Drucker na sociálnej sieti pripomenul, že keď prišla v marci “korona”, zavládol celospoločenský strach. “Zaviedli sme plošné opatrenia, premiér sa vyhrážal “blackoutom” celého štátu, na Veľkú noc sme zakázali rodinám sa stretnúť. A napriek tomu sa nám nakazili naši seniori v zariadeniach sociálnych služieb.”
“Keď niekto nemal rúško, už ho udávali a pokutovali. Keď sa niekto ozval, či sú opatrenia primerané, už bolo zle. Do obchodu, úradu, či na pumpu nemohli ľudia chodiť, lebo 25 metrov štvorcových bolo na jednu osobu a pred vstupom do vnútra sa tlačili ľudia na seba. Ale dnes nás trápi ekonomika, hnusoba už nikoho netrápi, je preč… len čo ak celkom tak nie. Celosvetové trendy a čísla ukazujú iné,” píše Drucker zo strany Dobrá voľba.
Vo svojom komentári bývalý minister zdravotníctva nominovaný Smerom-SD skritizoval vládu aj za ekonomickú stránku zvládnutia epidémie. “Ekonomiku sme zdevastovali, nevieme poskytnúť skutočnú PRVÚ POMOC a zo dňa na deň sme pomaly všetky opatrenia zrušili alebo ich ignorujeme.”
“Čakal by som, že vláda bude tvrdo robiť na tom, aby sme nezopakovali chyby z prvej vlny. Aby bolo aj právne všetko v poriadku, aby fungovala “smart” karanténa. Aby sme si nemuseli ekonomiku už úplne doraziť ďalším vypnutím všetkého. Ale nič také sa nedeje. Ale možno niekto len na toto čaká,” zamýšľa sa Tomáš Drucker.
Pravdepodobne na slová Tomáša Druckera v pondelok ráno reagoval predseda vlády Igor Matovič z OĽaNO.
“Tí, čo pred pár týždňami na mňa hromžili kvôli opatreniam, dnes sa ich dovolávajú. Čudnú dobu to žijeme… Krásny deň prajem.” Uviedol Matovič.
Šimečka: Desiatky tisíc ľudí prišli o úspory alebo obživu. A to sme len na začiatku
Po lídrovi mimoparlamentnej Dobrej voľby Tomášovi Druckerovi sa rozhodol skritizovať vládu za ekonomické dopady opatrení proti nákaze COVID-19 za aktuálne menšie nasadenie v boji koronavírusom aj podpredseda Progresívneho Slovenska a europoslanec Michal Šimečka.
Uviedol, že na Slovensku sme v nedeľu spravili historicky najnižší počet testov na koronavírus: 41. “Vo svete v nedeľu pribudlo vyše 183-tisíc nových prípadov ochorenia. Najviac od vzniku krízy. Tento pomer naozaj nie je dobrý.”
“Prvú fázu korony sme zvládli – vďaka veľkej obetavosti, trpezlivosti a disciplíny väčšiny občanov. Cenou za tento úspech sú obrovské ekonomické straty. Podľa údajov Eurostatu patrí Slovensko k 3-4 krajinám EÚ s najväčším hospodárskym prepadom.”
Michal Šmiečka dodal, že Národná banka Slovenska očakáva pád HDP o vyše 10%, najviac za existenciu samostatnej SR. Priemyselná produkcia v apríli padla medziročne o 42%, a takisto dosiahla historické minimum od vzniku SR.
“Premenené na drobné to znamená desiatky tisíc ľudí, ktorí prišli o úspory alebo obživu. A to sme len na začiatku. Dôveru a obetu týchto ľudí chce vláda premrhať tým, že sa úplne vykašle na testovanie, smart karanténu a ďalšie cielené opatrenia?” Pýta sa kompetentných liberálny poslanec europarlamentu za PS.
Saková: Ešte sme nevyhrali
Podobne reaguje aj exministerka vnútra za Smer Denisa Saková patriaca medzi 11 poslancov, ktorí spoločne s Petrom Pellegrinim avizovali vznik novej sociálno-demokratickej strany.
“Jedni epidemiológovia ešte ani nestihli všetky bezpečnostné opatrenia pouvoľňovať, druhí už hovoria, že ďalšia vlna koronavírusu nás neminie, ak už nezačala…”
Podľa Denisy Sakovej pri epidémiách človek nemusí mať titul z medicíny, aby rozumel základnej podstate: “Vírus sa rád vracia, nie je to niečo, čo sa dá zlikvidovať úplne. A tak zatiaľ, čo sa náš premiér teší, že “hnusobu porazil” a najradšej by si dal namaľovať portrét v životnej veľkosti so skalpom koronavírusu v ruke, opäť mu uniká realita.”
“Pred epidémiu nás zachránili veľmi prísne, no účinné opatrenia, s ktorými prišla ešte vláda Petra Pellegriniho. Kúpili sme novej vláde čas, aby prišla s takými opatreniami, ktoré by v prípade ďalšej vlny koronavírusu – pred ktorou nás odborníci varovali už vtedy! – neznamenali utlmenie celej krajiny. Tak aký je plán, pán premiér? Prečo sa tak málo testuje? Prečo sa nerobia námatkové kontroly na hraniciach? Prečo sme zo dňa na deň prestali byť ostražití?”
Slovenská ekonomika by podľa Sakovej ďalšiu stopku nemusela prežiť. “A ak je toto jediný plán, už teraz mám obrovské obavy.”
Jaroslav Zajac