Bratislava 20. novembra (TASR/HSP/Foto:TASR)
Ďalšou skupinou kvalifikovaných boli migranti z Číny, Srbska a Vietnam
Približne 90 percent migrantov, ktorí prichádzajú do Slovenskej republiky za prácou, tvoria vysokokvalifikovaní a kvalifikovaní pracovníci. Najviac z nich pochádza z Juhokórejskej republiky a Ukrajiny. Vyplýva to zo štúdie, výsledky ktorej predstavili dnes v Bratislave na konferencii o migrácii kvalifikovaných pracovníkov z tretích krajín zástupcovia Európskej migračnej siete (EMN) v SR.
Ako odznelo na konferencii, v sledovanom období, od roku 2008 do roku 2012, konštantne rástol počet kvalifikovaných migrantov z tretích krajín. Najväčší nárast zaznamenal v rokoch 2011 a 2012. Väčšinu týchto kvalifikovaných pracovníkov tvoria muži, pričom polovica z nich patrí do kategórie vysokokvalifikovaných pracovníkov. Medzi týmito migrantmi boli najviac zastúpení ľudia vo veku 25 až 34 rokov.
Z vysokokvalifikovaných migrantov tvorili v roku 2012 podľa štatistík Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) najväčšiu skupinu vedeckí a odborní duševní zamestnanci (986 migrantov), z kvalifikovaných migrantov mali najväčší podiel remeselníci a kvalifikovaní výrobcovia (503 migrantov).
V rámci prezentácie štúdie Národného kontaktného bodu (NKB) EMN v SR taktiež prednášajúci uviedli, že okrem obyvateľov Južnej Kórey a Ukrajiny tvoria ďalšiu najpočetnejšiu skupinu z hľadiska domovskej krajiny kvalifikovaní migranti z Číny, Srbska a Vietnamu, pričom v poslednom období migranti z Číny a Srbska prevýšili počet pracovných migrantov prichádzajúcich na Slovensko z Vietnamu. Napríklad medzi manažérmi, najpočetnejšou skupinou medzi vysokokvalifikovanými pracovnými migrantmi, bolo vlani 443 Juhokórejčanov, 35 Ukrajincov a 29 Číňanov.
Celkovo bolo v roku 2012 vydaných 2623 pracovných povolení a informačných kariet, ktoré určitým skupinám pracovných migrantov umožňujú sa zamestnať bez pracovného povolenia.
Zástupcovia NKB EMN SR na konferencii tiež konštatovali, že žiadny zo strategických dokumentov sa špeciálne nezaoberá získavaním kvalifikovaných pracovných migrantov. Opatrenia navrhované v Migračnej politike SR, v časti venovanej legálnej migrácii, sa zameriavajú na podporu prijímania ekonomických migrantov v súlade s potrebami národného hospodárstva, zavedenie akéhosi bodového systému ako flexibilného nástroja na určovanie priorít v oblasti prijímania pracovných migrantov i opatrenia na motiváciu cudzincov, ktorí sú prínosom pre národného hospodárstvo. Podľa nich doterajšie relevantné opatrenia MP týkajúce sa legálnej migrácie v tejto oblasti boli implementované do praxe len čiastočne alebo sú implementované len krátky čas a preto nemožno vyhodnotiť ich efektívnosť.
zf