Baranski bol počas druhej svetovej vojny agentom Úradu strategických služieb a jedným z členov misie Dawes, ktorá prišla na Slovensko podporiť povstanie. V septembri a októbri 1944 pristáli americké lietadlá B-17 na letisku Tri duby na Sliači, aby zachránili amerických letcov, ktorí boli zostrelení pri bombových útokoch na ciele nacistického Nemecka. Tieto lietadlá priniesli tiež potrebné zásoby do Banskej Bystrice a rozmiestnili na strednom Slovensku aj niekoľko amerických skupín, ktoré pomáhali koordinovať povstanie. Medzi nimi bola aj skupina Dawes. Ako nacisti potláčali povstanie, táto skupina a ich slovenskí spolubojovníci unikli na východ. Kapitán Baranski a jeho rádiomechanik Daniel Paveletich utiekli do Detvy, kde im pomohla rodina Jozefa Vrťa. Nakoniec však Baranského a Paveleticha Nemci zajali a poslali do koncentračného tábora Mauthausen, kde ich aj v januári 1945 popravili.
Po stopách svojho otca sa v 90. rokoch uplynulého storočia vydala jeho dcéra Kathleen Baranski Lund. “Keď otec odišiel do vojny, mala som iba dva roky. Sama som ho nepoznala, ale v rodine mi o ňom často rozprávali,” povedala na letisku novinárom. “Môj súčasný pobyt na Slovensku má za cieľ lepšie otca spoznať. Jeho mama bola navyše Slovenka, pochádzala z Veľkých Uheriec, otec bol Poliak. Všetci, ktorí sme tu, sme takto chceli spoznať krajinu, kde ležia naše korene,” uviedla. Dnes sa všetci zúčastnia aj na obede s potomkami rodiny Vrťovcov.
Na územie Slovenska sa počas druhej svetovej vojny zrútilo 46 amerických bombardovacích a osem stíhacích lietadiel. Zahynulo pri tom 106 letcov a 370 bolo chytených a poslaných do zajateckých táborov.