Kyjev 8. novembra 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)
Neznamená to, že rozhodnutie začať rokovania už bolo prijaté. Rada EÚ by o tom mala definitívne rozhodnúť na svojom samite 12. – 15. decembra
A to bude môcť urobiť len vtedy, ak s tým budú súhlasiť všetci členovia EÚ (Európska rada združuje vedúcich predstaviteľov krajín bloku).
A teraz je hlavnou intrigou to, či všetci lídri EÚ schvália odporúčanie EK.
Napríklad Nemecko na túto otázku ešte nedalo jednoznačnú odpoveď. Hovorkyňa vlády Christiane Hoffmannová uviedla, že správa Európskej komisie o Ukrajine je veľmi rozsiahla a treba ju najprv preštudovať.
A Maďarsko včera uviedlo, že zablokuje rokovania, ak Ukrajina nezmierni svoju jazykovú legislatívu (takáto podmienka je aj na zozname Európskej komisie).
To znamená, že pred ďalším samitom Európskej rady, ktorý sa bude konať 12. – 15. decembra, má Kyjev čas splniť podmienky stanovené Európanmi a potom počítať s rozhodnutím začať rokovania.
Ak bude rozhodnutie o začatí rokovaní schválené, ako dlho budú trvať?
To nikto nedokáže presne povedať.
Rôzne krajiny mali rôzne podmienky. Rokovania s Tureckom sa začali v roku 2005 (hoci teraz sú zmrazené), s Čiernou Horou v roku 2012, so Srbskom v roku 2014, s Albánskom v roku 2020. A žiadna z týchto krajín ešte nevstúpila do EÚ. A v prípade Chorvátska trval proces od začiatku rokovaní po vstup do EÚ 8 rokov.
Mimochodom, v roku 2020 EÚ zmenila postup rokovaní o vstupe krajiny do EÚ. Ak sa predtým začiatok týchto rokovaní musel skončiť prijatím štátu, proces bol nezvratný, od roku 2020 má EÚ právo v prípade neuspokojivých výsledkov rokovania zastaviť, ukončiť alebo v určitých oblastiach znovu začať.
To znamená, že vo fáze rokovaní musí Ukrajina splniť podmienky, ktoré jej EÚ stanoví, ako aj vyriešiť prípadné rozpory s jednotlivými členskými štátmi EÚ.
Zároveň, ako Európa opakovane uviedla, kľúčovou podmienkou vstupu Ukrajiny do EÚ je ukončenie vojny. Krajina vo vojne nebude prijatá do EÚ.