Brusel 14. septembra (TASR) – V súčasnosti je z celej Európy hlásených okolo 16.000 cudzích druhov rastlín a živočíchov, uvádza sa v dnes zverejnenej správe Európskej komisie (EK).
Odpoveď na otázku, akým veľkým nebezpečenstvom sa tieto druhy stanú pre miestnych živočíchov a rastliny žijúce vo voľnej prírode, má dať vytvorenie Európskej informačnej siete zhromažďujúcej údaje o cudzích druhoch (EASIN).
Činnosť siete odštartovalo dnes Spoločné výskumné centrum (JRC) – vnútorný vedecký útvar EK. Táto informačná sieť, prvá svojho druhu v Európe, je dôležitým krokom na riešenie hrozby cudzích druhov, ktoré sa stávajú inváznymi.
Invázne druhy predstavujú vážne ohrozenie biodiverzity a prírodných zdrojov, s hospodárskym dosahom odhadovaným na približne 12 miliárd eur ročne.
"Nepôvodné invázne druhy spôsobujú stále väčšie problémy pre naše prírodné zdroje, zdravie ľudí a hospodárstvo. Toto riziko vyplýva z cudzích druhov, ktorých počet rýchlo narastá v čoraz viac prepojenom svete," upozornil komisár pre životné prostredie Janez Potočnik.
Podľa komisára sieť EASIN pomôže ľuďom v Európe získať lepšie informácie o tom, kde sa nepôvodné druhy vyskytujú a ako sú rozšírené. A podporí sa lepšie rozhodovanie o tejto zložitej otázke aj na úrovni politiky.
Počet cudzích druhov — cudzorodých organizmov, ktoré sa udomácňujú v novom prostredí — sa zvyšuje na celom svete.
Väčšina z nich nepredstavuje výrazné riziko pre ich nové životné prostredie. Niektoré z nich sa však tak úspešne prispôsobili novému prostrediu, že sa stávajú inváznymi: z biologickej osobitosti sa stávajú skutočným nebezpečenstvom pre miestne ekosystémy, plodiny a dobytok, ohrozujúcim naše environmentálne a sociálne blaho. Nepôvodné invázne druhy sú druhou najčastejšou príčinou straty biodiverzity, po zmene biotopov.
Jadrom siete EASIN je katalóg, ktorý v súčasnosti obsahuje vyše 16.000 druhov. Tento súpis všetkých hlásených cudzích druhov v Európe je výsledkom spracovania, overovania a normalizácie informácií dostupných on-line a v odbornej literatúre.
Boj proti inváznym cudzím druhom je jedným zo šiestich hlavných cieľov stratégie EÚ na ochranu biodiverzity do roku 2020 a komisia pripravuje konkrétne návrhy na posilnenie právnych predpisov v tejto oblasti.
(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem