Dubčeka som v Berlíne spopularizoval. Momenty vedúce k Dubčekovej jari a k 21. augustu 1968

Dubčeka som v Berlíne spopularizoval. Momenty vedúce k Dubčekovej jari a k 21. augustu 1968

Bratislava 21. augusta 2018 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR-Vladimír Benko)

 

Dubčekova slovenská jar v Prahe

Na archívnej snímke z roku 1991 Alexander Dubček

Československo chcelo pod vedením Alexandra Dubčeka dokázať sebe a ukázať aj svetu, že socializmus môže byť aj iný ako je len diktatúra a že môže existovať aj vo forme ľudskosti a slobody. Dubček a ľudia okolo neho chceli spracovať a skorigovať chyby a komunizmu a odhaliť jeho zločiny a ho zreformovať.

Reklama

Najmä v jeho začiatkoch sa udialo v Československu veľa hrôzy.

V procese proti niekdajšiemu generálnemu tajomníkovi ÚV KSČ Rudolfovi Slánskemu a skupine jemu blízkych ľudí a spolupracovníkov preukázal režim svoju antisemitickú tvár.

Reklama

Obžaloba všetkých štrnástich bola výsmechom spravodlivosti.

4. decembra 1952 bol Slánsky a spolu s ním ďalší desiati z obžalovaných obesení.

O štyri mesiace neskôr zomrel prezident Gottwald, devótny prisluhovač Stalina. Nasledovali 4 roky nevýrazného prezidenta Zápotockého. Po ňom prišiel despotický a nenávidený prezident Novotný, ktorý vládol železnou rukou a plnil všetky príkazy Kremľa.

 

V roku 1963 sa v máji konala na zámku Liblice konferencia o diele židovského spisovateľa a publicistu Franza Kafku. Tú pokladajú znalci politických pomerov v Československu za prvú predzvesť politického jara, iniciovného Alexandrom Dubčekom

Reklama

Prebehli tam diskusie o zneužívaní moci komunistickou byrokraciou a tie mali za následok aj prvé , aj keď nepatrné politické zmeny.

Koncom roka predložila špeciálna komisia svoje vyšetrovania justičných vrážd, ktoré boli vykonané v päťdesiatych rokoch.

Ekonóm a politik Ota Šik mal na 13. Zjazde KSČ, ktorý sa konal 4. júna 1966 významnú programovú reč, v ktorej žiadal zavedenie trhových mechanizmov do stereotypných päťročných plánov a zároveň sa dožadoval uplatňovania individuálnej vlastnej iniciatívy v ekonomike, ktorá sa stávala čoraz neefektívnejšou.

Národy Slovákov a Čechov sa čoraz viac prebúdzajú z letargie a oddanej poslušnosti voči strane a začínajú otvorene dávať najavo svoje rozhorčenie nad situáciou, v ktorej žijú.

31. októbra 1967 prichádza k veľkým študentským nepokojom, na čo nasledoval brutálny zásah polície. Nastal už ale zlom v myslení a národ sa už nedal nijako upokojiť a hlasne sa dožadoval reforiem. Vodcom tých vedúcich komunistov, ktorí sú za reformy je Alexander Dubček.

Reklama

 

5. január 1968 je konečne zlomový deň v dejinách Československa

Vplyvná skupina komunistov okolo Dubčeka pozbaví moci dlhoročného generálneho tajomníka ÚV KSČ Antonína Novotného a za jeho následníka je zvolený Alexander Dubček. Rýchlo sa presadia hospodárske reformy a demokratizácia politiky. Je zrušená cenzúra tlače a vyhlásené právo na vlastnú mienku.

To všetko sa ale nepáči Kremľu a východnému Berlínu. Ich znepokojenie časom narastá a Brežnev viackrát žiada Dubčeka, aby zrušil reformy a vrátil sa k starej politike. Dubček to odmietol.

20. augusta 1968 o 23. hod. 45 prekročili armády Varšavskej zmluvy hranice Československa a obsadili ho.

To bol koniec slobody a koniec jari Alexandra Dubčeka a začiatok dlhej doby temna medzi Dunajom a Vltavou.

 

Alexander Dubček bol mojím veľkým idolom a ním aj ostal.

Videl som v ňom oddávna osobnosť, ktorá mi v mnohom pripomínala veľkého revolucionára latinskej Ameriky Che Guevaru, aj keď ten bojoval za slobodu svojho národa iným spôsobom.

Popularitu Dubčeka som začal v Nemecku propagovať najmä vtedy, keď sa už na neho na Západe začalo zabúdať a najmä mladá generácia o ňom nevedela už takmer nič.

Reklama

Keď sa blížilo výročie jeho nedožitej osemdesiatky, tak som oslovil viacerých popredných nemeckých politikov, ktorí ho ešte osobne poznali a si ho vážili, ako napr. bývalá prezidentka Bundestagu Rita Süssmuth, a oslovil som i renomovaných žurnalistov.

Požiadal som ich, aby sme v Berlíne spoločne usporiadali veľké oslavy na Dubčekovu počesť. Doma, v Bratislave mi na vypracovaní obsiahleho programu osláv v Berlíne dávali cenné rady aj Ivan Laluha a Pavol Dubček.

Podarilo sa mi všetko zorganizovať a oslavovali sme Dubčeka až dvakrát. Raz spolu s SPD na radnici mesta Berlín, za účasti významných politikov a druhý raz som to urobil so stranou Ľavice v ich centrále, v berlínskom Dome Rosa Luxemburg.

V oboch prípadoch som mal prednášku o našom veľkom Slovákovi a samozrejme rečnili o ňom aj nemeckí politici.

Okrem toho som to všetko zmedializoval aj v nemeckej tlači.

Reklama

 

Tu je jeden krátky úryvok z množstva mojich článkov v západnej tlači o Dubčekovi:

Deutschland Zeitung

Politik

Geschichte

Reklama

Der slowakische Che Guevara

Erinnerung an Alexander Dubcek

Von Roman Bednar

01.12.2001

Lesedauer: 3 Min.

Am 27. November wäre der slowakische Politiker Alexander Dubcek achtzig Jahre alt geworden, wäre er nicht in Folge eines tragischen Autounfalls am 7. November 1992 verstorben. Am vergangenen Montag erinnerte eine von der Rosa-Luxemburg-Stiftung Berlin gemeinsam mit dem Verein Helle Panke sowie dem Slowakischen Kultur- und Pressezentrum in der Bundesrepublik veranstaltete Konferenz an den demokratischen Sozialisten und Humanisten, dessen Name für immer mit dem hoffnungsvollen »Prager Frühling« verbunden bleibt und den ich den slowakischen Che Guevara nennen möchte. Dieser Vergleich scheint mir durchaus legitim. ……………..

……………………………………………………

Reklama

Unser Autor, Schriftsteller, Roman Bednar ist Direktor des Slowakischen Kultur- und Pressezentrums in der Bundesrepublik und Mitglied der Alexander-Dubcek-Gesellschaft.

 

Roman Bednár

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali