Nemecká banka varuje pred americkými normami regulujúcimi finančné inštitúcie v Európe, hlási Reuters. “My v Európe by sme mali byť dostatočne sebavedomí, aby sme si stanovili vlastné pravidlá, ktoré nám vyhovujú,” uviedol generálny riaditeľ Deutsche Bank John Cryan v utorok na ekonomickom kongrese v Berlíne. Podmienky z druhej strany Atlantiku sú odlišné. Americké banky sa zotavili oveľa rýchlejšie po finančnej kríze kvôli silnému domácemu trhu. Aj keď je pravda, že poučenie z krízy hovorí v prospech vyšších kapitálových vankúšov. Nejakú dobu sa medzinárodne regulačné orgány snažia znížiť záťaž pre európske finančné inštitúcie, no snaha je nerovnomerná.
Rôzne požiadavky bankového dohľadu spravili financovanie firiem pre banky oveľa náročnejšie. To, čím sa verejnosť oháňala ako úsporným opatrením pre banky, koniec koncov postihne firemných klientov, ktorí sú zdrojom rastu. Banky sa v budúcnosti navyše už nebudú môcť spoliehať na pomoc od štátu.
Obavy má Cryan a ďalší bankári najmä z toho, že Bazilejský výbor plánuje obmedziť používanie interných modelov. Týmito modelmi banky počítali, akým objemom vlastného kapitálu je potrebné zabezpečiť jednotlivé transakcie. V Nemecku je táto možnosť dôležitá, pretože východiskové sadzby sú oveľa nižšie ako pri hypotekárnych úveroch v Spojených štátoch, povedal Cryan nedávno pri konferencii investorov v New Yorku.