Určite vás to neminulo. Desiatky fotiek a stovky nadšených komentárov z nedávnych demonštrácií proti Andrejovi Babišovi a jeho vláde. Plagátom proti eštébákovi, vtipnými výkrikmi proti podvodníkovi z Bocianieho hniezda.
Česká republika sa dostala do fázy politického patu. Víťazovi volieb Andrejovi Babišovi sa nepodarilo dohodnúť so sociálnymi demokratmi vládnu koalíciu a na doporučenie prezidenta Zemana, a cez odpor niektorých členov hnutia ANO, premiér v demisii skúsi kombináciu s KSČM a SPD.
Nemusíme hľadieť do vešteckej gule, aby sme mali jasno: Babiša čakajú ďalšie protesty. Na námestia českých a moravských miest vyjde rovnaký, možno väčší počet ľudí. Priepasť medzi Strakovou akadémiou a spoločnosťou sa prehĺbi o ďalších pár desiatok metrov.
Na názor na spoločenskú nespokojnosť a politickú situáciu v Česku sa Sputnik opýtal známeho sociológa Petra Hampla.
V niekoľkých českých mestách sa konali mnohotisícové demonštrácie proti Andrejovi Babišovi. Je tento protest, podľa vášho názoru, vhodný? Alebo ide o politický nátlak?
Ľudia majú právo vyjadriť svoj názor nenásilnou manifestáciou. Proti tomu sa nedá nič namietať. Druhá vec však je, či taká demonštrácia dáva zmysel. Obávam sa, že sami demonštrujúci nevedia, za čo alebo proti čomu vlastne protestujú. Úplne zrejme im vadí volebný výsledok. Ale chcú nové voľby? Najskôr nie. Chcú, aby prezident menoval vlastnú úradnickú vládu? Najskôr nie. Alebo chcú úplne zrušiť voľby? Možno. Alebo chcú zrušiť platnosť ústavy a nastoliť také pomery, že akýkoľvek volebný výsledok môže byť anulovaný tým, že porazená strana zhromaždí dosť ľudí na námestí? Možno.
V zásade nemá zmysel sa tým povykujúcim davom zaoberať. Je bezvýznamný. Tento typ demonštrácií máva jediný účel — vytvoriť prostredie, v ktorom je potom zabitý demonštrant, zodpovednosť je pripísaná vláde a to slúži ako zámienka k zahraničnej vojenskej intervencii.
Pokiaľ sa civilizační radikáli — nikto iný v tých demonštráciách nie je — pripravujú na taký scenár, je to samozrejme znepokojivé. Ale nevieme, či tomu tak je.