Praha 27. augusta (TASR) – Pokutu 450.000 korún by mal zaplatiť český Národný park Šumava za zásahy proti lykožrútovi v rokoch 2010 a 2011. V rozhodnutí Českej inšpekcie životného prostredia, o ktorom dnes informoval server iDNES.cz, sa poukazuje na rušenie píl, likvidáciu tetrovích hniezd, ako aj na použitie biocídov už pred vydaním výnimky a výrub pri jazere Laka.
Národný park Šumava sa podľa slov svojho riaditeľa Jiřího Máneka proti pokute odvolá v zákonnej lehote 15 dní. "Odvoláme sa proti výške pokuty," povedal pre iDNES.cz a dodal, že dôvody jej uloženia nechcú spochybňovať.
Vedenie parku však tvrdí, že zásahy proti lykožrútovi na Šumave boli nutné. Hovorca parku Pavel Pechoušek v tejto súvislosti uviedol, že tak niekdajší riaditeľ Jiří Stráský, ako aj jeho nástupca vďaka zásahom zastavili lykožrútovú kalamitu. Na rozdiel od slovenských ministrov životného prostredia im nehrozí nebezpečenstvo trestného stíhania za nečinnosť, dodal hovorca.
Slovenská generálna prokuratúra v uplynulých dňoch potvrdila, že vyšetrovateľ v Poprade obvinil dvoch bývalých ministrov životného prostredia SR v kauze trestnej zodpovednosti za škody v Tichej, Kôprovej a Javorovej doline vo Vysokých Tatrách.
Podľa slov námestníka generálneho prokurátora SR Ctibora Košťála sa orgány činné v trestnom konaní venovali tomuto prípadu intenzívne štyri roky. Exministri sa dopustili ohrozenia a poškodenia a prečinu marenia verejného činiteľa. Podľa prokurátora trestného odboru Generálnej prokuratúry SR Ladislava Hannikera spôsobili niekdajší šéfovia rezortu svojím konaním majetkovú škodu vo výške viac ako deväť miliónov eur a ďalšiu ekologickú nemajetkovú škodu. Zničených bolo, ako uviedol, až 70.000 hektárov lesa vo Vysokých Tatrách.
Obaja ministri proti obvineniu podali sťažnosť. Jiří Mánek poznamenal, že na postupe by nič nemenil ani dodatočne. V krízovom období sa zvolil ten najlepší postup, aby sa čo najrýchlejšie zmiernili negatívne dopady lykožrúta na predmety ochrany prírody v národnom parku. Lykožrút sa v smrekových monokultúrach šíril exponenciálne až do obdobia vyčerpania možností. Ak by sa na Šumave proti premnoženému lykožrútovi zasahovalo v uplynulých rokoch menej dôrazne, kalamita by trvala o dva roky dlhšie a jej obeťou by sa stali rádovo o státisíce stromov viac, dodal Mánek.
V sobotu vyrúbali na území Národného parku Šumava miliónty smrek, ktorý po vyčíňaní orkánu Kyrill v roku 2007 napadol lykožrút. Kalamita v južnej časti Šumavy sa podľa zodpovedných skončila v jarných mesiacoch tohto roka, na jeseň by mala skončiť i na západe Šumavy. Lesníci rátajú v tomto roku s výrubom maximálne 70.000 stromov, čo je podstatne menej ako v predchádzajúcich rokoch.