Exkluzívny rozhovor s mladým slovenským párom – Dominikom a Klaudiou, ktorí sú nakazení koronavírusom

Bratislava 17. marca 2020 (HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)

 

Mladý slovenský pár ostal “uväznený” v karanténe na izbe v rakúskom hoteli, po tom, čo u 21-ročného Dominika bol zistený koronavírus COVID-19. Jeho 22-ročná priateľka Klaudia (sestra známej pronárodnej aktivistky Lívie z Kulturblogu) je vzhľadom na spoločnú karanténu s ním de facto taktiež považovaná za nakazenú koronavírusom, napriek tomu, že u nej testy nikto nevykonal. Prinášame vám exkluzívny rozhovor s týmto mladým slovenským párom

Ilustračné foto

Rozhovor s Dominikom:

Prečo ste išli do Rakúska a akú prácu ste tam robili?

Do Rakúska sme vycestovali koncom novembra za prácou. Ako mladí ľudia sme potrebovali finančnú injekciu a asi každý vie, že v Rakúsku sa dajú zarobiť slušné peniaze. A keďže sa chceme osamostatniť, časom si založiť rodinu, musíme si zarobiť na bývanie, auto a podobne. Na Slovensku to totiž nie je také ľahké a mladým rodinám nikto nepomôže. Obaja sme pracovali v hoteli ako room service.

 

Aké boli prvé príznaky koronavírusu?

Začal som pociťovať bolesť svalov a kĺbov, hlavy a ráno som si nameral teplotu 38.

 

Čo ste potom robili? Kontaktovali ste lekára, alebo koho?

Hneď, ako som si nameral teplotu, prestal som vychádzať z izby, informoval o tom šéfa a začal zháňať pomoc. Ako prvé som napísal miestnemu lekárovi, ktorý mi napísal v maili číslo na rakúsku infolinku 1450. Tam som niekoľkokrát volal a nikto nedvíhal, tak som našiel mail a napísal tam. Keď nikto neodpisoval a stále sa nedalo dovolať, volal som aj na Slovensku infolinku, kde to ani nezvonilo. Tak som napísal mail aj im. Dodnes sa neozvali. V ten deň neskôr z rakúskej infolinky odpísali a poprosili ma o moje číslo. Neskôr mi volali, ospravedlnili sa za preťažené linky a rozpovedal som im celú situáciu. Pár hodín na to volal doktor, ktorý ma neskôr prišiel otestovať.

 

Ako vám urobili test na koronavírus ?

Test bol extrémne rýchly. Prišiel lekár v obleku, s rúškom, rukavicami a okuliarmi. Dal mi jedno rúško, informačný leták, spravil výter z hrdla, povedal, nech nikam nechodím, kým neprídu výsledky. Spýtal sa priateľky, či má nejaké symptómy a keď odpovedala záporne, povedal, že ju nebudú testovať a odišiel.

 

Kedy vám oznámili pozitívny výsledok na COVID – 19 ?

Mali nám ho oznámiť na druhý deň. V ten deň sa ale z minúty na minútu zavrel hotel. Hostia začali v sekunde opúšťať hotel. Bez výsledkov sme však nechceli opustiť izbu a kolegovia na mňa čakali, keďže sme mali ísť spolu autom. Šéfovia boli nervózni, my sme vyvolávali o skoršie výsledky, keďže sme sa dozvedeli, že sa má uzavrieť celé stredisko. Keď sme výsledky stále nevedeli, šéf jednému z kolegov zaklamal, že volal s lekárom a výsledky mám negatívne, nech už vycestujeme. Neskôr sme sa dozvedeli, že ho dokonca prosil, nech nás odvezie aspoň do Landecku, čo je mesto asi 25km odtiaľto. Toto nás úplne dorazilo. Po tomto všetkom zavolali o šiestej večer lekári, že som pozitívny. A začali sa vypytovať aj na mená kolegov a všetci sme museli zostať.

 

Čo myslíte, od koho ste sa nakazili ?

Je ťažké povedať, kde sme sa nakazili. Aj s priateľkou sme sa zdržiavali len v hoteli, v posilňovni a dvoch obchodoch s potravinami. Hostia boli z rôznych kútov sveta, tak pravdepodobne odtiaľ. Ale asi nikdy nezistíme odkiaľ to vlastne prišlo. Mohlo to prísť od čašníka alebo kuchára, ktorí sú tiež v kontakte s hosťami, alebo od šéfov, alebo od nás. Ťažko to zistiť.

 

Kde sa teraz nachádzate ? Ste v karanténe ?

Momentálne sa nachádzame v našej hotelovej izbe. Podľa oficiálnej stránky mestského úradu je celé mesto v karanténe do 28.3. Nikam nevychádzame, aby sme neohrozili seba, ani iných.

 

Sú v karanténe aj ľudia, ktorí prišli s vami do kontaktu ?

V karanténe ako som už spomínal zostali aj traja ďalší slovenskí kolegovia. A tiež jeden rakúsky, ale s tým nie sme v kontakte. Plus traja šéfovia sú v hoteli tiež. Niekto z nich nám nosí 3x denne jedlo. Dnes mi volali z tirolskej polície a vypytovali sa, kde všade a s kým všetkým som bol v kontakte tesne pred prepuknutím symptomóv, tak som všetko nahlásil. Mám ale pocit, že rakúske úrady nejak extra medzi sebou nekomunikujú, pretože títo policajti mi oznámili, že som pozitívny a boli prekvapení, že ja to už viem. Navyše aj mená kolegov som už nahlasoval. Ale radšej nech sa to opýtajú stokrát ako ani raz. Ale ako budú riešiť hostí, s ktorými sme boli v kontakte, to ťažko povedať.

 

Ako funguje karanténa? Ste celý deň na jednej izbe, alebo máte povolené aj vychádzky von ?

Sami poriadne vlastne ani nevieme ako veľmi prísna je karanténa. Avšak máme jedlo 3x denne položené pred dverami, takže nám v podstate ani netreba vychádzať. Aj keď by sme to uvítali, keďže nemáme v izbe ani poriadne okno. Napriek tomu bezpečnosť nás aj ostatných je nám prednejšia. Na oficiálnej stránke miestneho úradu sú rozpísané dátumy, odkedy dokedy bude karanténa a ktoré obchody sú kedy otvorené, ale nechystá sa tam nikto z nás.

 

Stará sa o vás nejaký lekár ? Dáva vám inštrukcie ako sa máte liečiť ?

Lekár mi len kázal zostať na izbe. Keď si včera priateľka volala o testy, oznámili jej, že do nášho mesta už tímy nevysielajú a automaticky považujú za pozitívneho každého, kto má nejaký symptóm. A v prípade zhoršenia stavu máme volať sanitku alebo miestneho lekára. Ako sme si našli na internete, tak lieky na toto nie sú. Spoliehame sa na to, že sme mladí, zdraví a v kondičke a vyležíme to.

 

Ako sa u vás prejavuje koronavírus?

Začalo to večer bolesťou svalov, kĺbov a hlavy, v noci som mal zimnicu (streda večer). Ráno sa pridala teplota 38, tak som si dal Paralen na zrazenie. Existujú rozpory, či je to dobré alebo nie. Ja som však nevedel, čo robiť a riešil som to takto. V ďalší deň sa k tomu pridal aj kašeľ (piatok), teplota sa už nevrátila do dnešného dňa. Skôr sme si všimli, že ju mám akúsi nízku. Ďalší deň som na chvíľu pri zaspávaní počas dňa mal pocit, že dýcham akoby pod vankúšom, ale to za 10-15 minút prešlo (sobota). Ďalší deň ma bolela už iba hlava (nedeľa).

 

Ako sa momentálne cítite? Je vám už lepšie?

Dnes (pondelok) ma sem tam zabolí hlava a mám upchatý nos. Inak sa cítim relatívne v poriadku.

 

Rozhovor s Klaudiou :

Kde sa momentálne nachádzate, ste na jednej izbe s Dominikom ?

Momentálne sa nachádzam v izbe s Dominikom.

 

Prečo ste neodišla do inej izby v momente keď mal prvé príznaky, respektívne pozitívny test na koronavírus ?

Myslím, že už by to nič nezmenilo, kebyže teraz odídem, pretože sme boli aj pred, aj po prvých symptómoch spolu. Pred symptómami sme logicky nič netušili a po symptómoch sme mali plný hotel a žiadnu voľnú izbu. Navyše šéf aj tak len mávol rukou, že si Dominik robí zbytočne testy, pretože to je len chrípka a ničoho sa nemusíme báť. Pre neho vlastne korona neexistovala do poslednej chvíle. Presnejšie sme v St. Anton Am Arlberg.

Ja som bola v práci a cez telefón komunikovala s Dominikom o postupe. Ako prvé sme potrebovali vyriešiť prevedenie testov. Prebehlo to ako opísal Dominik. Po zistení pozitívnych výsledkov som postupne kontaktovala miestny úrad (doteraz sa neozvali), veľvyslanectvo (ktoré ma v podstate odkázalo na miestny úrad), ministerstvo zdravotníctva (ktoré ma odkázalo na úrad verejného zdravotníctva), úrad verejného zdravotníctva (to až dnes a zatiaľ nič). No, a ako už spomínal Dominik, slovenskú infolinku, ale tým sa nedá dovolať a neodpisujú. Asi 3 dni pred tým všetkým zhonom (pondelok) pri predčasnom uzatvorení strediska som kontaktovala aj miestny úrad o tom, či sa má stredisko uzatvárať kvôli korone. Tí mi však odpísali, že o ničom nevedia… Asi 2 dni na to (streda) bolo na oficiálnej stránke, že sa stredisko zatvára v nedeľu/pondelok. Tak sme si povedali, že teda pomaly začneme baliť veci. Nakoniec to však dopadlo tak, že sa z minúty na minútu zatvorilo v piatok. Človek, ktorý to nezažil, si ani nevie predstaviť tie pocity, keď okolo vás všetci utekajú s kuframi, dvere sa postupne zatvárajú, ľudia sedia na ulici na kufroch a čakajú na taxíky a mesto sa postupne vyľudňuje.

 

Už urobili test na koronavírus aj vám? Máte už nejaké príznaky aj vy?

Mne test nespravili, keďže som v čase, keď ho robili Dominikovi nemala žiadne príznaky. Mne sa vlastne objavila len bolesť hlavy na jeden deň, a tak som volala na rakúsku infolinku. Tam mi ale povedali, že majú nedostatok materiálu a musia chodiť do iných častí Rakúska a šetriť to pre nich. Mňa v podstate považujú za pozitívnu aj bez testov.

 

Kedy by vás a Dominika mohli pustiť z karantény ? Nehovorili vám lekári, ako dlho potrvá táto choroba ?

O dĺžke choroby vieme len z internetu. Údajne prebieha 5-7 dní. Podľa stránky úradu pravdepodobne minimálne do 28.3. musíme zostať tu, spolu s celým mestom. Z druhej strany máme informácie, že Dominik musí byť v karanténe, kým nebude mať negatívny test, na ktorý môže ísť po dvoch dňoch bez príznakov. A teraz vlastne neviem, či mám ísť na ten test potom aj ja, alebo ma len zase budú automaticky považovať za negatívnu? No a hlavne ako to bude, keď Dominik bude mať náhodou stále príznaky, aj ak už v meste karanténa skončí?

 

Klaudia s Dominikom povedali na záver ešte pár slov:

Chceme sa poďakovať ľuďom, ktorí sú s nami, povzbudiť tých mnohých, ktorí sa nachádzajú v podobnej situácii, pretože o nich vieme, keďže sa nám po zverejneni videa (na Kulturblogu) ozývajú a upozorniť tých, ktorí nedodržujú karanténu a berú všetko na ľahkú váhu aj doteraz, aby si uvedomili vážnosť situácie a to, že neohrozujú len seba.

Samuel Gdovin

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:00

Na severe Španielska horelo v piatok viac ako sto požiarov, ktoré boli založené úmyselne. Oznámili to miestne úrady. Lesný požiar, ktorý vyše týždňa sužuje východ krajiny, sa už podarilo dostať pod kontrolou.

19:47

Rakúske ľadovce ustupujú rekordne rýchlo, vyplýva z údajov, ktoré v piatok zverejnil Rakúsky alpský spolok (ÖAV).

19:26

Niekoľko ľudí utrpelo v piatok zranenia pri dvoch rôznych železničných incidentoch. Vlaky sa vykoľajili na severozápade Švajčiarska, severne od hlavného mesta Bern.

19:21

Šesť ľudí z dvoch rodín našli mŕtvych v močiari na Rieke sv. Vavrinca pri kanadsko-americkej hranici. Pokúšali sa ilegálne prejsť na územie USA, informovala v piatok polícia.

19:17

Francúzsky prezident Emmanuel Macron chce budúci týždeň varovať čínskeho lídra Si Ťin-pchinga, že akékoľvek rozhodnutie Pekingu poskytnúť Rusku vojenskú pomoc do bojov na Ukrajine by bolo katastrofálne. V piatok to oznámil Elyzejský palác.

19:16

Krajiny východného krídla NATO združené v tzv. Bukureštskej deviatke (B9) vyzvali v piatok na zvýšenie prítomnosti americkej armády v regióne.

19:13

Piráti uniesli šiestich členov posádky z dánskeho ropného tankera pri západnom pobreží Afriky. V piatok to oznámili francúzske námorné sily.

18:35

Štyria uchádzači o turecký prezidentský úrad, vrátane súčasného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, sú oprávnení kandidovať v prezidentských a parlamentných voľbách 14. mája. Rozhodol o tom volebný úrad.

17:59

Poľský prezident Andrzej Duda v piatok podpísal výnos, ktorý určuje smerovania vývoja poľských ozbrojených síl v rokoch 2025 až 2039.

17:39

Americký prezident Joe Biden sa v piatok odmietol vyjadriť k obžalobe svojho predchodcu Donalda Trumpa. Tá súvisí s údajnou platbou pornoherečke Stormy Danielsovej za mlčanie o ich afére pred voľbami v roku 2016. Trump sa stal prvým exprezidentom USA, ktorý čelí obžalobe za trestné činy.

17:23

Britský kráľ Karol III. si v piatok uctil v nemeckom Hamburgu vyše 30.000 obetí bombardovania mesta Spojencami počas druhej svetovej vojny.

Karol s manželkou Kamilou položili veniec ku kostolu svätého Mikuláša, ktorý je v súčasnosti pamätníkom. Vypočul si tiež, ako hamburská evanjelická biskupka Kirsten Fehrsová číta litánie venované zničeniu anglického mesta Coventry nemeckým bombardovaním v roku 1940.

16:54

Estónske ministerstvo zahraničných vecí v piatok oznámilo, že Moskva vyhostí z Ruska jeho diplomata. Ide o odvetnú reakciu na rovnaký krok Tallinnu, ktorý nedávno vyhostil ruského diplomata.

16:05

Pápeža Františka podľa očakávania v sobotu prepusteia z nemocnice Gemelli v Ríme, kde sa lieči na zápal priedušiek (bronchitídu). Jeho uzdravovanie pokračuje “normálnym” spôsobom, dokonca jedol spolu s personálom a ochrankou na večeru pizzu. Bude tiež prítomný aj na omši na Kvetnú nedeľu na vatikánskom Námestí svätého Petra.

16:03

Prezident USA Joe Biden v piatok vyzval Rusko na prepustenie novinára amerického denníka The Wall Street Journal (WSJ). Súd ho poslal vo štvrtok do väzby pre podozrenie zo špionáže.

14:37

Rusko vylúčilo možnosť uzatvorenia prímeria na Ukrajine, hoci na takýto krok a obnovenie mierových rokovaní bez kladenia akýchkoľvek podmienok vyzvalo aj Bielorusko, ktoré je spojencom Moskvy. V piatok to povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Zástupcovia krajín, vrátane Slovenska, sa obrátili na Leyenovú. Taraba: Hoax sa opäť stáva pravdou

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Reuters/Foto:Pixabay)   EÚ môže opätovne zaviesť dovozné clá na ukrajinské obilie. Informovala o tom agentúra Reuters Uvádza sa, že premiéri Poľska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a Slovenska v liste predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej uviedli, že rozsah zvýšenia cien výrobkov vrátane olejnín, vajec, hydiny a…

Čína bude meniť pravidlá hry. Európski lídri začínajú konať

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Dmitry Astakhov, Sputnik, Government)   Čína je jednou z mála krajín, ktoré môžu zmeniť pravidlá hry vo vojne na Ukrajine Novinárom to pred návštevou Emmanuela Macrona v Číne povedal zdroj z kancelárie francúzskeho prezidenta, uviedla CNN. "Je zrejmé, že Čína je jednou z mála krajín na…

Nové informácie v kauze Donalda Trumpa

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Donald Trump sa budúci týždeň zúčastní na súdnom procese v štáte New York v súvislosti s platbami bývalej pornoherečke Stormy Daniels, za ktoré mu hrozí väzenie V televízii ABC to prezradil jeden z Trumpových právnikov Joe Tacopina. Podľa právnika bývalý prezident USA osobne…

Naživo: Matovič medzi ľuďmi opäť bez ochranky. Na začiatku ho vypískali

0 icon

Poltár 31. marca 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Igor Matovič (OĽaNO) sa po fiasku dočasne poverených ministrov Káčera a Naďa v Michalovciach rozhodol ísť bez ochranky medzi ľudí. Tentokrát sa vybral do Poltára, kde ho od časti publika čakalo podobné privítanie ako ministrov - vypískali ho Správu aktualizujeme

Prezidentka pripúšťa vymenovanie úradníckej vlády. Matovič: Nájdite si normálnu výhovorku!

0 icon

Trebišov 31. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Aktualizované 31. marca 2023 o 15:04 Ak by sa potvrdilo, že dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec porušil zákon a neoprávnene manipuloval s utajovanými skutočnosťami zo zahraničia, jednou z možností by bolo aj vymenovanie úradníckej vlády. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá sa…

Povedať svoj názor je dnes nebezpečné. Svoboda skončil na významnom poste a dostal pokarhanie

0 icon

Praha 31. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Bývalý český reprezentant v modernom päťboji David Svoboda skončil v komisii športovcov Českého olympijského výboru (ČOV). Pavel Benc, riaditeľ Armádneho športového centra Dukla, mu zároveň udelil pokarhanie za jeho vyjadrenia k vojne na Ukrajine a k návratu ruských a bieloruských športovcov do medzinárodných súťaží…

Medvedev: V Európe sa objavil nový bláznivý nápad. Čo na to poviete?

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Ekaterina Shtukina/Sputnik)   Bývalý ruský prezident a terajší podpredseda ruskej Rady bezpečnosti Dmitrij Medvedev na sociálnej sieti Telegram zverejnil komentár s názvom: V Európe sa objavil nový bláznivý nápad vyslať na Ukrajinu "mierové sily" pod záštitou NATO. Čo na to poviete? Medvedev pripomína, že krajiny Aliancie…

Slovensko v hľadáčiku ruskej Federálnej služby

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)   Podľa Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu (FSMTC) Slovensko svojím transferom ruských stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu hrubo porušuje medzinárodné záväzky "V komentári k publikácii slovenského ministerstva obrany o presune prvej várky lietadiel MiG-29 na Ukrajinu ruská FSMTC uviedla, že Slovensko hrubo porušuje medzinárodné záväzky…

Majerský: Eurofondy už nezachránia ani voľby, plán obnovy možno áno

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Nová vláda, ktorá nastúpi po jesenných parlamentných voľbách, už nebude mať šancu zachrániť miliardy eur, ktoré Slovensko nedočerpá z eurofondov. Stále sa však ešte bude dať niečo robiť s čerpaním plánu obnovy. V TASR TV to povedal predseda KDH Milan Majerský Podľa KDH…

Táto hanba presahuje naše hranice: Kauzu Mikulca nemôžu jej aktéri odkopnúť pod koberec!

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Aktualizované 31. marca 2023 15:05 Mimoriadne zasadnutie Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť k informáciám o porušovaní zákonov a zákonných postupov na Ministerstve vnútra (MV) SR a v Policajnom zbore, ktoré vyplynuli z výsledkov kontroly Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), bude v…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Urban

Slepota mainstreamu so štekajúcimi ratlíkmi

0icon

V našich mainstreamových médiách si čoraz viac všímam veľmi často prezentované názory nevýznamných politikov z pobaltia, dôležité je aby boli extrémne protiruský a hneď sú na titulke (napríklad rozhovor s estónskym prezidentom v SME), podobne je to i na slovenskej politickej scéne (rozhovor s nezaradeným progresívnym poslancom - 25 mikrofónov…

Milan Náhlik

Facka

0icon

Tak ako smrdí zdochlina, ktorú je cítiť až na sto honov,  tak isto dnes smrdel návrh Igora Matoviča o znížení platov poslancov, ktorý nekompromisne parlament odmietol. Za normálnych okolností, keby pán Matovič prišiel s takýmto návrhom na začiatku svojho vládneho obdobia, kedy silou parného valca na čele s ním ako pre

Peter Poláček

Odhaľovanie Utajovaného Poznania 2: život a smrť.

0icon

Ak by som mal jednou vetou charakterizovať o čom je moja trilóg

Juraj Tušš

Informačné škatuľky, alebo prečo starého psa novým kúskom nenaučíš

0icon

Aby sme chápali súčasnej napätej situácií vo svete, nebezpečným udalostiam v našom okolí, aby sme rozumeli manipulačným techni

Erik Majercak

Vojnoštváči Čaputová, Naď, mainstream a iní klamú mladšiu generáciu, že Rusko je náš nepriateľ

0icon

Vojnoštváči v demisii, rezidentka, korporátne zahraničím vlastnené médiá propagujú, že Rusko je náš nepriateľ, musíme proti nemu bojovať podporou Ukrajiny a najlepšie je ho zničiť, či dať také podmienky vzťahov, aby „navždy skončilo“. Dodávajú zbrane a oni samotní zo Slovenska robia nepriateľa Ruska. Potom, keď všetko zbabrú

Armádny Magazín

Budúcich pilotov čínskeho námorníctva začínajú selektovať od štrnástich rokov

0 icon

Čína, 31. marec 2023(AM) –Námorníctvo Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády začalo s výberom absolventov stredných škôl v 14 provinčných regiónoch, aby sa zúčastnili na programe pre tínedžerov. Podľa údajov Náborovej služby kadetov námorného letectva sa na ňom zúčastnilo asi 4 500 záujemcov. Program bol schválený čínskym námorníctvom a ministerstvom školstva a bol…

Anglosasi v konfrontácii s Čínou premenili Austráliu na nepotopiteľnú lietadlovú loď

0 icon

USA, 31. marec 2023(AM) – Austrália sa stala jedným z desiatich najväčších dovozcov zbraní na svete. V polovici marca Biely dom v rámci vojenskej aliancie AUKUS súhlasil s nákupom 220 rakiet Tomahawk pre Austráliu. A takisto v rámci AUKUS, tohto "anglosaského NATO", Austrália nakúpi osem ponoriek s jadrovým pohonom v hodnote 268…

V „jadrovej misii“ s Bieloruskom si Rusko nechalo to najdôležitejšie v zálohe

0 icon

Rusko, 31. marec 2023 (AM) – Senzačný výrok Vladimíra Putina o jadrovej spolupráci medzi Ruskom a Bieloruskom mnohí vnímali ako priamy rozkaz na rozmiestnenie ruských atómových hlavíc v zahraničí. V slovách ruského lídra je však množstvo veľmi jemných detailov. Niektoré nuansy naznačujú, že Rusko nechalo posledný krok na tejto ceste v…

Vážna láskavosť pre Peking zo strany Moskvy

0 icon

Irak, 31. marec 2023(AM) – Zelenský nevie, čo má ešte robiť, aby sa mohol porozprávať s čínskou hlavou štátu Si Ťin-pchingom. Sedí pri telefóne, čaká, píše listy... Vyhlásil, že je pripravený prijať súdruha Si v Kyjeve. V odpovedi však bolo ticho. "Sme pripravení ho tu prijať," povedal ukrajinský líder v rozhovore…

Andrej Fursov: Vedieť, kde je tvoje miesto!" Ruský systém a tajné "náboženstvo" Západu

0 icon

Rusko, 31. marec 2023 (AM) – Je potrebné povedať, že európska civilizácia vo všeobecnosti patrí vo svojej spoločenskej podstate k najmaterialistickejším. Jej historickým subjektom je v podstate naturallborealistický duch - naturallborealistický nie v zmysle ničenia prírody, ale v zmysle jej podmaňovania, pretvárania a transformácie na umelú, historicky vytvorenú su

TopDesať

Ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť

0 icon

Vieš, ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť! V živote je veľa vecí, ktoré o tebe môžu veľa prezradiť, napríklad každodenné zvyky a reč tela. Dokonca aj výber smartfónu môže odhaliť aspekty tvojej osobnosti! Zvykli sme si na myšlienku, že existujú 2…

10 hlúpych každodenných vecí, pri ktorých sa pozastavuje zdravý rozum. Robíš ich aj ty?

0 icon

Zdravý rozum je niečo, čím sa nemôže pýšiť ktorýkoľvek človek. V každej skupine existuje jedna osoba, ktorá robí tak hlúpe veci, že nad nimi ostáva iným rozum stáť. Kýchnutie si bez zakrytia úst dlaňou, zaberanie dvoch miest v prostriedkoch MHD, ... Tu je desať jednoduchých príkladov vecí, ktoré mnohí z nás robia…

7 divov starovekého sveta: Ako vyzerali v čase svojej najväčšej slávy?

0 icon

Čo spravíš ako prvé pri plánovaní výletu? Šup na TripAdvisor alebo jednu z tisíciek ďalších webových stránok, ktoré radia, čo si určite nenechať ujsť v tej-ktorej destinácii. Pred érou internetu museli ľudia objavovať pamiatky priamo na mieste. Turisti minulosti sa museli obracať na odborné rady. A tak nejako vznikol zoznam 7 divov starovekého sveta. Zoznam…

Trápi ťa chrápanie? Skoncuj s ním vďaka týmto trikom

0 icon

Možno to robíš a ani o tom nevieš. Chrápanie trápi mnoho ľudí po celom svete. Niektorých dokonca až tak veľmi, že podstupujú rôzne operácie. My ti dnes ukážeme zopár trikov, ktoré ti možno dokážu pomôcť - prípadne tvojim blízkym. Aj keď si možno neuvedomuješ, že to robíš, chrápanie môže pokaziť…

Keď sa architekti a projektanti ukážu v tom najhoršom svetle

0 icon

V dnešnom článku uvidíš naozajstné "zaujímavosti", ktoré sú nepeknou vizitkou architektov a projektantov. Títo architekti a projektanti sa ukázali v tom najhoršom svetle. Áno viem, podobných článkov sme tu už mali fúru. Tento je aj tak troška odlišný. Architekti, projektanti alebo proste obyčajní ľudia spravia sem tam chyby. Je to normálne,…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali