Ministerstvo podotklo, že učiteľom sa touto cestou zároveň poskytli metodické školenia pre využívanie komunikačných platforiem, akými sú Cisco Webex Meetings, Zoom, Google učebňa, MS Teams či EduPage. Národný projekt IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie ponúkol aj naďalej vzdelávanie nielen jednotlivcom, ale tiež celým školám.
„Ak sa učiteľ nemohol zúčastniť webinárov z predmetov biológia, chémia, fyzika, informatika, geografia či matematika alebo webinára Ako učiť on-line, záznamy z nich nájde v archíve webinárov na webovej stránke národného projektu,“ priblížil jeden z garantov odborných aktivít národného projektu IT Akadémia Róbert Hajduk. Celkovo sa na kurzoch zúčastnilo 4 633 pedagógov zo stredných a 1 404 pedagógov zo základných škôl. Na 481 školách vo všetkých krajoch Slovenska tak učitelia využili túto formu zdieľania a získavania skúseností.
Zástupcovia národného projektu veria, že tieto workshopy pomôžu učiteľom rozšíriť si odborné kompetencie aj v súčasnej neľahkej situácii. A to v súlade s najnovšími trendmi vyučovania prírodných a technických vied, matematiky a informatiky. „Viaceré odborné webináre, ktoré mali limit na počet účastníkov z dôvodu potrebnej odbornej kvality webinára, bolo potrebné niekoľkokrát zopakovať. Okrem webinárov pre online vzdelávania a vzdelávania metodík vytvorených v rámci národného projektu boli a budú realizované webináre aj pre nové informatické predmety vytvorené v projekte,“ uviedol Hajduk. Podľa neho rozsahom a obsahom ponuky tieto online workshopy významným spôsobom zmierňovali dopady pandémie na vyučovací proces na školách.
Cieľom národného projektu IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie je podľa organizátorov vytvoriť model vzdelávania a prípravy mladých ľudí pre aktuálne a perspektívne potreby spoločnosti a trhu práce so zameraním na informatiku a IKT. Projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.