ENVIRO: Ohrozené druhy vraj na Slovensku miznú rýchlejšie ako v iných krajinách

ENVIRO: Ohrozené druhy vraj na Slovensku miznú rýchlejšie ako v iných krajinách

Bratislava 26. apríla (TASR) – Strata biodiverzity je problém, ktorý sa týka nielen Slovenska, ale celej Európy. Ako poukazujú environmentalisti, v Európskej únii je "len" 17 percent biotopov a druhov a 11 percent kľúčových ekosystémov v priaznivom stave. Upozorňujú pritom, že ohrozené druhy ubúdajú v SR rýchlejšie ako v okolitých krajinách. Pripomínajú, že Slovensko tak nemusí stratiť len výnimočné hodnoty, ale i lákadlá pre rozvoj turistického ruchu.

Biologická diverzita predstavuje rozmanitosť všetkých foriem života. Geografická poloha Slovenska v strede Európy a na hranici Karpát a Panónskej nížiny podmieňuje bohatstvo diverzity flóry a fauny. Slovensko tak patrí svojimi prírodnými hodnotami k najbohatším krajinám Európy. Na území Karpát možno nájsť viac ako tretinu európskych druhov rastlín, útočisko u nás nachádzajú aj ohrozené druhy ako orol kráľovský či sova dlhochvostá a prežívajú tu aj populácie medveďov, vlkov a rysov.

V dôsledku intenzívneho využívania prírodných zdrojov sú však v súčasnosti mnohé rastlinné a živočíšne druhy vyhynuté, niektoré sa stali vzácnymi, iné sú ohrozené. "Na prvý pohľad je zrejmé, že u nás strácame oveľa rýchlejšie ako v minulosti mnohé biotopy, lesy, brehové porasty okolo riek a potokov. Strata je urýchlená napríklad intenzívnym využívaním drevnej biomasy na energetické účely, v dôsledku čoho veľmi rýchlo miznú v niektorých oblastiach kroviny, lesíky a brehové porasty," povedal Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK.

Medzi druhy, ktoré na Slovensku miznú rekordným tempom, patria napríklad viaceré vtáky. "Patrí medzi ne vzácny sokol kobcovitý, ktorý sa počas posledných rokov dostal až na hranicu vyhynutia, ale aj kriticky ohrozená kaňa popolavá a mnohé ďalšie druhy," uviedol predseda Ochrany dravcov na Slovensku Jozef Chavko.

Reklama

V posledných rokoch zo Slovenska vymizli viaceré druhy – krakľa belasá, skaliar pestrý, brehár čiernochvostý a v prípade ďalších klesla početnosť na kritickú úroveň. Napríklad aj kedysi bežný jastrab lesný je dnes v lesoch vzácny. Ornitológovia dopĺňajú, že úbytok sa netýka len vzácnych druhov, ale aj bežných druhov vtáctva a situácia je vážnejšia ako v okolitých krajinách.

Ochranári preto volajú po legislatíve, ktorá zabráni úbytku prírodných hodnôt, a nepáči sa im tak dnes zverejnená pracovná verzia návrhu novely zákona o ochrane prírody z dielne envirorezortu. "Vyše dvoch rokov mnohé inštitúcie pripomienkovali návrh nového zákona, ktorý mal tieto problémy riešiť. Veríme, že ministerstvo zabezpečí prípravu prijateľnej legislatívy, ktorá pomôže zvrátiť tento negatívny trend. Apelujeme na ministerstvo, aby sa neriešili len čiastkové problémy, ako sa zdá zo zverejnenej novely, a aby reálne problémy ochrany prírody neostali nepovšimnuté," zhrnul Jozef Ridzoň zo SOS/BirdLife Slovensko.

Reklama

"Ministerstvo životného prostredia SR nerezignovalo na riešenie aktuálnych problémov, k novele pripravuje verejné prerokovanie, a preto zverejnilo len pracovnú verziu návrhu. O konkrétnych krokoch na lepšiu ochrany prírody sa rozhodne po prerokovaní návrhu novely so všetkými zainteresovanými stranami," reagoval hovorca rezortu Maroš Stano.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:24

Najmenej dve letecké spoločnosti v piatok narýchlo zmenili trasy svojich lietadiel po uzavretí iránskeho vzdušného priestoru. Irán uzavrel časť svojho vzdušného priestoru a niektoré letiská v reakcii na nočný útok, za ktorým podľa amerických médií stojí Izrael. Lietadlá boli presmerované na iné letiská alebo sa vrátili na miesto odletu.

10:11

Ukrajinská armáda v piatok oznámila, že zničila ruský strategický bombardér po útoku ruských rakiet a dronov na ukrajinské mestá.

10:02

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v piatok uviedla, že pri výbuchoch hlásených z iránskej provincie Isfahán neboli poškodené jadrové zariadenia.

09:50

Koncom apríla sa začne likvidácia jednej z turistických atrakcií na Havajských ostrovoch. Schody Haiku (prezývané aj Schody do neba) na ostrove Oahu doplatili na nedisciplinovanosť návštevníkov. Mestská rada Honolulu preto rozhodla o ich demontáži.

09:42

Medzinárodné letisko Hamad (HIA) v katarskej metropole Dauha získalo najvyššie hodnotenie v rebríčku World Airport Awards.

Druhé miesto v celosvetovom hodnotení si vyslúžilo singapurské letisko Changi (najlepšie letisko za rok 2023) pred tretím letiskom Incheon v Soule, štvrtým Haneda a piatym Narita, ktoré obe obsluhujú japonské Tokio.

09:35

Izraelské útoky sa v piatok zamerali na pozície sýrskej armády na juhu krajiny, uviedol šéf Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii Rámí Abdal Rahmán.

09:20

Veľvyslanectvo USA v Izraeli v piatok nariadilo zamestnancom a ich rodinným príslušníkom, aby obmedzili svoj pohyb v rámci krajiny. Reagovalo tak na správy amerických médií, že Izrael podnikol útok proti Iránu.

09:13

Veľvyslankyňa USA v Rusku Lynn Tracyová navštívila väzneného amerického novinára Evana Gershkovicha, ktorého Moskva už viac než rok zadržiava pre obvinenia zo špionáže. Uviedla, že je v dobrej nálade.

Americká veľvyslankyňa navštívila vo väzbe novinára Gershkovicha
Na snímke bilbord s podobizňou väzneného amerického novinára Evana Gershkovicha
09:06

Na juhozápade Ruska sa zrútil v piatok strategický bombardér Tupolev Tu-22M3.

K nehode prišlo ráno v Stavropoľskom kraji, pričom lietadlo sa podľa ruského ministerstva obrany zrútilo po dokončení bojovej misie počas návratu na domovské letisko.

08:52

Austrália v piatok svojim občanom odporučila, aby opustili Izrael pre vysokú hrozbu vojenskej odvety voči iránskemu útoku a teroristických útokov. Rovnaké varovanie vydala aj pre palestínske územia.

08:48

Spojené štáty dostali vopred oznámenie o izraelskom útoku na Irán. Operáciu však neschválili, ani sa na nej nepodieľali, citovali v piatok miestne médiá amerických predstaviteľov.

08:38

Ceny ropy v piatok ráno prudko vzrástli. Dôvodom je napätie na Blízkom východe. Iránske tlačové agentúry informovali totiž o niekoľkých výbuchoch po celej krajine po útokoch zo strany Izraela.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali