Deficit HDP ako nočná mora európskych štátov

Deficit HDP ako nočná mora európskych štátov

Brusel 16. novembra 2014 (HSP/Foto: TASR)

 

Európsku úniu v súčasnosti trápi veľké množstvo chorôb, proti ktorým zatiaľ nevynašla lieky: hospodárska kríza, sankčná vojna, nezamestnanosť, oslabovanie eura, nízke mzdy a pod. Vedenie EÚ nevie kam z konopy ani v prípade štátnych deficitov HDP

Nová zostava Európskej komisie pod vedením kontroverzného, toľko kritizovaného a neobľúbeného Jeana-Clauda Junckera má mimoriadne ťažké začiatky. Musí bojovať hneď na niekoľkých frontoch a všade nepriateľ prešiel do protiútoku. Mnohé návrhy Junkerovej komisie poslanci Europarlamentu odmietajú, kritizujú a občas jednoducho vysmievajú. Jean-Claud Juncker má viac ako dosť oponentov.

Reklama
Na snímke nový predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker

Zvádza ťažký boj, aby presadil svoje návrhy. Najťažšiu bitku začal v oblasti fiškálnych pravidiel Európskej únie. Na jednej strane Junckerova komisia by mala diktovať pravidla hry, ale vôbec sa jej nedarí. Na druhej strane by mala tvrdo trestať tých, ktorí porušujú všeobecné nariadenia a pravidlá hry pre všetkých – ale ani v tom sa Junckerovej komisii nedarí.

Ide o problém, ktorý na Slovensku poznáme vďaka povestným 3 percentám hrubého domáceho produktu – HDP. Vieme, ako Európska únia tvrdo žiada, aby sme dodržiavali pravidlá hry a neklesali pod tie povestné 3 percenta. Práve v tom je problém Junckerovej komisie: nemôže pomôcť tým, ktorí pravidla hry dodržiavajú a nemôže potrestať tých, ktorí tieto pravidla ignorujú.

Reklama

Už pred mesiacom sa situácia vyostrila, keď Taliansko a Francúzsko predložili pre rok 2015 rozpočtové plány, ktoré zjavne porušovali plány všetkých úsporných opatrení prisľúbených oboma krajinami. Junckerova komisia oba rozpočty najprv poctivo /čo aj musela/ odmietla ako nezlučiteľné s pravidlami Paktu stability a rastu EÚ. Komisia svoju povinnosť splnila, ale zjavne neočakávala „šachovú partiu“, ktorú potom rozohralo Francúzsko a Taliansko.

Taliani a Francúzi príliš neprotestovali a upravili svoje rozpočty – lenže ako! Urobili iba kozmetické úpravy, ale členovia Európskej komisie nemohli namietať: ich nariadenie bolo splnené. Medzitým Francúzsko a Taliansko urobili iba minimálne zmeny v rozpočtoch na úrovní cca 0,2 % HDP. Ministri financií obidvoch krajín oficiálne oznámili komisii, že tieto rozpočty by už mali byť konečné a mienia ich schváliť. Komisia z nepochopiteľných dôvodov nereagovala a francúzski a talianski predstavitelia mohli byť spokojní. Dokonca svojich voličov mohli presviedčať, že posledné slovo čo sa týka prípravy domácich rozpočtov mali práve oni a nie bruselskí úradníci.

Tieto dve krajiny však nemajú veľa dôvodov na radosť. Najnovšie prognóza v skutočnosti počíta s ešte horším tohtoročným výsledkom pre Francúzsko a Taliansko, než sa pôvodne očakávalo. Francúzsky deficit sa má v budúcom roku mierne zvýšiť a tiež taliansky deficit očistený o cyklické vplyvy sa podľa očakávania zhorší. Pakt stability a rastu pritom predpisuje krajinám ročné zlepšenie najmenej o 0,5 % HDP.

Junckerova komisia teda riskuje, že hneď na začiatku svojho mandátu bude mať obrovské problémy a stratí autoritu. Táto otázka – či ju skutočne stratí – je mimochodom kľúčová, pretože udržanie vysokej miery dôveryhodnosti je nevyhnutnou podmienkou pre to, aby nová komisia dosiahla aspoň nejaké úspechy v hospodárskej politike eurozóny.

Mnohé rozpočtové pravidla majú svojich oponentov priamo v Bruseli. Napríklad, Romano Prodi, jeden z bývalých predsedov komisie, považuje Pakt stability a rastu EÚ za hlúpy, pretože jednostranné usilovanie o deficit nižší ako 3 percentá HDP by mohlo byť počas recesie nepatričné. Tento argument bol prijatý a pravidla paktu zjemnili. Povolili napríklad, aby sa rozpočtové deficity očistili o vplyvy hospodárskeho cyklu doplnením strednodobých výdavkových cieľov a zavedením únikových klauzúl.

Reklama

Pakt stability a rastu EÚ musí presadzovať silná inštitúcia, ktorá ich bude interpretovať a ktorej názor budú všetci akceptovať. Overovanie, či sa určitý rozpočet nachádza pod hranicou 3 percent HDP stanovenú paktom, je možno jednoduché, ale v otázke, či by sa vplyv hospodárskeho cyklu mal stanoviť na 0,5 percent alebo na 0,8 percent HDP, prípadne či krajina dodržiava svoje strednodobé výdavkové ciele, môžu panovať odôvodnené nezhody.

Určite posledné slovo má mať komisia – a tým zabezpečovať dôveryhodnosť a dôslednosť pravidiel. Junckerova komisia, podľa viacerých expertov, tento súboj prehrala už v prvom kole. Možno by mohla navrhnúť, že v období hospodárskej krízy a sankčnej krízy by sa paragrafy paktu mali ešte zjemniť: to sa už trochu podobá na samovraždu – úsporné opatrenia nemajú význam a iba škodia v situácii, kedy eurozóne hrozí deflácia.

Takisto Junckerova komisia si zatiaľ nevie poradiť s Veľkou Britániou, ktorá by mala zaplatiť dodatočný príspevok do rozpočtu EÚ vo výške približne 2 miliárd eur. Dôvodom pre tento dodatočný odvod je skutočnosť, že britský Národný štatistický úrad pred niekoľkými týždňami oznámil, že hrubý národný dôchodok krajiny je oveľa vyšší, než sa predtým predpokladalo, a to nielen v roku 2013, ale aj vo všetkých predchádzajúcich rokoch. Tento rozdiel činí vrátane revízií pre roky 2002-2012 približne 350 miliárd libier /560 miliárd dolárov/. Pretože je každý člen EÚ povinný prispievať do spoločného rozpočtu sumou rovnajúcou sa približne 1 percento HND, revízie britských údajov nutne museli viesť k doplatku niekoľkých miliárd eur. Vláda britského premiéra Davida Camerona však deklarovala, že nemá v úmysle dať financie, ktoré „Európska komisia neočakávala a nepotrebuje.“

Podobné prípady nedodržiavania všeobecných pravidiel hry záväzných pre všetkých ohrozujú základné fungovanie EÚ založené na jasnom súboru pravidiel, ktoré rázne vymáha silná komisia. Junckerova komisia nie je dostatočne silná a riskuje, že hneď na začiatku stratí autoritu, ak dopustí, aby sa tieto pravidlá ohýbali, alebo porušovali v snahe uspokojiť domácich voličov a politické skupiny väčších členských štátov EÚ.

Komisia musí zakročiť rázne a nekompromisne, inak stratí autoritu. Nemôže sa vyhýbať stretu tým, že bude verejne trvať na úsporných pravidlách a potom sa len prizerať, ako ich niektoré členské štáty porušujú. Svoju úlohu takisto zohrávajú aj vedúci predstavitelia členských krajín. Ponúkanie sa populistom môže byť lákavé z hľadiska krátkodobých volebných ziskov, avšak dlhodobé náklady v podobe straty vlastnej dôveryhodnosti aj dôveryhodnosti EÚ môžu byť veľmi vysoké.

Reklama

eu

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:15

Slovenský reprezentant v boxe Dávid Michálek postúpil na ME v Belehrade do osemfinále kategórie do 63,5 kg. V 1. kole zdolal Poliaka Olafa Pera jednoznačne 5:0 na body. Jeho ďalším súperom bude druhý nasadený Armén Narek Manasyan, informovala o tom Slovenská boxerská asociácia prostredníctvom facebooku.

20:10

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová neuspela v 2. kole dvojhry na antukovom turnaji WTA v Rouene. Druhej nasadenej domácej Francúzke Caroline Garciovej podľahla hladko 1:6, 0:6.

19:58

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) navrhuje pomoc Ukrajine pri zachovaní tranzitu plynu aj implementácii európskej legislatívy. Vyplynulo to z rokovania predsedu ÚRSO Jozefa Holjenčíka s námestníkom ministra energetiky Ukrajiny Mykolom Kolisnykom 11. apríla v Michalovciach. Prebrali na ňom viaceré kľúčové oblasti vzájomnej spolupráce v oblasti energetiky a regulácie.

19:53

Úrady španielskeho autonómneho regiónu Katalánsko sužovaného suchom vo štvrtok informovali, že plánujú uviesť do prevádzky dočasné plávajúce zariadenie na odsoľovanie morskej vody, ktoré zabezpečí pre metropolu Barcelona zásoby pitnej vody.

19:45

Na území Poľska bol v stredu zadržaný jeho občan podozrivý z poskytovania citlivých informácií ruskej tajnej službe. Tie by jej potenciálne mohli uľahčiť vykonať atentát na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

19:29

Časť fasády kodanskej historickej budovy, v ktorej svojho času sídlila burza, sa vo štvrtok zrútila v dôsledku požiaru, s ktorým hasiči bojujú už tretí deň. Oznámil to miestny hasičský a záchranný zbor.

19:23

Ak sa Bulharsku nepodarí splniť inflačné ciele stanovené Európskou centrálnou bankou, jeho vstup do eurozóny plánovaný na začiatok roka 2025 sa môže oneskoriť o niekoľko mesiacov. Povedal to vo štvrtok guvernér bulharskej centrálnej banky Dimitar Radev.

19:19

Ak Izrael zaútočí na iránske jadrové zariadenia, Teherán v odvete zaútočí na tie izraelské, pohrozil vo štvrtok generál iránskych Revolučných gárd Ahmad Haghtalab.

19:10

Rusko vo štvrtok uviedlo, že Nemecko neposkytlo žiadne dôkazy proti údajným zatknutým dvom ruským špiónom.

19:10

Všetky členské štáty EÚ si uvedomujú, že v Európe je preukázateľný vplyv Ruska a je potrebné mu aktívne čeliť. Vedie sa debata o tom, či posilniť právomoci európskej prokuratúry alebo inštitúcií, ktoré by mohli účinne brániť pokusom o ovplyvňovanie európskej politiky. Po skončení mimoriadneho summitu EÚ to povedal český premiér Petr Fiala.

19:09

Vojenský vrtuľník na palube s čelnými predstaviteľmi kenskej armády vrátane jej hlavného veliteľa generála Francisa Omondiho Ogollu sa zrútil vo štvrtok na západe Kene, uviedla tamojšia polícia.

19:04

Vďaka spolupráci úradov činných v trestnom konaní v 19 európskych krajinách sa podarilo ukončiť činnosť jednej z najväčších phishingových platforiem na svete LabHost. Prostredníctvom nej bolo odcudzených viac ako milión hesiel a údajov o kreditných kartách. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na oznámenie Európskeho policajného úradu (Europol).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zemiaky na vlečke na poli pri Spišskej Belej

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali