Francúz Rogasik: Na Slovensku som našiel všetko, čo som v živote hľadal

Bratislava 14. júla (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že jednoznačným dôvodom, prečo sa ako Francúz rozhodol ostať na Slovensku, je známe francúzske príslovie, že za všetkým treba hľadať ženu. Manželka Barbora však nebola jediným motívom, prečo sa Didier Rogasik, rodák zo severu Francúzska, rozhodol žiť a pracovať na Slovensku. Prečo má pre neho väčšiu príťažlivosť život na Slovensku, ako v rodnej krajine, osvetlil súčasný tlačový atašé veľvyslanectva Francúzskej republiky v SR v seriáli TASR Osobnosti, tváre, myšlienky. A priznal aj to, prečo na Tour de France drží palce skôr Saganovi, ako ktorémukoľvek francúzskemu cyklistovi.

-Dnes si pripomíname dobytie Bastily a začiatok Veľkej francúzskej revolúcie. Je známe, že pre Francúzov je 14. júl nielen štátny sviatok s odkazom na významnú historickú udalosť, ktorá ovplyvnila dejiny Francúzska i celej Európy, ale aj výnimočný „francúzsky deň“, naplnený hrdosťou na svoju krajinu. Čo sa vám osobne najviac spája s oslavami „fete nationale“?-

Na snímke tlačový atašé Veľvyslanectva Francúzskej republiky v SR Didier Rogasik

Určite vojenské prehliadky, nielen tá najreprezentatívnejšia na Champs-Élysées v Paríži, ale aj v ostatných francúzskych mestách. Dlhoročne som sa týchto manifestácií aktívne zúčastňoval ako vojak z povolania a vždy to bol pre mňa nezvyčajný zážitok. Dnes som už na strane toho publika, ale samozrejme, stále aj ako v úlohe diváka cítim zvláštnu a jedinečnú atmosféru týchto osláv. Myslím si, že pre Francúzsko a Francúzov je vo všeobecnosti úplne prirodzené prezentovať pocit národnej hrdosti a hrdosti na bohatú históriu, kultúru a tradície, no je pravda, že v tento deň sa tieto pocity ešte znásobujú. Ja som navyše veľmi rád, že už tri roky môžeme oslavy 14. júla zdieľať aj s obyvateľmi Bratislavy, počas kultúrno-spoločenského podujatia na Hlavnom námestí.

-Už veľa rokov žijete na Slovensku. Koľkokrát ste vlastne za posledných 15 rokov, čo pôsobíte i žijete u nás, mohli byť 14. júla doma vo Francúzsku?-

Nikdy. Priznávam sa, že sa mi doteraz nepodarilo. Nie, že by som nechcel, ale život to vždy tak zariadil, že som bol v tom čase na Slovensku, resp. mimo Francúzska. Posledný 14. júl vo Francúzsku si pamätám skutočne ako vojak, keď som sa zúčastnil na vojenskej prehliadke.

-Ozaj, je pre vás „doma“ ešte stále vo Francúzsku, alebo na Slovensku?-

Svoju rodinu, svoj domov mám na Slovensku. Tu som našiel to, čo som v živote hľadal. A preto môžem povedať, že moje „doma“ je tu, na Slovensku.

-A cítite sa už aj ako Slovák, alebo ste stále Francúz na Slovensku?-

Vzhľadom k tomu, že počas šoférovania po Bratislave vždy nadávam po slovensky, tak už som asi Slovák. Ale nie, vážne, nemôžem povedať, že som stopercentný Slovák, ale už sa asi viac cítim byť Slovákom ako Francúzom. Ak to mám percentuálne vyjadriť, tak na 60 percent som určite Slovák, ten zvyšok je ešte „Francúz vo mne“.

-Ako sa vám žije na Slovensku?-

Dobre. Práve preto, čo som už spomenul, že som tu našiel všetko, čo som si v živote prial – rodinu, prácu, ktorá ma uspokojuje, priateľov i koníček. Môj dobrý pocit vytvárajú aj ľudia, ktorí tu žijú. Aj preto, lebo si myslím, že Francúzi a Slováci sú si mentalitou veľmi podobní.

-Nikdy ste teda neľutovali, že ste zostali tu a že ste sa s manželkou nerozhodli usadiť sa vo Francúzsku?-

Nie, nikdy. Už na začiatku sme sa s manželkou jednoznačne zhodli, že bude lepšie, ak ostaneme na Slovensku. Zohrala v tom úlohu aj jazyková otázka, keďže ja som hovoril po slovensky, zatiaľ čo Barbora francúzštinu neovládala. No to rozhodnutie vychádzalo aj z manželkiných skúseností, keďže v čase, keď sme sa zoznámili, sa Barbora práve vrátila z Ameriky a keďže už predtým veľa cestovala po krajinách západnej Európy, mohla porovnať ten skutočný život na západe so životom na Slovensku. A ani ona nebola presvedčená, že nám vo Francúzsku bude lepšie. Preto sme sa rozhodli žiť tu. Ja som presvedčený, že si tu žijeme dobre, hoci nie sme milionári, máme všetko, čo na slušný život potrebujeme. Nie som presvedčený o tom, že vo Francúzsku by to bolo rovnaké.

-Naozaj máte pocit, že život vo Francúzsku nie je ľahší?-

Teraz by som povedal, že určite nie. Všetko sa to odvíja od práce. Pokiaľ nemáš dobrú a dostatočne zaplatenú prácu, trápiš sa. To platí tu, ale aj vo Francúzsku. Navyše, teraz je vo Francúzsku vysoká nezamestnanosť, ktorá postihuje vo veľkej miere mladých. Myslím si, že ľudia vo Francúzsku sú v súčasnosti utrápenejší, stresovaní a aj vzťahy sú viac vyhrotené. Okrem toho, na Slovensku necítim také otvorené prejavy agresie, ako je možné zažiť vo Francúzsku. Uvediem to napríklad na žobrajúcich ľuďoch. Tí v Bratislave sedia a čakajú, či im niekto nedá peniaze. V Paríži priamo otravujú ľudí a vyslovene ich „buzerujú“, aby im peniaze dali. Ja sa napríklad tu na Slovensku cítim bezpečnejšie ako vo Francúzsku. Stačí mi, keď si čítam správy o výčinoch gangov na predmestiach francúzskych miest. To na Slovensku našťastie neexistuje. I keď… možno je to aj tým, že niektoré veci sem na Slovensko ešte nedorazili…

-Musia byť ale určite aj veci, ktoré také pozitívne nie sú…-

Samozrejme, sú aj veci, ktoré sa mi nepáčia. Napríklad to, v akom stave sú cesty. Ja naozaj nechápem, ako je možné, že je na nich každoročne toľko výtlkov a kým sa tie výtlky opravia, trvá to nekonečne dlho. Občas mi urobí poriadne nervy aj byrokracia, no to nie je iba záležitosť Slovenska, byrokracia existuje aj vo Francúzsku. A v tej súvislosti je potrebné si uvedomiť, že Slovensko je naozaj mladá krajina, nemožno očakávať, že niektoré veci budú v dvadsaťročnom štáte fungovať tak, ako v krajine, ktorej systém sa budoval desiatky rokov, či nebodaj niekoľko storočí.

-Je niečo typicky francúzske, čo sa tu nedá nahradiť?-

Možno mi chýba to nedeľňajšie stolovanie, dvoj, trojhodinové obedy pri veľkom stole, pri ktorom sa zíde celá rodina. Nemyslím si, že Slováci majú takú potrebu sa aspoň raz za týždeň zísť ako celá rodina, aj keď na to majú možnosť.

-To, čo sa ale Slováci naučili z francúzskych zvykov, je sledovať Tour de France. Predpokladám, že ani vy si tento cyklistický sviatok v týchto dňoch nenecháte ujsť…-

Jasné, že nie, dokonca sa priznám, že pokiaľ je na to možnosť, tak aspoň tie najdôležitejšie momenty si pozriem aj v práci na ambasáde. Som veľmi rád, že aj tu na Slovensku môžu ľudia sledovať priamy prenos, ktorý neprináša iba športové preteky, ale aj krásne zábery Francúzska. Verím, že niektoré zábery z helikoptéry musia ľudí priamo inšpirovať k návšteve Francúzska. Ja som si s chuťou pozrel napríklad zábery z Korziky, nikdy som tam totiž nebol. Myslím si, že je to naozaj obrovsky pozitívna popularizácia Francúzska. Ale ak chce niekto skutočne spoznať fenomén Tour de France, musí tie preteky zažiť na vlastnej koži.

-Vy ste zvykli chodiť na etapy Tour de France?-

Áno, s otcom sme chodili na etapy, ktoré boli na severe Francúzska, odkiaľ pochádzam. A hoci sme cyklistov videli maximálne na päť sekúnd a ani sme ich nevedeli v tej rýchlosti identifikovať, bol to úžasný zážitok z pretekov i z toho všetkého, čo s nimi súvisí, vrátane reklamných a sprievodných akcií pred príchodom pelotónu.

-Otázka na telo…keby sa v šprinte stretli Sylvain Chavanel alebo Pierre Roland a s nimi Peter Sagan, komu by ste v tomto francúzsko-slovenskom súboji fandili?-

Už som povedal, že som 60-percentný Slovák. Tam je aj odpoveď na túto otázku. Jasné, že Saganovi. Obdivujem ho. Hoci je ešte mladý, to čo dokáže, je obdivuhodné. Som presvedčený, že aj tento rok získa zelený dres a verím, že sa mu podarí ešte aspoň jednu etapu vyhrať.

-Nie je náhodou vo vašej inklinácii k Slovákom aj to, že aj to vaše meno má slovanský pôvod?-

Áno, mám poľské korene. Moja babka sa narodila v poľskej Poznani. Na začiatku druhej svetovej vojny utiekla zo svojimi dvomi sestrami pred nacistami. Napokon sa usadila na severe Francúzska. A tak teraz hľadám svoje korene v Poľsku.

-Naozaj hľadáte svojich príbuzných v Poľsku?-

Hľadám najmä prostredníctvom sociálnych sietí. Našiel som jednu ženu, ktorá by mala byť pravdepodobne mojou vzdialenou sestrenicou. V regióne okolo Poznane býva 93 ľudí s týmto priezviskom. Chystám sa preto do Poľska, aby som vypátral moje rodinné korene a zistil, kto vlastne som.

-Máte dve deti, dve dcéry. Hovoríte s nimi doma po francúzsky?-

Ja hovorím po francúzsky, ony mi odpovedajú po slovensky. Menšia Elisa mi odpovedá občas po francúzsky, staršia Annabelle už nie, hoci rozumie všetko, čo jej hovorím. Mne to neprekáža, nenútim deti, aby hovorili po francúzsky, podľa mňa je dôležité, že tú francúzštinu už majú v hlave.

-Slováci vnímajú francúzštinu ako ťažký jazyk. Ako vnímate vy slovenčinu?-

Tiež ako veľmi ťažký jazyk. Mne veľmi pomohlo, že som sa ešte pred príchodom na Slovensko učil češtinu. Bez týchto základov by som to mal veľmi ťažké. V prípade oboch jazykov platí, že základy sa treba učiť postupne a pomaly a hlavne skúšať rozprávať. Pamätám si, že v začiatkoch som často chodil do podnikov, reštaurácií a barov, kde som bol nútený hovoriť po slovensky, postupne to prišlo.

-Je obtiažnosť francúzštiny aj podľa vás dôvodom, prečo žiaci a študenti majú o tento jazyk na našich školách stále menší záujem?-

Určite to bude aj tento dôvod. Nemyslím si, že by už nebol záujem o francúzštinu. Ale v súčasnosti dávajú z románskych jazykov študenti prednosť španielčine a taliančine, lebo sú ľahšie. Myslím, že problémom je aj to, že na Slovensku nie je dostatočne rozšírené povedomie, že so znalosťou francúzštiny, ako druhého jazyka EÚ, sa mladým otvárajú dvere v európskych inštitúciách. Možno bude na druhej strane výhodou, že ak bude aj menší počet ľudí so znalosťou francúzskeho jazyka, ľahšie si nájdu uplatnenie. Veď je potrebné pripomenúť aj to, že na Slovensku pôsobí takmer 400 francúzskych spoločností.

-Po absolvovaní školy ste pôsobili 15 rokov v armáde. Viacerí, ktorí vás poznajú, vás tipujú na špeciálne jednotky. Odhadujú správne?-

Bol som spojár, nebol som v žiadnej špeciálnej jednotke.

-Ako vojak ste sa dostali aj na Slovensko, kde ste boli asistentom vojenského pridelenca. Po tom, čo ste sa tu usadili, ste však začali pôsobiť ako novinár, ako redaktor francúzskej redakcie zahraničného vysielania Slovenského rozhlasu. Aká veľká to bola zmena vo vašom živote?-

Tie roky v armáde boli veľmi pekné roky, no predsa len bol to akoby iný svet. Ja som po tých 15 rokoch zatúžil po tom civilnom svete. Po mojom rozhodnutí som mal šťastie, že mi ponúkli prácu v rozhlase. Nebolo to ale pre mňa úplne nové, pretože ako študent som už pôsobil v študentskom rádiu.

-Napĺňala vás práca vo vysielaní Slovenského rozhlasu? Mali ste tam na starosti ekonomiku a politiku…-

Neboli to jednoduché témy, ale bol to pekný pocit, keď sme dostávali ohlasy z Francúzska či frankofónnych krajín, že sa vďaka nám dozvedeli o Slovensku.

-V súčasnosti ste tlačový atašé francúzskeho veľvyslanectva. Ste teda na druhej strane – novinári sú vašimi partnermi. Aká je spolupráca so slovenskými novinármi?-

Na začiatku to nebola spolupráca jednoduchá, rozbehlo sa to až potom, čo sme sa s novinármi viac spoznali a nadviazali sme nielen profesionálny, ale aj ľudský kontakt. V tejto práci záleží veľmi aj na tom, aké sú medzi oboma stranami vzájomné vzťahy.

-Keďže ste boli na oboch stranách, môžete porovnať, čo je ťažšie. Či spracovať informácie, ktoré sa k novinárom často dostávajú vo vágnej, veľmi všeobecnej rovine, alebo oboznámiť novinárov s informáciami tak, aby boli zrozumiteľné a dobre interpretované?-

Mám pocit, že ťažšou je tá novinárska práca, schopnosť vybrať tie najdôležitejšie fakty a prezentovať ich zaujímavo.

-Ako vlastne vyzerá deň človeka, ktorý na ambasáde pracuje ako tlačový atašé?-

Začína sa ráno približne o pol deviatej čítaním novín a zbieraním informácií, ktoré prezentujem na porade s pánom veľvyslancom. Informujem ho o tých najdôležitejších udalostiach. V prípade, že ide o zaujímavú tému aj z nášho pohľadu, mojou úlohou je zistiť doplňujúce informácie. To je moja aktivita počas predpoludnia. Popoludní sa venujem aktualizácii našej internetovej stránky i konta na Facebooku, rovnako tak vydávaniu tlačových správ či komunikácii s novinármi. Samozrejme, mám na starosti aj organizáciu tlačových konferencií a mediálnych výstupov z nich. Pomáham aj francúzskym novinárom, ktorí prichádzajú na Slovensko s organizáciou ich pracovnej cesty.

-Vidíte svet diplomacie. Očaril vás?-

Nuž, hlavne som si uvedomil, že život veľvyslanca a jeho zboru nie je o iba o návšteve recepcií plných dobrého jedla, šampanského a hryzkania do luxusných kokosových guličiek. Život veľvyslanca a jeho tímu je hlavne o kope práce, ktorá je často úmorná a únavná.

-Veľvyslanectvo bude zabezpečovať aj návštevu Françoisa Hollanda, bude to vôbec prvá návšteva francúzskeho prezidenta na Slovensku. Nestresuje vás tento fakt pri organizácii jeho pobytu?-

Bude to dosť veľký stres, to musím priznať. Vieme, že to musí byť bez chyby, aj bez tej najmenšej. Takže, keď sa návšteva skončí a pán prezident bude spokojný, vtedy si odfúkneme. Ale dovtedy sa poriadne zapotíme, to áno.

-Už je známy termín návštevy?-

Nie, ešte nie. Platí, že pán Hollande má navštíviť Slovensko na jeseň.

-Spomínali ste, že na Slovensku ste našli všetko, čo ste v živote hľadali. Rodinu i prácu sme prebrali, musíme však spomenúť i koníček. Tým je hudobná skupina Roc’hann, v ktorej pôsobíte. Ako sa táto francúzsko-slovenská skupina, interpretujúca najmä bretónske piesne, zrodila?-

Nuž to je jedna z vecí, ktoré v živote prídu a ani ich poriadne neviete vysvetliť, jednoducho sa stanú. Bolo to tak, že v súvislosti s oslavami vstupu SR do EÚ, 1. mája 2004, magistrát Bratislavy požiadal Institut francais, či by nemohol na oslavy zabezpečiť nejakého francúzskeho hudobného interpreta. Nato však nebol vtedy čas a ani prostriedky, a tak jeden z mojich kolegov sa ma opýtal, či by som nechcel spievať ja. Odôvodnil to tým, že sa mu veľmi páčilo, ako sme spolu s druhým spevákom Roc’hann Frédericom spievali v jednom z karaoke barov. Tak sme sa dali nahovoriť a spolu s bývalými kolegami zo Slovenského rozhlasu, ktorí sa venujú hudbe, sme vytvorili skupinu. Hrali sme hodinu, strašne a falošne, ale ľuďom sa to na počudovanie páčilo. A tak z dočasnej kapely vznikla kapela stála.

-Vy ste niekedy predtým aspoň poloprofesionálne spievali?-

Nie nikdy, ani teraz nie som žiadny veľký spevák, ale trénujem na sebe.

-Roc’hann interpretuje muziku z Bretónska, čo je predsa len špecifický kraj Francúzska. Prečo si vaša skupina vybrala práve bretónsku hudbu?-

Dôvod je jednoduchý, Fréderic pochádza z Bretónska, chcel propagovať tento región, ktorý má bohatú históriu a kultúru. Hudba je na to výborným prostriedkom.

-Aj vy spievate v bretónčine. Znamená to, že ovládate aj pôvodný bretónsky jazyk?-

Nie, neviem po bretónsky. Je to ťažký jazyk, ktorý sa nepodobá na žiadny iný. Spievam iba foneticky.

-Chystáte sa „exportovať“ svoju hudbu aj do Bretónska?-

Chceli by sme tam zorganizovať niekoľko koncertov, ale až po dokončení druhého albumu, na ktorom práve pracujeme. Na tom druhom albume, na rozdiel od toho prvého, už nebudú prevzaté bretónske pesničky, ale naše veci. Bude to viac o nás, čo by mohlo byť pre publikum zaujímavejšie.

-Kolegovia z kapely mi prezradili, že vaším poznávacím znamením je rifľová bunda…-

No asi hej. Ja som starý metalista, vždy som nosil rifľovú bundu, posiatu odznakmi AC/DC a IRON MAIDEN. To mi ostalo až dodnes, takže keď nie som na ambasáde, kde samozrejme musím nosiť niečo iné, rifľovú bundu mám stále na sebe. Ten „metalový pubertiak“ akosi vo mne ostal.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ombudsmanka: Slovensko je jedinou krajinou Európy, ktorá karantenizuje celé rómske komunity

0 icon

Bratislava 25. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian   Slovensko je v druhej vlne pandémie jedinou krajinou v Európe, kde naďalej dochádza ku karantenizácii celých rómskych komunít. Na zistenia Agentúry Európskej únie (EÚ) pre základné práva poukázala verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová Ombudsmanka sa preto listom obrátila na generálneho prokurátora Ombudsmanka sa…

Krajský súd v Banskej Bystrici zamietol odvolanie Róberta Petluša, trest 24 rokov tak platí

0 icon

Banská Bystrica 25. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lenka Krošláková)   Krajský súd (KS) v Banskej Bystrici vo štvrtok zamietol odvolanie exvyšetrovateľa Róberta Petluša, ktorý je odsúdený za vraždu podnikateľa Jána Kubašiaka z Polomky z roku 2006. Trest 24 rokov za tento skutok je tak od dnešného dňa právoplatný. TASR o tom informoval…

Arménska armáda žiada demisiu premiéra, ten to odmieta ako pokus o prevrat

0 icon

Jerevan 25. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/PAN Photo/Tigran Mehrabyan, Armenian Prime Minister Press Service)   Arménska armáda vo štvrtok vyzvala na demisiu predsedu vlády Nikola Pašinjana. Ten to odmietol a odsúdil ako "pokus o vojenský prevrat". Svojich priaznivcov zároveň vyzval, aby vyšli do ulíc. Informovala o tom agentúra AP Požiadavka generálneho štábu…

Zbor väzenskej a justičnej stráže od marca 2020 pozitívne testoval 1831 príslušníkov a zamestnancov zboru

0 icon

Bratislava 25. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)   Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) za necelý rok pozitívne otestoval na nový koronavírus 1831 príslušníkov a zamestnancov zboru. TASR o tom informovala hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská s tým, že celkový počet pozitívne testovaných je vrátane celoplošného testovania antigénovými a PCR testami "Od prvého…

Pripomienky k dostavbe tretieho mochovského bloku mali zatiaľ dvaja účastníci konania

0 icon

Bratislava 25. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:Wikimedia)   Pripomienky k dostavbe tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce mali zatiaľ dvaja účastníci konania. Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) ešte čaká na poštu, ktorou tiež môžu prísť zo strany účastníkov konania či verejnosti k dostavbe Mochoviec pripomienky. Úrad nateraz nevie určiť termín zavážania jadrového paliva…

Čína dosiahla „zázrak“ – odstránila extrémnu chudobu, tvrdí prezident Si

0 icon

Peking 25. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andy Wong)   Čínsky prezident Si Ťin-pching na okázalej ceremónii v Pekingu vo štvrtok vyhlásil, že krajina dosiahla "zázrak" a podarilo sa jej odstrániť extrémnu chudobu. Podľa agentúry AFP však pretrvávajú otázky ohľadne nastavenia kritérií extrémnej chudoby Čína už minulý rok vyhlásila dosiahnutie svojho dlhodobého cieľa,…

Premiér: Slovensko rokuje s členskými štátmi o mechanizme k zapožičaniu vakcín

0 icon

Bratislava 25. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR- Jakub Kotian)   Slovensko rokuje spolu s ďalšími členskými štátmi Európskej únie (EÚ) o mechanizme k zapožičaniu vakcín proti COVID-19. Preklenúť sa tak má obdobie s veľmi nízkymi dodávkami. Informoval o tom premiér Igor Matovič (OĽANO) na sociálnej sieti "Minulý týždeň som strávil aj v…

Na NAKA prebiehajú ďalšie výsluchy. Vypovedá aj bývalý policajný funkcionár Slobodník. „Je mi to ľúto, hanbím sa za to,“ povedal novinárom

0 icon

Bratislava 25. februára 2021 (HSP/Foto:TASR – Jakub Kotian)   Na NAKA dnes vypovedajú ďalší dôležití svedkovia policajných káuz. Podľa medializovaných informácií vypovedajú bývalý šéf Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernard Slobodník a bývalý generálny riaditeľ sekcie daní a ciel finančnej správy Daniel Čech Bernard Slobodník prišiel vo štvrtok ráno do…

Na polícii vypovedá Daniel Č., ktorý je obvinený v rámci akcie Judáš

0 icon

Bratislava 25. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR- Jakub Kotian)   Bývalý generálny riaditeľ sekcie daní a ciel finančnej správy Daniel Č. vypovedá na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA). Ako informoval spravodajský portál televízie Joj noviny.sk, do budovy Prezídia policajného zboru ho priviezla ozbrojená eskorta v čiernej dodávke Daniel Č. podľa portálu vypovedá aj…

Na Slovensku pribudlo 2438 prípadov nákazy, počet úmrtí stúpol o 84

0 icon

Bratislava 25. februára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Prostredníctvom RT-PCR testov zachytili v stredu (24. 2.) na Slovensku 2438 pozitívnych na ochorenie COVID-19, vykonali 10.958 testov Počet úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 84. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. Pribudlo tiež 2464…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Sčítanie ľudu je obyčajná fraška na otravovanie ľudí.

0icon

Ten, kto už vyplňoval v týchto dňoch nezmyselný dotazník štatistického úradu sa musel diviť. "Neanonymný" dotazník (rodné číslo, ktoré majú všetky štátne inštitúcie zaregistrované spolu s vašou identifikáciou o Vás prezradí všetko). Všetko, načo sa elektronické zrátanie obyvateľov na Slovensku pýta, neprinesie žiadnu novú informáciu pre inštitúcie. Vezmime si to…

Ivan Lehotský st.

O mládeži, aj o všeličom inom

0icon

Pavol Országh Hviezdoslav už prvými slovami vo svojej básni Ó, mládež naša, tys´ držiteľkou rána... vyjadril myšlienku, že v mládeži je nádej posunúť Slovensko do lepšej budúcnosti. On i národní buditelia boli presvedčení, že výchovou mládeže k pracovitosti, ku krásnemu vzťahu k prírode, k pohybu, k záujmu o históriu, kultúru…

Peter Švec

Keď sú vojská nedisciplinované generál nemá autoritu: Sun-Tzu? 9.

0icon

Pokračujem 9. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun.  Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín v Hlavných správach a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slova, ktoré si ho osvoja. Je určený pre všetkých múdrych vlasti oddaných Slovákov bez ohľadu na národnosť, ktorí chcú…

Marián Tkáč

Naši drahí hlupáci tam hore: chorých liečte a zdravých nechajte na pokoji!

0icon

Nie, tí tam hore si nezaslúžia iné meno: hlupák je totiž aj ten, ktorý činí čo nevie, a aj ten, ktorý činí, čo mu iní prikážu. To, čo s nami utajení samovládcovia sveta zamýšľajú, to raz v náznakoch, inokedy otvorene dávajú najavo. Zbigniew Brzezinski, poľský rodák, zakladateľ Trilaterálnej komisie, ktorá sa podieľa na…

Peter Lipták

Pacienti žiadajú Sputnik V

0icon

Vážený pán MUDr. Marek Krajči, minister Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Limbová ul. 2 Bratislava Vážený pán minister, obraciam sa na vás v nasledovnej veci: Viacerí pacienti ma požiadali o podanie vakcíny proti Covid – 19 značky Sputnik V, vyrábanej v Ruskej federácii. Táto vakcína nie je na Slovensku registrovaná na Štátnom ústave…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10 domov v Belgicku, ktoré sú také škaredé, až je neuveriteľné, že vôbec existujú

0 icon

Vďaka blogerovi Hannesovi Coudenysovi a samozrejme aj samotným architektom sa Belgicko stalo notoricky známou krajinou pre svoje bizarné budovy. V roku 2012 sa Coudeny rozhodol začať dokumentovať zvláštnosti belgickej architektúry na Instagramovom účte s názvom „Ugly Belgian Houses“, alebo teda po našom "Škaredé domy v Belgicku", ktorým dáva belgické výtvory do povedomia nadšencom…

Prekliata budova Dakota a záhadné udalosti

0 icon

Newyorská budova, ktorú v rokoch 1880 až 1884 postavili na 72. ulici v mestskej časti Upper West Side na Manhattane, sa vždy spájala so záhadnými udalosťami. Prinášame ďalší zaujímavý článok o udalostiach, ktoré sa jednoducho vysvetliť nevedia. Budovu Dakota navrhol architekt Hnery Janeaway Hardenbergh (1847 až 1918). Jej výstavbu financovali Newyorčania Isaac Merritt…

Y2K: Najväčší podvod v dejinách? 1. časť

0 icon

Y2K, označované aj ako chyba tisícročia, je predmetom nášho ďalšieho článku, v ktorom vám priblížime, o čo vlastne išlo. 31. decembra 1999 celý svet s napätím čakal, čo spôsobí tzv. „problém roku 2000“. Nakoniec sa nič vážne nestalo a mnohí tvrdia, že išlo o najväčší podvod v dejinách. V rámci dvojdielneho článku sa spoločne pozrieme na údajne…

10 celebrít, ktoré ukrývajú nečakaný skrytý talent

0 icon

Celebrity žijú pod mikroskopom. Napriek tomu sa niektorým z nich podarilo ukryť tajný talent. Čomu sa venujú mimo herectva či hudby? Niektoré z celebrít sa začali venovať maľovaniu ešte pred tým, ako sa stali celebritami, iné objavili svoj talent až neskôr v živote. Niektoré celebrity maľovali pod pseudonymom a je možné, že si…

Satan a jeho tajné posolstvá 1. časť

0 icon

Elvis Presley, The Beatles, Led Zeppelin, Judas Priest ... Množstvo hudobných interpretov sa stretlo s obvineniami, že ich texty obsahujú tajné Satanove posolstvá, ktorý vzývajú zlé bytosti. Čo je na tom pravdy, sa pozrieme spoločne v rámci dvojdielneho článku s názvom Satan a jeho tajné posolstvá. Neuvedomená správa je zamaskované znamenie, ktoré človek za…

Vo svete IT

Toto je TOP 10 celosvetovo najpopulárnejších smartfónov za rok 2020. Zoznam vás určite prekvapí

0 icon

Každoročný rebríček najpopulárnejších smartfónov za predošlý rok je opäť na stole. Tentokrát prišla s komplexným reportom za rok 2020 analytická spoločnosť Omdia, ktorej výsledky boli zverejnené na zahraničnom portáli Phonearena.com. Spoločnosť Omdia vytvorila zoznam „najpopulárnejších“ smartfónov za rok 2020, ktorý vychádza z celkových dodávok týchto zariadení po celom svete. Výsledky…

Google Mapy dostávajú tmavý režim. Takto si ho môžu aktivovať prví šťastlivci, ktorí ho už majú k dispozícii!

0 icon

V priebehu včerajšieho dňa sme vás informovali o tom, že spoločnosť Google začala s distribúciou viacerých nových funkcií pre Android smartfóny. Jednou z nich je aj natívna podpora tmavého režimu pre aplikáciu Google Mapy. Tmavý režim v Google Mapách je postupne distribuovaný Spoločnosť Google v súvislosti s uvoľnením tejto funkcie…

Sčítanie obyvateľov 2021: Kde, kedy a ako? Pozor, prebieha online!

0 icon

Sčítanie obyvateľov na našom území má dlhú históriu, ktorej začiatok sa datuje ku koncu 18. storočia. Ide tak o jeden z najstarších druhov štatistík, ktorý sa v pravidelných intervaloch opakuje. Jeho cieľom je zistiť nielen to, koľko ľudí žije na území štátu, či miest, ale aj zistiť bližšie demografické informácie…

YouTube dá rodičom čoskoro viac kontroly nad obsahom, ku ktorému pristupujú ich ratolesti

0 icon

YouTube oznámil pre používateľov, hlavne rodičov, nový nástroj, prostredníctvom ktorého budú môcť lepšie prispôsobiť obsah pre svoje ratolesti. Nový nástroj v rámci rodičovských nástrojov má ponúknuť deťom viac slobody v porovnaní s YouTube Kids účtami, ale rovnako im bude obmedzený prístup k nevhodnému obsahu. YouTube Kids služba bola predstavená ešte…

Pozrite si veľký prehľad platených aplikácií a hier pre váš Android, ktoré stiahnete aktuálne zadarmo

0 icon

Pracovný týždeň máme v plnom prúde a spolu s tým, ako nám plynie, vám prinášame pravidelnú nádielku plateného softwaru, ktorý stiahnete po obmedzený čas zadarmo. Na zozname nižšie nájdete niečo málo cez 20 aplikácií, z ktorých neprehliadnite Manuelle Kamera. Ide o pokročilú fotoaplikáciu, ktorú ocenia hlavne zručnejší používatelia, ktorí sa…

Armádny Magazín

Izraelský analytik Kedmi odhalil zákerný plán USA o obetovaní Ukrajiny

0 icon

Izrael, 25. februára 2021 (AM) – Izraelský expert Jakov Kedmi uviedol, že USA nedokázali „podplatiť“ Ruskú federáciu tým, že jej odovzdali pobaltské štáty a Ukrajinu.   Dnes je hlavným geostrategickým cieľom Washingtonu narušenie vzťahov medzi Ruskom a Čínou. Obe mocnosti považujú Američania za kľúčových oponentov. Moskva vystup

Debut slovenského rýpadla na vojenskej výstave v Abu Dhabí

0 icon

Abu Dhabí, 25. februára 2021 (AM) - História spoločnosti CSM INDUSTRY sa v Československu začala písať v roku 1967. V roku 1976 sa začala výroba legendárneho univerzálneho dokončovacieho stroja UDS. Za 50 rokov sa na celom svete vyrobilo a exportovalo viac ako 30 000 strojov a konštrukčných mechanizmov UDS. Stroj je…

Ako cvičenie NATO takmer vyvolalo jadrovú vojnu so ZSSR

0 icon

Rusko, 25. februára 2021 (AM) – Kvôli rozsiahlemu cvičeniu NATO Able Archer sa ZSSR v roku 1983 pripravoval na jadrovú vojnu so Spojenými štátmi, píše The Drive s odvolaním sa na odtajnené materiály amerického ministerstva zahraničia. Dokument obs

Vrtuľníky Bell Huye II putujú do libanonských vzdušných síl

0 icon

FORT WORTH, Texas (25. februára 2021) – Spoločnosť Bell tento mesiac dodala libanonským vzdušným silám (LAF) tri vrtuľníky Bell UH-1H-II. Stroje rozšíria existujúcu flotilu letectva Libanonu, ktoré ich plánuje nasadiť pri najrôznejších pátracích a záchranárskych operáciách, pri transporte vojakov alebo počas hasičských a p

Bezkonkurenčná Derivácia. Najnovší protilietadlový delostrelecký komplex

0 icon

Rusko, 25. február 2021 (AM) - Viete, že Rusko o 5-7 rokov dodá na trh asi 50 nových druhov zbraní a špeciálnej techniky? Určite bude medzi nimi protilietadlový delostrelecký komplex „Derivácia-PVO“ 2S38, predurčený na boj s dronmi, riadené rakety „Grom-E1“ a „Grom-E2“...  

Svetlo sveta

Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

0 icon

„Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

0 icon

Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

V Devíne sme si uctili svätých Cyrila a Metoda

0 icon

V nedeľu 14. februára 2021 uplynulo 1152 rokov od smrti Konštantína – sv. Cyrila. Riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave Inna V. Kuznecova, predsedníčka občianskeho združenia Cyrilometodiada Daniela Suchá spolu s Mons. Mariánom Gavendom si uctili svätých solúnskych bratov položením kvetov k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred…

Dokedy budeme pozerať na našu slávnu históriu českými očami?

0 icon

Stanovisko k stvárneniu dokumentu o sv. Cyrilovi a Metodovi Vážený pán generálny riaditeľ, na začiatok musíme len zopakovať, že idea vytvoriť a odvysielať vo verejnoprávnej RTVS „Slovenský panteón“ je dobrá a nádejná, realizácia už menej. Po tom, čo sme vzniesli pripomienky k Andrejovi Hlinkovi, robíme tak aj k časti venovanej sv. Cyrilovi a Metodovi. Ide nám o to, aby Panteón bol…

KBS: Zneužitie sčítania obyvateľstva na kampaň proti Cirkvi

0 icon

Katolícki biskupi združení v Konferencii biskupov Slovenska na 98. plenárnom zasadnutí, ktoré sa konalo online formou, prijali vyhlásenie ku kampaniam, ktoré zneužívajú sčítanie obyvateľstva. Text prináša Tlačová kancelária KBS v plnom znení. Zneužitie sčítania obyvateľstva na kampaň proti Cirkvi “My, katolícki biskupi Slovenska, zídení cez internet na 98. plenárnom zasadaní KBS, s veľkým znepokojením vnímame ako…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali