Rozhovor so spevákom Danom Bártom: Košice sú historicky viac kozmopolitné ako Bratislava

Dan Bárta

Bratislava/Praha 16. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

 

Spevák a skladateľ Dan Bárta je z iného sveta. Má strapaté vlasy, snáď až neprítomný pohľad do miest, kam ostatní nevidia. Dan Bárta je umelec. V rozhovore pre TASR, v rámci prezentácie Košíc ako Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK) 2013, vo svojich odpovediach akoby striedal milú detskú naivitu s postrehmi intelektuála, ktorý sa netají opíjaním slávou, niekoľkoročným omámením kokaínom, bohémskou túžbou dať poslucháčom zmysel pre krásu a raz po sebe zanechať kus seba.

-Nedávno ste v Košiciach vystupovali v programe Dva v jednom, kde sa prepájala česká a slovenská hudobná scéna. Vraciate sa na východ Slovenska rád?-

Samozrejme, jazdím tam veľmi rád a myslím si, že mám v tomto meste aj dosť poslucháčov. Ale to sa netýka iba mňa, o priateľskom prijatí od Košičanov mi rozprávalo už veľa kolegov z umeleckej brandže. Navyše som mnohokrát od Košičanov počul, že majú k Prahe bližšie než k Bratislave, ale nechcem, aby to vyznelo nejako separatisticky. Neviem, či to nie je tým priamym rýchlikom? Ako že sa volá? Košičan, že áno… Skôr to všetko vnímam, ako nejakú predstavu Košičanov o sebe samotných. Ich vlastné tvrdenie nie je podložené, žiadnou mojou priamou skúsenosťou, pocitom, štatistikou či analýzou. Ja tomu verím iba preto, že som to počul takmer vždy, keď na vzťah medzi Košicami a Prahou prišla reč. Možno je to aj túžba Košíc orientovať sa viac na západ, rovnako to môže byť aj skutočnosťou, že mi pripadajú z historického hľadiska oveľa viac kozmopolitné než napríklad Bratislava. Snáď sa na mňa teraz za to nebudú hnevať. Tam spievam tiež veľmi rád a pri Dunaji mám veľa dobrých priateľov.

-Zmienili ste sa, že máte na Slovensku veľa priateľov. Uplynie už 20 rokov, keď sa bývalý federálny štát rozdelil. Je vám to ľúto?-

Ako by som to povedal? Možno áno, ale v dobe rozpadu federácie mi to až tak ľúto nebolo. Bol som mladý chlapec, videl iba hudbu a skôr ma atmosféra rozdelenia nejakým spôsobením vzrušovala. Bol síce toho plný éter, ale podstatná časť spoločenského názoru sa rovnako neformuje z pohľadu 20-ročných, ale zrelých 50-ročných ľudí. Hovoril som si, že nejako bolo, nejako bude a tak som nemal z posledných federálnych dní negatívny pocit. Ale vo vnútri som sa politickou situáciou zaoberal aj tak – dotýkala sa ma už cez mojich slovenských kamarátov – i moju snahu naučiť sa kvôli koncertom a umeleckému vystupovaniu ich jazyk. V zásade sa to bralo ako rozhodnutie tých hore. Našťastie nešlo o žiadny etnický konflikt, bola to skôr racionálna úvaha politicko-ekonomického charakteru. Rozdelenie Česko-Slovenska našťastie nerozdeľovalo obyčajných ľudí. Oni si mohli povedať, že tí hore sú alebo nie sú „magori“.

Vzájomné korene, rodinné vzťahy, kultúra sa ale aktom Václava Klausa a Vladimíra Mečiara však zlikvidovať nedali. Možno že, keby vtedy došlo na referendum, zostali sme spolu navždy. Čo myslíte?

Viete, asi do smrti nezabudnem na jeden výstižný titulok z vtedajších novín: “Slovákom hrozí, že im Česi vyhovejú.” Mne to príde, ako veľmi trefné a presne to zobrazuje moje pocity z toho všetkého. Nemôžem sa zbaviť dojmu, že nápad na rozdelenie vzišiel predovšetkým zo strany slovenskej vlády, ale česká politická reprezentácia zasa neurobila takmer nič pre to, aby sme zostali pohromade. Som iba rád, že sa rozumní ľudia nehádali, maximálne boli rozčúlení, že to takto celé dopadlo. A vďaka bohu, sme všetci časom zistili, že okrem odlišnej meny a dočasných hraníc sa nič hrozného nestalo. Ani jeden zo štátov sa hermeticky neuzatvoril, ako sa možno niektorí báli tri roky potom, čo bol november 1989. Nikto neprišiel o rodinu, Česko a Slovensko nie sú našťastie Južná a Severná Kórea.

-Podieľate sa na umeleckom projekte EHMK 2013. Po Košiciach získa túto výsadu Plzeň, ktorú ste v kandidatúre tiež veľmi aktívne podporovali. Prečo ako umelec a spevák – intelektuál prajete týmto veľkým udalostiam?-

Mám čím ďalej tým viac intenzívny pocit, že kultúra sa dá nejakým rezom rozdeliť na komerčnú a na oficiálnu. Pritom oficiálna je tak zvláštne dotovaná, chvíľami sa tvári ako honosná a pritom v niektorých pohľadoch vôbec vysoká nie je. Naopak v nej chýbajú bazálne záležitosti nášho remesla, ako je hľadanie pravdy v kráse alebo krásy v pravde… Cez toto všetko je autor v spoločnosti prezentovaný ako nositeľ súčasnej sféry vo svojom obore, a to nielen doma, ale aj v zahraničí. Škoda, že ide len o šikovne prepojené PR. No a na druhej strane, často muzikant, výtvarník, spisovateľ, alebo herec, ktorý je v podstate populárny a žiadnu dotáciu nepotrebuje, sa iba veľmi ťažko presadí cez všetky oficiálne kolá, spoločenské vplyvy a sféry. Bohužiaľ je v povedomí verejnosti, že za popularitou stojí len “píár” a populistická nízkosť.

Každopádne je veľmi dobre, že akýkoľvek projekt typu Košíc či následne Plzne prinesie kultúru vo veľkom bloku. A každý človek, ktorý má o ňu záujem, sa v nej môže pomerne ľahko zorientovať. I keď iba na úrovni páči–nepáči. A taktiež sa pri tom vnímaní môže vzdelávať, bez toho, aby musel navštevovať nejakú odbornú školu. Proste týmto akciám fandím, prajem otvorenosti názorov divákov a poslucháčov, pretože i “nie” v pohľade na umenie je dobrá odpoveď. Prináša totiž názor.

-Domnievate sa, že obe akcie pomôžu v pozitívnom pohľade Európanov na Čechov a Slovákov?-

Úprimne vám hovorím, že som veľmi rád, že sa to deje, miesi a prebieha. Keď už raz spoločná Európa existuje, tak by sme sa mali my z umeleckého sveta snažiť, aby sme neustále vyplňovali celý kultúrny priestor. Projekt EHMK 2013 je pre to ideálnou príležitosťou. Čím iným by sme sa mali na starom kontinente pochváliť, keď nie umením? U nás v bývalom Československu a vôbec v celej Európe nie je kultúra postavená tak sebareprezentatívne, ako napríklad v Amerike, ale oveľa hlbšie vyjadrovanie k svetu. Niekedy je až ťažkopádne idealistická, ale aj tak má svoju váhu. I keď tomu všetkému budeme hovoriť pokračovanie európskeho kultúrneho dedičstva, my všetci od kumštu sa môžeme z podobných nápadov a možností účinkovať iba radovať.

-Máte niekoľko prestížnych ocenení Akadémie českej populárnej hudby, hráte džez a ani pop vám nie je úplne cudzí. Ako si vysvetľujete, že staršie slovenské kapely – Team alebo Elán, sú stále toľko žiadané? To predsa nie je iba záležitosťou dobrého promotion a PR?-

Zďaleka nie. Ako muzikant sa na ich zotrvačnosť na výslní dívam dosť s úsmevom, ale vnímam to všetko z pohľadu času. Dokážem si predstaviť, že kedysi 13-ročná dievčina, ktorá vyrastala na skladbách “Zaľúbil sa chlapec” alebo “Kaskadér”, v ich piesňach hľadá spomienky na mladosť, ale ja to cítim trošku inak. Mne sa ich skladby ako chlapcovi tiež páčili, ale keď som sa hudbe začal viac venovať a po revolúcii sa otvorili hranice, oslovila ma iná hudba. Rôzne smery a všelijaké skladby. Lenže práve tá 13-ročná slečna, ktorá sa neskôr vydala, mala rodinu, a počúvala iba rádio v kuchyni, sa k ničomu inému poriadne ani nedostala. A zostala len u Joža Ráža alebo Paľa Haberu. Nemyslím to, prosím vás, v zlom. Ich piesne sú síce absolútny pop, ale majú taktiež vysokú presvedčovaciu silu a energiu. Neviem, ako by som to inak vysvetlil. Mňa to núti počúvať a predovšetkým si vážim fakt, že je to ich hudobný názor, z ktorého niekoľko desiatok rokov neuhli. Stále znesú porovnanie s dneškom, nech už je to spôsobom interpretácie či počúvanosti.

Ja by som maximálne mohol riešiť to, že na môj vkus, na moju predstavu o hudbe, sú ich skladby málo sofistikované alebo nedostatočne remeselne zručné, ale to skutočne nikoho nezaujíma.

-Na čom pracujete teraz?-

My si teraz so skupinou Illustratosphere snažíme zlomiť vlastné chrbty a napísať pár pekných pesničiek, aby sme mohli vydať novú platňu. Chceme ju vydať práve v budúcom roku a pochopiteľne to túžime nakopnúť smerom k bránke… Inak jazdíme po koncertoch a hráme, kde sa dá.

-Prešli ste si už v umeleckom živote mnohými etapami. Anonymitou, neskôr slávou, titulnými stranami, kokaínovou históriou, fotografovaním vážok… Povedzte mi, čo vás inšpiruje?-

No napríklad akurát tie vážky. Každý človek má vo svojom živote obdobia, na ktoré nie je príliš hrdý, ale je dôležité sa s tým vyrovnať, uvedomiť si, prečo sa stali a už to ďalej nevyhrocovať. To všetko sa deje nejako dohromady. Úspech predsa strieda pády a obrátene. Osobný a pracovný život umelcov býva iný než život úradníkov a každý má svoje vlastné posolstvo.

Ja ráno neprídem v obleku, v služobnom aute do komfortnej kancelárie, kde na mňa čakajú e-maily, nudné porady a obedy s kolegami s pretvárkou vo tvári. Musím hľadať inšpiráciu a neviem, čo ma kde a kedy osloví. Vyžaduje to odo mňa permanentnú otvorenosť, senzitívnosť k okoliu, k vlastnej duši a stále sa musím pozorovať, keď sa nápad dostaví. Potom si ho dám iba tak do mobilu, napíšem do poznámok, ale tie, čo nestoja za to, skrátka nemajú ľudskú hĺbku, sa rovnako z mozgu vytratia. A zvyšok mojej práce sa musí už potom iba obyčajne vysedieť. Je mi ľahostajné, či v Prahe na Nuselskom moste alebo u mňa doma, poprípade v nejakej krčme, kde ma nikto nepozná, niekde hlboko v lesoch, ale musím byť úplne sám.

-Keď hovoríme o Košiciach, máte nejakú milú spomienku na toto mesto? Nakoniec je o vás známe, že rád zabúdate na všednosť obyčajných dní.-

Už ani neviem, kedy to presne bolo, ale po nejakom koncerte sme sa tam s mojím kamarátom Pavlom Duchyňom totálne opili a on ma potom taxíkom vyviezol na akési miesto, odkiaľ bolo celé to nádherné mesto vidieť. Sadli sme si vedľa seba, opreli sa, viedli tie najnezmyselnejšie, najgýčovitejšie filozofické úvahy o svete a dívali sa dole na mesto. Boli sme však obaja na mol, ale dodnes na to spomínam veľmi rád.

Ale viete, čo mi Košice priblížilo najviac? Keď som videl dokumentárny film Plaváreň, ktorý natočil, poviem to ľudovo – šikovný, mladý slovenský chlapec. To bolo úplne skvelé. On vám na pozadí starého bazénu veľmi vtipnou, stručnou, sviežou, a pritom dostatočne hlbokou formou pre mňa výborne priblížil Košice v celej svojej mnohostrannosti a vývoji. Rozprával sa s obyvateľmi, tí hovorili maďarsky i nemecky a on ich len tak nechal plynúť v spomienkach. Potom to šikovne prestrihal a v komentári bol aj ľahko sebaironický a ja som “zožral” to jeho dielko i s navijakom. A tak skutočne niekde vo vnútri vznikol môj vzťah k tomuto klenotu východného Slovenska. Uvedomil som si, že Košice nie sú etnicky jednoznačná záležitosť.

-Máte 42 rokov a máte už dosť pracovných aj ľudských skúseností. Čo vám prekáža na mladých hudobníkoch?-

Pokiaľ by som mal niečo skutočne vyčítať mladým, začínajúcim spevákom, potom je to práca s jazykom a dikciou. Je to pre mňa veľmi nepríjemné počúvať ich “boj” s jazykom. Medzi hudobníkmi od nepamäti platí: “Muzikant má hrať, ako keby spieval a spevák má spievať, ako keby hovoril.” A v okamihu, keď sa to nedeje, bývam dosť nervózny. Ale čo už? Tiež som býval mladý a keď mi v 25 rokoch niekto niečo vyčítal, rovnako som si išiel za svojím, a to hlava–nehlava. Oni, rovnako ako ja, nepozerajú na remeslo a až príliš sa spoliehajú na šťastie. Ale to predsa patrí k veku medzi dvadsiatkou a tridsiatkou. Všetko prebieha nejako hekticky v zmysle okrídleného českého porekadla: “Reku, trhej!” Takže hurá, nech sa to deje i naďalej!

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Neďaleko hranice s Bieloruskom našli telo mŕtveho migranta, pravdepodobne pochádzal z Nigérie

0 icon

Varšava 9. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   V lese neďaleko poľských hraníc s Bieloruskom našli telo migranta, ktorý pravdepodobne pochádzal z Nigérie. Informovala o tom v stredu poľská polícia. Bolo to zatiaľ posledné úmrtie sprevádzajúce zúfalú situáciu migrantov na východnej hranici Európskej únie. Vedľa tela, ktoré objavili v utorok pri obci…

Poslanci by dnes mali na druhý pokus zvoliť komisára pre deti

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Poslanci parlamentu by dnes mali na druhý pokus zvoliť komisára pre deti. Ani jeden z kandidátov totiž v prvej voľbe 3. decembra nezískal potrebný počet hlasov. Do opakovanej voľby preto postúpili dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov. Sú nimi poslankyňa Katarína Hatráková (klub…

O sťažnostiach Petra Scholtza a vyšetrovateľov NAKA ešte nerozhodli

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   O sťažnostiach bývalého povereného šéfa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Petra Scholtza a štyroch vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) voči uzneseniu o vznesení obvinenia zatiaľ prokurátor nerozhodol "O sťažnostiach obvinených nebolo doposiaľ rozhodnuté, a to vzhľadom na skutočnosť, že obhajca dvoch obvinených podal voči…

Odborári súhlasili s kolektívnymi zmluvami, štátnym a verejným zamestnancom sa zvýšia platy o 3 %

0 icon

Bratislava 9. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Odborári súhlasia s kolektívnymi zmluvami pre štátnych a verejných zamestnancov. Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ) v stredu zaslala Úradu vlády SR informáciu, že pristupuje k podpisu dodatkov ku kolektívnym zmluvám pre budúci rok. „Dojednané finančné ohodnotenie zamestnancov, ako aj sociálne benefity, považujeme za…

Ako sa s stretnúť s rodinou aj cez sviatky? Návod na obídenie nezmyselného opatrenia ponúkajú aj samotní politici

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay)   Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský včera na tlačovej konferencii oznámil nový zoznam opatrení, súvisiacich s bojom proti šíreniu ochorenia Covid-19. Niektoré z nich sú veľmi nepopulárne a u bežných ľudí, ale aj u politikov vyvolávajú údiv, alebo možno aj pocit, že ide skôr o pomstu…

Prerod Sulíkovej SaSky: Z libertariánskej strany bojujúcej za slobodu, ľavicovo-progresivistická banda obmedzujúca práva ľudí

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann,Jakub Kotian,Jaroslav Novák)   Strana SaS je vážnym adeptom na rozpustenie Najvyšším súdom   Libertariánske začiatky Politická strana Sloboda a Solidarita - skrátene SaS, bola založená 27. februára 2009. Predsedom sa stal Richard Sulík. Strana sa dostala prvýkrát do parlamentu v roku 2010 a odvtedy…

Bezpečnostný analytik Bránik tvrdo odkazuje vláde po rozhodnutí o neústavnosti karantény: “Už konečne sklapnú a pochopia, že nie sú pánmi, len najvyššími zo sluhov, aj to len dočasne?”

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Včera sme priniesli správu o tom, že Ústavný súd (ÚS) SR vyhovel návrhu verejnej ochrankyne práv SR Márie Patakyovej, ktorá žiadala o posúdenie ústavnosti niektorých zásahov do práv počas pandémie. Časti zákona o ochrane verejného zdravia, ktoré sa týkajú karantény a izolácie, sú podľa…

Ohováranie a klamstvo, štandardné metódy denníka Sme. Tentokrát namierené proti Hlavným správam

0 icon

Bratislava 8. decembra 2021 (HSP/Foto: screenshot SME)   Hlavné správy vydali v lete tlačený špeciál. Bol to taký experiment internetového denníka s tlačou na papieri. U mnohých našich čitateľov sa to stretlo pozitívnou odozvou a dostali sme od vás veľa ďakovných a podporných mailov. Pripravujeme preto pre vás aj pokračovanie…

Neúspešný kandidát na GP sudca Kliment sa spojil s Tódovou a kvôli paragrafu 363 útočia na Žilinku, upozorňuje Šutaj Eštok

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Pavel Neubauer)   Dezinformačný Denník N tvrdí, že Najvyšší súd SR karhá šéfa Generálnej prokuratúry Maroša Žilinku za to, že neadekvátne využíva mimoriadny opravný prostriedok vo forme paragrafu 363 Trestného zákona. Týmto spôsobom Žilinka pustil na slobodu viacero obvinených a poukázal na nezákonnosť ich…

Budaj: Stavebný rozvoj v Tatrách je príkladom nerešpektovania prírodných hodnôt

0 icon

Poprad 9. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Adriána Hudecová, Dano Veselský)   Stavebný rozvoj a investičné projekty, na ktoré poukazujú aktivisti z občianskej iniciatívy Milujem zelené Tatry, sú príkladom nerešpektovania prírodných hodnôt ukrytých v najstaršom národnom parku Slovenska. Uviedol to včera na sociálnej sieti minister životného prostredia Ján Budaj Ide o reakciu na…

NAJNOVŠIE

BLOG

Radovan Hrádek

HLASOVANIE POSLANCOV V NRSR

0icon

Veľa ľudí má problém s pochopením ako je to vlastne s hlasovaním poslancov v NRSR. Potom sa hádajú napr. v tom, že niekto sa hlasovania zdržal a preto je za prijatie návrhu zákona. Dovoľte mi, aby som vás informoval ako to vlastne je.

Marián Servátka

Čo o nás povedal T.G. Masaryk pred 100 rokmi

0icon

Čo o nás povedal T.G. Masaryk pred 100 rokmi Sponzor kníh, bývalý boxerista, šéf hasičov, právnik Peter Korec chystá knižku o T

Slavěna Vorobelová

Matovičovci, povinným očkovaním si zlomíte väzy

0icon

Slovensko stráca svoju tvár. Sme svedkami chaotických opatrení, kde nikto nevie, čo ho čaká zajtra a čo si vládna elita na čele s Matovičom zmyslí a vymyslí. Právne princípy prestali platiť a občan je v neistote. Dostala som do správy text, s ktorým by som sa rada podelila, pretože sa…

Jozef Slávik

Pre mňa vôbec nie stratená varta ...

0icon

Keďže sa na situácii ohľadom blokácie mojich blogov nič k lepšiemu nezmenilo, keďže všetko ostalo po starom, ako aj napriek úcte k všetkým mojim čitateľom a diskutérom, je tento môj blog posledným na stránkach blog.hlavné správy.sk, čím zároveň plním aj svoj sľub. Moja inteligencia a naturel mi nedovoľuje, aby som…

Ivan Štubňa

List z Gambáčikova č. 17

0icon

Vážený pán na šnúrke gatí Matoviča visiaci premiér... Už som Ti dávno nepísal lebo popravde ani nebolo o čom. Tvoji podriadení si naháňajú vlastn

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Hasič pokladá veniec kvetov na sochu Panny Márie neďaleko Španielskych schodov počas sviatku Nepoškvrneného počatia Panny Márie

Autor: TASR/AP-Gregorio Borgia

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Neďaleko hranice s Bieloruskom našli telo mŕtveho migranta, pravdepodobne pochádzal z Nigérie

0 icon

Varšava 9. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   V lese neďaleko poľských hraníc s Bieloruskom našli telo migranta, ktorý pravdepodobne pochádzal z Nigérie. Informovala o tom v stredu poľská polícia. Bolo to zatiaľ posledné úmrtie sprevádzajúce zúfalú situáciu migrantov na východnej hranici Európskej únie. Vedľa tela, ktoré objavili v utorok pri obci…

Poslanci by dnes mali na druhý pokus zvoliť komisára pre deti

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Poslanci parlamentu by dnes mali na druhý pokus zvoliť komisára pre deti. Ani jeden z kandidátov totiž v prvej voľbe 3. decembra nezískal potrebný počet hlasov. Do opakovanej voľby preto postúpili dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov. Sú nimi poslankyňa Katarína Hatráková (klub…

O sťažnostiach Petra Scholtza a vyšetrovateľov NAKA ešte nerozhodli

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   O sťažnostiach bývalého povereného šéfa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Petra Scholtza a štyroch vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) voči uzneseniu o vznesení obvinenia zatiaľ prokurátor nerozhodol "O sťažnostiach obvinených nebolo doposiaľ rozhodnuté, a to vzhľadom na skutočnosť, že obhajca dvoch obvinených podal voči…

Odborári súhlasili s kolektívnymi zmluvami, štátnym a verejným zamestnancom sa zvýšia platy o 3 %

0 icon

Bratislava 9. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Odborári súhlasia s kolektívnymi zmluvami pre štátnych a verejných zamestnancov. Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ) v stredu zaslala Úradu vlády SR informáciu, že pristupuje k podpisu dodatkov ku kolektívnym zmluvám pre budúci rok. „Dojednané finančné ohodnotenie zamestnancov, ako aj sociálne benefity, považujeme za…

Ako sa s stretnúť s rodinou aj cez sviatky? Návod na obídenie nezmyselného opatrenia ponúkajú aj samotní politici

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay)   Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský včera na tlačovej konferencii oznámil nový zoznam opatrení, súvisiacich s bojom proti šíreniu ochorenia Covid-19. Niektoré z nich sú veľmi nepopulárne a u bežných ľudí, ale aj u politikov vyvolávajú údiv, alebo možno aj pocit, že ide skôr o pomstu…

Prerod Sulíkovej SaSky: Z libertariánskej strany bojujúcej za slobodu, ľavicovo-progresivistická banda obmedzujúca práva ľudí

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann,Jakub Kotian,Jaroslav Novák)   Strana SaS je vážnym adeptom na rozpustenie Najvyšším súdom   Libertariánske začiatky Politická strana Sloboda a Solidarita - skrátene SaS, bola založená 27. februára 2009. Predsedom sa stal Richard Sulík. Strana sa dostala prvýkrát do parlamentu v roku 2010 a odvtedy…

Bezpečnostný analytik Bránik tvrdo odkazuje vláde po rozhodnutí o neústavnosti karantény: “Už konečne sklapnú a pochopia, že nie sú pánmi, len najvyššími zo sluhov, aj to len dočasne?”

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Včera sme priniesli správu o tom, že Ústavný súd (ÚS) SR vyhovel návrhu verejnej ochrankyne práv SR Márie Patakyovej, ktorá žiadala o posúdenie ústavnosti niektorých zásahov do práv počas pandémie. Časti zákona o ochrane verejného zdravia, ktoré sa týkajú karantény a izolácie, sú podľa…

Ohováranie a klamstvo, štandardné metódy denníka Sme. Tentokrát namierené proti Hlavným správam

0 icon

Bratislava 8. decembra 2021 (HSP/Foto: screenshot SME)   Hlavné správy vydali v lete tlačený špeciál. Bol to taký experiment internetového denníka s tlačou na papieri. U mnohých našich čitateľov sa to stretlo pozitívnou odozvou a dostali sme od vás veľa ďakovných a podporných mailov. Pripravujeme preto pre vás aj pokračovanie…

Neúspešný kandidát na GP sudca Kliment sa spojil s Tódovou a kvôli paragrafu 363 útočia na Žilinku, upozorňuje Šutaj Eštok

0 icon

Bratislava 9. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Pavel Neubauer)   Dezinformačný Denník N tvrdí, že Najvyšší súd SR karhá šéfa Generálnej prokuratúry Maroša Žilinku za to, že neadekvátne využíva mimoriadny opravný prostriedok vo forme paragrafu 363 Trestného zákona. Týmto spôsobom Žilinka pustil na slobodu viacero obvinených a poukázal na nezákonnosť ich…

Budaj: Stavebný rozvoj v Tatrách je príkladom nerešpektovania prírodných hodnôt

0 icon

Poprad 9. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Adriána Hudecová, Dano Veselský)   Stavebný rozvoj a investičné projekty, na ktoré poukazujú aktivisti z občianskej iniciatívy Milujem zelené Tatry, sú príkladom nerešpektovania prírodných hodnôt ukrytých v najstaršom národnom parku Slovenska. Uviedol to včera na sociálnej sieti minister životného prostredia Ján Budaj Ide o reakciu na…

Podkasty

„Hranice môže zmeniť len vojna. Želá si nejaký Slovák alebo Maďar na Slovensku vojnu?“ Pýta sa Anton Hrnko v podcaste HS.

icon

Bratislava 8. decembra 2021 (HSP/Foto:Facebook) Môžeme a máme výhrady k maďarskému premiérovi Orbánovi z hľadiska obáv ani nie tak z neho, ako z jeho schopnosti „oblafnúť“ našich terajších lídrov. Mnohí z nich mu totiž nesiahajú ani po členky. Na 26. zjazde svojej vládnej strany Fidesz ako znovuzvolený predseda slávnostne zdôraznil, že Maďari svoju vlasť, vieru a pôdu nevymenia, ani nepredajú. Tým len...

Drogy smiete, ale jazyk držte za zubami, odkazuje Kolíková

icon

Bratislava 7. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR – Dano Veselský) Žijeme v časoch revolúcií a reforiem. Zatiaľ čo vo vikipedii sa píše, že revolúcia je hlboká kvalitatívna zmena v spoločensko-politických vzťahoch, zvrat, obrat, prechod od starého politického usporiadania k novému, často násilnými prostriedkami, my vďaka ministrovi financií Matovičovi vieme, môže byť aj „daňovo-odvodová revolúcia“. A vďaka ministerke spravodlivosti Kolíkovej začíname chápať,...

Zlikviduje Matovič v mene svojej „revolúcie“ strednú vrstvu ako prvý na svete?

icon

Bratislava 6. decembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Branislav Bibel) Noty, vlastne „návod na postup“, ako to prezradil na tlačovej besede v polovici októbra minister Lengvarský, sú rozoslané a vlády ich strmhlav plnia. Jednou z úloh v rámci zavedenia nového svetového poriadku je likvidácia strednej vrstvy. Matovič svoju daňovú revolúciu, reformu, či „atómovú bombu“ začal prezentovať 17. novembra, práve...

„V tejto republike médiá vládnu, majú obrovské kompetencie a žiadnu zodpovednosť.“ Ktoré médiá má na mysli člen výboru NR SR pre kultúru Dušan Jarjabek?

icon

Bratislava 5. decembra 2021 (HSP/Foto:) Na žiadosť Európskej komisie vypracoval rezort Natálie Milanovej súbor zákonov týkajúcich sa mediálneho prostredia, všetkých druhov médií aj autorského zákona. Dva z balíka zákonov sú už v parlamente. Podľa šéfky ministerstva kultúry vyvolá tento balík zákonov v praxi doslova „kultúrnu revolúciu“. Zvuk: Milanová Bývalá ministerka kultúry Jana Laššáková, dnes pod krídlami Hlasu-SD, si...

Liečiť covid vakcínami alebo tradične? Stret záujmov medicíny a biznisu?

icon

Bratislava 4. decembra 2021 (HSP/Foto:) Šéf Pfizeru Albert Bourla otvorene priznal, že očkovanie proti Covidu sa treťou dávkou nekončí. Ľudia ho budú musieť podstúpiť každoročne „po mnoho nasledujúcich rokov.” Snaží sa nás tiež presvedčiť, že 35-miliardový zisk firmy s tým nemá nič spoločné, motiváciou je láska. Na výčitku svetových zdravotných charitatívnych organizácií, že farmaceutickým spoločnostiam...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Radovan Hrádek

HLASOVANIE POSLANCOV V NRSR

0icon

Veľa ľudí má problém s pochopením ako je to vlastne s hlasovaním poslancov v NRSR. Potom sa hádajú napr. v tom, že niekto sa hlasovania zdržal a preto je za prijatie návrhu zákona. Dovoľte mi, aby som vás informoval ako to vlastne je.

Marián Servátka

Čo o nás povedal T.G. Masaryk pred 100 rokmi

0icon

Čo o nás povedal T.G. Masaryk pred 100 rokmi Sponzor kníh, bývalý boxerista, šéf hasičov, právnik Peter Korec chystá knižku o T

Slavěna Vorobelová

Matovičovci, povinným očkovaním si zlomíte väzy

0icon

Slovensko stráca svoju tvár. Sme svedkami chaotických opatrení, kde nikto nevie, čo ho čaká zajtra a čo si vládna elita na čele s Matovičom zmyslí a vymyslí. Právne princípy prestali platiť a občan je v neistote. Dostala som do správy text, s ktorým by som sa rada podelila, pretože sa…

Jozef Slávik

Pre mňa vôbec nie stratená varta ...

0icon

Keďže sa na situácii ohľadom blokácie mojich blogov nič k lepšiemu nezmenilo, keďže všetko ostalo po starom, ako aj napriek úcte k všetkým mojim čitateľom a diskutérom, je tento môj blog posledným na stránkach blog.hlavné správy.sk, čím zároveň plním aj svoj sľub. Moja inteligencia a naturel mi nedovoľuje, aby som…

Ivan Štubňa

List z Gambáčikova č. 17

0icon

Vážený pán na šnúrke gatí Matoviča visiaci premiér... Už som Ti dávno nepísal lebo popravde ani nebolo o čom. Tvoji podriadení si naháňajú vlastn

TopDesať

Aj majster tesár sa niekedy utne... Tieto fotografie ťa pobavia!

0 icon

Slovenské príslovie "Aj majster tesár sa niekedy utne." nadobúda pri týchto fotografiách úplne nový rozmer. Alebo žeby to vôbec nebol majster, kto sa uťal? Je totiž len ťažké uveriť, že toto robili profesionáli vo svojom odbore... Internetom sa často šíria fotografie, na ktorých sa baví celý svet. Táto zbierka obrázkov…

Čo by ste mali vedieť o spracovaní potravín

0 icon

Prinášame ďalší článok v súvislosti s tým, ako funguje jedlo. Oblasť o to dôležitejšia v tejto COVID-19 dobe. Pozrite sa s nami na to, čo je spracovanie potravín, aké sú ich skryté prísady, či napríklad aj to, čo je surové mlieko bezpečné. Slovo spracovaný sa v dnešnej kultúre pokladá za…

TOP10: Triky, ktoré budeš využívať celý život

0 icon

Zatiaľ čo celý svet zbožňuje superhrdinov, ktorí zachránia svet bez toho, aby si zničili účes, my ti odporúčame pozrieť sa na bežných ľudí, ktorí sú ešte zaujímavejší a ich triky ťa dostanú. Vedia, ako ťa zachrániť pred neočakávaným kýchnutím uprostred rodinnej večere a dokážu opraviť zlomený zips a navliecť ihlu rýchlejšie,…

10+ absurdných máp, ktoré sú také podivné, až sú vtipné

0 icon

Mapy miluje zrejme každý. Možno práve preto, že nám dávajú možnosť cestovať po celom svete, a pritom sa ani nemusieť postaviť zo svojej pohodlnej stoličky. A to platí najmä pre deti internetovej éry a Google Maps či Google Earth. V tomto príspevku však nájdeš pár inak pojatých máp, ktoré si zrejme ešte nevidel.…

Neohľaduplnosť týchto ľudí je naozaj príšerná

0 icon

Neohľaduplnosť niektorých ľudí je naozaj príšerná. Na týchto fotografiách uvidíš zopár takýchto ľudí, ktorí robia svojmu okoliu zle. Zozbierali sme pre teba zopár fotografií. Po ich vzhliadnutí budeš zrejme trocha nahnevaný, ale to je v poriadku. Nie každý sa vie s týmito vecami ľahko vyrovnať. Neohľaduplnosť niektorých ľudí je totižto…

Armádny Magazín

Najrýchlejšia na svete. India úspešne odpálila nadzvukovú strelu BrahMos zo stíhačky Su-30. Video

0 icon

India, 9.december 2021 (AM) – Testy najdiskutovanejšej indickej rakety BrahMos sa uskutočnili na testovacej lokalite Chandipur pri pobreží Urísy. Uríša je bývalý štát vo východnej Indii s výhľadom na Bengálsky záliv.  

Strategická zmluva: Rusko povolí indickému námorníctvu vstup do Arktídy a jeho vojenských základní

0 icon

Rusko, 9.december 2021 (AM) – Počas rusko-indického summitu strany podpísali dohodu o vzájomnej výmene v oblasti logistiky (RELOS). Podľa zdroja News 18 bude mať táto dohoda veľký význam pre indické ozbrojené sily v kontexte ich nasadenia vo viacerých dôležitých strategických regiónoch.   Dohoda stanovuje osobitný režim využívania vojenských zariaden

Porazil by ZSSR v roku 1945 Spojené štáty?

0 icon

[caption id="attachment_41035" align="alignnone" width="797"] Georgij Žukov, Bernard Montgomery, Konstantin Rokossovskij a Vasilij Sokolovskij (zadný rad, medzi Montgomerym a Rokossovským) v Berlíne, Nemecko, 12. júla 1945, Brandenburská brána v poza

Ukrajincov nahnevala odhalená pravda o zošrotovaní nových bombardérov Tu-160 kvôli priazni západu

0 icon

Ukrajina, 9.december 2021 (AM) – "Ukrajina, ktorá začiatkom 90. rokov získala nezávislosť, sa okamžite vybrala cestou satelitu Západu a súhlasila so zničením strategických nadzvukových bombardérov Tu-160 zdedených po Sovietskom zväze." Táto informácia, ktorú vyjadril ukrajinský politológ Alexander Lazar

Čo je to "afganský tulipán", alebo prečo sovietski vojaci dávali granáty do pohára

0 icon

Rusko, 9.december 2021 (AM) – Ruský ľud sa vždy vyznačoval osobitnou vynaliezavosťou. Niekedy predstavuje úplne nečakané vynálezy. Fazetové sklo je jedným z najbežnejších predmetov sovietskeho života. Malo mnoho účelov: od priamych - na čaj a iné tekutiny až po skladovanie rôznych drobností. Sklo však našlo svoje uplatne

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Hasič pokladá veniec kvetov na sochu Panny Márie neďaleko Španielskych schodov počas sviatku Nepoškvrneného počatia Panny Márie

Autor: TASR/AP-Gregorio Borgia

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali