Podľa de Misturu sa prímerie v Sýrii zväčša rešpektuje a sprevádza ho nárast dodávok humanitárnej pomoci, “ale ani jedno z toho nie je udržateľné, ak nedosiahneme pokrok v oblasti politickej zmeny”, citovala ho tlačová agentúra DPA.
De Mistura zdôraznil, že politická zmena v Sýrii je “matkou všetkých záležitostí” v nepriamych rokovaniach medzi sýrskou vládou a opozíciou. Pre stúpencov prezidenta Bašára Asada je však priskoro na to, aby o tejto možnosti hovorili.
Hlavný vyjednávač sýrskej vlády Bašár Džaafarí De Misturovi podľa jeho slov po dnešnom stretnutí so sýrskou vládnou delegáciou povedal, že “v tejto chvíli je predčasné” hovoriť o politickej zmene v krajine. Džaafarí na tlačovej konferencii v odpovedi na otázku povedal, že Asad “nemá nič spoločného” s mierovými rokovaniami v Sýrii a predmet politickej zmeny v krajine bol z rokovaní “vylúčený”, napísala tlačová agentúra AP.
Vedúci sýrskej vládnej delegácie hodnotí rokovania pozitívne, hoci súčasné kolo podľa neho neprinieslo výsledky. Džaafarí povedal, že pol druha týždňa v Ženeve “sa premrhalo” čakaním na odpoveď druhej strany na dokument obsahujúci “základné princípy” pre rokovania, ktorý jeho tím odovzdal de Misturovi minulý týždeň. Dokument vyzdvihuje nadovšetko dôležitosť boja proti terorizmu v Sýrii.
“Nedostali sme od druhej strany žiadnu odpoveď,” uviedol Džaafarí. Dodal, že opozícia naťahuje čas a nejaví záujem o seriózne rokovania.
Vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničné veci Federica Mogheriniová vyjadrila dnes v súvislosti so sýrskym mierovým procesom optimizmus a vyzvala medzinárodných aj regionálnych hráčov, aby využili terajšie priaznivé podmienky.
Mogheriniová povedala, že nedávny vývoj priniesol pozitívne kroky, ktoré boli počas uplynulých piatich rokov konfliktu v Sýrii nevídané. Hovorila o prímerí, ktoré v Sýrii platí od 27. februára. K situácii v Sýrii sa vyjadrila počas návštevy Libanonu, kde rokovala aj o sýrskych utečencoch a teroristických útokoch, ktoré zasiahli Libanon a Európu.