Exkluzívny rozhovor s mladým slovenským párom – Dominikom a Klaudiou, ktorí sú nakazení koronavírusom

Exkluzívny rozhovor s mladým slovenským párom – Dominikom a Klaudiou, ktorí sú nakazení koronavírusom

Bratislava 17. marca 2020 (HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)

 

Mladý slovenský pár ostal “uväznený” v karanténe na izbe v rakúskom hoteli, po tom, čo u 21-ročného Dominika bol zistený koronavírus COVID-19. Jeho 22-ročná priateľka Klaudia (sestra známej pronárodnej aktivistky Lívie z Kulturblogu) je vzhľadom na spoločnú karanténu s ním de facto taktiež považovaná za nakazenú koronavírusom, napriek tomu, že u nej testy nikto nevykonal. Prinášame vám exkluzívny rozhovor s týmto mladým slovenským párom

Ilustračné foto

Rozhovor s Dominikom:

Reklama

Prečo ste išli do Rakúska a akú prácu ste tam robili?

Do Rakúska sme vycestovali koncom novembra za prácou. Ako mladí ľudia sme potrebovali finančnú injekciu a asi každý vie, že v Rakúsku sa dajú zarobiť slušné peniaze. A keďže sa chceme osamostatniť, časom si založiť rodinu, musíme si zarobiť na bývanie, auto a podobne. Na Slovensku to totiž nie je také ľahké a mladým rodinám nikto nepomôže. Obaja sme pracovali v hoteli ako room service.

Reklama

 

Aké boli prvé príznaky koronavírusu?

Začal som pociťovať bolesť svalov a kĺbov, hlavy a ráno som si nameral teplotu 38.

 

Čo ste potom robili? Kontaktovali ste lekára, alebo koho?

Reklama

Hneď, ako som si nameral teplotu, prestal som vychádzať z izby, informoval o tom šéfa a začal zháňať pomoc. Ako prvé som napísal miestnemu lekárovi, ktorý mi napísal v maili číslo na rakúsku infolinku 1450. Tam som niekoľkokrát volal a nikto nedvíhal, tak som našiel mail a napísal tam. Keď nikto neodpisoval a stále sa nedalo dovolať, volal som aj na Slovensku infolinku, kde to ani nezvonilo. Tak som napísal mail aj im. Dodnes sa neozvali. V ten deň neskôr z rakúskej infolinky odpísali a poprosili ma o moje číslo. Neskôr mi volali, ospravedlnili sa za preťažené linky a rozpovedal som im celú situáciu. Pár hodín na to volal doktor, ktorý ma neskôr prišiel otestovať.

 

Ako vám urobili test na koronavírus ?

Test bol extrémne rýchly. Prišiel lekár v obleku, s rúškom, rukavicami a okuliarmi. Dal mi jedno rúško, informačný leták, spravil výter z hrdla, povedal, nech nikam nechodím, kým neprídu výsledky. Spýtal sa priateľky, či má nejaké symptómy a keď odpovedala záporne, povedal, že ju nebudú testovať a odišiel.

 

Reklama

Kedy vám oznámili pozitívny výsledok na COVID – 19 ?

Mali nám ho oznámiť na druhý deň. V ten deň sa ale z minúty na minútu zavrel hotel. Hostia začali v sekunde opúšťať hotel. Bez výsledkov sme však nechceli opustiť izbu a kolegovia na mňa čakali, keďže sme mali ísť spolu autom. Šéfovia boli nervózni, my sme vyvolávali o skoršie výsledky, keďže sme sa dozvedeli, že sa má uzavrieť celé stredisko. Keď sme výsledky stále nevedeli, šéf jednému z kolegov zaklamal, že volal s lekárom a výsledky mám negatívne, nech už vycestujeme. Neskôr sme sa dozvedeli, že ho dokonca prosil, nech nás odvezie aspoň do Landecku, čo je mesto asi 25km odtiaľto. Toto nás úplne dorazilo. Po tomto všetkom zavolali o šiestej večer lekári, že som pozitívny. A začali sa vypytovať aj na mená kolegov a všetci sme museli zostať.

 

Čo myslíte, od koho ste sa nakazili ?

Je ťažké povedať, kde sme sa nakazili. Aj s priateľkou sme sa zdržiavali len v hoteli, v posilňovni a dvoch obchodoch s potravinami. Hostia boli z rôznych kútov sveta, tak pravdepodobne odtiaľ. Ale asi nikdy nezistíme odkiaľ to vlastne prišlo. Mohlo to prísť od čašníka alebo kuchára, ktorí sú tiež v kontakte s hosťami, alebo od šéfov, alebo od nás. Ťažko to zistiť.

 

Kde sa teraz nachádzate ? Ste v karanténe ?

Momentálne sa nachádzame v našej hotelovej izbe. Podľa oficiálnej stránky mestského úradu je celé mesto v karanténe do 28.3. Nikam nevychádzame, aby sme neohrozili seba, ani iných.

 

Sú v karanténe aj ľudia, ktorí prišli s vami do kontaktu ?

Reklama

V karanténe ako som už spomínal zostali aj traja ďalší slovenskí kolegovia. A tiež jeden rakúsky, ale s tým nie sme v kontakte. Plus traja šéfovia sú v hoteli tiež. Niekto z nich nám nosí 3x denne jedlo. Dnes mi volali z tirolskej polície a vypytovali sa, kde všade a s kým všetkým som bol v kontakte tesne pred prepuknutím symptomóv, tak som všetko nahlásil. Mám ale pocit, že rakúske úrady nejak extra medzi sebou nekomunikujú, pretože títo policajti mi oznámili, že som pozitívny a boli prekvapení, že ja to už viem. Navyše aj mená kolegov som už nahlasoval. Ale radšej nech sa to opýtajú stokrát ako ani raz. Ale ako budú riešiť hostí, s ktorými sme boli v kontakte, to ťažko povedať.

 

Ako funguje karanténa? Ste celý deň na jednej izbe, alebo máte povolené aj vychádzky von ?

Sami poriadne vlastne ani nevieme ako veľmi prísna je karanténa. Avšak máme jedlo 3x denne položené pred dverami, takže nám v podstate ani netreba vychádzať. Aj keď by sme to uvítali, keďže nemáme v izbe ani poriadne okno. Napriek tomu bezpečnosť nás aj ostatných je nám prednejšia. Na oficiálnej stránke miestneho úradu sú rozpísané dátumy, odkedy dokedy bude karanténa a ktoré obchody sú kedy otvorené, ale nechystá sa tam nikto z nás.

 

Reklama

Stará sa o vás nejaký lekár ? Dáva vám inštrukcie ako sa máte liečiť ?

Lekár mi len kázal zostať na izbe. Keď si včera priateľka volala o testy, oznámili jej, že do nášho mesta už tímy nevysielajú a automaticky považujú za pozitívneho každého, kto má nejaký symptóm. A v prípade zhoršenia stavu máme volať sanitku alebo miestneho lekára. Ako sme si našli na internete, tak lieky na toto nie sú. Spoliehame sa na to, že sme mladí, zdraví a v kondičke a vyležíme to.

 

Ako sa u vás prejavuje koronavírus?

Začalo to večer bolesťou svalov, kĺbov a hlavy, v noci som mal zimnicu (streda večer). Ráno sa pridala teplota 38, tak som si dal Paralen na zrazenie. Existujú rozpory, či je to dobré alebo nie. Ja som však nevedel, čo robiť a riešil som to takto. V ďalší deň sa k tomu pridal aj kašeľ (piatok), teplota sa už nevrátila do dnešného dňa. Skôr sme si všimli, že ju mám akúsi nízku. Ďalší deň som na chvíľu pri zaspávaní počas dňa mal pocit, že dýcham akoby pod vankúšom, ale to za 10-15 minút prešlo (sobota). Ďalší deň ma bolela už iba hlava (nedeľa).

Reklama

 

Ako sa momentálne cítite? Je vám už lepšie?

Dnes (pondelok) ma sem tam zabolí hlava a mám upchatý nos. Inak sa cítim relatívne v poriadku.

 

Rozhovor s Klaudiou :

Kde sa momentálne nachádzate, ste na jednej izbe s Dominikom ?

Momentálne sa nachádzam v izbe s Dominikom.

Reklama

 

Prečo ste neodišla do inej izby v momente keď mal prvé príznaky, respektívne pozitívny test na koronavírus ?

Myslím, že už by to nič nezmenilo, kebyže teraz odídem, pretože sme boli aj pred, aj po prvých symptómoch spolu. Pred symptómami sme logicky nič netušili a po symptómoch sme mali plný hotel a žiadnu voľnú izbu. Navyše šéf aj tak len mávol rukou, že si Dominik robí zbytočne testy, pretože to je len chrípka a ničoho sa nemusíme báť. Pre neho vlastne korona neexistovala do poslednej chvíle. Presnejšie sme v St. Anton Am Arlberg.

Ja som bola v práci a cez telefón komunikovala s Dominikom o postupe. Ako prvé sme potrebovali vyriešiť prevedenie testov. Prebehlo to ako opísal Dominik. Po zistení pozitívnych výsledkov som postupne kontaktovala miestny úrad (doteraz sa neozvali), veľvyslanectvo (ktoré ma v podstate odkázalo na miestny úrad), ministerstvo zdravotníctva (ktoré ma odkázalo na úrad verejného zdravotníctva), úrad verejného zdravotníctva (to až dnes a zatiaľ nič). No, a ako už spomínal Dominik, slovenskú infolinku, ale tým sa nedá dovolať a neodpisujú. Asi 3 dni pred tým všetkým zhonom (pondelok) pri predčasnom uzatvorení strediska som kontaktovala aj miestny úrad o tom, či sa má stredisko uzatvárať kvôli korone. Tí mi však odpísali, že o ničom nevedia… Asi 2 dni na to (streda) bolo na oficiálnej stránke, že sa stredisko zatvára v nedeľu/pondelok. Tak sme si povedali, že teda pomaly začneme baliť veci. Nakoniec to však dopadlo tak, že sa z minúty na minútu zatvorilo v piatok. Človek, ktorý to nezažil, si ani nevie predstaviť tie pocity, keď okolo vás všetci utekajú s kuframi, dvere sa postupne zatvárajú, ľudia sedia na ulici na kufroch a čakajú na taxíky a mesto sa postupne vyľudňuje.

 

Už urobili test na koronavírus aj vám? Máte už nejaké príznaky aj vy?

Mne test nespravili, keďže som v čase, keď ho robili Dominikovi nemala žiadne príznaky. Mne sa vlastne objavila len bolesť hlavy na jeden deň, a tak som volala na rakúsku infolinku. Tam mi ale povedali, že majú nedostatok materiálu a musia chodiť do iných častí Rakúska a šetriť to pre nich. Mňa v podstate považujú za pozitívnu aj bez testov.

Reklama

 

Kedy by vás a Dominika mohli pustiť z karantény ? Nehovorili vám lekári, ako dlho potrvá táto choroba ?

O dĺžke choroby vieme len z internetu. Údajne prebieha 5-7 dní. Podľa stránky úradu pravdepodobne minimálne do 28.3. musíme zostať tu, spolu s celým mestom. Z druhej strany máme informácie, že Dominik musí byť v karanténe, kým nebude mať negatívny test, na ktorý môže ísť po dvoch dňoch bez príznakov. A teraz vlastne neviem, či mám ísť na ten test potom aj ja, alebo ma len zase budú automaticky považovať za negatívnu? No a hlavne ako to bude, keď Dominik bude mať náhodou stále príznaky, aj ak už v meste karanténa skončí?

 

Klaudia s Dominikom povedali na záver ešte pár slov:

Chceme sa poďakovať ľuďom, ktorí sú s nami, povzbudiť tých mnohých, ktorí sa nachádzajú v podobnej situácii, pretože o nich vieme, keďže sa nám po zverejneni videa (na Kulturblogu) ozývajú a upozorniť tých, ktorí nedodržujú karanténu a berú všetko na ľahkú váhu aj doteraz, aby si uvedomili vážnosť situácie a to, že neohrozujú len seba.

Samuel Gdovin

Reklama

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:42

Počet žiadostí o poskytnutie azylu v Holandsku sa dostal na najnižšiu úroveň za posledných 13 mesiacov a klesá už tretí mesiac po sebe, čo zodpovedá všeobecnému trendu v Európe.

19:29

Estónsko navrhlo susednému Rusku, aby obe krajiny spoločne preskúmali plavebný kanál na rieke Narva s cieľom vyriešiť hraničný spor.

19:28

 Tri obete si vyžiadal lesný požiar v prímorskej turistickej oblasti v provincii Izmir na západe Turecka. Uviedli to miestne médiá.

19:21

Čínske veľvyslanectvo v Tadžikistane poprelo správy o tom, že Peking v tejto stredoázijskej krajine buduje vojenskú základňu. 

19:19

Bezpečnostná výstraha nakrátko narušila program návštevy britského kráľa Karola III. a jeho manželky Kamily na ostrove Jersey v Lamanšskom prielive.

Návštevu kráľa na ostrove Jersey narušila bezpečnostná výstraha
Na snímke britský kráľ Karol III. a jeho manželka Kamila počas návštevy na ostrove Jersey v Lamančskom prielive

 

19:08

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová podala podnet na ústavný súd, v ktorom žiada o pozastavenie účinnosti a zrušenie kontroverzného zákona o zahraničnom vplyve. 

Gruzínska prezidentka napadne zákon o zahraničnom vplyve na ústavnom súde
Na snímke gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová
19:05

 Európska únia predstavila sankcie voči piatim izraelským osobám a trom subjektom, ktoré sa podľa nej dopúšťajú “závažného a systematického porušovania ľudských práv” Palestínčanov v Predjordánsku a východnom Jeruzaleme.

18:26

Severoatlantická aliancia zriadi multilaterálnu styčnú kanceláriu v Ženeve. Jej účelom bude spolupráca s medzinárodnými a mimovládnymi organizáciami sídliacimi v tejto švajčiarskej metropole.

18:25

Tanker pri Jemene napadli tri malé plavidlá a došlo aj niekoľkým raketovým útokom. Nákladná loď však v ceste pokračovala bez hlásenia škôd či zranení posádky, uviedli dve bezpečnostné organizácie.

18:08

Nemecká vláda opäť odmietla výzvy na dodanie stíhacích lietadiel na Ukrajinu. Urobila tak po tom, ako opozičný líder Friedrich Merz zo stredopravicovej Kresťanskodemokratickej únie vyhlásil, že túto myšlienku podporuje.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vystúpenie folklórnych súborov na 1. ročníku historicko - kultúrnej akcie \"Návrat (ne) zabudnutého grófa Emanuela Andrássyho\" v obci Parchovany v okrese Trebišov

Autor: TASR - Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marek Brna

Jackson Robert

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali