Halligan uvádza, že ešte začiatkom tohto roka bol Putin “vyvrheľom na medzinárodnej scéne” kvôli obvineniam na adresu Moskvy z otrávenia bývalého ruského dvojitého agenta a jeho dcéry. Avšak už za pár týždňov pred očami celého sveta odovzdá pohár MS 2018 víťaznému tímu.
V roku 2010, keď bolo Rusko zvolené ako usporiadateľská krajina MS 2018, vo vzťahoch medzi USA a Ruskom došlo práve k “reštartu”. Ale od tej doby ukrajinský konflikt, účasť Moskvy v sýrskej kríze a tiež zásah do zahraničných volieb viedli k značnému ochladeniu vzťahov.
Podľa názoru autora je práve s tým spojené to, že Západ odpísal ruskú ekonomiku ako “slabú”. Pritom v skutočnosti je všetko trochu zložitejšie, domnieva sa Halligan. Ide o to, že od roku 2000, kedy bol Putin zvolený za prezidentam, do roku 2013 ruská ekonomika veľmi aktívne rástla nehľadiac na finančnú krízu, ktorá zachvátila celý svet.
Podľa autorových slov je toto hlavný dôvod popularity Putina v Rusku. Rast ruskej ekonomiky v tomto období bol v mnohom spojený s rastom cien ropy, ale pritom v krajine sa aktívne rozvíjala infraštruktúra a priemysel. Okrem toho veľká časť prostriedkov získaných predajom ropy išla na umorenie dlhu alebo bola odložená na budúcnosť.
V súčasnej dobe má Rusko ohromujúce zásoby menových rezerv a štátny dlh tvorí iba 11 % HDP.
Autor článku zdôrazňuje, že sa to neobišlo bez chýb. Nehľadiac na určitú diverzifikáciu ekonomiky je Rusko príliš závislé na energetickom sektore, na ktorý pripadá 40 % štátneho príjmu.
Avšak po určitej stagnácii ruskej ekonomiky v rokoch 2014 a 2015 v súvislosti so sankciami a poklesom cien ropy táto ekonomika znovu značne rastie.
Okrem toho sankcie viedli k takzvanej “lokalizácii” ekonomiky a donútili Rusko venovať pozornosť potravinárskemu priemyslu a poľnohospodárstvu a nadviazať užšiu spoluprácu s Čínou. Sankcie nedokázali ani zastaviť rast exportu ruského plynu do Európy.
Nehľadiac na to, že vzťahy so Západom sú na nízkej úrovni, ruská ekonomika je dosť silná, odolná a strategicky dôležitá a bolo by naivné sa domnievať, že túto krajinu je možné ekonomicky izolovať, píše Liam Halligan v The Daily Telegraph.