Môžeme donekonečna hovoriť o tom, či sa severokórejský vodca na tento krok odhodlá a ako na to Američania odpovedia, ale cieľ pre možný útok je viac ako významný. Na Guame je rozmiestnená jedna z najväčších a najviac chránených základní Pentagonu mimo “domáceho” územia Spojených štátov. Ale aké ďalšie strategicky najvýznamnejšie americké vojenské objekty ležia mimo územia USA?
Základne na Guame
Američania majú na Guame dva rozsiahle objekty. Andersenova letecká základňa a námorná základňa Apra Harbor majú pre Pentagon strategický význam a sú jeho hlavným “svalstvom” v Pacifiku. Na leteckej základni sú od konca 70. rokov rozmiestnené strategické bombardéry, ktoré sú schopné niesť jadrové zbrane. Podľa médií sa tu na bojovej službe nachádza šesť lietadiel B-1B, ale v prípade nutnosti je možné vzdušnú skupinu posilniť v priebehu niekoľkých dní.
Z Andersenovej leteckej základne majú Spojené štáty možnosť zasadiť raketové a bombové údery na akékoľvek ciele na tichomorskom pobreží Eurázie. Pre túto chvíľu je KĽDR hlavným cieľom guamských stratégov. Môžu ale ohroziť i veľkých geopolitických hráčov v regióne – Rusko a Čínu.
Námorná základňa Apra Harbor, ležiaca na západnom pobreží ostrova, je svojou rozlohou menšia len ako Pearl Harbor na Havajských ostrovoch a patrí medzi dva najväčšie objekty amerického námorníctva v Tichom oceáne. Je tu umiestnený plávajúci dok pre opravy veľkých lodí. V budúcnosti sa do Guamu plánuje poslať až 20 tisíc námorníkov z japonskej Okinawy. Údaje o tom, presne ktoré lode kotvia v Apre, nie sú, ale médiá informovali, že sem v roku 2016 dorazila strategická jadrová ponorka Pennsylvania. Okrem toho sú tu umiestnené štyri útočné ponorky triedy Los Angeles, ktoré vykonávajú pravidelné hliadky v Tichom oceáne.
Letecká základňa Ramstein
Na leteckej základni Ramstein v Nemecku, v najväčšom americkom vojenskom objekte na území EÚ, je rozmiestnené veliteľstvo amerických vzdušných síl v Európe a veliteľstvo spoločného systému protivzdušnej obrany krajín NATO. Dnes je základňa Ramstein hlavným transportným centrom pre prepravu nákladov a vojenského personálu zo Spojených štátov do Európy. Nachádza sa tu 16 perutí vojenských transportných lietadiel 86. krídla. Práve sem boli presunuté vojenské jednotky a technika, ktorá spolu so spojencami z NATO posledné mesiace vykonávajú množstvo vojenských cvičení vo východnej Európe a v Pobaltí. Okrem toho sú na tejto základni uskladnené jadrové zbrane (až 150 bômb).
Letecká základňa Al Udeid
Od roku 2001 je Al Udeid, ležiaca niekoľko kilometrov južne od Doha v Katare, hlavnou americkou leteckou základňou na Blízkom východe. Práve tu sa nachádza sídlo amerického veliteľstva pre Blízky východ, Perzský záliv a severnú Afriku (CENTCOM). Od začiatku 21. storočia Spojené štáty rozmiestnili v Al Udeid tisíce vojakov, okolo 300 tankov Abrams, 400 bojových vozidiel pechoty Bradley, samohybné delostrelectvo a protilietadlové systémy Patriot. Okrem vojenského transportného letectva a tankovacích lietadiel sú tu rozmiestnené prieskumné lietadlá RC-135V / W, lietadlá rádioelektronického boja EA-6B, stíhačky, bombardéry a bezpilotné lietadlá.
Základňa hrala kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní vojenských operácií v Iraku a v Afganistane. Dnes sa v Katare nachádza okolo 10-tisíc amerických vojakov. Letecká základňa Al Udeid má najväčší význam zo všetkých 35 amerických vojenských objektov v regióne. Práve tu sa koordinuje činnosť protiteroristickej koalície pod vedením Spojených štátov v Sýrii a Iraku.
Základne v Japonsku
Na území Japonska leží vyše 90 vojenských objektov amerických ozbrojených síl, ktoré pôsobia v rámci samostatného veliteľstva United States Forces Japan (USFJ). Jeho štáb sa nachádza na leteckej základni Jokota východne od Tokia. Pôsobí tu vyše 14 tisíc vojakov a civilných odborníkov. Základňa je dôležitým transportným strediskom pre amerických vojakov, ktorí prichádzajú slúžiť do Japonska v rámci rotácie. Odtiaľ sa premiestňujú na iné vojenské objekty.
Medzi ne napríklad patrí jedenásť základní námornej pechoty, ktoré ležia na relatívne malom ostrove Okinawa. Tieto objekty zahŕňajú tábory, výcvikové priestory, letiská leteckých síl námornej pechoty, logistické strediská a pod. Tu na letisku Kadena je rozmiestnené 18. krídlo – jedno z najväčších v americkom letectve. Spadajú do neho dve stíhacie perute s lietadlami F-15C / D, záchranné jednotky, tankovacie lietadlá a prieskumné lietadlá – celkom okolo 80 lietadiel. Okrem toho je tu umiestnený prápor 1. delostreleckého pluku protivzdušnej obrany amerických pozemných síl.
Za osobitnú zmienku stojí letecká základňa Misawa severne od Tokia. Je to jedno z mála letísk mimo územia USA, kam sa Američania odhodlali vysielať v rámci rotácie svoje najnovšie tietadlá – stíhačky piatej generácie F-22 Raptor. V zásade počet a zloženie vojenských základní amerických pozemných, vzdušných a námorných síl v Japonsku svedčí o tom, že Pentagon považuje túto krajinu ako nástupný priestor pre vojenskú konfrontáciu s Čínou, Ruskom a Severnou Kóreou.