vyhlásenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ministra investícií Richarda Rašiho (Hlas-SD) po kontrolnom dni na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

16:56

Potraviny na Slovensku sú drahšie ako v Poľsku o takmer 40 %. S vysokými cenami energií a pohonných látok vládny kabinet nechce nič robiť napriek predvolebným sľubom. Uviedli to predstavitelia opozičného hnutia Slovensko pri hodnotení polročného pôsobenia vlády Roberta Fica (Smer-SD).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali