Dlhodobá snaha Romana Abramoviča zachrániť Ukrajinu, svoju povesť a majetok

Kyjev 27. januára 2023 (HSP/wsj/Foto:Facebook)

 

Jeho šance byť sprostredkovateľom mieru klesajú, zatiaľ čo tlak na jeho majetok sa zvyšuje, píše The Wall Street Journal

Roman Abramovič
Na snímke Roman Abramovič

Už takmer rok sa ruský oligarcha vrhá do riskantného pokusu pomôcť zastaviť vojnu na Ukrajine, zachrániť svoju povesť na Západe a zachrániť svoj majetok v hodnote 15 miliárd dolárov.

Západní predstavitelia dúfali, že sa mu podarí pripraviť pôdu pre zmysluplné rozhovory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, s ktorým má úzke vzťahy – aj keď uvalili sankcie na veľkú časť jeho majetku.

Ale keďže koniec bojov nie je na dohľad, ukrajinskí, americkí a európski predstavitelia uviedli, že zmenšili očakávania, že by Abramovič mohol zohrať kľúčovú úlohu pri sprostredkovaní dialógu vo vojne. Po tom, ako v apríli stroskotali mierové rokovania, ktoré pomáhal organizovať, teraz sprostredkúva užšie dohody o výmene zajatcov a o dodávkach obilia z Ukrajiny a čpavku z Ruska.

V USA sa úradníci vyjadrili, že sú voči Abramovičovi čoraz viac rozpoltení. Na žiadosť Ukrajiny sa zatiaľ zdržali toho, aby nasledovali Spojené kráľovstvo, Kanadu a Európu a uvalili na neho sankcie.

Ukrajinská vláda nedávno pridala Abramoviča na svoj vlastný sankčný zoznam, hoci sankcie sú pozastavené: “kým sa nevrátia všetci vojnoví zajatci”. Podľa ľudí oboznámených so situáciou niektorí ukrajinskí predstavitelia nakrátko prerušili kontakt s pánom Abramovičom po tom, ako Kyjev obvinil ruské jednotky z masakrovania civilistov v okupovanom meste Buča na jar.

V diskusiách medzi Ruskom a Ukrajinou “môže zohrávať určitú úlohu, ak bude potrebné zapojiť sa do niektorých otázok,” povedal Mychajlo Podoljak, poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. “Ale nie je to úloha sprostredkovateľa, ktorú mal v prvých kolách rokovacieho procesu.”

Abramovič musí aj naďalej dokazovať svoju hodnotu pánovi Putinovi, ktorý tvrdo postupuje voči oligarchom, ktorí vybočujú z radu.

Moskva vo svojej diplomacii už dlhé desaťročia využíva sprostredkovateľov. “Spätný kanál však zvyčajne nie je verejný,” povedal Thomas Graham, významný spolupracovník Rady pre zahraničné vzťahy, ktorý pôsobil ako hlavný riaditeľ pre Rusko v Rade pre národnú bezpečnosť prezidenta Georgea W. Busha. “A Abramovič získal veľkú publicitu.”

Abramovičova nezvyčajná premena z miliardára na zákulisného vojnového sprostredkovateľa bola zjavná pri jednej výmene zajatcov v septembri, keď pomohol naložiť 10 mužov v kuklách, vrátane britských a amerických bojovníkov zajatých na Ukrajine, do súkromného lietadla na opustenom letiskovom termináli na juhu Ruska.

Jeden zakrvavený Brit si myslel, že spoznal Rusa, ktorý do minulého roka vlastnil jeden z najznámejších anglických futbalových klubov Chelsea F.C. “Odkiaľ si, kamarát?” Shaun Pinner povedal, že sa pána Abramoviča opýtal po nástupe do lietadla.

“Londýn,” odpovedal pán Abramovič.

Abramovič sa však do Londýna nevrátil už viac ako rok a sankcie mu bránia tam cestovať. Zatiaľ čo Rus čaká na príležitosť zháňať pokoj, tlak na jeho majetok sa zvyšuje, pričom prokurátori vo viacerých jurisdikciách sa snažia zabaviť časť jeho majetku na financovanie obnovy Ukrajiny.

Ostrov Jersey v Lamanšskom prielive dočasne zabavil viac ako 7 miliárd dolárov z jeho majetku, pričom tvrdí, že by mohol pochádzať z korupčných obchodov Kremľa, keď Abramovič pred tromi desaťročiami zbohatol v ropnom priemysle. Podľa úradníka oboznámeného so záležitosťou by jurisdikcia, ktorá ho oficiálne neobvinila zo žiadnych trestných činov, chcela tento majetok použiť na pomoc pri obnove Ukrajiny. Hovorca jerseyského ministerstva spravodlivosti sa odmietol vyjadriť.

Kanadská vláda sa pomocou nového zákona snaží zabaviť 26 miliónov dolárov, ktoré sú podľa nej spojené s Abramovičom. Úradníci uviedli, že ak sa tieto prostriedky získajú späť, budú odovzdané Ukrajine.

Rusov niekdajší klub Chelsea F.C. bol predaný skupine vedenej spolumajiteľom Los Angeles Dodgers Toddom Boehlym pod podmienkou, že približne 3 miliardy dolárov z výnosov pôjdu na pomoc obetiam vojny na Ukrajine. Peniaze sú v súčasnosti na zmrazenom bankovom účte a čakajú na súhlas britských úradov s ich odovzdaním.

Americké úrady minulý rok pristúpili k zabaveniu dvoch Abramovičových lietadiel s tým, že porušili širšie sankcie zakazujúce lety do Ruska. Abramovič si po tomto kroku najal právnikov v USA. Jeho právnici uviedli, že lety sa uskutočnili s cieľom uľahčiť humanitárne koridory na Ukrajine.

“Keď niekto prestane byť účinný, je čas uvaliť na neho sankcie,” povedal Jim Wasserstrom, bývalý americký diplomat, ktorý sa zaoberal otázkami boja proti korupcii. “Nie je to doživotná priepustka.”

Žiadny iný ruský oligarcha sa neodvážil takto verejne vložiť do konfliktu. Niekoľko ďalších magnátov uviedlo, že by z toho malo len málo výhod. Málokedy sa jednotlivcom podarí vyjednať, aby sa vyhli sankciám, povedal David Lorello, právnik z Covington & Burling LLP v Londýne.

“Stačí, že sa podieľate na pomoci pri prepustení vojnových zajatcov? Európske regulačné orgány to môžu, ale nemusia považovať za dostatočné,” povedal pán Lorello.

Napriek nedostatočnému pokroku Abramoviča pri uľahčovaní mierovej dohody sa žiaden ruský partner ani diplomat OSN nevyrovnal jeho výsledkom v diplomacii na pozadí tohto konfliktu. Ukrajinskí predstavitelia nedávno uviedli, že pracujú na novom mierovom vzorci, ktorý chcú predložiť vo februári. Abramovič zostáva sprostredkovateľom prijateľným pre pána Putina a pre Ukrajinu a jej spojencov, uviedli ľudia blízki Kremľu.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že Abramovič nikdy nebol oficiálnym zástupcom ruského prezidenta.

Život vojnového opravára nie je taký očarujúci ako život v lietadle, ktorý  Abramovič zanechal za sebou. Ľudia blízki Abramovičovi povedali, že sa venuje len málo záležitostiam súvisiacim s vojnou a svoje právne bitky zväčša deleguje na skupinu dôveryhodných poradcov.

Svoj čas delí medzi ruské prímorské mesto Soči, Istanbul a Tel Aviv. Jeho luxusné jachty, ktoré kedysi brázdili Karibik, teraz stoja v tureckých vodách s kostrovými posádkami, v bezpečí pred zabavením, ktoré postihlo iných oligarchov v stredomorských prístavoch.

Podľa ľudí blízkych Abramovičovi a Kremľu sa Abramovič stretol s Putinom osobne a od začiatku vojny mal s ruským lídrom niekoľko telefonátov. Má tiež priamu linku na šéfa Putinovho štábu Antona Vaina. Abramovič podľa týchto ľudí predkladá ukrajinské stanovisko priamo Putinovi a potom tlmočí názory Kremľa priamo Kyjevu. Každých niekoľko týždňov pomáha pri menších výmenách väzňov.

Motivácia bramoviča je často spochybňovaná západnými predstaviteľmi, ktorí ju považujú za otvorený pokus o zrušenie sankcií. Ľudia z jeho okolia hovoria, že je posadnutý záchranou životov a zlepšením podmienok na Ukrajine. Podobný zápal uplatnil aj pri iných humanitárnych projektoch a získal z toho politické dividendy.

Židovským charitatívnym organizáciám a pamätníkom holokaustu venoval približne pol miliardy dolárov. Vložil milióny do obnovy Čukotky, vyľudneného regiónu v ruskej Arktíde, kde bol osem rokov gubernátorom, čo vyvolalo v tejto oblasti detský boom.

Vďaka svojmu úsiliu mal silnú politickú podporu v Izraeli, kde má občianstvo. Vďaka svojej práci na Čukotke si udržal dobré vzťahy s Putinom.

Abramovič na začiatku vojny podnikol kroky na ochranu niektorých svojich zahraničných aktív. Podľa spisu ministerstva spravodlivosti a ľudí oboznámených s touto záležitosťou boli pred inváziou fondy kontrolované Rusom a obsahujúce miliardové aktíva umiestnené na mená jeho detí. V deň invázie previedol kontrolu nad holdingovou spoločnosťou Norma Investments registrovanou na Britských Panenských ostrovoch na svojho obchodného partnera, čím sa spoločnosť dočasne dostala mimo dosahu zmrazenia aktív, uviedol predtým denník The Wall Street Journal. Pokúsil sa tiež zbaviť londýnskych nehnuteľností a investícií na účtoch amerických hedžových fondov. Americkí úradníci vyjadrili skepsu, že by boli schopní zmraziť veľkú časť Abramovičovho majetku, aj keby na neho uvalili sankcie, keďže len malú časť z neho teraz priamo vlastní.

Ministerstvo financií USA, ktoré spravuje mnohé finančné sankcie, sa odmietlo vyjadriť.

Práca Abramoviča ako vyjednávača sa začala nočným telefonátom od známeho, filmára Alexandra Rodňanského, ktorého syn tiež radí ukrajinskému prezidentovi, uviedol predtým denník. Pán Rodňanskij povedal, že Ukrajinci potrebujú niekoho, kto by Putinovi predniesol neskreslenú pravdu a prinútil ho zastaviť boje.

Abramovič súhlasil, že sa o to pokúsi, a predložil Kremľu svoj plán na sprostredkovateľa.

Keď sa začalo stupňovať politické a verejné pobúrenie z vojny, Abramovič súhlasil s predajom Chelsea, svojho posvätného futbalového klubu. Jeho práca na Ukrajine bola nebezpečná. Po stretnutí v Kyjeve začiatkom marca utrpel Abramovič a dvaja ukrajinskí mieroví vyjednávači podozrenie na otravu, podráždené oči a olupovanie kože. Zotavili sa.

O niekoľko týždňov neskôr sa Abramovič vrátil na cestu do Kyjeva, aby sa porozprával s ukrajinskými vyjednávačmi, ktorí sa mali stretnúť so svojimi ruskými partnermi na Bosporskom polostrove a diskutovať o krokoch smerujúcich k možnému mierovému plánu.

“Bolo to veľmi užitočné,” povedal vtedy David Arahamia, hlavný ukrajinský vyjednávač. “Získali sme neformálne názory na veci, ktoré sú pre Rusko dôležité.” Rozhovory následne stroskotali.

Odvtedy sa Abramovič naďalej venuje diplomacii, ale podľa ľudí z jeho okolia zmenil svoje priority zo širokej mierovej dohody, ktorá sa zdá byť čoraz viac nedostupná, na užšie ciele. Počas rokovaní o dohode sprostredkovanej prostredníctvom OSN, ktorá umožňovala vývoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov cez vojnou zmietaný čiernomorský región, pôsobil ako sprostredkovateľ medzi stranami.

V júli bol odfotografovaný s vysokými úradníkmi počas slávnostného podpisu dohody v Istanbule. Predstaviteľom OSN bolo odporučené, aby sa pri uzatváraní dohody obrátili na Abramoviča, uviedol Martin Griffiths, šéf humanitárnej pomoci OSN, ktorý sa podieľal na uzatváraní dohody. “Pri príležitostiach kontaktu bol vždy nápomocný,” uviedol pán Griffiths v e-maile.

Abramovič, ktorý má aj portugalské občianstvo, medzitým žaluje EÚ v súvislosti s jeho sankciami na Európskom súdnom dvore. Tvrdí, že boli porušené jeho práva ako občana EÚ.

V novembri dosiahol vzácne právne víťazstvo, keď súd na ostrove Jersey nariadil miestnej polícii, aby sa ospravedlnila a zaplatila nezverejnené odškodné po tom, ako dospel k záveru, že polícia začiatkom tohto roka nezákonne získala príkaz na prehliadku nehnuteľností spojených s jeho osobou. Jerseyské úrady uviedli, že ich vyšetrovanie Abramoviča pokračuje.

Napriek kontrole v Európe bola holdingová spoločnosť Norma Investments, ktorá bola kedysi spojená s Abramovičom, schopná presúvať finančné prostriedky vo finančných systémoch USA a Izraela. V apríli, po sankciách Spojeného kráľovstva a EÚ, Norma predala niekoľkomiliónový podiel v izraelskom vývojárovi aplikácií spoločnosti Zedge Inc. kótovanej na americkej burze, podľa údajov šéfa spoločnosti Zedge a firemných dokumentov. V nezvyčajnej doložke v dokumentoch o transakcii sa uvádza, že na žiadneho z predávajúcich akcionárov sa nevzťahujú sankcie USA.

V auguste bol Abramovič v Saudskej Arábii, kde sa stretol s korunným princom Mohammedom bin Salmanom, aby umožnil najznámejšiu výmenu väzňov počas vojny. Cieľom bola výmena 200 Ukrajincov za 55 Rusov a jedného prokremeľského ukrajinského politika. Na slobodu sa mala dostať aj skupina občanov USA a Spojeného kráľovstva, ktorí boli zajatí počas bojov.

Nasledujúci mesiac bol Abramovič v ruskom Rostove na Done, aby osobne zabezpečil, že na poslednú chvíľu nenastanú žiadne problémy. Podľa osoby oboznámenej so záležitosťou zúčastnení saudskoarabskí úradníci nehovorili po rusky a mali málo skúseností s takýmito obchodmi. Keď stál v letiskovom termináli, britský väzeň pán Pinner povedal inému britskému zajatcovi, že spoznal pána Abramoviča, ktorý sa ticho prechádzal po prázdnom letiskovom termináli.

Väzeň, povedal pán Pinner, mu povedal, aby nebol smiešny: “Čo tu bude robiť?”

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:09

Tri obete na životoch a desiatky zranených si vyžiadalo veľké tornádo, ktoré zasiahlo americký štát Arkansas. V meste Belvidere v štáte Illinois spôsobila silná búrka zrútenie strechy divadla, v ktorom prebiehal koncert a nachádzalo sa tam vyše 200 ľudí. Počas tohto incidentu prišla o život jedna osoba a 28 ďalších utrpelo zranenia. 

08:07

Právnický tím Donalda Trumpa prešiel do ofenzívy po tom, ako voči americkému exprezidentovi vzniesli obžalobu. Trump sa podľa svojich zástupcov nebude snažiť o dohodu a je pripravený bojovať v prípade každého z obvinení.

07:50

Sudca v americkom štáte Nové Mexiko prijal dohodu o vine a treste, ktorú s prokurátorom uzavrel bezpečnostný koordinátor nízkorozpočtového filmu Rust. Pri natáčaní tohto filmu zastrelil herec Alec Baldwin kameramanku. 

07:40

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová má šancu stať sa novou najvyššou predstaviteľkou NATO.

07:38

 Iránska štátna televízia vydala ospravedlnenie za to, že odvysielala zábery mladej dvojice, ktorá si dala krátky bozk. 

07:37

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval Európsku úniu, aby zvážila finančnú pomoc na predĺženie oceľového plota na hranici s Tureckom, zameraného proti migrantom.

07:36

Spojené štáty oznámili, že plánujú otvoriť veľvyslanectvo na Vanuatu. Pôjde o najnovší krok v ich úsilí posilniť prítomnosť v južnom Tichomorí, kde sa svoj vplyv snaží rozširovať Čína.

07:35

Rakúsky exkancelár Sebastian Kurz označil najnovšie obvinenia svojho bývalého spojenca a pracovníka ministerstva financií Thomasa Schmida za “fiktívne”. 

07:34

Závažné škody spôsobilo veľké tornádo, ktoré sa prehnalo americkým štátom Arkansas. Úrady a nemocnice hlásili najmenej dve desiatky zranených.

07:33

Štyria ľudia vrátane zahraničných turistov zahynuli pri lavínach na ďalekom severe Nórska. Jedna z lavín podľa polície strhla dom a ďalšiu budovu do mora.

07:30

Pri sopke Nevado del Ruiz v Kolumbii, ktorej výbuch si pred 38 rokmi vyžiadal 25.000 obetí, sa zvýšila seizmická aktivita.

07:08

Bratia Tateovci a dve Rumunky údajne pašovali, najímali a zneužívali ženy a nútili ich k výrobe pornografie na účel zisku. Prepustia ich z väzby v Bukurešti a umiestnia do domáceho väzenia. 

07:01

Pred 150 rokmi sa narodil ruský skladateľ Sergej Rachmaninov, autor svetoznámych klavírnych koncertov, v ktorých sa v symbióze stretáva vášeň s vycibrenou klavírnou technikou, nnarodil sa 1. apríla 1873 v Semionove.

06:34

Grécka polícia oznámila, že zadržala viac ako 40 ľudí podozrivých z členstva v pašeráckom gangu, ktorí sa podieľal na nelegálnej preprave viac ako 2300 migrantov. 

06:33

Medzinárodný menový fond poskytne Ukrajine nový balík finančnej pomoci vo výške viac než 15 miliárd USD (13,79 miliardy eur).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Halák nezabránil prehre v Buffale, Kelemen odohral ôsmy zápas za Arizonu

0 icon

New York 1. apríla 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rhona Wise) Aktualizované 1. apríla 2023 o 8:42 h. Hokejisti New Yorku Rangers v bránke s Jaroslavom Halákom prehrali v nočnom zápase NHL na ľade Buffala Sabres 2:3 po predĺžení. Slovenský brankár si v stretnutí pripísal 31 zákrokov V drese domácich absolvoval debut v NHL…

Austrálska kvalifikácia pre Verstappena, najlepšiu trojku doplnili Mercedesy

0 icon

Melbourne 1. apríla 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Asanka Brendon Ratnayake)   Holandský pretekár Max Verstappen na Red Bulle bol najrýchlejší v sobotňajšej kvalifikácii na VC Austrálie seriálu formuly 1. Na okruhu Albert Park v Melbourne dosiahol čas 1:16,732 minúty. Na druhom mieste skončil Brit George Russell na Mercedese a najlepšiu trojku doplnil jeho…

Nie Zuzana Čaputová ale Ursula von der Leyenová?

0 icon

Brusel 1. apríla 2023 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa môže stať novou generálnou tajomníčkou NATO po odchode Jensa Stoltenberga. Informoval o tom denník The Sun Podľa zdrojov novín sa niektoré členské štáty NATO vyslovili za to, aby sa von der Leyenová stala šéfkou aliancie…

Revolúcia v demokratizácii spoločnosti: nahradia politikov roboty?

0 icon

Bratislava 1. apríla 2023 (HSP/Foto:Pixabay)   Doposiaľ sa umelá inteligencia využívala v politickom boji väčšinou iba v diskusiách na internete. Zdá sa však, že môže preniknúť aj do oblasti, kde to nikto nečakal. Budeme mať robotických politikov? Umelá inteligencia sa postupne dostáva do všetkých oblastí života, dokonca aj tam, kde…

Naozaj chceme žiť v rozbitej krajine? Vedenie českých dráh napísalo ŽSR list

0 icon

Bratislava 1. apríla 2023 (HSP/Foto: TASR - Daniel Stehlík)   Ak do infraštruktúry dopravného systému prestanete dávať peniaze, jeho stav neostane zachovaný, bude sa zhoršovať a to čím ďalej tým tým rýchlejšie. Tak je to aj so slovenskými železnicami. Dlh na údržbe infraštruktúry ŽSR odhadujú na stovky miliónov eur Situácia…

Experti sa pýtali Bieleho domu, “aký je dlhodobý plán?”

0 icon

Washington 1. apríla 2023 (HSP/responsiblestatecraft/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Myšlienka, že vojna sa skončí pri rokovacom stole, môže odrážať "rodiaci sa konsenzus Washingtonu”, píše pre Blaise Malley Responsible Statecraft Tento týždeň v Puck News Julia Ioffeová napísala o tom, ako skupina odborníkov na zahraničnú politiku, ktorí sa pravidelne zúčastňujú na rozhovoroch s…

Bývalý vyšetrovateľ spochybnil novú posilu PS a Šimečkov výrok: Len silné reči

0 icon

Bratislava 1. apríla 2023 (HSP/Foto:Facebook)   Predseda hnutia Michal Šimečka v stredu informoval, že do mimoparlamentného Progresívneho Slovenska vstúpil bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak. Na túto správu reaguje bývalý vyšetrovateľ, ktorému sa nepozdáva jeden výrok   Jozef Šátek sa zameral na výrok Šimečku: „Do Progresívneho Slovenska prináša (J. Spišiak) 30…

Slovensko v hľadáčiku ruskej Federálnej služby

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)   Podľa Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu (FSMTC) Slovensko svojím transferom ruských stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu hrubo porušuje medzinárodné záväzky "V komentári k publikácii slovenského ministerstva obrany o presune prvej várky lietadiel MiG-29 na Ukrajinu ruská FSMTC uviedla, že Slovensko hrubo porušuje medzinárodné záväzky…

Orbán uviedol, či vidí reálne riziko tretej svetovej vojny

0 icon

Budapešť 1. apríla 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Maďarský premiér Viktor Orbán tvrdí, že vidí reálne riziko tretej svetovej vojny "Som si istý, že hrozba svetovej vojny nie je prehnaná," citoval Orbána denník Hungary Today. Podľa neho sa Maďarsku zdá prirodzené, že ak sa vojna stane krvavejšou a brutálnejšou, s viac ako…

Zástupcovia krajín, vrátane Slovenska, sa obrátili na Leyenovú. Taraba: Hoax sa opäť stáva pravdou

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Reuters/Foto:Pixabay)   EÚ môže opätovne zaviesť dovozné clá na ukrajinské obilie. Informovala o tom agentúra Reuters Uvádza sa, že premiéri Poľska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a Slovenska v liste predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej uviedli, že rozsah zvýšenia cien výrobkov vrátane olejnín, vajec, hydiny a…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Kto nesie vinu na vojnovom dianí na Ukrajine a ako rozpoznať pravdu od propagandy ? Časť V.

0icon

Prezident Ukrajiny Zelenskyj predniesol pred poslancami Európskeho parlamentu ( EP ) dňa 1.marca 2022 prostredníctvom živého internetového prenosu plamennú reč. Podľa neho Ukrajina prináša obrovskú cenu v boji za svoju slobodu. Je potrebné sa pozorne pozamý&scaron

Miroslav Urban

Slepota mainstreamu so štekajúcimi ratlíkmi

0icon

V našich mainstreamových médiách si čoraz viac všímam veľmi často prezentované názory nevýznamných politikov z pobaltia, dôležité je aby boli extrémne protiruský a hneď sú na titulke (napríklad rozhovor s estónskym prezidentom v SME), podobne je to i na slovenskej politickej scéne (rozhovor s nezaradeným progresívnym poslancom - 25 mikrofónov…

Milan Náhlik

Facka

0icon

Tak ako smrdí zdochlina, ktorú je cítiť až na sto honov,  tak isto dnes smrdel návrh Igora Matoviča o znížení platov poslancov, ktorý nekompromisne parlament odmietol. Za normálnych okolností, keby pán Matovič prišiel s takýmto návrhom na začiatku svojho vládneho obdobia, kedy silou parného valca na čele s ním ako pre

Peter Poláček

Odhaľovanie Utajovaného Poznania 2: život a smrť.

0icon

Ak by som mal jednou vetou charakterizovať o čom je moja trilóg

Juraj Tušš

Informačné škatuľky, alebo prečo starého psa novým kúskom nenaučíš

0icon

Aby sme chápali súčasnej napätej situácií vo svete, nebezpečným udalostiam v našom okolí, aby sme rozumeli manipulačným techni

Armádny Magazín

Nie je pochýb o tom, že Rumunsko pohltí Moldavsko. Čo si potom odkusne z Ukrajiny"

0 icon

Rumunsko, 1. apríl 2023 (AM) – Moldavský podpredseda vlády pre reintegráciu Oleg Serebrian vo vysielaní jednej z televíznych staníc krajiny uviedol, že Kišiňov si nekladie za cieľ vypovedať dohodu o princípoch mierového urovnania na Dnestri, ktorú podpísali vtedajšie orgány republiky. Moldavska a Ruskej federácie 21. júla 1992. Diplomat upozornil, že všetky…

Jevgenij Satanovskij: Protesty v Izraeli by mohli viesť k zániku štátnosti

0 icon

Slovensko, 1. apríl 2023 (AM) – Každých dvetisíc alebo tritisíc rokov Izrael zničí svoju štátnosť to je normálna židovská história. Taký je názor Jevgenija Satanovského, prezidenta Inštitútu blízkovýchodných štúdií, v rozhovore pre Federálnu tlačovú agentúru.   Protesty v Izraeli trvajú už niekoľko mesiacov. Deň p

Moskvu uspokojí len kapitulácia Kyjeva... a Západu

0 icon

Rusko, 1. apríl 2023 (AM) – Takto možno komentovať dnešné slová námestníka ruského ministra zahraničných vecí Michaila Galuzina. Podmienky, ktoré má Kyjev splniť, sú nasledovné: - ukončenie nepriateľských akcií zo strany ukrajinských ozbrojených formácií a ukončenie dodávok zbraní zo strany západných krajín - neutrálny

Chobotnica z Davosu alebo ako Svetové ekonomické fórum ničí demokraciu

0 icon

Slovensko, 1. apríl 2023 (AM) – Musíme sa znovu naučiť „kriticky myslieť“, hovorí Miryam Muhmová, inak bude agenda „Veľkého Resetu“ postupovať rýchlym tempom vpred. Novinárka sa vo svojej novej knihe zaoberá nebezpečenstvom "davoskej t

Budúcich pilotov čínskeho námorníctva začínajú selektovať od štrnástich rokov

0 icon

Čína, 31. marec 2023(AM) –Námorníctvo Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády začalo s výberom absolventov stredných škôl v 14 provinčných regiónoch, aby sa zúčastnili na programe pre tínedžerov. Podľa údajov Náborovej služby kadetov námorného letectva sa na ňom zúčastnilo asi 4 500 záujemcov. Program bol schválený čínskym námorníctvom a ministerstvom školstva a bol…

TopDesať

Matka 17 rokov fotila seba so synom a výsledok je úchvatný!

0 icon

Medzinárodná renomovaná fotografka a matka Annie Wangová z mesta Taipei v Taiwane sa rozhodla, že stereotypné zobrazenia "matka a dieťa" nebudú nič pre ňu. "Moja umelecká stratégia je založená na sebarealizácii," povedala Annie pre Bored Panda.  "Vo svete matiek je najlepší spôsob vyjadrenia prostredníctvom stratégie seba prezentácie, vyjadrovania rôznych častí seba. Ja, ako žena a matka, sa…

Najbrutálnejšia konferencia v histórii ľudstva, o ktorej si zrejme ani netušil

0 icon

Jedna z najbrutálnejších konferencií ľudstva, o ktorej ste možno ani netušili, sa odohrala 20. januára 1942 na Berlínskom predmestí Wannsee. Konferencia bola zameraná na "konečné riešenie". Jedna z tých najodpornejších konferencií ľudstva sa odohrala vo vile na brehu jazera Wannsee ktorá sa využívala na rôzne stretnutia SS počas druhej svetovej vojny. Aj…

Ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť

0 icon

Vieš, ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť! V živote je veľa vecí, ktoré o tebe môžu veľa prezradiť, napríklad každodenné zvyky a reč tela. Dokonca aj výber smartfónu môže odhaliť aspekty tvojej osobnosti! Zvykli sme si na myšlienku, že existujú 2…

10 hlúpych každodenných vecí, pri ktorých sa pozastavuje zdravý rozum. Robíš ich aj ty?

0 icon

Zdravý rozum je niečo, čím sa nemôže pýšiť ktorýkoľvek človek. V každej skupine existuje jedna osoba, ktorá robí tak hlúpe veci, že nad nimi ostáva iným rozum stáť. Kýchnutie si bez zakrytia úst dlaňou, zaberanie dvoch miest v prostriedkoch MHD, ... Tu je desať jednoduchých príkladov vecí, ktoré mnohí z nás robia…

7 divov starovekého sveta: Ako vyzerali v čase svojej najväčšej slávy?

0 icon

Čo spravíš ako prvé pri plánovaní výletu? Šup na TripAdvisor alebo jednu z tisíciek ďalších webových stránok, ktoré radia, čo si určite nenechať ujsť v tej-ktorej destinácii. Pred érou internetu museli ľudia objavovať pamiatky priamo na mieste. Turisti minulosti sa museli obracať na odborné rady. A tak nejako vznikol zoznam 7 divov starovekého sveta. Zoznam…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali