Bratislava 20. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
Politológ a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár sa v utorok ešte raz vrátil ku kauze ukončenia jeho pôsobenia na Akadémii Policajného zboru, keď zdôraznil, že vo vedeckom a akademickom prostredí má ísť politika bokom. „V živote by mi nezišlo na um spochybňovať odbornú erudíciu docenta Miroslava Beblavého alebo docenta Vladimíra Palka iba preto, lebo s ich politickými postojmi ostro nesúhlasím. Je to totiž vec akademickej nezávislosti, poctivosti, dôslednosti a cti, ktorá predpokladá úctu k odbornosti bez ohľadu na stranícku príslušnosť či politické, náboženské alebo iné presvedčenie,“ vyhlásil.

Analytik Chmelár napísal, že reakcie vládnych politikov a ich prívržencov na prepustenie kritikov vlády zo štátnej vysokej školy považuje nielen za zmes primitivizmu a arogancie, ale aj za dôkaz, že s garnitúrou, ktorá si nectí vzdelanie a nemá žiadnu kultúru, nemožno očakávať kvalitatívne zmeny k lepšiemu.
„Je pod moju úroveň, aby som sa bližšie pristavoval pri dlhodobo hulvátskych reakciách ministra obrany Naďa – sú jeho vlastnou vizitkou. Ale je skutočne úsmevné, ak moje prepustenie komentuje Lucia Ďuriš Nicholsonová poznámkou, že „predsa len svitá na lepšie časy“. Na rozdiel od nej, premiéra, predsedu parlamentu a ministra školstva som dostal kvalitné vzdelanie na našich a zahraničných univerzitách, svoje tituly som získal poctivo a moja dizertačná práca a časti mojej habilitačnej práce boli publikované knižne. Je skutočne zlou správou o stave spoločnosti, keď kompetentnosť posudzujú nekvalifikovaní ľudia,“ odkazuje liberálnej europoslankyni Chmelár.
To isté podľa neho platí to aj o Ľubošovi Blahovi. „Každý vie, že s ním v mnohých veciach nesúhlasím a dostal som sa s ním do ostrých sporov. Ale v živote by mi nezišlo na um spochybňovať jeho odbornú spôsobilosť. Takých krikľúňov by som sa spýtal, čo od neho čítali. Ja viem posúdiť, ku ktorým častiam jeho vedeckých prác mám výhrady a prečo.“
„Ale na základe čoho hodnotí nejaký nedouk z vysokej školy života, či má právo učiť predmety, na ktoré má kvalifikáciu? Rovnako zásadne som sa pred časom postavil aj proti vyhláseniu Predsedníctva SAV, ktoré vyzvalo Blahu, aby vzhľadom na svoje politické názory opustil pracovisko. Nie preto, že by som s jeho politickými názormi súhlasil, ale preto, lebo je to vec princípu. SAV mlčala, keď mu vydávala aj knižky, ktoré boli vyslovene politické, a nie vedecké. Tam mala právo posudzovať jeho prácu. Ale akým právom sa vyjadruje k jeho politickej činnosti?“
Dodal, že v živote by mu nezišlo na um spochybňovať odbornú erudíciu napríklad docenta Miroslava Beblavého alebo docenta Vladimíra Palka iba preto, lebo s ich politickými postojmi ostro nesúhlasí. „Je to totiž vec akademickej nezávislosti, poctivosti, dôslednosti a cti, ktorá predpokladá úctu k odbornosti bez ohľadu na stranícku príslušnosť či politické, náboženské alebo iné presvedčenie. Ak dnes nejaká lúza kádruje, kto má a kto nemá právo učiť na vysokej škole, tak sa prestaňme baviť o demokracii. Toto si nedovolili ani za monarchie – cisár František Jozef I. síce odmietol podať ruku T. G. Masarykovi pri jeho vymenovaní za profesora, ale v živote by mu nenapadlo zakazovať mu učiť. To si dovolili len komunisti a fašisti.“
Eduard Chmelár pre porovnanie uviedol aj to, že predstavitelia Smeru-SD v reakcii na jeho prepustenie pripomenuli, že bol vždy ostrým kritikom ich strany i vlády, ale nikdy im nezišlo na um správať sa tak podlo a nízko, aby kvôli politickým názorom vyhadzovali ľudí z práce.
„To je pravda. Neurobili to ani vtedy, keď som podal na ich predsedu trestné oznámenie za schvaľovanie trestného činu odsúdeného neonacistu. Každý priemerne zorientovaný človek vie, že po rokoch bezbrehého rozkrádania a oligarchického vládnutia som považoval a považujem zásadné zmeny za nevyhnutné. Ale nemôžu sa udiať tak, že oligarchiu a mafiu nahradíme papalášizmom a autokraciou. Slovenská spoločnosť je demoralizovaná. Ale banda primitívov bez vzdelania, kultúry a morálnych zásad nikdy nemôže byť ani alternatívou, ani nádejou (ako o tom blúzni Richard Sulík), ale len variantom toho istého problému, ktorý si pred sebou tak dlho sizyfovsky tlačíme.“
Chmelár na sociálnej sieti deklaroval, že vždy a za každej vlády bude svoje názory hovoriť otvorene a slobodne. „Niekedy je to ťažké, lebo bez politického krytia ste len osamelým hlasom volajúceho na púšti, ale o to väčší význam majú v tejto zložitej dobe, keď sa mocní usilujú, aby sa lož nedala rozoznať od pravdy. O to viac som vďačný všetkým svojim priateľom a priaznivcom za slová podpory. Veľa pre mňa znamenajú a verte mi, že čítam všetky správy, aj keď na ne nemám čas odpovedať,“ poďakoval známy politológ.