Turecký prezident kritizoval nálety ruských vzdušných síl na severozápade Sýrie, pričom však Ruskú federáciu konkrétne nemenoval. Konštatoval však, že pod zámienkou bombardovania postavení tzv. Islamského štátu dochádza k útokom na Turkménov v regióne. Agentúra DPA pripomenula, že vláda v Ankare podporuje turkménskych povstalcov v Sýrii, bojujúcich proti tamojšiemu režimu prezidenta Bašára Asada.
Warren: Turci desaťkrát slovne varovali ruskú posádku. Odborník, ktorého cituje Reuters však hovorí len o niekoľkých sekundách, počas ktorých lietadlo vykonávalo prelet. Moskva si zasa stojí za tým, že lietadlo nebolo v tureckom vzdušnom priestore
Spojené štáty počuli komunikáciu medzi tureckými a ruskými pilotmi pred dnešným zostrelením ruského stroja, informoval hovorca americkej armády Steve Warren.
Podľa agentúry AP Warren novinárom v Pentagóne povedal, že americká armáda bola “schopná počuť všetko, čo sa dialo”.
Na otázku, či USA môžu určiť z radarových snímok prípadný prienik ruského stroja do tureckého vzdušného priestoru, Warren uviedol, že o tom ešte stále zbierajú informácie.
Avšak na otázku, či môže potvrdiť, že turecká posádka desaťkrát slovne varovala ruskú posádku, ale tá nereagovala, Warren odpovedal: “Áno.”
Avšak, podľa nemenovaného amerického predstaviteľa, na ktorého sa odvoláva agentúra Reuters, sa Spojené štáty domnievajú, že ruské bojové lietadlo Su-24 vletelo do tureckého vzdušného priestoru pravdepodobne len na niekoľko sekúnd predtým, než ho zostrelila turecká stíhačka F-16. Podľa neho je hodnotenie incidentu založené na predbežných údajoch. Spojené štáty, incident stále ešte vyšetrujú, dodal.
Moskva zasa uviedla, že stroj sa v čase tureckého útoku nachádzal v sýrskom vzdušnom priestore a po zostrelení dopadol na sýrske územie. Ankara ale tvrdí, že ruské lietadlo ignorovalo výstrahy a vletelo do tureckého vzdušného priestoru.
NATO vyzvalo Turecko, aby zachovalo rozvahu
NATO vyzvalo Turecko, aby zachovalo rozvahu po dnešnom incidente. Diplomati po mimoriadnej schôdzke v Bruseli pre agentúru Reuters uviedli, že zatiaľ čo nikto zo zástupcov 28 členských štátov NATO neobhajoval ruskú akciu, mnohí vyjadrili obavy z toho, že Turecko nevyprevadilo ruský stroj zo svojho vzdušného priestoru.
“Existujú aj iné spôsoby, ako zvládnuť takéto incidenty,” povedal jeden z diplomatov. Šéf NATO Jens Stoltenberg po schôdzke vyzval na zachovanie pokoja a vzájomnú komunikáciu medzi Moskvou a Ankarou, informovala agentúra DPA. Stoltenberg uviedol, že je potrebné pracovať na vývoji a posilnení mechanizmu, ktorý by zabránil takýmto incidentom v budúcnosti. Dodal, že NATO stojí pri Turecku a podporuje jeho územnú celistvosť.
Obama a Hollande vyzvali Rusko a Turecko, aby sa vyhli eskalácii napätia
Šéf Bieleho domu Barack Obama a francúzsky prezident Francois Hollande vyzvali Rusko a Turecko, aby sa vyhli eskalácii napätia. “Turecko ako každá iná krajina má právo brániť svoje územie a svoj vzdušný priestor,” povedal Obama na spoločnej tlačovej konferencii s Hollandom v Bielom dome.
“Práve teraz je pre nás veľmi dôležité ubezpečiť sa, že Rusi a Turci navzájom komunikujú, aby zistili, čo sa stalo, a prijali opatrenia na odvrátenie akéhokoľvek druhu eskalácie,” citovala Obamu agentúra Reuters. Hollande vyhlásil, že “musíme zabrániť eskalácii. Bolo by to mimoriadne škodlivé”.
Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva: Ruský vrtuľník musel po zásahu raketou pristáť v sýrsko-tureckom pohraničí
Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Londýne prinieslo informáciu, že neďaleko sýrsko-tureckých hraníc núdzovo pristál ruský vrtuľník po tom, čo ho zasiahla raketa vystrelená sýrskymi rebelmi.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov odkázal médiá v tejto veci na rezort obrany. Ruské ministerstvo obrany sa však zatiaľ k tomuto incidentu nevyjadrilo. Zasiahnutý stroj mal podľa spomínanej exilovej organizácie, ktorej šéfom je človek, ktorý už viac ako desať rokov nebol v Sýrii, pristáť na území kontrolovanom sýrskymi vládnymi silami v provincii Lázikíjá.
Sýrski teroristi zverejnili na webe videozáznam zachytávajúci tento incident. Vedenie SOHR s odvolaním sa na informácie svojich zdrojov v Sýrii ďalej uviedlo, že na palube vrtuľníka sa v inkriminovanom čase nachádzalo najmenej desať osôb, ktoré však stihli evakuovať do bezpečia ešte pred druhým zásahom, ktorý stroj na zemi zničil.