Bratislava 18. septembra (TASR) – Sú bavlnené veci, ktoré nosíme, naozaj prírodné? Koľko problémov môže spôsobiť jeden hamburger? Aj to sú otázky, na ktoré odpovedá interaktívna putovná výstava Svetový supermarket. Oddnes až do polovice októbra ju možno vidieť v Zemianskej Olči pri Kolárove, do konca roka ju sprístupnia aj v Žiari nad Hronom, Žiline a Martine.
Výstava je súčasťou projektu Svet v nákupnom košíku a je primárne určená pre žiakov druhého stupňa základných škôl a študentov stredných škôl. Jej cieľom je poukázať na súvislosť medzi masívnou výrobou a celosvetovou spotrebou a ich vplyvom na životné prostredie i lokálne problémy v rôznych končinách sveta. Je projektom Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica a jej partnerských organizácií v Českej republike, Slovinsku a Grécku.
"Od otvorenia výstavy v septembri 2011 ju na Slovensku doteraz navštívilo vyše 3500 študentov," informovala TASR koordinátorka projektu Katarína Hipšová. "Tým, že výstava je interaktívna a vizuálne veľmi atraktívna, zaujme ľudí v akomkoľvek veku."
Výstava ponúka odpovede na otázky, ktoré prepájajú osobný život s globálnymi súvislosťami. Jej návštevníci môžu napríklad sledovať, ako sa peniaze, ktoré zaplatíme za čokoládu, strácajú na ceste k pestovateľovi, čím sa poukazuje na rozdiel medzi konvenčným a spravodlivým obchodom (fair trade). Veľkým lákadlom je tiež mobil v nadživotnej veľkosti, ktorý sa viaže k otázke, ako naše mobily súvisia s občianskou vojnou v Kongu. "V tomto prípade sa návštevníci dozvedia, že masívna ťažba coltánu, ktorý sa využíva pri výrobe mobilov či notebookov, zapríčinila vyše 5 miliónov obetí v občianskej vojne v Kongu," uviedla Hipšová.
Študenti a vôbec návštevníci výstavy tak dostávajú informácie v širších súvislostiach. Dozvedajú sa, že produkty, ktoré sú u nás objektom potešenia a rozptýlenia, spôsobujú na inom konci sveta nešťastie a tragédie. "Sú to nečakané informácie, ktoré žiakov veľmi prekvapujú," uviedla Hipšová. V závere svojej návštevy výstavy tak majú možnosť uvažovať, aké sú možnosti zmeny, či existuje iná, prijateľnejšia cesta pre ľudí a planétu Zem.
Momentálne si možno pozrieť výstavu v Stredisku environmentálnej výchovy Dropie v Zemianskej Olči pri Kolárove, kde potrvá až do 14. októbra. Potom sa presunie do Mestského kultúrneho strediska v Žiari nad Hronom a v posledných mesiacoch roka ju budú môcť záujemcovia navštíviť v Žiline, v Stredisku environmentálnej výchovy Správy národného parku Veľká Fatra a v Gymnáziu Viliama Paulinyho–Tótha v Martine.
UPOZORNENIE: TASR vydáva k správe zvukový záznam.