E. Kukan: Zatiaľ sa nedarí zmeniť Kórejský polostrov na zónu mieru

E. Kukan: Zatiaľ sa nedarí zmeniť Kórejský polostrov na zónu mieru

Brusel 25. apríla (TASR) – Severná Kórea by mala mať väčší zmysel pre realitu v rámci jednania s medzinárodným spoločenstvom, tvrdí poslanec Európskeho parlamentu (EP) Eduard Kukan.

"Napätie na Kórejskom polostrove je už dlho prítomné," skonštatoval na úvod rozhovoru pre TASR Kukan, člen Výboru EP pre zahraničnú politiku. Ako dodal, napätie z posledných dní je vyhrotené aj preto, že Američania a medzinárodné spoločenstvo majú istotu, že Pchjongjang má dve rakety stredného doletu, ktoré je schopný použiť.

Kukan zdôraznil, že Kim Čong-un, líder Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR), je mladý a neskúsený človek, na ktorého majú vplyv generáli a armáda. Tí sú kostrou mocenského systému v krajine.

"Nikto nevie, čo možno od Severnej Kórey očakávať. V tom je najväčšie nebezpečenstvo," skonštatoval Kukan. A dodal, že hrozby a zastrašovanie tu boli už aj predtým, teraz však svet má istotu, že hrozby sú podložené reálnou silou, zbraňami, ktoré dokážu zasiahnuť ciele v Južnej Kórei, Japonsku alebo na ostrove Guam.

Reklama

Kukan upozornil, že ide o spojencov USA a preto Amerika by takéto útoky vnímala ako útoky na ňu. V tomto kontexte spomenul význam nedávnej návštevy šéfa americkej diplomacie Johna Kerryho v Číne, ktorý dlho a seriózne rokoval s najvyššími čínskymi predstaviteľmi o hrozbách pre Kórejský polostrov.

Návšteva Kerryho v Číne je podľa Kukana logická, nakoľko Čína najviac ovplyvňuje postoj Severnej Kórey. A ani Čína nemá záujem na vojne v jej susedstve a na použití rakiet, čo by mohlo mať katastrofické následky. Najmä ak by sa potvrdil jadrový arzenál KĽDR a možnosť vybaviť balistické strely jadrovými hlavicami.

Reklama

"Aj také riziko hrozí, hoci USA nemajú tvrdé dôkazy o existencii jadrových zbraní, len indície o tejto možnosti," uviedol Kukan.

Dôležitý náznakom prítomnosti jadrového arzenálu je skutočnosť, že KLDR tohto týždňa požiadala o uznanie štatútu jadrovej krajiny.

Kukan upozornil, že z hľadiska medzinárodného spoločenstva vec komplikuje aj skutočnosť, že KĽDR je izolovaná krajina. Je málo príležitostí stretnúť sa s jej predstaviteľmi, bližšie ich spoznať, pochopiť ich filozofiu a podľa toho vybrať stratégiu na rokovania.

Najlepšia príležitosť bližšie spoznať predstaviteľov KĽDR boli šesťstranné rokovania o situácii na Kórejskom polostrove, kde sa veľmoci ako USA, Čína, Rusko a Japonsko ale aj Severná a Južná Kórea snažili dosiahnuť nejakú rozumnú dohodu. Tieto rokovania boli prerušené. Kukan upozornil, že KĽDR žiada obnovenie týchto rokovaní, pričom chce, aby bola vnímaná ako silný štát a vojenská veľmoc na polostrove a tiež aby z toho získala aj nejaké ekonomické výhody.

"Už sa to v minulosti stalo. Severná Kórea hrozila, potom ustúpila a dostala pomoc vo forme potravín. Nie je to dobré ako stála situácia. Dva roky máme pokoj a potom príde nové napätie. Chceli by sme nájsť iné riešenie, ktoré by zmenilo polostrov na trvalú zónu mieru. To sa zatiaľ nedarí," poznamenal Kukan.

Reklama

Slovenský europoslanec spresnil, že neúspech v tomto smere je daný aj preto, že severokórejská vláda je nevyspytateľná a medzinárodné spoločenstvo je maximálne opatrné. Opatrnosť by však podľa neho mala byť aj na druhej strane a Severokórejčania by mali prejaviť vyšší zmysel pre realitu. Už aj preto, že okolitý svet nepozná ich technické zariadenia a pri zvyšovaní napätia môže dôjsť k fatálnej technickej chybe či zlyhaniu ľudského faktora.

"A to by vyzeralo zle pre medzinárodné spoločenstvo. Že nedokázalo zabrániť takejto situácii," upozornil Kukan.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl

Upozornenie: TASR vydá k správe zvukový a audiovizuálny záznam

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:56

Americký Senát hlasoval, po polnočnom konečnom termíne, opätovne za kľúčový zákon o sledovaní. Zákon pritom takmer prestal platiť. Predchádzali tomu názorové rozdiely o tom, či by Federálny vyšetrovací úrad USA (FBI) mal mať zakázané využívať tento program o údajoch o Američanoch.

09:02

Izrael v súvislosti s vyhrotenou situáciou na Blízkom východe žiada USA o viac tankovej munície a vojenských vozidiel, píše agentúra Bloomberg.

Podľa zdrojov agentúry bola žiadosť predložená nedávno a Bidenova administratíva ju ešte nezačala posudzovať.

Denník The Wall Street Journal predtým s odvolaním sa na amerických predstaviteľov napísal, že Biely dom zvažuje možnosť transferu zbraní do Izraela za viac ako 1 miliardu dolárov. Išlo by o najdrahšiu dodávku od začiatku operácie v pásme Gazy.

08:52
USA uvalili sankcie na Minsk Wheeled Tractor Plant a tri čínske podniky za údajný transfer výrobkov potrebných pre raketový program do Pakistanu, uvádza ministerstvo zahraničných vecí.
08:50

Americká armáda umiestnená na leteckej základni neďaleko čadského hlavného mesta N’Djamena nemohla predložiť dokumenty, ktoré by odôvodňovali jej prítomnosť, píše agentúra Reuters.

Hlavný veliteľ čadských vzdušných síl v tejto súvislosti požiadal o prerušenie pobytu Američanov.

08:41

Pre vojnu v palestínskom Pásme Gazy sa tradičná púť židov na tuniský ostrov Džerba uskutoční v oklieštenom formáte. Púť do synagógy Ghriba – najstaršej v Afrike – zvyčajne zahŕňa niekoľkodňové podujatia za prítomnosti tisícov pútnikov.

08:40

Najmenej 32 ľudí zahynulo v posledných týždňoch v Keni v dôsledku silných lejakov a záplav. Oznámili to viaceré humanitárne organizácie, ktoré tam pôsobia.

08:30

Spojené štáty súhlasili so stiahnutím svojich viac ako 1000 vojakov z Nigeru a ukončením svojej prítomnosti v tejto západoafrickej krajine, kde mali vybudovanú veľkú základňu bezpilotných lietadiel.

07:48

Dvaja ľudia zahynuli pri ukrajinskom útoku dronom v ruskej Belgorodskej oblasti, uviedol nadránom tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov.

07:24

Vojenská základňa v strednom Iraku, kde sídlia oddiely irackej armády a proiránske polovojenské jednotky, sa stala terčom bombardovania.

07:23

Severná Kórea uskutočnila test “superveľkej hlavice” určenej pre strategickú riadenú strelu, uviedli v sobotu tamojšie štátne médiá a dodali, že odpálila aj nový typ protilietadlovej strely. 

07:22

 Vysokí predstavitelia OSN varovali Bezpečnostnú radu pred rizikami vzniku nového frontu v Sudáne v okolí mesta al-Fašír v provincii Severný Darfúr na severozápade krajiny, ktorého obyvateľstvo je už teraz na pokraji hladomoru.

07:21

Spojené arabské emiráty začali rozsiahlu humanitárnu operáciu v zbombardovanom meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, pričom plánujú obnoviť prevádzku tamojšej Násirovej nemocnice.

07:18

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas cesty po východoukrajinskom regióne Donbas nachádzajúcom sa na frontovej línii navštívil veliteľské stanovište v bojmi zmietanom meste Časiv Jar. Zelenskyj to uviedol na platforme Telegram s tým, že na mieste bol oboznámený so situáciou v teréne.

Zelenskyj
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
07:16

Ukrajina má v rámci sebaobrany právo útočiť na legitímne vojenské ciele aj mimo svojho územia, vyhlásil po zasadnutí Rady NATO-Ukrajina v Bruseli generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Generálnemu tajomníkovi NATO Stoltenbergovi predlžili mandát o jeden rok
Na snímke generálny tajomník Jens Stoltenberg
07:14

V Ekvádore zastrelili ďalšieho starostu. Ide už o druhý takýto prípad zavraždeného starostu v priebehu niekoľkých dní a piaty od začiatku roka. Túto latinskoamerickú krajinu pritom v nedeľu čaká celoštátne referendum o sprísnení opatrení proti organizovanému zločinu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali