„V súčasnosti sa k našim hraniciam sťahuje 200 000 až 250 000 migrantov. Snažíme sa im zabrániť pomocou určitých opatrení, ale nie je to ľahké. Je to ťažké, sú to predsa ľudia,” povedal Erdogan na konferencii 2. januára v hlavnom meste Turecka.
Nová intenzívna vojenská kampaň Sýrskej armády vyvolala nový prílev utečencov z oblasti Idlib k tureckým hraniciam. Oblasť Idlib má štyri milióny obyvateľov, a z toho až 250 000 ľudí má byť teraz na ceste.
Turecko vyzvalo Rusko, aby využilo svoj vplyv na sýrskeho prezidenta, na zastavenie ofenzívy. Tureckí a ruskí prezidenti Recep Tayyip Erdogan a Vladimír Putin sa stretnú v Istanbule 8. januára s cieľom spustenia ropovodu. Budú ale diskutovať aj o najnovšom vývoji v Sýrii a Líbyi.
Erdogan kritizoval západné mocnosti za to, že v utečeneckej kríze nerobia dosť, a povedal: „Nemôžeme stavať bariéry alebo ploty proti týmto ľuďom rovnako ako Západ.” Turecko je presvedčené, že pri prijímaní migrantov utekajúcich pred násilím musí zvoliť humánny spôsob, zdôraznil Erdogan, pričom pripomenul, že v jeho 81 provinciách Turecko hostí približne päť miliónov utečencov.
„Hoci ma Západ viac zdrojov ako my, prečo ich neakceptujú a prečo neotvárajú brány?” spýtal sa Erdogan.
Erdogan však kritizuje aj arabské štáty. Turecká politika otvorených dverí predstavuje podľa Erdogana veľmi dôležitú lekciu ľudstva pre západný aj arabský svet.
Erdogan povedal, že sa Arabská liga spojila a prijala rozhodnutia o vylúčení Turecka, napriek tomu, že takmer všetci zo štyroch miliónov sýrskych utečencov v Turecku sú Arabi a iba 350 000 z nich sú Kurdi.
“Arabská liga neprihliada na to, že Turecko prijíma Arabov a stále prijíma rozhodnutia proti Turecku,” uviedol Erdogan. „ Prečo robia takéto nehanebné rozhodnutia? Lebo majú rozličné predstavy. Nepôjdem tu do detailov,” a dodal, že: “Turecko je hostiteľom všetkých týchto utečencov, pretože je to Turecko. Sme Turecko. Samo to nám dáva silu a nadradenosť, ktorú nikto nemá.”
Koľko utečencov sa skutočne nachádza na ceste, je ťažké odhadnúť. Pred dvoma týždňami to bolo podľa Erdogana 80 000 a teraz počet vzrástol na 250 000. To, že ale na ceste veľké počty utečencov sú, je viac menej isté. Rétorika Erdogana, ktorý otvorene vyzval Západ k otvoreniu brán, však pôsobí aj ako taktika jemného vydierania Európskej únie. Do Turecka sa totiž chystá aj nemecká kancelárka Angela Merkelová a je dosť možné, že si práve pre túto návštevu turecký prezident takúto taktiku zvolil.
Andrea Lopatková