Egypťania ignorovali zákaz nočného vychádzania; útočili na policajtov a vojakov

Egypťania ignorovali zákaz nočného vychádzania; útočili na policajtov a vojakov
V uliciach bojujú Mursího odporcovia s políciou

Káhira/Ismáílíja 29. januára (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Obyvatelia ignorujú zákaz vychádzania a útočia na policajné stanice

Najmenej dve obete na životoch si vyžiadali nepokoje, ktoré v noci nadnes pokračovali v troch mestách pozdĺž Suezského prieplavu, kde prezident Muhammad Mursí vyhlásil zákaz nočného vychádzania. Časť obyvateľov jeho nariadenie nerešpektovala a pokračovala v útokoch na policajné stanice. Informovala o tom agentúra Reuters s tým, že v najhoršej vlne nepokojov v Egypte za posledné dva roky prišlo o život už najmenej 52 ľudí.

Reklama

 

Egypt sa od arabskej jari vlastne ešte neupokojil. Ľudia protestujú stále vo viacerých mestách

Reklama

Davy demonštrantov vyšli aj do ulíc Káhiry a Alexandrie – nielen do troch miest pri Suezskom prieplave, Port Said, Ismáílíja a Suez, kde Mursí po víkendových nepokojoch vyhlásil výnimočný stav a zákaz nočného vychádzania. Demonštranti žiadali Mursího odstúpenie a zrušenie výnimočného stavu.

Demonštranti v Caire utekajú pred zasahujúcou políciou

Podľa Reuters v Káhire demonštranti podpálili policajné autá. V Port Saide bolo pri potýčke s demonštrantmi zranených niekoľko policajtov a vojakov. Lekárske zdroje informovali o dvoch mŕtvych a 12 zranených, pričom desiati z nich majú strelné zranenia.

Reuters pripomína, že vláda vyslala do Port Saidu a Suezu armádne jednotky a udelila im právo zatýkať civilistov, čo je súčasť opatrení súvisiacich s výnimočným stavom.

Demonštranti obviňujú Mursího, že zradil revolúciu spred dvoch rokov a naliehajú naňho, aby súčasnú krízu riešil politicky, nie nasadením polície a armády, pretože reštriktívne opatrenia len podnietia mládež do ďalších nepokojov. Mursí a jeho tábor zase obviňujú svojich oponentov, že sa snažia zvrhnúť prvú demokraticky zvolenú vládu v dejinách. Tento vývoj situácie znepokojuje aj Západ, uvádza Reuters.

Na snímke demonštrant zo skupiny Čierny blok v uliciach Caira

Od pádu dlhoročného prezidenta Husního Mubaraka vládnuci islamisti vyhrali dve referendá, prezidentské a dvakrát i parlamentné voľby. Ich legitimitu však spochybňuje opozícia, ktorá Mursího obviňuje, že nastoľuje novú formu autoritárstva. Opakované vlny provládnych nepokojov a demonštrácií bránia v najľudnatejšom arabskom štáte v návrate k stabilite.

Reklama

Arabskou jarou a destabilizáciou tradičných režimov sa celý blízky východ a severná afrika dostali do ohňa. Vybombardovaná je Líbya, bojuje sa už takmer dva roky v Sýrii, Francúzsko napadlo Mali, kde sa tiež chopili iniciatívy islamisti. Niektorí pozorovatelia si myslia, že západom podporované revolúcie, ktoré zvrhli staré režimy, boli vyvolané úmyselne, aby takto destabilizovaný región mohli následne západne krajiny napadnúť, ovládnuť a rekolonizovať. Nejde o málo, všetky tieto krajiny sú bohaté na nerastné suroviny.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

18:44

Najvyšší súd USA pojednával o tom, či sa na bývalého prezidenta Donalda Trumpa vzťahuje imunita voči trestnému stíhaniu za činy z obdobia, keď pôsobil vo funkcii. Rozhodnutie súdu by mohlo mať ďalekosiahle dôsledky.

Najvyšší súd rozhoduje o imunite Trumpa voči trestnému stíhaniu
Na snímke bývalý americký prezident Donald Trump
18:41

Haitský premiér Ariel Henry odstúpil z funkcie, oznámila jeho kancelária. Otvoril tak cestu k sformovaniu novej vlády v karibskej krajine, ktorú sužuje násilie gangov.

Haitský premiér Henry rezignoval
Na snímke haitský premiér Ariel Henry
18:40

Audit na poľskom ministerstve obrany za predchádzajúcej vlády odhalil množstvo previnení, vrátane krádeže hodnotných predmetov, uviedol námestník ministra obrany Cezary Tomczyk.

18:35

Kozmická loď Šen-čou-18 (Božská loď) s trojčlennou posádkou odštartovala k vesmírnej stanici Tchien-kung (Nebeský palác), uviedli štátne médiá.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali