“Nie ste náhodou tehotná? Z dientologických dôvodov nevykonávame test u tehotných žien, budete počuť pri prvom telefonickom rozhovore. Ubezpečujem partnera na telefóne: “Nie, nie, no, dúfam, že nie”, potom mi vysvetľuje, ako vykonať test: “Odstrihnite si cca päťdesiat vlasov, v dĺžke troch centimetrov, tesne pri hlave, na určenie rôznych zdrojov znečisťujúcich látok vo vašich vlasoch za posledné tri mesiace. “Podobne ako José Bové, alebo nedávno deti novinárky Marie Claireovej som sa rozhodla dať si zanalyzovať pesticídy, syntetické látky a ďalšie endokrinné záťaže v mojich vlasoch a teda aj v tele.
Od septembra jem väčšinou bioprodukty a sezónne potraviny. Ale napriek mojej snahe ma rozbory mojich vlasov prekvapili. “Všetci sa kúpeme v chemickom kúpeli” zhrnul Matthieu Davioli, pri predstavení nového testu Toxseek, ktorý dokáže zistiť takmer 1800 organických znečisťujúcich látok a 40 ťažkých kovov.
Krok 1: “Pesticídy, ktoré nie sú predmetom bežného vyšetrovania”
Výsledok: ste kontaminovaná “iba” ôsmymi molekulami na prahových hodnotách. Môžete mať zdravý život, stále existujú určité znepokojujúce veci”, hovorí Davioli predtým, než pokračuje: “Musíte jesť veľa mäsa alebo syrov, však?” Skúška odhalila v mojom tele prítomnosť troch látok proti hlístam, z toho dve na úrovni “výstrahy” (aspinidol a desaspidin) a jednu na “vysokej” úrovni (ascaridol). Aby bolo jasno, nikdy som nemala zisteného žiadneho červa-parazita, ani som neužila prostriedok proti hlístam. Vysvetlili mi, že “sú to výrobky, ktoré veterinári používajú na liečbu zvierat, je teda normálne, že sa neskôr budú nachádzať aj vo vašej strave”. Problémom je, že tieto prípravky majú časté vedľajšie účinky na zdravie: “Bolesť hlavy, nevoľnosť, závrat a bolesť brucha”.
Mám “šťastie”, že nemám glyfosát v znepokojujúcej hladine, ale analýza mojich vlasov ukázala na existenciu metasulfokarbu, ktorý mám v mojom tele na úrovni “výstrahy”. Tento fungicíd, ktorý je extrémne škodlivý pre ryby, považuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) za “nebezpečný” pre ľudí. “Pravidelne konzumujete ryžu?”, pýta sa ma Matthew Davioli. Pritakala som hlavou, skoro nešťastne. Niektoré pesticídy sú odstránené z trhu v Európe, ale v niektorých ázijských krajinách sa stále používajú pri pestovaní ryže. “Pretože nie je používaný vo Francúzsku alebo v rámci Európskej únie, nenájdeme túto stopu v bežnej databáze,” vysvetľuje Francois Veilleretta. Nový test však objavuje nové pesticídy, ktoré ešte nie sú predmetom vyšetrovania! “Upokojujúce.“
Poslednou znečisťujúcou látkou v mojich vlasoch je dioktylftalát (DNOP) v hladine “výstrahy”. Ide medziprodukt syntézy, ktorý sa používa v chemickom a potravinárskom priemysle, aby slúžil ako zmäkčovadlo. Zaujímavosťou je, že ftaláty môžu byť prítomné všade v mojom dome, v kozmetike, dokonca aj v detských hračkách. “Je to veľmi bežná znečisťujúca látka, nachádza sa v stopových množstvách všade, potvrdzuje François Veillerette. Je oveľa zložitejšie identifikovať zdroje jej kontaminácie. Musím sa začať vážne venovať tejto záležitosti, pretože dôsledky ftalátov môžu byť skľučujúce. Látka DNOP pravdepodobne “vedie k narušeniu endokrinného systému u ľudí a zvierat, a má nepriaznivý vplyv na zdravie tým, že spôsobuje rakovinu, zmeny správania a reprodukčné abnormality”. Európska komisia pridala túto látku do prílohy I, kde je 553 látok podozrivých z toho, že negatívne ovplyvňujú endokrinný systém.
Dobré rozhodnutie – znížim spotrebu syrov a kúpim si ryžu ktorá bude pochádzať z EU. Pokiaľ ide o dioktylftalát, vyhodím plastové obaly a vyberiem si prírodnú kozmetiku v ekologických baleniach.
Krok 2: “Ťažké kovy ovplyvňujú všetky organizmy”
“Bola si nedávno v Bretónsku? pýta sa ma Matthew Davioli. Obvykle sú to Bretóni, u ktorých sa vyskytuje vysoká mieru uránu. Urán je rádioaktívna ruda a je zdraviu škodlivá, spôsobuje všetky typy rakoviny a leukémie. Spoločnosť Arevy využívala urán v približne štyridsiatich bretónskych baniach až do roku 1984. V súčasnosti nie je možné s istotou povedať, či existuje analýza odhaľujúca kontaminácie. “Z dlhodobého hľadiska však budeme schopní identifikovať oblasti znečistenia ťažkými kovmi, ako je urán, arzén alebo nikel,” hovorí François Veillerette.
Stroncium je druhý ťažký kov v mojich vlasoch, ktorý je na úrovni „výstrahy“. “Pozorujeme jeho zvýšené množstvá u utopených, keďže sa prirodzene nachádza v morskej vode”, hovorí Matthew Davioli. Tiež sa vyskytuje v čistiacich prostriedkoch alebo v určitých potravinách, ako sú napríklad mliečne výrobky. Vo vysokých dávkach spôsobuje stroncium poruchy kostnej hmoty. Ale François Veillerette ma uisťuje: “Každý ho má. Meriame expozíciu stroncia v priebehu niekoľkých mesiacov, ale momentálne nie je zaznamenané jeho zvýšené množstvo.“
Posledná anorganická znečisťujúca látka na úrovni “výstrahy” je olovo. Opäť nie je ľahké identifikovať potenciálne zdroje. Na prvú vec, čo si spomeniem je voda prúdiaca z kohútika v mojom umývadle. Je vhodná? V roku 2017 zverejnila Agentúra pre bezpečnosť potravín (ANSES) odbornú správu, ktorá naznačila, že prítomnosť olova by mohla súvisieť so starými rozvodmi vody. Ale mohla by som rovnako ľahko obviňovať nátery na budove, kde bývam alebo vitráže v blízkom kostole. Európska chemická agentúra (ECHA) odhaduje, že takmer 40 000 ton olova sa každoročne rozptýli v ekosystémoch, vrátane “21 000 ton olova, ktoré používajú poľovníci”.
Podľa agentúry ECHA každý rok zomiera v Európe až dva milióny vtákov na otravu olovom. “Olovo ovplyvňuje všetky organizmy, na ktorých sa robila štúdia, od sťahovavých vtákov až po ľudí, najmä pokiaľ ide o vývoj mozgu, nervovej sústavy alebo obličiek. Vplyv olova spôsobuje v rannom detskom veku zníženie kognitívnych schopností a celkovo znižuje IQ. V štátoch EÚ je podiel populácie vystavený olovu relatívne nízky, keďže sa už upustilo od jeho využívania vo farbách, či palivách.
Mimovládne organizácie Green Cross Switzerland a Pure Earth olovo označilo za najhorší toxín na svete. Uviedli, že olovu je v rozvíjajúcich sa krajinách vystavených 26 miliónov ľudí a výsledkom toho je strata “deviatich miliónov rokov života v dôsledku zdravotného postihnutia”. Vdychovanie vzduchu znečisteného olovom alebo konzumácia kontaminovaného jedla môže poškodiť nervový systém a pri vyšších koncentráciách môže byť otrava olovom smrteľná. Tento ťažký kov sa ťaží pre široký rámec využitia a je tiež uvoľňovaný pri recyklácii batérii.
Záťaž životného prostredia má určite vplyv aj na reprodukciu u ľudí. Podľa WHO odporúčaní, bola pred 30 rokmi norma v spermiograme 100 miliónov spermí, dnes je to 20 miliónov a to nie je všetko. Znižuje sa aj ich kvalita, progresívna pohyblivosť, životnosť a tvar. Nečudujme sa preto, že problém s otehotnením má dnes čoraz viac párov. Súvisí to aj s odkladaním materstva a stresom.
Dobré riešenie – Aby som sa vyhýbala olovu, nechávam odtiecť vodu pred jej pitím, aby som nepil tú, čo stála dlhšiu dobu vo vodovodných rozvodoch. Istejšie a účinnejšie je však používanie filtrov na vodu, ktoré dostať v rôznych formách (stolové alebo prietokové). Tie dokážu odstrániť z vody nielen olovo, ale aj chlór, pesticídy, dusičnany, azbest, kadmium, meď, železo a ďalšie škodlivé organické látky.
Katarína Hlásniková