Slováci, ktorí sa vrátili zo zahraničia naspäť na Slovensko, sú povinne umiestňovaní v štátnej karanténe, aby sa tak predišlo prípadnému ďalšiemu šíreniu koronavírusu zo zahraničia na Slovensko.
Podľa ich svedectiev však nie je všetko s kostolným poriadkom. Pravidelne nám chodia do redakcie sťažnosti od repatriantov, v ktorých popisujú aké zlé podmienky zažívajú v týchto štátnych karanténnych zariadeniach. Najhoršie je na tom podľa ich slov karanténa na policajnej akadémii v Rači.
Repatriant Ján, ktorý pracoval v lyžiarskom stredisku v Rakúsku, nám popísal, ako prebiehalo jeho umiestnenie do štátnej karantény v Rači. K zariadeniu sa dostali okolo polnoci a pri teplote pod bodom mrazu stáli vonku približne 3 hodiny. Žiadna koordinácia, žiadne odstupy, proste chaos.
Vo vnútri v štátnej karanténe to vyzeralo podľa jeho slov ešte horšie:
“Staré veci, staré zariadenie mi nevadí, aj v Rakúsku neboli nové veci, ale proste to je o hygiene. Tu vychovávajú policajtov, ani si nevedia po sebe upratať, akože česť výnimkám. A najviac má dostala tá pani Kurilovská (šéfka policajnej akadémie, pozn.red.), čo na JOJke vyhlásila, že sme mali vydezinfikované a upratané izby, to bola sila, lebo tu nikto ani nepozametal.”
Mnohí repatrianti tiež upozorňujú na tzv. bunkový systém v tomto štátnom zariadení, ktorý je podľa nich nebezpečný. Súčasťou jednej bunky, sú totiž dve izby, ktoré majú spoločné sociálne priestory ako kúpeľňa a WC. Ak je totiž niekto zo susednej izby Covid-pozitívny, veľmi ľahko môže nakaziť aj dovtedy zdravých ľudí zo susednej izby.
Ďalší repatriant v rozhovore pre Hlavné správy povedal, že sa nakazil práve týmto spôsobom v štátnej karanténe: “Nakazil som sa určite tu v sociálnom zariadení. Prvé výsledky nám vyšli obom negatívne a zrazu som pozitívny.”
Ozývajú sa nám aj ľudia umiestenení v štátnej karanténe, ktorí sa sťažujú na neinformovanosť:
“Sme tu ešte zavretí v Rači a sme neinformovaní. Nevedia nám povedať, kedy budeme mať ďalší test, vôbec netušíme, kedy sa čo bude diať. Voláme dole na vrátnicu, vravia nám, aby sme volali na zdravotný úrad a odtiaľ nám vravia, aby sme volali inam, že tam nám musia dať info, nikto nič netuší .”
Do redakcie sa nám ozvala aj opatrovateľka z Rakúska, ktorá popísala zlú situáciu v štátnej karanténe:
“Dokedy bude toto svinstvo prebiehať a z ľudí sa budú stavať živé traumatizované trosky…kto toto zastaví? Prosím za ľudí, ktorí trpia a nikde sa nevedia dovolať práva. My, opatrovateľky v Rakúsku, sa bojíme prísť domov, máme tu už stavy úzkosti a mnohé z nás zvracajú…psychicky sme na dne a keď nám nikto nepomôže, na mnohých z nás to zanechá následky.”
Pani opatrovateľka tiež spochybňuje testy na koronavírus, ktoré ukazujú raz tak a potom inak:
“Situácia v APZ Rača je hrôzostrašná…Dnes nám viacerým vyšlo po druhom negatívnom teste, že sme pozitívni!! Neviem ako sa to môže stať, keď sme boli na izbách po samom v priebehu 48 hod.!!!”
Repatriantka si myslí, že tieto testy na koronavírus sú nedôveryhodné. Navyše sa sťažuje na nedostatočnú informovanosť ohľadom výsledkov týchto testov:
“Zavoláte do laboratória, že chcete overiť výsledok, lebo to, že ste pozitívny, vám môže zavolať hocikto!!! Negatívnym prišla sms, ale pozitívnym to už oznámia telefonicky z vrátnice, lebo vraj hygienici zlé správy nechcú oznamovať!! Ako môžeme tomu veriť, že to tak je, keď nemám žiadny papier, sms, mail absolútne nič o mojom výsledku??? Ako mám tu byť do Vianoc, kým sa na mňa neusmeje šťastie a môj test bude negatívny, o ktorom nemám žiadne dôkazy?!!!”
Podobný problém s odlišnými výsledkami testov na koronavírus má aj sestra známej pronárodnej aktivistky Lívie Garčalovej. S Klaudiou a jej priateľom Dominikom, ktorí boli nakazení koronavírusom, sme vám minulý mesiac priniesli exkluzívny rozhovor. Môžete si ho prečítať tu.
Po troch týždňoch v rakúskej karanténe ich presunuli do štátnej karantény na Slovensko na internát policajnej akadémie v Rači. Testy na koronavírus im urobili po piatich dňoch, ktoré im vyšli pozitívne, to znamená, že boli stále nakazení koronavírusom, čo sa už Klaudii zdalo veľmi čudné:
“Ešte aj tá pani, ktorá mi volala ohľadom výsledkov testov, bola prekvapená z dĺžky trvania choroby, keďže Dominik bol už vtedy takmer mesiac Covid -pozitívny.”
Počkali si teda v karanténe ďalších 14 dní, po ktorých im urobili další test, ktorý im už však obom vyšiel negatívny, to znamená, že sa už z choroby vyliečili a boli zdraví. Neskôr o 48 hodín sa konal ďalší tzv. kontrolný test.
Na veľké prekvapenie im však obidvom vyšiel test opäť pozitívny. Klaudia tvrdí, že takto čudesne vyšli testy aj mnohým iným ľuďom. Podľa Klaudie je nemysliteľné, aby napríklad jej priateľovi, ktorý už dávno nemá žiadne príznaky bol takú dlhú dobu nakazený koronavírusom:
“Taký Dominik, dnes je to už 43. deň, kedy je údajne pozitívny. Neviem, asi tu lámeme nejaké rekordy. Napríklad kolega z Rakúska bol v sobotu testovaný, výsledok bol negatívny a medzitým bol celý čas úplne sám na izbe a teraz mu vyšiel tiež pozitívny výsledok.”
Klaudia taktiež spochybňuje dôveryhodnosť testov na koronavírus:
“Tak ja by som sa chcela spýtať, že aká je spoľahlivosť týchto testov, keď ľuďom tu vychádzajú raz tak, taz tak, nikto vlastne necíti žiadne príznaky. Neviem, či sa domiešalo celé karanténne stredislo v labáku, alebo kde je proste chyba, ale podľa mňa sú tie testy absolútne nefunkčné. ”
Repatriantka si preto kladie zaujímavú otázku: “Naskytá sa otázka, či sa nemohlo stať, že odtiaľ poslali domov teda aj niekoho pozitívneho.”
Samuel Gdovin