Luxemburg 9. októbra (TASR) – Hlavnou témou dnešného zasadnutia ministrov financií EÚ (Ecofin) v Luxemburgu je daň z finančných transakcií (FTT), ktorú presadzujú predovšetkým Nemecko a Francúzsko.
Určitá zmena nastala v pomere síl v radoch členských štátov EÚ, keď v pondelok počas zasadania Euroskupiny sa k šestici krajín, ktoré jasne podporujú zavedenie dane z finančných prevodov, pripojilo aj Grécko. Podporné stanovisku zvažuje aj Estónsko.
Do šestice krajín patria Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko a Slovinsko.
Z celkového počtu 27 členských krajín sa musí v prospech FTT rozhodnúť aspoň deväť krajín, ktoré by spoločne zaviedli toto nové zdaňovacie opatrenie. V tomto smere optimisti zavedenia dane z finančných transakcií najväčšie nádeje vkladajú do Talianska a Španielska respektíve do tretej a štvrtej najväčšej európskej ekonomiky. Podpora aspoň jedného z týchto veľkých štátov by posilnila myšlienkový tábor, že FTT sú prospešné pre ekonomické oživenie. Okrem toho, ani Poľsko ešte nepovedalo posledné slovo a očakáva sa, že zavedenie FTT tiež podporí.
"Čím viac štátov tento nápad podporí, tým lepšie pre dosiahnutie tohto významného cieľa," uviedol dnes eurokomisár pre finančné záležitosti Olli Rehn. Ako dodal, Európska komisia (EK) dúfala, že sa do dnešného dňa vyjadrí pre FTT oveľa viac členských krajín EÚ.
Tábor kritikov zavedenia nového druhu dane, na čele ktorého sú Spojené kráľovstvo a Švédsko a má podporu Holandska a tiež Českej republiky, argumentuje tvrdením, že dane z finančných transakcií odplašia z priestoru EÚ zahraničné investície. Tento nápad by podľa názorov z Londýna a Štokholmu mal zmysel iba vtedy, ak by bol uplatniteľný na globálnej úrovni, čo je ilúzia pre silný odpor Spojených štátov.
"Stále si myslíme, že daň z finančných prevodov je veľmi nebezpečná daň. Bude mať negatívny dopad na ekonomický rast," uviedol v tejto súvislosti švédsky minister financií Anders Borg.