Cukor vs. glukózovo-fruktózový sirup či identický výrobok rôznej ceny pre SR, ČR i HU: Slovensko a ČR si zvolili odlišné spôsoby boja proti dvojakej kvalite potravín, slovenský rezort čaká na umravnenie obchodníkov

Cukor vs. glukózovo-fruktózový sirup či identický výrobok rôznej ceny pre SR, ČR i HU: Slovensko a ČR si zvolili odlišné spôsoby boja proti dvojakej kvalite potravín, slovenský rezort čaká na umravnenie obchodníkov

Bratislava 23. mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA-Branislav Bibel)

 

Debaty o smernici o ochrane spotrebiteľa, ktorú Európsky parlament prijal v apríli, pokračujú. Mnohí dúfali, že sa tento problém nakoniec začne riešiť, ale až o mesiac neskôr začala Slovenská republika bojovať za spotrebiteľa svojím spôsobom. Názory sa však líšia. Ako reaguje na úsilie Európskeho parlamentu Slovensko?

Na snímke Gabriela Matečná

Slovenská ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná a poslankyňa NR SR za SNS a členka Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Eva Antošová v stredu v priebehu brífingu okomentovali novú smernicu.

Reklama

Treba jasne povedať, že dvojitej kvalite odzvonilo. Schválená smernica definuje dvojakú kvalitu ako klamlivú obchodnú praktiku a umožňuje udeliť tvrdé sankcie do úrovne 4% z obratu. To sa u niektorých firiem môže vyšplhať do miliónov eur,povedala.

Teraz by mali mať potravinové a nepotravinové výrobky zakúpené na Slovensku rovnaké zloženie ako v iných krajinách EÚ.

Reklama

Menej mäsa alebo kakaového prášku v čokoláde, menej prírodných látok, veľa chémie, éčok. Taká je dnes realita v mnohých potravinách prúdiacich na náš trh. Poslanci Európskeho parlamentu však podobným praktikám dali červenú. Podľa nového nariadenia by mali mať zmrzlina alebo kuracie nugety kúpené v našich obchodoch rovnaké zloženie ako v Taliansku alebo v Rakúsku,povedala Eva Antošová.

S rozhodnutím Európskeho parlamentu však nie sú spokojní všetci slovenskí politici. Ešte v pondelok Robert Fico na tlačovom brífingu uviedol, že dvojitá kvalita produktov v naďalej existuje, nekalé praktiky pokračujú, čo je pre budúcnosť EÚ mimoriadne nebezpečné.

Môže za to najmä množstvo legislatívnych výnimiek v schválenej smernici o nekalých obchodných praktikách na vnútornom trhu EÚ. Tie umožňujú obchodníkom pokračovať v nekalých praktikách bez väčších ťažkostí,povedal Fico.

Eva Antošová v reakcii na vyjadrenia Roberta Fica uviedla, že smernicu je potrebné vnímať ako konsenzus 28 krajín a bez jej prijatia by na tom bola výrazne horšie.

Českí politici však neboli tak pozitívni a v pondelok česká vláda schválila novelu zákona, ktorá má v ČR zakázať predaj potravín v rôznej kvalite, ale rovnakom obale v Česku a v iných európskych krajín.

Reklama

Podľa návrhu ministerstva pôdohospodárstva by za porušenie mala hroziť pokuta 50 miliónov korún. Novela by mala tiež zväčšiť právomoci Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie (SZPI) či rozšíriť možnosť označiť potravinu za českú.

Avšak na prísne pravidlá, ku ktorým sa Slovenská republika uchýlila, Slovensko ešte nie je pripravené a slovenská vláda zatiaľ neplánuje prijímať osobitný zákon, ktorý by riešil dvojakú kvalitu potravín. Matečná tvrdí, že zákon o neprimeraných podmienkach v obchode stačí.

“Ak sa však ukáže, že je český zákon, ktorý tam nedávno prijala vláda, účinnejší a ak sa obchodníci u nás neumravnia v otázke dvojakej kvality, pritvrdíme náš zákon, uviedla Matečná.

 

Ministerstvo si je vedomé praktík nadnárodných koncernov

Reklama

Vyhlásenia ministerky Matečnej sú do istej miery prekvapujúce, keďže jej ministerstvo si je vedomé rôznych praktík nadnárodných koncernov.

Ako príklad môže poslúžiť Coca-Cola. Ministerstvu sa totiž sťažovali „prevádzkovatelia reštaurácií, že keď mali záujem kúpiť tento nápoj z Rakúska, kde je sladený cukrom, nebolo im to umožnené.“

„Pritom Coca-cola je typickou ukážkou dvojakej kvality, pretože u nás je sladená glukózovo-fruktózovým sirupom,“ ozrejmili pre Hlavné správy z tlačového oddelenia ministerstva pôdohospodárstva.

Ako ďalší príklad ministerstvo uviedlo, že „nadnárodné potravinárske koncerny určujú čo budú pre konkrétny trh dodávať, ale na identický výrobok určia aj rôzne ceny a kvalitu. Jeden reťazec napríklad má centrálu pre SR, ČR a HU a na každý trh dodáva za iné ceny.“

 

Nová aprílová smernica EP

Smernica, ktorá bola prijatá Európskym parlamentom v apríli 2019, chrániť spotrebiteľov pred zavádzajúcimi a nekalými praktikami najmä v online prostredí.

Hlavným prínosom novely je poskytovať spotrebiteľovi transparentnejšie informácie o mechanizme spracovávania ponúk na online trhoch a v internetových porovnávacích službách (napríklad Amazon, eBay, Airbnb alebo Skyscanner). Nová smernica sa tiež zaväzuje informovať spotrebiteľa o tom, od koho výrobky či služby kupujú.

Právna úprava sa venuje aj problematike dvojakej kvality potravín, ale v praxi nevedie k jej definitívnemu zákazu, ako požadoval pozmeňovací návrh. Ten schválený nebol, a práve to kritizuje mnoho politikov.

 

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:26

Spojené štáty vo štvrtok odsúdili ruské veto, ktorým Moskva na pôde Bezpečnostnej rady OSN zablokovala predĺženie dohľadu expertov OSN nad dodržiavaním sankcií zavedených voči Severnej Kórei.

20:20

Nemecký tenista Alexander Zverev postúpil do semifinále dvojhry na turnaji ATP 1000 v Miami. Vo štvrťfinále zdolal v pozícii nasadenej štvorky Maďara Fábiána Maroszána 6:3, 7:5.

20:07

Jozef Bíreš končí na pozícii ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Jeho presný dátum odchodu má byť dohodnutý dodatočne.

20:04

Medzinárodný súdny dvor (MSD) vo štvrtok nariadil Izraelu prijatie viacerých opatrení v súvislosti so zlou situáciou v Pásme Gazy. Prikázal otvoriť ďalšie pozemné hraničné priechody s cieľom umožniť prísun potravín, vody, pohonných hmôt a ďalších zásob do tejto vojnou zničenej palestínskej enklávy.

19:11

Ceny ropy vo štvrtok po dvoch dňoch poklesu ožili a vzrástli. Investori očakávajú totiž napätejšie dodávky. Vychádzajú pritom z predpokladu, že najväčší svetoví producenti z aliancie OPEC+ budú pokračovať v doterajšej politike obmedzovania ťažby.

19:04

Vo štvrtok skoro ráno sa na ulici v rímskej štvrti Quadraro vytvorila diera v zemi s priemerom a aj hĺbkou desať metrov, ktorá pohltila dve zaparkované autá, informovali talianske médiá s odvolaním na miestnu políciu.

19:04

Ruský prezident Vladimir Putin šíri propagandu, ak tvrdí, že Moskva zostrelí akúkoľvek stíhačku F-16 dodanú Ukrajine Západom, dokonca aj na letiskách NATO, vyhlásil vo štvrtok taliansky minister zahraničných vecí a vicepremiér Antonio Tajani.

18:59

Britské múzeum vo štvrtok oznámilo, že jeho novým riaditeľom sa stal historik umenia Nicholas Cullinan. Vo funkcii nahradil Hartwiga Fischera, ktorý odstúpil po tom, čo sa ukázalo, že v múzeu došlo k sérii krádeží.

18:38

Zakladateľ skrachovanej burzy kryptomien FTX Sam Bankman-Fried pôjde na 25 rokov do väzenia, rozhodol vo štvrtok americký súd. Očakáva sa, že sa Bankman-Fried proti rozsudku odvolá.

18:37

Pápež František vo štvrtok umyl a pobozkal nohy 12 väzenkyniam v rímskej väznici Rebibbia. Išlo o súčasť obradov Zeleného štvrtka.

18:36

Najdôležitejšie bilaterálne otázky a aktuálne medzinárodné politické záležitosti boli hlavnými témami štvrtkového telefonického rozhovoru maďarského prezidenta Tamása Sulyoka s izraelským prezidentom Jicchakom Hercogom,

18:33

Biely dom vo štvrtok označil tvrdenia ruských predstaviteľov o útoku islamistických teroristov na koncertnú sálu pri Moskve za rozširovanie “nezmyslov”. Reagoval na pokus spojiť útok s Ukrajinou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Pavol Lemko

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali