Štrasburg 12. decembra (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) možno opäť bankám poskytne dodatočnú likviditu. V budúcnosti však bude prípadný takýto program konštruovať tak, aby poskytnuté prostriedky nezostali ležať v bankách, ale aby sa veľká väčšina z peňazí dostala k firmám. Dnes to pred Európskym parlamentom (EP) povedal prezident ECB Mario Draghi.
Podľa Draghiho zatiaľ nie je jasné, ako sa to dá urobiť. "Budeme musieť o tom komplexne pouvažovať." Ak ECB ešte niekedy poskytne rozsiahle likvidné injekcie, "potom musia byť tak formulované, aby sa zvýšila pravdepodobnosť, že budú použité na financovanie reálnej ekonomiky", uviedol Draghi.
ECB poskytla bankám v eurozóne koncom roka 2011 a začiatkom roka 2012 v dvoch tranžiach lacné 3-ročné úvery v celkovej výške približne 1 bilión eur. Finančné inštitúty však vtedy poskytnuté peniaze uložili v ECB, alebo ich použili na nákup štátnych dlhopisov, pretože tieto sú považované za nízkorizikový kapitál.