Dnes vás od toho, aby ste boli stíhaný ako terorista, delí jeden status na sociálnej sieti!

Bratislava 1. júla 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)

 

Stačí málo a už po vás ide polícia. Od obvinenia zo schvaľovania terorizmu vás doslova delí jeden komentár na sociálnej sieti. To nie je náš výmysel, to je realita dnešných dní v Česku

Na snímke Karla Maříková

Večer si otec rodiny, unavený životom a nakvasenou šialenou situáciou vo svete, kde je vydávané biele za čierne a čierne za biele, sadne k počítaču. A všetko, čo ho páli, napíše na sociálnej sieti. Teraz ho momentálne páli, že Európska únia na svoje členské štáty tlačí, aby prijali utečencov. Alebo prečo musia českí vojaci brániť americké záujmy v Afganistane a na bezpečnosť Česka kašľať. Vyleje si svoj hnev. Však to poznáte. A deň na to už po ňom idú. A na čele má nálepku extrémista.

 

Orwell sa obracia v hrobe

V reči štátnych orgánov sa tomu hovorí nenávisť z predsudkov. A je to trestný čin, vážení čitatelia. Termín zaviedli v minulom roku. A ako prvý sa objavil v Správe ministerstva vnútra o extrémizme a predsudkoch z nenávisti za rok 2018.

Podľa ministerstva vnútra prejavy nenávisti z predsudkov označujú konania, ktoré sú motivované neznášanlivosťou a spoločenskými predsudkami voči určitej skupine obyvateľov. Spravidla ide o skupiny definované rasou, národnosťou, etnicitou, náboženstvom, sexuálnou orientáciou, politickým alebo iným zmýšľaním, sociálnym pôvodom a podobne.

„Prejavy nenávisti z predsudkov sa líšia od extrémistických najmä tým, že nemusia byť spojené s niektorou z totalitných ideológií. Osoby, ktoré sa ich dopúšťajú, nemusia byť nutne členovia či priaznivci extrémistických hnutí. Rovnako u nich absentuje jasné volanie po zvrhnutí systému pluralitnej demokracie a jeho nahradenie systémom totalitným, „vysvetľuje vnútro v Správe o extrémizme a nenávisti z predsudkov za rok 2018.

A aké sú tie prejavy? Môže ísť o fyzické násilie, slovné útoky či využívanie urážlivej symboliky. Takže všetko, na čo si spomenieme.

Ako sa to týka našej témy? Absolútne priamo. Tak napríklad v máji vznikol v rámci pražskej polície špecializovaný odbor pre extrémizmus a terorizmus, ktorý má 31 ľudí. Chytá v Česku teroristov Islamského štátu? Chyba lávky.

„Jednou z kapitol, ktorú tento odbor rieši, je aj problematika násilia z predsudkov. Teda násilia motivovaného predsudkami útočníka. Najčastejšie sa s ním stretávame na sociálnych sieťach vo forme nenávistných príspevkov,“ spresnila pre denník Právo pražská policajná hovorkyňa Eva Kropáčová.

Kriminalisti zo spomínaného odboru v poslednej dobe riešili napríklad nenávistné prejavy schvaľujúce teroristické útoky v Nórsku, na Novom Zélande a v Afganistane, ale tiež napríklad vyhrážku zabitím slovenskej prezidentke Zuzane Čaputovej.

A teraz ešte slová pani Kropáčovej: „Policajti sa v rámci vyhľadávania tejto trestnej činnosti samostatne z vlastnej iniciatívy zameriavajú na všetky oblasti, kde môžu očakávať porušenie, teda aj na všetky sociálne siete.“ Inými slovami, možno to neviete, drahí čitatelia, ale napríklad vaše príspevky vo svojom pracovnom čase číta nejaký policajt a niečo hľadá. Čo na to hovoríte?

Od roku 2016 do vlaňajšieho júna súdy riešili 47 prípadov týkajúcich sa nenávistných prejavov na internete, pričom odsúdením ich v skončilo 43. „Stíhanie nenávistných prejavov v online prostredí často nadväzuje na konkrétne medializované kauzy a nezdá sa, že by bolo výsledkom priebežného a systematického monitorovania protizákonného obsahu na internete. Počet vydaných súdnych rozhodnutí týkajúcich sa nenávistných prejavov na internete medziročne zreteľne rastie, „napísala vlani ombudsmanka Anna Šabatová v dokumente Nenávistné prejavy na internete a rozhodovanie českých súdov.

A malé varovanie. Drvivá väčšina takzvaných nenávistných prejavov sa odohrala na Facebooku (83 percent). Najčastejším trestom potom bola podmienka alebo peňažný trest. Na Facebooku píšte s rozumom, inak za to zaplatíte!

 

Iné riešenie problému

O trestaní slobody prejavu na sociálnych sieťach Sputnik hovoril so známou poslankyňou za SPD a členkou snemovne výboru pre zdravotníctvo Karlou Mařikovou. Pani Maříková mala opletačky s políciou kvôli svojmu príspevku na Facebooku o utečencoch.

„Pojem nenávisti z predsudkov schválila vláda ÁNO, ČSSD. Podľa ministerstva vnútra Jana Hamáčka (ČSSD) prejavy nenávisti z predsudkov označujú konania, ktoré sú motivované neznášanlivosťou a spoločenskými predsudkami voči určitej skupine obyvateľov. Týmto pojmom chce vláda regulovať správanie, názory ľudí a trestať ich. Určite nemožno schvaľovať podnecovanie k vraždeniu, zabitiu alebo fyzickému napadnutiu, ale nemožno popierať Ústavu, kde je zakotvená Listina základných práv a slobôd, ktorá nám zaručuje slobodu slova a upierať ľuďom slobodne sa vyjadrovať. Keď vezmeme pojem nenávisti z predsudkov, tak čo je to vlastne nenávisť? Nenávisť je dlhodobá intenzívna emócia rovnako ako napríklad mať rád. Je emócia teda trestným činom? A môžete vedome a cielene nenávidieť? A kto to bude vykladať? Je úplne evidentné, že tento pojem zaviedli zámerne, aby bolo možné perzekuovať a stíhať nesúhlasné názory. Mazanie a stíhanie názorov sa potom ešte musí podporiť, a to najlepšie osobitným zákonom alebo exemplárnym prípadom napríklad ako ten môj, aby bolo možné súdiť ďalšie prípady,“ hovorí populárna politička.

V Česku vďaka aktívnemu monitoringu sociálnych sietí rastie počet ľudí stíhaných za podporu terorizmu. Ide napríklad o stíhanie ľudí za reakcie na útok na Novom Zélande. Je správne, že štát robí z ľudí virtuálnych teroristov?

„Podnecovanie k vraždeniu, zabitiu alebo fyzickému napadnutiu určite schvaľovať nemožno ako sme sa zmienili. Bohužiaľ v mnohých prípadoch ide skôr o výroky, pri ktorých používateľ vôbec nemá v úmysle dôjsť ku skutku a neuvedomuje si následky svojich slov, ktoré sú skôr volaním o pomoc, že ​​smerujeme niekam, kde si spoločnosť neželá byť. Ľudia nemajú možnosť sa vyjadriť inak ako na sociálnych sieťach a toto je výsledok,“ domnieva sa poslankyňa.

Mazanie, stíhanie názorov a vytvorenie strachu podľa nej nič nerieši.

„Je nutné viesť otvorenú diskusiu a v tomto mi dáva za pravdu aj Ústavný súd, ktorý zdôraznil, že škodlivé následky sporných výrokov možno minimalizovať oveľa efektívnejšie ako cestou trestného stíhania, a to otvorenou diskusiou. Otvorenej diskusie sa však niektorí politici boja, pretože väčšinová spoločnosť sa s ich názormi a politikou, ktorú robia, nestotožňuje,“ hovorí pani Maříková.

 

Za všetkým hľadaj politiku

Znamená to, že samozvaní elfovia zvíťazili nad normálnymi ľuďmi, ktorí podstate len vyjadrujú na internete svoj nesúhlas?

„Nie sú samozvaní, to voliči opakovane túto politiku volia a čudujú sa, že vo vláde je ten či onen. Toto je následok nezáujmu o politické dianie. Títo politici to využívajú a pred voľbami sľubujú, ale potom, keď sú zvolení, ich názory spoločnosti nezaujímajú. Hrajú na krátku pamäť voliča. V skutočnosti chcú mať neobmedzenú moc a boja sa o ňu prísť, preto pristupujú k cenzúre, obmedzovaniu diskusie, ale to je práve to, čo v ľuďoch podnecuje agresivitu. Čím viac sa však budú ľuďom nasadzovať servítky pred ústa, tým viac polarizujúce názory budú v spoločnosti gradovať a budú ju rozdeľovať,“ myslí si poslankyňa.

„Nenávisť tu šíria tí, čo miesto otvorenej diskusie a oponovania chcú spoločnosť perzekuovať a zavádzať totalitné praktiky. Keby vláda a politici nekonali proti vôli ľudu, tak by ľudia nemali potrebu sa emotívne vyjadrovať na sociálnych sieťach,“ dodáva.

Dá sa s nastolenou situáciou niečo robiť?

„Vždy sa dá so všetkým niečo robiť. Je to len na ľuďoch, ktorí musia chcieť voliť zmenu, pretože nemôžete očakávať zmenu, keď vládnuť budú stále rovnaké strany. Voliči by si mali uvedomiť, že nevolia iba človeka, ktorý sa im páči, ale volia aj politický program danej politickej strany, ktorú tá osoba zastupuje a to mnoho politických subjektov využíva. Dosadí vždy novú tvár, ktorá má zaujať voliča bez ohľadu na politický program strany, ktorá mnohokrát sklamala. Krásnym príkladom je ČSSD alebo ODS, zmenili lídra, imidž a voliči znovu uverili, ale sú to stále tie isté strany, chcú euro a Európsku úniu (mnohí členovia ODS hovoria, že sú proti prijatiu eura v súčasnej chvíli, v budúcnosti by však túto možnosť nevylúčili, pozn. red.),“ uvádza politička.

„Volič sa nesmie báť zvoliť zmenu, keď mi predsa nebude chutiť konkrétne jedlo, tak si ho tiež nebudem znovu kupovať a o tom je tá zmena, keď nie sme s niečím spokojní, tak do toho znova nejdeme,“ hovorí poslankyňa za SPD Karla Maříková.

 

Pošlite nám tip

icon NAJČÍTANEJŠIE

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Fico chce pre kauzu Tipos odvolávať Kollára z funkcie predsedu parlamentu. Výzvu adresuje prezidentke i mimovládke

0 icon

Bratislava 10. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:Screenshot video)   Predseda Smeru - sociálnej demokracie (Smer-SD) Robert Fico chce pre kauzu Tipos odvolať Borisa Kollára (Sme rodina) z funkcie predsedu Národnej rady SR (NR SR). Povedal to na dnešnej tlačovej konferencii v centrále strany v Bratislave Zároveň vyzval prezidentku Zuzanu Čaputovú, mimovládnu organizáciu…

Pripája sa ku Gatesovi a Bezosovi. Pandémia a zákaz TikToku urobili Zuckerberga ešte bohatším

0 icon

New York 10. augusta 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   Vedúci predstaviteľ a spoluzakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg sa pripojil k stomiliardárskemu klubu „Centibillionaire Club“, do ktorého už patria Jeff Bezos a Bill Gates. Znamená to, že Zuckerbergove osobné bohatstvo presiahlo hodnotu 100 miliárd dolárov, a to len 16 rokov po tom, čo…

Naď: Ponuku od USA si nechceme nechať ujsť

0 icon

Prešov 10. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Ponuku využiť 50 miliónov dolárov od Spojených štátov amerických na nákup techniky, ktorá nahradí vybavenie bývalej Varšavskej zmluvy s podmienkou financovania jedna k jednej, si minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) nechce nechať ujsť. Povedal to v pondelok v Prešove, kde navštívil priestory vrtuľníkového…

Poľsko žiada mimoriadny summit EÚ o Bielorusku

0 icon

Varšava 10. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Odd Andersen)   Poľsko vyzvalo v pondelok na mimoriadny summit Európskej únie o situácii v Bielorusku po tom, ako v Minsku došlo po kontroverzných prezidentských voľbách k protestom a zrážkam. Informovali o tom agentúry AFP a PAP "Úrady použili silu proti svojim občanom, ktorí žiadajú zmenu…

Líder nemeckej parlamentnej strany AfD stiahnutie amerických jednotiek víta

0 icon

Berlín 10. augusta 2020 (HSP/Foto:TASR/DPA-Oliver Killig)   Líder nemeckej strany AfD (Alternative für Deutschland) privítal rozhodnutie Donalda Trumpa stiahnuť z krajiny tisíce amerických vojakov. Tino Chrupalla, spolupredseda strany Alternatíva pre Nemecko, povedal vo vysielaní verejnoprávnej televízie ZDF, že tento krok bol v súlade s programom jeho strany, ktorého cieľom je…

Muž zo Sečovciec, okres Trebišov, sa nechcel dať predbehnúť, začal strieľať z auta

0 icon

Bratislava/Sečovce 10. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Košický kraj)   Šokujúci incident riešili policajti v nedeľu krátko po polnoci v Sečovciach v Trebišovskom okrese. Opitý šofér sa nechcel dať predbehnúť a strieľal z auta. Ako informovala košická krajská polícia, 39-ročný Ukrajinec chcel predbehnúť pred ním idúci VW Passat s trebišovským evidenčným číslom…

Prelomia veto prezidentky ešte tento týždeň? Koalícia má dostatok hlasov na zvolanie schôdze aj počas dovoleniek, tvrdia šéfovia poslaneckých klubov

0 icon

Bratislava 10. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Štyri koaličné kluby majú dostatok poslancov na zvolanie schôdze parlamentu k novelám zákonov, ktoré prezidentka Zuzana Čaputová vrátila na opätovné prerokovanie. Agentúre SITA to potvrdili predstavitelia klubov vládnych strán Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina, Sloboda a Solidarita (SaS) a Za…

Na voľbe kandidátov na sudcu Ústavného súdu sa má koalícia dohodnúť až po verejnom vypočutí

0 icon

Bratislava 10. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   V koalícii zatiaľ nie je dohoda na tom, ktorých kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR bude preferovať pri voľbe v parlamente. Strany si chcú počkať na verejné vypočutie uchádzačov. O post ústavného sudcu sa uchádza deväť kandidátov, parlament má zvoliť dvoch z…

Slovan v 1. predkole na Faerské ostrovy, Kozák: „Nič nepodceníme“

0 icon

Nyon 10. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Súperom futbalistov ŠK Slovan Bratislava v 1. predkole Ligy majstrov 2020/2021 bude KÍ Klaksvík. Úradujúci slovenský šampión nastúpi na pôde súpera z Faerských ostrovov 18. alebo 19. augusta. Rozhodol o tom nedeľňajší žreb vo švajčiarskom Nyone. V pondelok o 12.00 h prebehne na…

Libanon je podľa Majerníka synonymom problému Blízkeho východu

0 icon

Bratislava 10. augusta 2020 (HSP/TK KBS/Foto:ACN)   Libanon je podľa katolíckeho kňaza Jána Majerníka, ktorý po tejto krajine sprevádza pútnikov, synonymom dnešného problému Blízkeho východu pre nedostatok vody a nadmerného počtu obyvateľov na malom území. Ako povedal pre Tlačovú kanceláriu KBS, spoločenský konflikt znásobujú emigranti. Palestíncov je asi 500 000…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Sú nanočipy vo vakcínach apokalyptickým znakom šelmy?

0icon

Má vôbec právo hlavný hygienik so správcami štátu dať príkaz na celoplošné očkovanie obyvateľstva?  Neporušujú tým slobodu človeka a ľudské práva? Etická odpoveď je, že majú na to právo. Ale iba vo výnimočnej situácii ohrozenia životov ľudí. Mnohí si myslíme, že koronahystéria nafukovaná médiami so skresľujúcimi údajmi úmrtia na koronu…

NA MARGO segregácie rómskych detí čo súvisí s viacerými aspektmi útlaku ......

0icon

Najmilšia štátna tajomníčka Monika Filipová, na margo vecí už niekoľko rokov omieľaných, a ľudí ktorí neustále hľadajú pravdu o rómskom etniku, ste asi zablúdili v Teutoburskom lese. Áno je to ten les, kde boli vyzabíjané tri rímske légie. Neustále sa tu omieľa segregácia. Segregácia je pojem, ktorý znamená z lat.segregatio = oddelenie < segregare = oddeliť…

Ďalší geniálny ťah Putina: zlato pokorilo hranicu 2000 dolárov za trojskú uncu

0icon

Západ zúri a besní, americkí a európski generáli a stratégovia šalejú: keď na Rusko zaútočili v roku 2014 ekonomicky, guvernérka Nabiullinovej (RCB) totálne devalvovala rubeľ podľa ceny ropy a Rusko si vytvorilo naopak zásoby peňazí na horšie časy, zatiaľ čo americké bridlice sa zrútili. Ďalší strategický ťah bol obrat z…

chamtivost

0icon

jedna je dosť dva je príliš málo

Nakradnuté majetky v privatizácii po 89 bude možné získať počas krátkeho okna príležitosti v nasledujúcich rokoch krízy aspoň čiastočne. Využijeme to?

0icon

V súčasnej spoločnosti náboženstva Zlatého teľaťa o presadení získania nakradnutého majetku v privatizácii sa nedá ani rozmýšľať. Riadenie je ešte príliš zošnorované liberálmi a vo vláde máme najväčšieho ekonomického diletanta a demagóga, Dzurindovho pohrobka zodpovedného za ekonomiku – Sulíka, ktorý zastupuje iba záujmy zahraničného finančného kapitálu a sleduje svojimi aktivitami rozvrat všetkých sociálnych princípov, ktoré máme.…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10: Najneuveriteľnejšie školské tresty 1. časť

0 icon

Školy na celom svete zaviedli rôzne pravidlá, aby pomohli svojim študentom dodržiavať poriadok. Je to dosť podobné tomu, prečo vlády schvaľujú zákony. Majú zavedené určité pravidlá a zákony, ktoré udržujú spoločnosť v civilizácii a zároveň udržiavajú organizovanú komunitu. Štúdie ukázali, že ak ľuďom hrozia tresty, je menej pravdepodobné, že porušia pravidlá. Niektoré tresty udelené v…

Inšpiratívny príbeh spoločnosti Farbenfabriken vormals Friedrich Bayer (1. časť)

0 icon

Prinášame vám ďalší zaujímavý štvordielny článok. V rámci jednotlivých častí sa pozrieme na troch pánov, ktorých práca znamenala dieru do sveta. Predtým, ako sa pozrieme hlbšie do deja je potrebné, aby sme vám priblížili okolnosti daného obdobia. Začneme trochu zo širšia, avšak koniec bude stáť za to. Máte naše slovo.…

Komu zo slávnych boli tragicky osudné rýchle autá?

0 icon

Boli mladí, krásni, talentovaní a davy fanúšikov ich verne milovali a obdivovali. Ich bohatstvo im umožňovalo život v prepychových domoch, navštevovanie luxusných destinácií a riadenie tých najlepších áut. Práve autá vzbudzujúce závisť závratnými číslami svojich tachometrov sa im stali osudné. Kto zo slávnych predčasne zomrel vinou tragickej automobilovej havárie? James…

Prečo sú niektoré chlpy neobvykle dlhé?

0 icon

Toto sa stalo mnohým z nás. Pri prechádzaní rukou po našich krkoch alebo pri dotýkaní sa našich paží zrazu narazíme na smiešne dlhé a tenké biele chlpy, ktoré podľa všetkého narástli cez noc. Ak sa to stalo aj tebe a ty si si myslel, že si jediný zvláštny človek na planéte Zem…

Tieto historické fotografie zrejme uvidíš po prvýkrát

0 icon

Mnoho z nás fascinujú staré historické fotografie. Snažíme sa tak vidieť a pochopiť, že život ktorý žijeme bol niekedy úplne iný a to čo je dnes samozrejmosťou v minulosti ani neexistovalo. Historické fotografie z predchádzajúcich desaťročí nás spájajú s minulosťou a dávajú nám tak príležitosť vidieť veci, ktoré pre nás…

Vo svete IT

Ako sa čo najlepšie starať o úložný priestor vo vašom Android smartfóne

0 icon

Smartfóny za posledných pár rokov prešli naozaj zásadnými technologickými zmenami, ktoré posúvajú nie len ich vzhľad a funkčnosť, ale aj využitie na úplne inú úroveň. Pred pár rokmi by zrejme väčšina z nás nepovedala, že dokáže na smartfóne vykonávať takú náročnú prácu, ako na počítači, poprípade, že by namiesto kvalitného…

Vydavateľstvo ByteDance, stojace za aplikáciou TikTok, žaluje vládu Spojených štátov amerických

0 icon

Situácia okolo kontroverznej aplikácie TikTok zrejme nebude taká jednostranná, ako si americký prezident Donald Trump pôvodne myslel. Vydavateľstvo stojace za aplikáciou sa totižto voči nedávnym výkonným príkazom ohradilo a už počas zajtrašieho dňa plánuje zažalovať vládu Spojených štátov amerických. Presné znenie žaloby však zatiaľ známe nie je. ByteDance považuje kroky…

Legendárna Toshiba oficiálne končí s predajom notebookov

0 icon

Japonskú spoločnosť Toshiba zrejme dobre pozná každý nadšenec elektroniky. Donedávna jedna z najpopulárnejších značiek počítačov a notebookov na svete však hlási odchod z trhu s notebookmi. Po neúspešnej druhej dekáde tohto tisícročia sa rozhodla predať celý podiel vo svojej notebookovej divízii Dynabook, ktorá už oficiálne patrí výlučne pod krídla spoločnosti…

Dostane sa revolučný Xiaomi Mi Mix Alpha niekedy do predaja?

0 icon

Veľká časť fanúšikov spoločnosti Xiaomi si určite spomína na futuristicky vyzerajúci smartfón Xiaomi Mi Mix Alpha, ktorý spoločnosť Xiaomi odprezentovala ešte v roku 2019. Smartfón s displejom takmer po bokoch, ako aj čiastočne na zadnom paneli prekvapil trh, keďže disponoval doposiaľ nevidenými technológiami. Ešte ambícioznejšie však vtedy zneli samotné slová…

Misia MAVEN priniesla viac informácií o záhadnej žiare na Marse

0 icon

Misia americkej vesmírnej agentúry NASA, MAVEN (pozn. redakcie: Mars Atmosphere and Volatile Evolution mission) študovala červenú planétu už od roku 2013. Dnes prišla s novými zábermi, ktoré poukazujú na zvláštnu zelenkavú, pulzujúcu žiaru. „Výsledky z misie MAVEN nám prinášajú pohľad do procesov, ktoré sa odohrávajú v strednej atmosfére planéty. Je to kritický región,…

Armádny Magazín

„Najhorší možný scenár pre Európu …“ Skúsený český diplomat varuje pred novým kalifom Islamského štátu

0 icon

Sýria, 10.august 2020 ( AM ) - Bývalý český diplomat Jaroslav Bašta v komentári pre Prvnizpravy.cz upozorňuje na problém Islamského štátu,

Japonsko k bezpodmienečnej kapitulácii neprinútila americká atómová bomba, ale sovietska Červená armáda

0 icon

Japonsko/ZSSR, 10. august 2020 (AM) – Pred 75 rokmi, 6. augusta 1945, zhodili Američania na japonské mesto Hirošima atómovú bombu. V dôsledku výbuchu zahynulo bezprostredne 70 tisíc ľ

Umelá inteligencia sa čoskoro postaví zoči voči pilotovi F-16 v simulovanom leteckom boji

0 icon

USA, 10.august 2020 ( AM ) - Šachový veľmajster Gary Kasparov si porovnal schopnosti proti počítaču z IBM Deep Blue už v roku 1997. Zo 6 stretnutí počítač vyhral len 2 x. Zostávajúce hry skončili Patom.   Asi o 20 rokov neskôr, počítač je opäť porovnaný v hre Go s najlepšími hráčmi…

Rusko chce urýchliť nasadenie svojho bojového robota Su-70 „Ochotnik-B“

0 icon

Rusko, 10. august 2020 (AM) - Na jeseň roku 2018 bolo hlásené, že tajný bojový dron [UCAV] Su-70 "Ochotnik-B" vyvinutý spoločnosťou Suchoj dcérskou spoločnosťou skupiny UAC, práve začal svoje pozemné testy. Potvrdili to fotografie vydané o niekoľko týždňov neskôr. Potom, v auguste 2019, ruské ministerstvo obrany oznámilo, že lieta

Americké letectvo poverilo Hermeus štúdiom koncepcie nadzvukových lietadiel

0 icon

USA, 9.august 2020 ( AM ) - Zjavne v oneskorení v porovnaní s Ruskom a Čínou čo sa týka vývoja nadzvukových zbraní sa aj Američania dočkajú tých svojich. Spojené štáty začali v tejto oblasti niekoľko projektov a v marci minulého roku Pentagon oznámil úspešnú skúšku "Comment Hypersonic Glide Body"[C-HGB] (nadzvukový klzák),…

Svetlo sveta

Taliansko chce zvýšiť počet chemických potratov

0 icon

Talianský minister zdravotníctva podporuje uvoľnenie podávania potratových tabletiek v krajine. Podľa súčasne platnej legislatívy musí každá žena, ktorá podstúpi chemický potrat, kedy je dieťa zavraždené použitím chemikálií, zostať v nemocnici tri dni. Podľa advokátov zabíjania počatých detí, je práve táto lehota a potreba zostania v nemocnici prekážkou, ktorá spôsobuje, že…

Laický misionár brat Blažej pešo putuje Európou, obetuje sa za pokoj

0 icon

Laický misionár zo Sicílie známy ako brat Biagio (Blažej) už niekoľko rokov peši putuje po Európe. Púť, ktorú obetuje za pokoj, musel pred pár mesiacmi prerušiť vo Veľkej Británii kvôli pandémii. V piatok 24. júla sa však z Londýna opäť vydal na cestu. „Cítim túžbu stretnúť každého občana každého národa,…

Slávnostná spomienka na 1151. výročie kňazského svätenia svätého Gorazda

0 icon

Obec Močenok, občianske združenie Krediv a Rímskokatolícky farský úrad sv. Klimenta Močenok Vás pozývajú v nedeľu 2. augusta 2020 do Močenku-Gorazdova na slávenie spomienky 1151. výročia kňazského svätenia svätého Gorazda. Slávnostnú svätú omšu bude o 9:30 hod. celebrovať J. E. Mons. František Rábek, vojenský ordinár. GORAZDOV v dnešnom Močenku je rodiskom…

Dnes je ekumenický deň smútku a modlitby za Hagia Sophia

0 icon

Americkí katolíci a pravoslávni spoločne vyhlásili na dnešný deň smútok nad opätovnou premenou baziliky Hagia Sophia na mešitu. Turecký prezident Recep Erdogan rozhodol, že materský chrám východných kresťanov bude od dnes slúžiť na islamské modlitby. Biskupi USA sa pripojili k iniciatíve gréckej pravoslávnej cirkvi, ktorá vyzvala sa dnes modliť, aby…

Dnes si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej

0 icon

Dnes 16. júla si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej. Pomenovanie sviatku sa vzťahuje na pohorie Karmel v Izraeli a na rehoľu karmelitánov. Hebrejské slovo “karmel” znamená záhrada alebo sad. Vrchy Karmelu ho pripomínajú, keď sa na krátky čas v roku pokryjú zeleňou. V Biblii je pohorie symbolom krásy…

icon FOTO DŇA