Epidemiológ Beran: Očkovanie nie je bodka za vírusmi. Nerobí človeka nesmrteľným

Praha 20. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Ramil Sitdikov,Pixabay,TASR/AP-Markus Schreiber)

 

Vo svete stúpajú covid štatistiky. Aktivita antivaxerov rastie. Ľudia by určite radi počuli, ako sa zachovať, keď už koronavírusom ochorejú. Prečo je stále tak veľká nedôvera k vakcínam? Ako neupadať do krajností? Ako nebyť pokusné morča alebo naopak sektársky antivaxer? Pre fakty si ideme k Jiřímu Beranovi, lekárovi, profesorovi a epidemiológovi

ockovanie
Ilustračné foto

Pán doktor, zase rastú covidové čísla, ako u nás, tak vo svete. Sme vo fáze, kedy ľudia váhajú s očkovaním. ľahostajní kvôli určitým obavám z vakcín. Niektorí sa boja očkovať, najmä ak sú vo fertilnom veku, znie – dúfam predsudok, že očkovaný môže stratiť rozmnožovaciu schopnosť… Preto by som touto otázkou začal. Je to pravda?

Jiří Beran: Vakcíny, ktoré sú v tejto chvíli k dispozícii že by ovplyvnili fertilitu? Objektívne vzaté a bez špekulácií hovorím, že neprebehla žiadna štúdia, ktorá by skúmala fertilitu mužov a žien pred a po očkovaní. Ak niekto vyvíja na internete úvahy týmto smerom, pravdepodobne vychádza z nejakých nepriamych indícií. Osobne si neviem predstaviť mechanizmus, ako by takáto sterilizácia mala zafungovať, a to či už u vakcín založených na messengerovej ribonukleovej kyseline alebo u vakcín založených na vírusovom vektore. Či vakcíny proti covidu môžu znížiť fertilitu, nie je preukázané.

 

U covidu by som si vedel predstaviť nebezpečenstvo horúčky, ktorá by mohla narušiť funkciu žliaz Ak ide o tie vakcíny, je snáď chyba v osvete, že sa to ľuďom dobre nevysvetlilo?

Z hľadiska vakcín sa podcenilo mnohé. Spočiatku sa hovorilo, že vakcíny sú bodkou za koronavírusom. , ktorí tomu rozumeli, vedeli, že to nie je žiadna bodka za chorobou. Každý človek, ktorý je očkovaný, nakoniec musí ochorieť, aby si vytvoril slizničnú imunitu, aby sa v bráne, kadiaľ vírus cez sliznicu nosohltanu vstupuje, vytvorila obrana. Ľudia sú dnes sklamaní, ak naočkované osoby naraz pozitívne testované. Malo sa zdôrazniť, že ak sú ľudia pozitívne testovaní, covid u nich prebieha mierne. A to je presne to, prečo sú vakcíny (aj v súčasnej podobe) výhodné.

Čo bolo ďalej zlé: nikdy sa u nás nesmelo pripustiť, že niekto nezomrel na covid, ale s covidom. Je v tom rozdiel. To bola ostatne myšlienka, ktorá sa zamlčala. Bývalý námestník ministra zdravotníctva prof. Černý bol za ňu perzekvovaný. Dnes už je to evidentné. Napríklad v dátach za september tohto roku sme videli, že 33% ľudí starších ako 60 rokov, ktorí zomreli (brané zo všetkých zomrelých nad 60 rokov), boli plne zaočkovaní a s plnou imunitou. Musíme teda prijať tézu, že očkovanie nás ochráni pred ťažkým ochorením a u tých, ktorí majú iné veľmi ťažké ochorenia, dochádza k tomu, že umierajú na svoje chronické choroby. Môže sa stať, že u takýchto zomrelých je navyše konštatovaná covid pozitivita.

Musíme začať hovoriť o tom, že je tu celý rad ľudí, ktorí umierajú s covidom, nie nevyhnutne na covid samotný. Bolo by potrebné, aby to zohľadnili zvodky štatistík. Dôležitým je tiež fakt, že by sme si mali uvedomiť, že keď už sme raz zaočkovaní, vôbec to neznamená, že časom nezomrieme, hoci na niečo iné ako je covid19

 

Ľudia sa často pýtajú, ako sa správa neliečený koronavírus. Ak ochorieme na covid, môžeme mu nechať voľný priebeh?

Neliečený koronavírus je riziko. Daná infekcia vytvára tri základné komplikácie. Komplikácie sú výraznejšie u osôb z rizikovej skupiny. Ide o osoby staršie 60 rokov, potom to všetky osoby mladšie, a síce s chronickým ochorením ako je cukrovka, ako je obezita, ako je ischemická choroba srdca Tieto osoby môžu byť ohrozené závažným priebehom ochorenia. Komplikácie sú tri.

Po prvé, keď sa vírus šíri, potláča tvorbu bielych krviniek, resp. lymfocytov. Dochádza k stavu, ktorému hovoríme lymfopénia, tá je veľmi úzko zviazaná s hospitalizáciou a úmrtím; čím je horšia, tým skôr privezú infikovaného do nemocnice, kde je veľké riziko smrti. Je potrebné s týmto počítať a imunitný systém posilňovať preventívne. Vo chvíli, keď je osoba pozitívne testovaná, stále som presvedčený o pozitívnom efekte niektorých imunomodulačných liekov (imunomodulátorov), ktoré budú napomáhať k tomu, aby k poklesu bielych krviniek nedošlo. Tento rok na jar sa u tohto typu komplikácie navyše ukázalo, že niektorí ľudia medzi nich patria hlavne , ktorých som predtým vymenoval , majú biele krvinky s povrchovým receptorom pre vírus. Namiesto, aby biela krvinka vírus zničila, vírus naopak vstúpi do bielej krvinky a zničí ju. V tomto zmysle sa koronavírus chová ako vírus HIV.

Ďalšia komplikácia vzniká z rozmnoženia vírusu v endotele ciev. Dochádza k porušeniu výstelky. Menia sa lokálne podmienky, čo vedie k vzniku trombov. Dochádza k tromboembolickej chorobe žilovej, ktorá môže mať rôzne prejavy. Je potrebné tiež na ňu od začiatku myslieť, resp. tým, že ľudia pri vysokej horúčke budú mať dostatočný príjem tekutín, budú mať bandážované dolné končatiny, budú využívať antiagregačné lieky či antikoagulačné lieky, ktoré sú na báze nízkomolekulárneho heparínu. To všetko sú veci, ktoré dokáže zariadiť praktický lekár. Ľudia, ktorí používajú tieto preparáty (ľudovo lieky na riedenie krvi), sú z hľadiska choroby na tom veľmi výhodne, pretože sa u týchto ľudí jedna z komplikácií možno vôbec nedostaví

Na konci prvého týždňa od začiatku nákazy sa stav mierne zhorší a hrozí tretia komplikácia. Zvýšenú teplotu začne sprevádzať mierna dychová nedostatočnosť. Veští to rozvoj tzv. druhotného zápalu pľúc, ten vzniká z toho, že vírus napáda dýchacie cesty, v ktorých sa ďalej rozmnožuje. Otvárajú sa brány pre bakteriálnu infekciu (sekundárnu infekciu). Tu sa nesmie zaváhať. Musí sa nasadiť empirická liečba antibiotikami: používajú sa potenciované penicilíny alebo makrolidy.

Ak sa počas prvého týždňa choroby covid19 bude myslieť na všetky tieto tri komplikácie zároveň, bude pri tom prebiehať symptomatická liečba ostatných príznakov ako horúčka, kašeľ a pod., tak samozrejme u daného človeka by nemalo dôjsť k zásadnejším komplikáciám. Ignorovanie týchto komplikácií však vedie k tomu, že sa ľudia dostávajú do nemocníc neskoro, navyše v zlom stave. Veľké percento ľudí má bohužiaľ problémy na základe komplikácií spojených s tromboembolickou chorobou (podľa veku: 30-70% ). Rad ľudí má sekundárny zápal pľúc. Toto všetko sú komplikácie, na ktoré je potrebné myslieť u pacientov v akomkoľvek veku, ktorí sa infikujú covidom

 

Keď človek cestuje. Platí stále, že vhodným (preventívnym) liekom je Isoprinosin?

Keď si ho vezmete od začiatku infekcie, od zistenia pozitivity či varovných a typických príznakov (strata čuchu, chuti), preparát mitiguje (vyvažuje) negatívny účinok vírusu v zmysle vírusom vyvolanej imunosupresie (nedostatok vlastnej telesnej imunity). Ak imunosupresia trvá u seniora týždeň, u mladého človeka deň dva, tento liek ktorý výrazne zvyšuje počty buniek, ktoré bojujú proti vírusu ( to takzvané NK bunky a cytotoxické Tlymfocyty) , napomáha veľmi výrazne prekonávaniu prvotnej imunosupresie, od ktorej sa v opačnom prípade odvíjajú všetky komplikácie.

 

Ako dlho brať Isoprinosin? Môže sa brať preventívne?

Preventívne by sa brať nemal. Pre bežného človeka to nemá zmysel, hoci v Pobaltských štátoch je hojne využívaný, aj v Poľsku pre takzvanú prevenciu akútnych vírusových respiračných ochorení.

Pomocou Isoprinosinu sa rozhýbe imunitný systém, ak sa užíva 1x či 2x denne 1 tableta po dobu 10 dní. Nasleduje dvadsaťdňová pauza. Potom sa cyklus 2krát zopakuje. Toto opatrenie rozhýbe, spružní imunitný systém. Zo štúdií sa ukazuje, že v určitých segmentoch populácie má toto význam na zníženie počtu akútnych respiračných vírusových ochorení. Ak sa Isoprinosinom lieči covid, je to na lekársky predpis, liek je vydaný ako offlabel, pacient si ho zaplatí. Pomocou lieku sa mitiguje efekt vírusovej imunosupresie. Čiže brať Isoprinosin, to začne.

Pri covide je dávkovanie 3-krát 2 tablety počas 7 dní; sedem dní úplne stačí; po odznení príznakov by sa mali dobrať 2 tablety. Je potrebné podporiť bunky, ktoré bojujú s covidom na maximum okolo piateho dňa. To, čo vírus uberie z imunitného systému, tento liek sa tam snaží vrátiť. Tým to nikdy nespadne do hladín, z ktorých nie je možné sa dostať.

 

Mám ešte otázku na rúška a respirátory. Ľudia na FB sa občas čudujú, ako to, že ak ide o infekčný materiál, že sa nedefinuje miesto odhadzovania takého nebezpečného materiálu...

Nejde o milióny rúšok zdravých ľudí. Skôr ide o rúška tých, ktorí boli v kontakte s niekým covid pozitívnym. Tu je s rúškom treba nakladať ako s možným biologicky kontaminovaným materiálom. Všeobecne sa uznáva, že každý taký je potrebné dať do samostatných igelitových sáčkov, tie sa potom môžu odhodiť do bežného odpadu, ale ani to nie je ideálne. V ordináciách musíme s týmto pracovať priamo ako s nebezpečným materiálom, musíme ho likvidovať tak, ako likvidujeme iný biologický materiál.

 

Ak niekto prechádza očkovaním (a doteraz ani covid nemal), môže covidom nakaziť niekoho napríklad v rodine?

Očkovaný proti covidu, pokiaľ nie je inak infikovaný živým vírusom, tým, že je očkovaný, nemôže nikoho nakaziť. Musel by byť nielen očkovaný, ale zároveň predtým infikovaný: potom i očkovaná osoba, ktorá nemá obranné látky na sliznici z minulosti (po predošlej chorobe covid19), niekoho iného nakaziť môže, síce pri intenzívnom kontakte.

 

AstraZeneca aj Moderna zaznamenali technologické problémy. Ampulky Moderny s vakcínou v Japonsku mali obsahovať mikroskopické kúsky kovu

Myslím, že ide o náhodu, resp. o systémovú chybu, ktorá sa bohužiaľ môže stať. Sme ľudia. Môže sa prihodiť, že niektorá šarža nezodpovedá 100% výrobnému protokolu a výrobnej praxi. Nevylučujem zlyhanie. Porovnávajte to vždy tým, aké veľké percento vakcíny sa vyrobí a uvoľní na trh.

Moderna
Ilustračné foto

Rovnako tak existujú prísne kritériá kontroly. Nemyslím, že by išlo o masový jav. Tiež sa písalo o sťahovaní šarží vakcín. Problémy boli aj u iných očkovacích látok. Pamätám si pred rokmi látku proti detským chorobám. Sťahovala sa kvôli neúčinnosti zložky proti vírusovej hepatitíde (žltačka B). Nič na svete nie je 100%. Podľa mňa ide o promile vyrobených dávok.

 

Ak má človek bezpríznakový covid a ide na očkovanie, môže si svoj stav zhoršiť?

Ak je to v akútnej fáze, nepomôže si. Všetko bude prebiehať s vyjadrenými symptómami. Je lepšie, aby ľudia chodili na očkovanie vo chvíli, keď sa cítia dobre. Covid má určité prodromálne (predbežné) príznaky. Človek napríklad cíti miernu bolesť v nosohltane. Cíti drobné zahlienenie, ďalšie príznaky: únavu, bolesť svalov. Je to dôvod, aby každý šiel na očkovanie, ak sa cíti fit. S postupujúcou zimnou sezónou je očkovanie teda zložitejšie, pretože všeobecne pribúda príznakov prechladnutia. Aj tak platí, na očkovanie ideme, ak sa cítime naskrz dobre.

 

Aká je skutočná miera zaočkovanosti v ČR? Sme blízko ideálu?

Dôležité je sa pozerať, či je prečkovaná seniorská časť populácie, a potom s chronickými ochoreniami. Nemáme naočkovaných niekoľko sto tisíc ľudí starších ako 65 rokov. Preto je potrebné zmeniť stratégiu od intenzívneho testovania na stratégiu, ktorá sa zameria na ochranu týchto osôb. Tieto osoby nie sú očkované, pritom sú pozitívne testované a patria do rizikovej skupiny. Radšej nebudem hovoriť čísla.

Len zdôrazním, že každý očkovaný musí koronavírus v nejakej podobe chytiť, musí sa s vírusom stretnúť a ochorieť ním, len potom v súčinnosti s vakcínou si telo vytvorí protilátky. Benefitom je, že covid prebehne o to pravdepodobnejšie v ľahšej forme. Všetkým ľuďom bola ponúknutá šanca očkovania. Či už je kto očkovaný, alebo nie je, každému pozitívne testovanému treba v nejakej forme pomôcť.

 

Čo mutácie vírusu? Vakcíny sú založené na tom, že naše telo zoznámia so Spike proteínom koronavírusu. Už ale nie s vnútrom vírusu. vakcíny účinné aj na mutácie?

Očkovacie látky boli vyvíjané proti pôvodnému wuchanskému vírusu. Teraz sme u nejakej štvrtej piatej mutácie. Ako povedal Dr. Fauci, to už je úplne iný vírus… Ak očkujeme proti pôvodnému vírusu, je to v nádeji, že existuje skrížená imunita, ktorá povedie k tomu, že na výbežok vírusu sa naviaže protilátka.

Protilátka hlavne vírus označí. Tým sa dá signál makrofágom, aby tento vírus zničili. Bez naviazania protilátky by vírus voľne cirkuloval v krvi. To je jeden z dôvodov, prečo sa odporúča masové využitie monoklonálnych protilátok, ktoré sú zamerané aj na iné domény než Spike proteíny. Protilátky majú ako neutralizačný efekt, tiež označovací. Vďaka tomu je možné partikele vírusu zfagocytovať.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Súd nariadil Azerbajdžanu a Arménsku, aby nezhoršovali svoj spor

0 icon

Haag 8. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Wikimedia)   Sudcovia Medzinárodného súdneho dvora (ICJ) nariadili Azerbajdžanu a Arménsku, aby nezhoršovali svoj spor. Obe strany sa podľa nich majú zdržať „akéhokoľvek konania, ktoré by mohlo zhoršiť alebo predĺžiť spor pred súdom alebo sťažiť jeho vyriešenie“. Obe krajiny sa na súdny dvor obrátili v súvislosti…

Naď: Slovensko je odhodlané podporiť aktivity OSN na udržanie mieru

0 icon

Bratislava 8. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovenská republika je odhodlaná podporiť aktivity Organizácie Spojených národov (OSN) na udržanie mieru a predchádzanie konfliktom, ktoré ohrozujú civilné obyvateľstvo a regionálnu bezpečnosť a stabilitu. Na rokovaní ministrov obrany krajín OSN, ktoré sa uskutočnilo prostredníctvom videokonferencie, to uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď…

USA a európski spojenci sa v súvislosti s Ukrajinou dohodli na úzkej spolupráci

0 icon

Washington 8. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Najvyšší predstavitelia Británie, Francúzska, Nemecka, Talianska a Spojených štátov sa počas utorňajšieho spoločného telefonátu dohodli, že budú veľmi úzko spolupracovať v súvislosti s koordinovaným a komplexným prístupom v reakcii na zhromažďovanie ruských vojsk pri hraniciach Ukrajiny. Vyhlásenie Bieleho domu citovala agentúra Reuters Americký…

Šeliga hovorí o ultimáte pre seniorov: “Ak budú aj naďalej riskovať svoje zdravie, je namieste, aby štát nariadil povinné očkovanie”

0 icon

Bratislava 8. decembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Bývalý podpredseda parlamentu, poslanec Juraj Šeliga zo strany Za ľudí sa pridáva ku radikálnym politikom, ktorí sú za povinné očkovanie proti covidu-19. Uviedol to v utorok v statuse na sociálnej sieti. Juraj Šeliga hovorí otvorene o "poslednej motivácii", ktorú ponúka štát kategórií občanov nad…

Vláda má prerokovať úpravu lockdownu či zrušenie pandemického rodičovského

0 icon

Bratislava 8. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Vláda by mala v stredu rokovať o úprave podmienok tzv. lockdownu. Platnosť tých doterajších po dvoch týždňoch končí. Viacerí predstavitelia vládnej koalície v utorok predstavili dohodu na nových protipandemických opatreniach. Súvisiaci materiál zatiaľ v programe schôdze nie je Od piatka (10. 12.) sa…

SIS nepriamo označila Progresívne Slovensko ako ľavicových extrémistov. Bihariová podráždene reaguje

0 icon

Bratislava 8. decembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)   Irenu Bihariovú z Progresívneho Slovenska (PS) rozhorčilo, že Slovenská informačná služba (SIS) vo svojej oficiálnej správe pri popise ľavicových extrémistov použila popis, ktorý dokonalé sedí na jej stranu, ktorá sa snaží o podporou rodovej rovnosti či agresívne presadzovanie tém ochrany klímy Šéfka liberálov…

Bude Omikron nakoniec našou „spásou“ a zničí argumenty tých, čo chcú očkovať všetkých?

0 icon

Berlín 8. decembra 2021 (HSP/Bednár/Foto:TASR/AP-Jerome Delay, Christophe Gateau)   Systémové médiá v Nemecku, ale aj inde v EÚ, okamžite začali vehementne robiť – a neustále robia – paniku a vyvolávať strach, akonáhle sa objavil nový variant koronavírusu- Omikron. A sa postarali aj o to, aby každý vedel, že miestom jeho…

Dvaja policajti podozriví z vynesenia nahrávok z loveckej chaty vyšli z detektoru lži ako problematickí, priznáva policajný prezident

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Screenshot video Aktuality.sk)   Dvaja z 20 policajtov, ktorí boli podozriví z vynesenia nahrávok z loveckej chaty, vyšli po absolvovaní detektoru lži ako problematickí. Dočasný policajný prezident Štefan Hamran o tom informoval v relácii televízie JOJ Analýzy Na hrane, s tým že tieto osoby pravdepodobne nebudú…

Veľký výpredaj 12.12: Office 2021 za menej ako 15 € za počítač, Windows 10 za 7 €

0 icon

Bratislava 8. decembra 2021 (HSP/Foto:godeal24)   November je preč, a je tu Big 12 12 Online Sale prichádzajúci hneď v decembri! 12.12 alebo Double 12, deň všeobecne uznávaný ako verzia Single’s Day a Black Friday pre juhovýchodnú Áziu Ak ste zmeškali niečo z výpredaja Black Friday, potom naozaj nie je…

Fauci: Omikron nie je horší než predchádzajúce varianty

0 icon

Washington 8. decembra 2021 (HSP/Teraz/Foto:SITA/AP-J. Scott Applewhite)   Popredný americký vedec Anthony Fauci tvrdí, že možno je aj slabší. V utorok vyhlásil, že hoci bude trvať ešte týždne, kým sa ohodnotí vážnosť nového koronavírusového variantu omikron, prvé náznaky ukazujú, že nie je horší než predchádzajúce varianty, a možno je aj…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Sloboda a demokracia, cha cha cha cha cha cha

0icon

 Žijeme najlepšie časy, vychutnávame si plody dlhoročného zrenia slobody a demokracie západného typu. Slobodné voľby! Pluralita názorov! Pravda a láska! Vážme si, že máme možnosť radostne pôsobiť v podmienkach, za ktoré vďačíme vyspelým západným štátom a menovite v prvom rade USA, hlavnému nositeľovi pokrokových myšlienok a jedinej správ

Peter Štrba

Čierny súmrak povinného „očkovania“ sa sťahuje nad Slovenskom. ČO SPRAVÍ SLOVENSKÁ INTELIGENCIA? ČO SPRAVÍME VŠETCI?

0icon

  Drahí priatelia, drahí Slováci, drahí obyvatelia Slovenskej republiky! Nerobme si žiadne ilúzie, nenechajme sa obalamutiť, nenechajme sa uspať sladkými rečičkami o poukážkach pre dôchodcov za „očkovanie“. Tu to nekončí a ani to neplánovalo skončiť. Prichádzajú prvé medi&aac

Ivan Holek

Desivé porovnanie novodobého a prastarého textu

0icon

  V tomto článku si povieme o súvise dvoch textov a o závažných skutočnostiach, ktoré z nich vyplývajú. Vrhajú totiž desivé svetlo na všetko, čo sa okolo nás deje. Demaskujú to, odkrývajú to a je n

Ján Droppa

Vakcína - ako biologická zbraň

0icon

  Dnes je jasné. že vírusová chrípka Covid mutuje. Pri vzniku pandémie Covid, bolo prvou úlohou vyvinúť vakcínu. Prvá sa sa k tomu prihlásila firma Pfizer-Biontech (USA-D), vakcínu vyvíjali aj iné laboratória na svete v Číne, Rusku, Anglicko a ďalšie. Vzhľadom k celosvet

René Pavlík

Poslanecká impotencia

0icon

Nemohúcnosť Slepý s hluchým rokuje. Naše média sa chystajú na Silvestra. Nemusia nič hľadať. Parlament tvorí za nich - paródiu na nemohúcnosť. Ak to RTV:, a oplatené média odvysielajú, budeme plakať, ale nie od smiechu. O čom hovorím? O poukážkach. Už druhý týždeň rokujú hlup&aacut

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Snehové vločky ležia na vrchole trávy

Autor: TASR/Martin Schutt/dpa-Zentralbild-Bildfunk

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

USA uvalili za porušovanie ľudských práv sankcie na ľudí v Iráne, Sýrii, Ugande

0 icon

Washington 8. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Spojené štáty uvalili sankcie na vyše desiatku ľudí a organizácií v Iráne, Sýrii a Ugande. Obvinili ich z prepojenia na vážne prípady porušovania ľudských práv a represívnych činov. Napísala o tom v utorok agentúra Reuters Americké ministerstvo financií urobilo tento krok pri príležitosti Summitu…

Súd nariadil Azerbajdžanu a Arménsku, aby nezhoršovali svoj spor

0 icon

Haag 8. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Wikimedia)   Sudcovia Medzinárodného súdneho dvora (ICJ) nariadili Azerbajdžanu a Arménsku, aby nezhoršovali svoj spor. Obe strany sa podľa nich majú zdržať „akéhokoľvek konania, ktoré by mohlo zhoršiť alebo predĺžiť spor pred súdom alebo sťažiť jeho vyriešenie“. Obe krajiny sa na súdny dvor obrátili v súvislosti…

Naď: Slovensko je odhodlané podporiť aktivity OSN na udržanie mieru

0 icon

Bratislava 8. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovenská republika je odhodlaná podporiť aktivity Organizácie Spojených národov (OSN) na udržanie mieru a predchádzanie konfliktom, ktoré ohrozujú civilné obyvateľstvo a regionálnu bezpečnosť a stabilitu. Na rokovaní ministrov obrany krajín OSN, ktoré sa uskutočnilo prostredníctvom videokonferencie, to uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď…

USA a európski spojenci sa v súvislosti s Ukrajinou dohodli na úzkej spolupráci

0 icon

Washington 8. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Najvyšší predstavitelia Británie, Francúzska, Nemecka, Talianska a Spojených štátov sa počas utorňajšieho spoločného telefonátu dohodli, že budú veľmi úzko spolupracovať v súvislosti s koordinovaným a komplexným prístupom v reakcii na zhromažďovanie ruských vojsk pri hraniciach Ukrajiny. Vyhlásenie Bieleho domu citovala agentúra Reuters Americký…

Šeliga hovorí o ultimáte pre seniorov: “Ak budú aj naďalej riskovať svoje zdravie, je namieste, aby štát nariadil povinné očkovanie”

0 icon

Bratislava 8. decembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Bývalý podpredseda parlamentu, poslanec Juraj Šeliga zo strany Za ľudí sa pridáva ku radikálnym politikom, ktorí sú za povinné očkovanie proti covidu-19. Uviedol to v utorok v statuse na sociálnej sieti. Juraj Šeliga hovorí otvorene o "poslednej motivácii", ktorú ponúka štát kategórií občanov nad…

Vláda má prerokovať úpravu lockdownu či zrušenie pandemického rodičovského

0 icon

Bratislava 8. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Vláda by mala v stredu rokovať o úprave podmienok tzv. lockdownu. Platnosť tých doterajších po dvoch týždňoch končí. Viacerí predstavitelia vládnej koalície v utorok predstavili dohodu na nových protipandemických opatreniach. Súvisiaci materiál zatiaľ v programe schôdze nie je Od piatka (10. 12.) sa…

SIS nepriamo označila Progresívne Slovensko ako ľavicových extrémistov. Bihariová podráždene reaguje

0 icon

Bratislava 8. decembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)   Irenu Bihariovú z Progresívneho Slovenska (PS) rozhorčilo, že Slovenská informačná služba (SIS) vo svojej oficiálnej správe pri popise ľavicových extrémistov použila popis, ktorý dokonalé sedí na jej stranu, ktorá sa snaží o podporou rodovej rovnosti či agresívne presadzovanie tém ochrany klímy Šéfka liberálov…

Bude Omikron nakoniec našou „spásou“ a zničí argumenty tých, čo chcú očkovať všetkých?

0 icon

Berlín 8. decembra 2021 (HSP/Bednár/Foto:TASR/AP-Jerome Delay, Christophe Gateau)   Systémové médiá v Nemecku, ale aj inde v EÚ, okamžite začali vehementne robiť – a neustále robia – paniku a vyvolávať strach, akonáhle sa objavil nový variant koronavírusu- Omikron. A sa postarali aj o to, aby každý vedel, že miestom jeho…

Dvaja policajti podozriví z vynesenia nahrávok z loveckej chaty vyšli z detektoru lži ako problematickí, priznáva policajný prezident

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Screenshot video Aktuality.sk)   Dvaja z 20 policajtov, ktorí boli podozriví z vynesenia nahrávok z loveckej chaty, vyšli po absolvovaní detektoru lži ako problematickí. Dočasný policajný prezident Štefan Hamran o tom informoval v relácii televízie JOJ Analýzy Na hrane, s tým že tieto osoby pravdepodobne nebudú…

Veľký výpredaj 12.12: Office 2021 za menej ako 15 € za počítač, Windows 10 za 7 €

0 icon

Bratislava 8. decembra 2021 (HSP/Foto:godeal24)   November je preč, a je tu Big 12 12 Online Sale prichádzajúci hneď v decembri! 12.12 alebo Double 12, deň všeobecne uznávaný ako verzia Single’s Day a Black Friday pre juhovýchodnú Áziu Ak ste zmeškali niečo z výpredaja Black Friday, potom naozaj nie je…

Podkasty

Drogy smiete, ale jazyk držte za zubami, odkazuje Kolíková

icon

Bratislava 7. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR – Dano Veselský) Žijeme v časoch revolúcií a reforiem. Zatiaľ čo vo vikipedii sa píše, že revolúcia je hlboká kvalitatívna zmena v spoločensko-politických vzťahoch, zvrat, obrat, prechod od starého politického usporiadania k novému, často násilnými prostriedkami, my vďaka ministrovi financií Matovičovi vieme, môže byť aj „daňovo-odvodová revolúcia“. A vďaka ministerke spravodlivosti Kolíkovej začíname chápať,...

Zlikviduje Matovič v mene svojej „revolúcie“ strednú vrstvu ako prvý na svete?

icon

Bratislava 6. decembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Branislav Bibel) Noty, vlastne „návod na postup“, ako to prezradil na tlačovej besede v polovici októbra minister Lengvarský, sú rozoslané a vlády ich strmhlav plnia. Jednou z úloh v rámci zavedenia nového svetového poriadku je likvidácia strednej vrstvy. Matovič svoju daňovú revolúciu, reformu, či „atómovú bombu“ začal prezentovať 17. novembra, práve...

„V tejto republike médiá vládnu, majú obrovské kompetencie a žiadnu zodpovednosť.“ Ktoré médiá má na mysli člen výboru NR SR pre kultúru Dušan Jarjabek?

icon

Bratislava 5. decembra 2021 (HSP/Foto:) Na žiadosť Európskej komisie vypracoval rezort Natálie Milanovej súbor zákonov týkajúcich sa mediálneho prostredia, všetkých druhov médií aj autorského zákona. Dva z balíka zákonov sú už v parlamente. Podľa šéfky ministerstva kultúry vyvolá tento balík zákonov v praxi doslova „kultúrnu revolúciu“. Zvuk: Milanová Bývalá ministerka kultúry Jana Laššáková, dnes pod krídlami Hlasu-SD, si...

Liečiť covid vakcínami alebo tradične? Stret záujmov medicíny a biznisu?

icon

Bratislava 4. decembra 2021 (HSP/Foto:) Šéf Pfizeru Albert Bourla otvorene priznal, že očkovanie proti Covidu sa treťou dávkou nekončí. Ľudia ho budú musieť podstúpiť každoročne „po mnoho nasledujúcich rokov.” Snaží sa nás tiež presvedčiť, že 35-miliardový zisk firmy s tým nemá nič spoločné, motiváciou je láska. Na výčitku svetových zdravotných charitatívnych organizácií, že farmaceutickým spoločnostiam...

Zákon o smrti slobody a demokracie najviac ublíži alternatívnym médiám

icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Pred niekoľkými dňami, 27. novembra, sme povedali, že ministerky Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá. Odozva bola veľmi veľká. Vybrali sme aspoň jeden z názorov „podčiarnikov“: „Sloboda, demokracia, ľudské práva, ľudská dôstojnosť a bezpečnosť vraj nemôžu byť rukojemníkmi nadnárodných korporácií. Asi v tom kláštore (poznámka: myslí sa na ubytovanie...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Sloboda a demokracia, cha cha cha cha cha cha

0icon

 Žijeme najlepšie časy, vychutnávame si plody dlhoročného zrenia slobody a demokracie západného typu. Slobodné voľby! Pluralita názorov! Pravda a láska! Vážme si, že máme možnosť radostne pôsobiť v podmienkach, za ktoré vďačíme vyspelým západným štátom a menovite v prvom rade USA, hlavnému nositeľovi pokrokových myšlienok a jedinej správ

Peter Štrba

Čierny súmrak povinného „očkovania“ sa sťahuje nad Slovenskom. ČO SPRAVÍ SLOVENSKÁ INTELIGENCIA? ČO SPRAVÍME VŠETCI?

0icon

  Drahí priatelia, drahí Slováci, drahí obyvatelia Slovenskej republiky! Nerobme si žiadne ilúzie, nenechajme sa obalamutiť, nenechajme sa uspať sladkými rečičkami o poukážkach pre dôchodcov za „očkovanie“. Tu to nekončí a ani to neplánovalo skončiť. Prichádzajú prvé medi&aac

Ivan Holek

Desivé porovnanie novodobého a prastarého textu

0icon

  V tomto článku si povieme o súvise dvoch textov a o závažných skutočnostiach, ktoré z nich vyplývajú. Vrhajú totiž desivé svetlo na všetko, čo sa okolo nás deje. Demaskujú to, odkrývajú to a je n

Ján Droppa

Vakcína - ako biologická zbraň

0icon

  Dnes je jasné. že vírusová chrípka Covid mutuje. Pri vzniku pandémie Covid, bolo prvou úlohou vyvinúť vakcínu. Prvá sa sa k tomu prihlásila firma Pfizer-Biontech (USA-D), vakcínu vyvíjali aj iné laboratória na svete v Číne, Rusku, Anglicko a ďalšie. Vzhľadom k celosvet

René Pavlík

Poslanecká impotencia

0icon

Nemohúcnosť Slepý s hluchým rokuje. Naše média sa chystajú na Silvestra. Nemusia nič hľadať. Parlament tvorí za nich - paródiu na nemohúcnosť. Ak to RTV:, a oplatené média odvysielajú, budeme plakať, ale nie od smiechu. O čom hovorím? O poukážkach. Už druhý týždeň rokujú hlup&aacut

TopDesať

Neohľaduplnosť týchto ľudí je naozaj príšerná

0 icon

Neohľaduplnosť niektorých ľudí je naozaj príšerná. Na týchto fotografiách uvidíš zopár takýchto ľudí, ktorí robia svojmu okoliu zle. Zozbierali sme pre teba zopár fotografií. Po ich vzhliadnutí budeš zrejme trocha nahnevaný, ale to je v poriadku. Nie každý sa vie s týmito vecami ľahko vyrovnať. Neohľaduplnosť niektorých ľudí je totižto…

Tipy, ako sa vyhnúť či zbaviť opice z alkoholu

0 icon

Pre väčšinu ľudí, ktorí nemajú šťastné gény odolné voči bolehlavu, má pitie na večierkoch a oslavách nevyhnutný a nepríjemný sprievodný príznak pôsobiaci hneď na ďalší deň. Ako sa zbaviť opice? Búšenie hlavy a podráždený žalúdok nemusia byť vždy výsledkom bujarého silvestrovského oslavovania. Tu si môžeš prečítať zopár múdrych tipov, ako odvrátiť účinky brutálnej…

Impozantné Monument Valley: 1. časť

0 icon

Naša Zem ponúka dych berúce útvary. Inak tomu nie je ani v prípade Monument Valley. Na pustej arizonskej náhornej plošine sa dvíhajú k oblohe obrovské skalné útvary z červeného pieskovca, ktoré pripomínajú zrúcaniny monumentálnych stavieb. Ojedinelú krásu Monument Valley - alebo ak chcete - Údolia monumentov - vytvárajú impozantné stolové…

10+ úžasných porovnávacích fotografií, ktoré ti ukážu novú perspektívu

0 icon

Perspektíva je úžasná vec. Často dokážeme skutočne oceniť veci len vtedy, ak ich môžeme porovnať s niečím iným, napríklad miestom, vekom alebo časom. Tu je niekoľko skvelých porovnávacích fotografií. :) Tento zoznam porovnávacích fotografií, ktorý zostavil portál Bored Panda, ukazuje na pomerne obyčajných fotografiách novú perspektívu, od zmeny krajiny v priebehu rokov až po technologický pokrok. 1. Vľavo matka,…

Rainbow bridge ako div sveta: 2. časť

0 icon

Počuli ste už o Rainbow bridge (Dúhovom moste) z ružového pieskovca, ktorý sa nachádza v južnom Utahu v Spojených štátoch? Ak nie, určite by ste mali začať prvou časťou nášho článku. A - samozrejme - pokračovať touto druhou, ktorá je zároveň nateraz poslednou o oblúku, ktorý americký prezident Theodore Roosevelt…

Armádny Magazín

Zakážeme pohraničníkom smartfóny: V súvislosti s popravami migrantov na hraniciach Ukrajiny sa konalo mimoriadne zasadnutie

0 icon

Ukrajina, 8.december 2021 (AM) – Začiatkom decembra sme informovali o streľbe ukrajinských pohraničníkov na migrantov, ktorí sa presúvali z Bieloruska na Ukrajinu

GLOBSEC za hlavnú hrozbu na Slovensku označuje sympatie k Rusku

0 icon

Slovensko, 8.december 2021 (AM) – Sympatie Slovákov k Rusku sú jednou z najväčších slabín v kontexte zraniteľnosti krajiny voči zahraničnému vplyvu. Uvádza sa to v štúdii medzinárodnej poradenskej spol

Obmedzená zóna: Prečo moderné lietadlá nikdy nelietajú nad Antarktídou

0 icon

Antarktída, 8.december 2021 (AM) – Existuje niekoľko dôvodov a všetky súvisia s bezpečnosťou ľudí na oblohe. Prečo Antarktída nikomu nepatrí?   1. decembra 1959, keď vrcholila studená vojna, bola Antarktída vyhlásená za demilitarizovanú a bezletovú zónu. Svetové spoločenstvo sa dôvodne obávalo militarizácie šiesteho kontinentu a

Pád hegemóna alebo šesť dôvodov kolapsu dolárového systému

0 icon

USA, 7. decembra 2021 (AM) – Akciový trh klesá, šéf Federálneho rezervného systému Powell sa obáva vysokej inflácie, spája to s novou mutáciou vírusu covid, no zároveň hovorí o „silnej“ ekonomike USA.    Vyvstáva však otázka, ako to je v skutočnosti? Samo

Francúzsko získava doteraz najväčší kontrakt na dodávku stíhačiek Rafale pre zahraničného zákazníka

0 icon

Francúzsko, 7. decembra 2021 (AM) – Elyzejský palác oznámil, že so Spojenými arabskými emirátmi bola uzavretá dohoda o predaji 80 lietadiel Rafale. Dubaj je prvou zastávkou Emmanuela Macrona na jeho ceste po krajinách Perzského zálivu pred Katarom a Saudskou Ará

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Snehové vločky ležia na vrchole trávy

Autor: TASR/Martin Schutt/dpa-Zentralbild-Bildfunk

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali