Viaceré švédske médiá tvrdia, že súčasná predvolebná kampaň môže kardinálne zmeniť politiku vedenia krajiny a Švédsko sa môže stať druhou členskou krajinou EÚ, ktorá po Veľkej Británii vystúpi z únie. Väčšina Švédov žiada sprísniť protimigračnú politiku. Do protestných akcií sa väčšinou zapájajú mladí ľudia. Mnohí z nich prekročujú isté hranice: v lete bandy mladíkov podpaľujú autá v lokalitách, kde žijú migranti. Médiá píšu, že v týchto lokalitách je nebezpečne sa objavovať dokonca aj cez deň…
V ostatných rokoch do Švédska prišli stovky tisíc migrantov. Táto 10-miliónová krajina je svojráznym lídrom v priemernom počte migrantov na jedného obyvateľa. Vo Švédsku sú veľmi vysoké ceny, dane a odvody a drvivá väčšina Švédom je proti tomu, aby vláda zdarma kŕmila stovky tisíc migrantov. Inak hospodárstvo krajiny určite skrachuje. Dlhé roky sa Švédsko považovalo za jednu z najbezpečnejších krajín sveta. Migranti „napravili túto chybu“ a trestná činnosť vo Švédsku narástla niekoľkonásobne.
Proti prijímaniu migrantov vystupuje stále väčší počet švédskych politikov. Najaktívnejšou je v tomto smere strana „Švédski demokrati“, ktorá je razantne proti prijímaniu migrantov a navrhuje referendum o východe z EÚ, svojrázny „švéksit“. Predstavitelia tejto strany sa pridržiavajú hesla „Zachováme Švédsko švédskym“.
V súčasnosti prieskumy verejnej mienky svedčia o tom, že ultrapravicoví politici vo voľbách môžu získať tretinu hlasov voličov – trojnásobne viac, ako v r. 2014. Vládnuci sociálni demokrati v prieskumoch naopak majú iba 20 percent – o 10 percent menej, ako pred 4 rokmi. Pozoruhodný fakt: je to najhorší výsledok švédskych sociálnych demokratov za ostatné storočie.
„Švédski demokrati“ sú naladení mimoriadne radikálne. Pred 3 rokmi, napríklad, členka tejto strany Gunilla Schmidtová dokonca navrhla umiestniť na most, ktorý spája Švédsko a Dánsko, guľomet a strieľať na všetkých migrantov, ktorí sa priblížia ku hraniciam štátu. Táto strana žiada maximálne znížiť prílev migrantov. Zároveň žiada referendum o členstve Švédska v EÚ.
V súčasnosti prieskumy naznačujú, že asi 40 percent Švédov je za vystúpenie krajiny z EÚ. Počet oponentov je zatiaľ väčší, ale situácia sa rýchlo mení. Ako uviedol známy švédsky denník Aftonbladet, počet Švédov, ktorí žiadajú vystúpenie krajiny z EÚ, sa za posledné 2 roky zvýšil o osem percent.
Súčasná situácia vo Švédsku znepokojuje rusofóbov, hlavne v USA, Anglicku, Poľsku, pobaltských štátoch a samozrejme, na Ukrajine. „Švédski demokrati“ a nacionalisti zistili, že kurz súčasného Ruska vôbec neohrozuje ich krajinu, ba dokonca naopak pomôže obmedziť prílev migrantov do Švédska. „Švédski demokrati“ a nacionalisti žiadajú zmeniť politiku voči Rusku, napraviť vzťahy s Kremľom a zrušiť sankcie voči Moskve.
Niektorí švédski politológovia nové prekvapivé tendencie vysvetľujú takpovediac na príklade Trumpa. Ešte pred pár rokmi by nikto neuveril, že Trump vyhrá voľby v USA. Takisto ešte pred pár rokmi by nikto neuveril tomu, že vo Švédsku sa takto začne meniť vzťah voči migrantom, Európskej únii a Rusku. Preto mnohí analytici tvrdia, že voľby 9. septembra môžu kardinálne zmeniť situáciu vo Švédsku a politiku krajiny.
Eugen Rusnák