Brusel 6. novembra (TASR) – Európska komisia navrhla dnes právne predpisy potrebné na to, aby Európska únia formálne ratifikovala druhé záväzné obdobie Kjótskeho protokolu o klimatických zmenách (2013–2020).
EÚ, jej členské štáty a Island sa zaviazali, že v priebehu druhého obdobia spoločne dosiahnu 20-percentné zníženie svojich celkových spoločných emisií skleníkových plynov v porovnaní s úrovňou v roku 1990 alebo s inými východiskovými rokmi, ktoré si zvolili.
Tento záväzok je v súlade s "klimaticko-energetickým balíkom" právnych predpisov z roku 2009 a odzrkadľuje opatrenia balíka zamerané na zníženie emisií na úrovni EÚ a jednotlivých členských štátov.
Európska komisárka pre oblasť klímy Connie Hedegaardová pripomenula, že ratifikácia druhého obdobia Kjótskeho protokolu podčiarkuje záväzok EÚ, aby medzinárodné opatrenia v oblasti klimatických zmien boli právne záväzné a vychádzali zo stanovených pravidiel.
"Naše odhodlanie plniť naše záväzky sa odráža v skutočnosti, že EÚ v praxi uplatňuje ciele a pravidlá druhého záväzného obdobia Kjótskeho protokolu už od jeho začiatku, čiže od januára tohto roku. Formálnou ratifikáciou druhého obdobia pomôže Európa tomu, aby čo najskôr nadobudlo platnosť na medzinárodnej úrovni," uviedla Hedegaardová.
Komisárka vyjadrila nádej, že Európsky parlament, Rada EÚ, členské štáty a Island dokončia príslušné ratifikačné postupy čo najskôr.
Komisia dnes predložila dva legislatívne návrhy. Ide o návrh rozhodnutia Rady EÚ o ratifikácii zmeny Kjótskeho protokolu z Dauhy, ktorým sa stanovuje druhé záväzné obdobie, a návrh nariadenia EP a rady o technických otázkach súvisiacich s vykonávaním opatrení druhého obdobia.
Rozhodnutím o ratifikácii sa nemenia žiadne vnútroštátne ciele stanovené v klimaticko-energetickom balíku ani "strop" emisií v rámci systému EÚ pre obchodovanie s emisiami (EU ETS), ktorý v roku 2020 bude o 21 percent pod úrovňou z roku 2005.
Oba návrhy postúpili Európskemu parlamentu a Rade EÚ. Komisia si želá, aby ratifikácia na úrovni EÚ a na úrovni jednotlivých členských štátov a Islandu prebehla do februára 2015. EÚ, jej členské štáty a Island potom súčasne uložia svoje listiny o prijatí v OSN, čím umožnia, aby zmena z Dauhy nadobudla platnosť v rovnakom čase pre všetkých.
Zmena Kjótskeho protokolu, ktorou sa stanovuje druhé záväzné obdobie, bola dohodnutá na konferencii OSN o klimatických zmenách v katarskom hlavnom meste Dauha v decembri 2012.