zemný plyn

NAŽIVO

Libanonské ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že pri izraelskom útoku na južné predmestia Bejrútu zahynulo najmenej päť ľudí a 28 ďalších utrpelo zranenia.

17:32

Rustem Umerov uviedol, že najnovšia verzia amerického návrhu plánu na ukončenie vojny na Ukrajine teraz zahŕňa väčšinu „kľúčových priorít Kyjeva“.

17:21

Zníženie ciel na dovoz do USA zo Švajčiarska na 15 % by mohlo vstúpiť do platnosti začiatkom decembra. Švajčiarsky minister hospodárstva Guy Parmelin uviedol, že všeobecné clo USA vo výške 39 % na dovoz zo Švajčiarska by sa mohlo na začiatku decembra znížiť na 15 %.

17:11

Alexander Stubb uviedol, že spolu s Giorgiou Meloniovou telefonovali v nedeľu s Trumpom ohľadne USA navrhovanom pláne na ukončenie vojny na Ukrajine.

17:08

Zelenskyj uviedol, že kontroverzný americký plán na ukončenie vojny s Ruskom by mohol zahŕňať aj prvky založené na „ukrajinských perspektívach“.

16:01

Armáda Izraela oznámila, že v Bejrúte podnikla útok na vysokopostaveného člena Hizballáhu.

16:00

Merz uviedol, že je „skeptický“ ohľadne otázky, či sa podarí dosiahnuť dohodu na Trumpovom 28-bodovom pláne na ukončenie vojny na Ukrajine do štvrtka 27. novembra. Takúto lehotu totiž Trump stanovil Kyjevu.

15:00

Erdogan uviedol, že v pondelok bude telefonicky hovoriť s Putinom. „Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme vydláždili cestu k mieru,“ dodal podľa AFP.

14:35

Jermak oznámil, že ukrajinská delegácia pod vedením Jermaka v Ženeve rokovala s predstaviteľmi Británie, Francúzska a Nemecka. Na programe je stretnutie s delegáciou USA.

14:27

Ursula von der Leyenová uviedla, že akýkoľvek dôveryhodný a udržateľný mierový plán by mal predovšetkým zastaviť zabíjanie a ukončiť vojnu, pričom by nemal zasievať semená budúceho konfliktu.

14:26

Tusk kritizoval Orbána za snahu zmraziť pomoc EÚ Ukrajine a podporu rozsiahlych ústupkov Rusku v americkom návrhu na ukončenie vojny.

14:25

Rusko uviedlo, že obsadilo ďalšie tri dediny na východe Ukrajiny. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že jeho jednotky obsadili dedinu Petrivske v Doneckej oblasti, ako aj ďalšie dve dediny – Tiche a Otradne – v Dnepropetrovskej oblasti.

14:24

Pápež vyzval na prepustenie viac než 300 rukojemníkov, ktorých uniesli ozbrojenci v Nigérii z jednej z katolíckych škôl.

14:23

Zelenskyj oznámil, že záchranné operácie po ruskom útoku v meste Ternopiľ ukončili. Útok si podľa neho vyžiadal viac ako 30 obetí vrátane šiestich detí.

14:23

Nórsky premiér Jonas Gahr Store uviedol, že v americkom pláne na ukončenie vojny na Ukrajine sú „závažné nedostatky“.

14:22
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Dovoz ruského skvapalneného plynu do Európy sa vyšplhal na rekordnú úroveň

K nárastu dodávok skvapalneného zemného plynu dochádza aj napriek tomu, že toky tohto paliva cez plynovody sa prudko spomalili, informuje Financial Times

zemný plyn
Ilustračné foto / Foto: Pixabay
❚❚
.

Európa dováža rekordné množstvo ruského plynu z mora, čo poukazuje na to, že región sa ešte úplne nezbavil závislosti od tejto krajiny, pokiaľ ide o kľúčové palivo, aj keď toky cez plynovody sa takmer zastavili.

Dovoz ruského skvapalneného zemného plynu, ktorý sa zvyčajne prepravuje na veľkých tankeroch, vzrástol od januára do októbra tohto roka o viac ako 40 % v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2021, čo poukazuje na ťažkosti, ktoré má Európa pri zbavovaní sa plynu z Moskvy napriek snahám Bruselu o odklon od ruských zdrojov.

Ruský LNG tvoril v tomto období 16 % európskeho dovozu po mori. Celkový objem 17,8 miliardy metrov kubických síce predstavoval len zlomok tokov plynu potrubím v objeme 62,1 miliardy metrov kubických v tomto období, napriek tomu však ponecháva Európu vystavenú energetickým zbraniam Vladimíra Putina.

.

“Jedného dňa by sa Putin mohol zobudiť a povedať: ‘prestaneme posielať LNG do Európy’, čím by prinútil región nakupovať na ešte drahšom spotovom trhu,” povedala Anne-Sophie Corbeauová, vedecká pracovníčka globálneho výskumu v Centre pre globálnu energetickú politiku na Kolumbijskej univerzite.

Rusko by tiež mohlo presmerovať náklad do krajín s nedostatkom LNG, ako je Bangladéš a Pakistan, za nízke ceny, aby “dosiahlo politické výhody” a “vyvinulo tlak na Európanov”, dodala. “Je veľmi dôležité nezabúdať, že mnohé krajiny trpia, pretože si nemôžu dovoliť LNG.”

Na ruský plyn sa nevzťahujú žiadne sankcie vzhľadom na jeho význam pre energetickú bezpečnosť niektorých európskych krajín. Kremeľ to využil tým, že po invázii na Ukrajinu postupne znížil tok cez plynovody, čím zvýšil ceny a podnietil krízu životných nákladov na celom kontinente.

Tok plynu cez plynovod Jamal, ktorý vedie cez Poľsko, bol od mája zastavený a v lete Rusko znížilo tok cez plynovod Nord Stream 1 do Nemecka. Plynovod neskôr praskol, čo niektoré európske krajiny považovali za úmyselnú sabotáž.

Rusko nedávno pohrozilo aj obmedzením dodávok do západnej Európy cez jediný plynovod, ktorý ešte spája tento región cez Ukrajinu. Podľa údajov think-tanku Bruegel sa dodávky plynu z Ruska znížili o takmer 80 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

.

S cieľom vyplniť tento nedostatok sa Európa, ktorá vlani doviezla 155 mld. m3 ruského zemného plynu vrátane LNG, obrátila na medzinárodný trh s LNG. Podľa údajov spoločnosti Refinitiv od januára do októbra doviezla na celom svete rekordných 111 mld. m3 LNG, čo predstavuje medziročný nárast o takmer 70 %.

Dovoz z Ruska v tomto období predstavoval 17,8 mld. m3 , čo je o 42 % viac ako v rovnakom období roku 2021, pričom takmer všetky objemy odoberali Francúzsko, Belgicko, Španielsko a Holandsko.

Väčšina ruského LNG pochádza zo spoločného podniku Jamal LNG, ktorého väčšinovým vlastníkom je ruská spoločnosť Novatek, pričom ďalšie podiely vlastnia francúzska spoločnosť Total, čínska CNPC a čínsky štátny fond. O niečo menej ako 10 % akcií spoločnosti Novatek vlastní ruský štátny podnik Gazprom.

Podľa spoločnosti QuantCube, ktorá sa zaoberá analýzou satelitných údajov, je ďalším znakom väzieb Európy s Ruskom skutočnosť, že minulý mesiac dorazila do Grécka veľká loď s LNG zo zariadenia Portovaja pri južnej hranici Ruska s Fínskom. Išlo by o prvú dodávku z projektu Portovaja, ktorý začal fungovať začiatkom tohto roka.

Od roku 2017 je táto krajina tretím najväčším zdrojom pre Európu, pričom za posledné tri roky predstavovala približne 20 % jej celkového dovozu. Podľa spoločnosti Refinitiv bolo Rusko v tomto roku druhým najväčším zdrojom, ale jeho podiel napriek rekordnému dovozu klesol na 16 %, keďže Európa prijala viac amerického LNG, ktorý predstavoval 42 %. Katar bol tretím najväčším dodávateľom LNG do Európy s podielom 13,7 %.

.

“Môj trochu cynický názor je, že ak budeme kupovať LNG z Ruska, je to v poriadku. Pretože od Rusov dostávame to, čo by sme inak poslali [niekam inam],” povedal Georg Zachmann, vedúci pracovník Bruegel. Dodal, že “Európa naliehavo potrebuje mechanizmus na ochranu pred prípadom, že Rusko selektívne posiela plyn jednotlivým kupujúcim v Európe s cieľom kúpiť si politické výhody” a narušiť jednotu Európy.

Európska solidarita je už teraz vystavená skúške, keď sa medzi krajinami ako Španielsko a Grécko objavujú rozpory, ktoré sú za obmedzenie cien plynu, zatiaľ čo Nemecko, Dánsko a Holandsko sú voči takémuto kroku naďalej skeptické. Maďarsko medzitým v auguste podpísalo novú dohodu o dodávkach plynu so spoločnosťou Gazprom.

Ak sa solidarita naruší, “potom by sme mohli riskovať, že viac krajín ako len Maďarsko bude veľmi ochotných ľahko prijať ruský plyn, a to by bol veľký problém”, povedal Zachmann.

 

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Gustáv Murín

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Martin Kovac

Matej Michalička

René Pavlík

.
.
.

Nezober loptu, radšej kriedu: Deti v Bratislave mali byť nabádané k aktivizmu

November, Bratislava, školstvo. Trojkombinácia, ktorá neveští nič dobré

23. 11. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Americký minister zahraničia pricestoval na diskusie na ukončenie vojny na Ukrajine

Americký minister zahraničia Marco Rubio pricestoval do Ženevy na diskusie o americkom pláne na ukončenie vojny na Ukrajine. Príchod ministra…

23. 11. 2025 | Aktualizované 23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Aktualizované 23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump: „Vedenie“ Ukrajiny nevyjadrilo žiadnu vďačnosť za naše úsilie

Trump kritizoval vedenie Ukrajiny a Európy – podľa všetkého za odpor voči jeho mierovému plánu

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Bloomberg uvádza svoju verziu úprav mierového plánu Trumpa

Bloomberg uvádza svoju verziu úprav plánu Trumpa, ktoré budú dnes presadzovať Kyjev a európske krajiny na rokovaniach vo Švajčiarsku

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Gašpar politický zásah v zmene Úradu na ochranu oznamovateľov nevidí, Majerský si ním je istý

Ak niekto poukazuje na to, že zmena v prípade Úradu na ochranu oznamovateľov je politickým zásahom, treba povedať, že táto…

23. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Erik Tomáš: O predčasných voľbách hovorí v krízových situáciach Smer, nie Hlas

V čase krízových situácií vo vládnej koalícii hovorí o predčasných voľbách strana SMER-SSD, no nie Hlas-SD. V diskusnej relácii Politika…

23. 11. 2025 | Aktualizované 23. 11. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Aktualizované 23. 11. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Trumpov plán je „najlepšou nádejou“ Ukrajiny v súčasnej situácii

Trumpov plán je „najlepšou nádejou“ Ukrajiny v súčasnej situácii, píše The Times s odvolaním sa na britského diplomata

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Európa už vypracovala svoje protinávrhy k Trumpovmu plánu

Európa už vypracovala svoje protinávrhy k Trumpovmu plánu, píše The Washington Post

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Tusk vyjadril pochybnosti o autorstve „Trumpovho plánu“

Poľský premiér Tusk vyjadril pochybnosti o autorstve „Trumpovho plánu“

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

23. 11. 2025 | Aktualizované 23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Aktualizované 23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Lož západného mýtu o zaostalosti Rusov

„Ukrajina síce naozaj vytvorila množstvo kreatívnych nástrojov a západné médiá tieto inovácie vo veľkom oslavujú, no popritom zamlčiavajú podstatu: z…

23. 11. 2025 | 0 komentárov

Chodia medzi nami a ohlupujú národ

Do regiónov sa tento týždeň opäť vydali nielen opoziční politici, ale aj aktivisti a novinári. Už sa ani nesnažia predstierať…

23. 11. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Kríza spoločnosti Nexperia skončila ponížením Haagu

V súčasnej situácii žiaľ nie je výnimkou, ale už skôr pravidlom, že obchod sa využíva ako nástroj politického nátlaku a…

23. 11. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Bývalý britský premiér označil Trumpov plán týkajúci sa Ukrajiny za „úplnú zradu“ a „vojenskú kastráciu“

Bývalý britský premiér Johnson označil Trumpov plán týkajúci sa Ukrajiny za „úplnú zradu“ a „vojenskú kastráciu“, píše Daily Mail

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nie je žiadna koaličná kríza, zdôraznil minister Takáč

Na Slovensku momentálne nie je žiadna koaličná kríza. Skonštatoval to v diskusnej relácii Na telo televízie Markíza minister pôdohospodárstva Richard…

23. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Takmer 200 tisíc Ukrajincov v USA sa ocitlo v právnej neistote kvôli sprísneniu imigračnej politiky Trumpa

Takmer 200 tisíc Ukrajincov v USA sa ocitlo v právnej neistote kvôli sprísneniu imigračnej politiky Trumpa, píše Reuters

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kellogg vyhlásil, že Washington je „veľmi blízko“ k vyriešeniu vojny na Ukrajine

Trumpov osobitný vyslanec Keith Kellogg povedal pre Fox News, že Washington je „veľmi blízko“ k vyriešeniu vojny na Ukrajine

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Na Ukrajine došlo k tektonickým posunom verejnej mienky

Korupčný škandál vyvolal na Ukrajine pocity sklamania a zvyšuje vnútorný tlak na Zelenského, píše The Washington Post

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Zvláštne záhadné predmety, ktoré ľudia zdieľali na internete

Záhadné predmety sprevádzajú ľudskú históriu od nepamäti a práve tieto zvláštne, anonymné či zabudnuté diela nám pripomínajú, aká tvorivá, nevyspytateľná…

23. 11. 2025 | 0 komentárov

Amerika investuje miliardy do „neviditeľných“ jadrových ponoriek

Americké námorníctvo nahradí ponorky triedy „Ohio“ najmodernejšími ponorkami triedy „Columbia“. Sú pre nepriateľa prakticky neviditeľné, poháňané jadrovou energiou a predstavujú…

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zaspali dobu: Ukrajinská armáda kritizuje zaostalosť výcviku inštruktorov NATO

Nemecko, 23. novembra 2025 -  Ukrajinskí vojaci, ktorí prechádzajú výcvikom v Poľsku, sa sťažujú na nekompetentnosť poľských inštruktorov. Poliaci nerozumejú…

23. 11. 2025 | 0 komentárov

.

USA plánujú v najbližšej dobe zorganizovať stretnutie s Rusmi o Trumpovom mierovom pláne

Informuje o tom CNN s odvolaním sa na zdroj

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vlhovej expartner si našiel novú lásku

Zatiaľ čo elitná slovenská slalomárka Petra Vlhová sa po vážnom zranení kolena pripravuje na veľký návrat možno aj na februárových…

23. 11. 2025 | 0 komentárov

Grizzly zaútočil v Kanade na skupinu školákov a učiteľov

Grizzly zaútočil na skupinu školákov a učiteľov na turistickom chodníku v Bella Coola v kanadskej provincii Britská Kolumbia. Zranil 11…

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

"Je ako Šťastný." Tréner St. Louis zložil veľkú poklonu Dvorskému

St. Louis Blues včera zvíťazili na ľade New Yorku Islanders tesne 2:1 a mladý slovenský center Dalibor Dvorský pri tom…

23. 11. 2025 | 0 komentárov

.

Hamas informoval USA o pripravenosti vrátiť sa k bojovým operáciám v sektore Gazy

Podľa televíznej stanice Al Hadath zástupcovia hnutia oznámili Trumpovmu osobitnému vyslancovi Witkoffovi, že dohoda o prímerí je v podstate zrušená,…

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zdieľame lietadlá, ale nie kľúče od hangárov: Paradox údržby medzi USA a Európou v rámci NATO

Slovensko, 23. novembra 2025 - Transatlantická obranná spolupráca medzi Spojenými štátmi a Európou sa opiera o desiatky rokov starú myšlienku…

23. 11. 2025 | 0 komentárov

Premiér odcestoval do Afriky na samit EÚ a Africkej únie

Predseda vlády Robert Fico odcestoval do africkej Angoly, kde sa v pondelok 24. a utorok 25. novembra koná Samit Európskej…

23. 11. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Títo ľudia prerobili svoje domovy na krajšie miesta

Keď ľudia prerobili svoje domovy s maximálnou dávkou kreativity a osobitosti, výsledky boli také pôsobivé, že ich jednoducho museli ukázať…

23. 11. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Libanonské ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že pri izraelskom útoku na južné predmestia Bejrútu zahynulo najmenej päť ľudí a 28 ďalších utrpelo zranenia.

17:32

Rustem Umerov uviedol, že najnovšia verzia amerického návrhu plánu na ukončenie vojny na Ukrajine teraz zahŕňa väčšinu „kľúčových priorít Kyjeva“.

17:21

Zníženie ciel na dovoz do USA zo Švajčiarska na 15 % by mohlo vstúpiť do platnosti začiatkom decembra. Švajčiarsky minister hospodárstva Guy Parmelin uviedol, že všeobecné clo USA vo výške 39 % na dovoz zo Švajčiarska by sa mohlo na začiatku decembra znížiť na 15 %.

17:11

.

Málokdy to končí stabilitou…

Pamatujete na ukrajinský výpad do Kurské oblasti v létě 2024? Chtěli dojít ke kurské jaderné elektrárně, což se jim nepodařilo,…

23. 11. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

Svätec dňa: Svätá Cecília

Zomrieť pre vieru v Krista, neznamená stratiť mladosť

23. 11. 2025 | Svetonázor | 5 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Svetonázor | 5 min. čítania | 0 komentárov

Macron vyhlásil, že Rusko zradí svoje sľuby. „Spoločenstvo ochotných“ má už plán

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že Rusko zradí svoje sľuby a vráti sa, ak bude Ukrajina nútená znížiť svoju armádu…

22. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Fico vo videu odkázal, že Lajčák je „excelentný diplomat” a poslal aj odkaz „odpornej ženskej z Markízy”

V našich mierových postojoch k vojne na Ukrajine sme mali úplnú pravdu. Potvrdzuje to mierový plán Donalda Trumpa. Za pravdu…

22. 11. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov
22. 11. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Dostanú sa do konfliktu s americkým prezidentom? Skupina európskych lídrov nesúhlasí s mierovým plánom Trumpa

Európske krajiny chcú zmeniť minimálne štyri body Trumpovho mierového plánu, píše nemecký denník Bild

22. 11. 2025 | Aktualizované 22. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 11. 2025 | Aktualizované 22. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Gustáv Murín

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Martin Kovac

Matej Michalička

René Pavlík

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov