Ankara 24. januára 2023 (HSP-Turkish Presidency via AP)
Turecký prezident Erdogan tvrdí, že žiaden jednotlivec nemá právo urážať islam alebo iné náboženstvo po tom, čo protimoslimský vodca dostal od švédskej vlády povolenie spáliť kópiu Koránu, informuje portál TRT World
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan povedal, že Švédsko by nemalo očakávať od Turecka žiadne dobré správy o jeho kandidatúre do NATO, ak nebude rešpektovať islam.
“Tí, ktorí spôsobili takúto hanbu pred naším veľvyslanectvom, by od nás nemali očakávať žiadnu priazeň v súvislosti s ich žiadosťou o členstvo v NATO,” povedal Erdogan po pondelkovom zasadnutí vlády v hlavnom meste Ankara.
Erdoganove ostré vyjadrenia prišli po tom, ako Rasmus Paludan, líder dánskej krajne pravicovej strany Stram Kurs (Tvrdá línia), v sobotu pod policajnou ochranou a s povolením švédskej vlády spálil pred tureckým veľvyslanectvom v Štokholme kópiu Koránu.
Dodal, že ak Švédsko “neprejaví úctu k náboženskému presvedčeniu” moslimov v Turecku a na celom svete, nedostane od Ankary žiadnu podporu.
Predtým turecké predsedníctvo pre náboženské záležitosti Diyanet oznámilo, že plánuje podniknúť právne kroky v zahraničí proti tomuto incidentu.
Tolerovanie a podpora teroristických skupín
Erdogan tiež kritizoval nedávny protest prívržencov zakázanej teroristickej skupiny PKK, ktorý mesto Štokholm povolilo.
“Ak tak veľmi milujú členov teroristickej organizácie a nepriateľov islamu, odporúčame im, aby na nich delegovali obranu svojej krajiny.”
Počas svojej viac ako 35 rokov trvajúcej teroristickej kampane proti Turecku má PKK, ktorú Turecko, USA a EÚ zaradili na zoznam teroristických organizácií, na svedomí smrť viac ako 40 000 ľudí vrátane žien, detí a dojčiat.
Švédsko a Fínsko v máji oficiálne požiadali o vstup do NATO, čím sa vzdali desaťročia trvajúcej vojenskej neangažovanosti, pričom toto rozhodnutie podnietila ruská vojna na Ukrajine.
Turecko, ktoré je členom NATO už viac ako 70 rokov, však vyjadrilo námietky a obvinilo obe krajiny z tolerovania a dokonca podpory teroristických skupín vrátane PKK.
Vstup každej krajiny do NATO si vyžaduje jednomyseľný súhlas členských štátov.
Najvyšší náboženský orgán sa obrátil na súd
Šéf predsedníctva pre náboženské záležitosti Ali Erbas medzitým v pondelok v hlavnom meste Ankara novinárom povedal, že zástupcovia náboženského orgánu a konzultanti v 120 krajinách protestujú proti incidentu.
“Pozdvihneme svoj hlas nielen proti ohavnému incidentu s pálením Koránu vo Švédsku, ale aj proti islamofóbnym útokom v európskych krajinách.”
Erbas uviedol, že turecké predsedníctvo pre náboženské záležitosti a Organizácia islamskej spolupráce (OIC) plánujú v stredu online stretnutie na túto tému.
Uviedol, že prostredníctvom listov oslovia aj zástupcov rôznych organizácií.
“Svoj postoj k takýmto útokom na Korán a mešity vyjadríme aj písaním listov na rôzne miesta,” povedal Erbas a vyzval na spoločný postup proti protimoslimským útokom na celom svete.