V rozhovore pre RBK ruský minister zahraničia Sergej Lavrov uviedol, že pamätník Koneva by sa mal byť v Prahe obnovený.
“Ďakujem za podporu, za nápad, ale nepodporujem to. Podľa mňa toto nie je riešenie problému,” uviedla Konevova dcéra.
Zároveň pripomenula, že v Prahe zároveň navrhovali premiestniť pamätník z Prahy 6 do inej časti mesta.
“A potom si táto časť odhlasuje, že ani im pamätník nevyhovuje. A budú ho zase premiestňovať do ďalšej časti. A zneužívanie pomníka bude pokračovať,” dodala a pripomenula situáciu, kedy sochu poliali červenou farbou.
Podľa jej slov nebude v českej spoločnosti panovať zhoda ohľadom symbolov, ktoré pripomínajú pamiatku oslobodzovacej misie Červenej armády počas druhej svetovej vojny
“Je to zrejmé na základe rôznych politických krokov, ktoré tam uskutočňujú. Posledný krok, keď v Prahe postavili pamätník vlasovcom, je podobný, a ospravedlňujem sa, záchodu,” uviedla. “Jedná sa o krajný bod, absolútny stupeň neochoty týchto ľudí vidieť a pamätať si všetko, čo je spojené s Červenou armádou,” dodala.
Zároveň vyjadrila presvedčenie o tom, že je potrebné pamätník vrátiť späť do Ruska. “Myslím si, že pamätník by sa mal vrátiť do svojej vlasti. Tak, ako sa vrátili naše vojská, mal by sa domov vrátiť aj maršal. Preto by sa malo jednať s českou stranou o tom, aby sa pamätník vrátil späť do Moskvy,” uviedla.
Odstránenie sochy maršala Koneva
V septembri minulého roka mestská časť Praha 6 schválila odstránenie pomníka maršala Koneva, ktorý stál na námestí interbrigád v Prahe 6 – Bubenči. Jedným z iniciátorov bol starosta Ondřej Kolář.
Pomník, ktorého autormi boli sochár Zdeněk Krybus a architekt Vratislav Růžička, bol postavený v roku 1980. Dôvodom bolo 35. výročie oslobodenia mesta od nacistov jednotkami prvého ukrajinského frontu pod velením Ivana Koneva.
Sochu odstránili 3. apríla v ranných hodinách v čase karantény. Proti tomuto rozhodnutiu sa okrem iného vyjadrili prezident Miloš Zeman, rovnako ako jeho predchodca Václav Klaus.
Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov označil incident za poburujúce a cynický krok. Počínanie Dejvickej radnica považuje za porušenie bilaterálnej medzištátne zmluvy.
Ruská strana kvôli odstráneniu pomníka vyjadrila protest a Vyšetrovací výbor začal trestné konanie podľa časti 3 článku 354.1 Trestného zákonníka Ruskej federácie (znesvätenie symbolov vojenskej slávy Ruska, ktoré bolo spáchané verejne).