Čo učia mladú slovenskú generáciu „odborníci“ na Fakulte politických vied v Banskej Bystrici?

Banská Bystrica 8. júla 2019 (HSP/Foto:TASR-Pavol Demeš)

 

Najnovším príkladom totálneho úpadku slovenského školstva a vzdelávacieho systému je nehorázne falšovanie slovenských dejín a otvorená indoktrinácia slovenských študentov pokriveným obrazom skutočného historického odkazu nielen štúrovských buditeľov, ale už aj vierozvestcov Konštantína a Metoda, ktorých apologéti dnešného režimu označujú za nešťastné „obete mocensko-politickej hry“!

Na snímke pamätná tabuľa a sošky sv. Cyrila a Metoda od Mariána Polonského

Najnovšie sa v tomto duchu predviedla vysokoškolská učiteľka Mária Holubová na Katedre medzinárodných vzťahov a diplomacie Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Matela Bela v Banskej Bystrici, ktorá sa neostýcha o svojich bludoch presviedčať dokonca aj čitateľov mainstreamu.

Hlavnou pointou jej výkladu slovenských dejín a osobitne veľkomoravskej éry je myšlienka, že „na našu históriu by sme sa nemali pozerať cez prizmu našich národovcov z 19. storočia“, pretože vraj interpretácia Veľkej Moravy ako prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov je už prežitok, ktorý údajne už „nezodpovedá historickej pravde“.

Logicky sa tak natískajú prirodzené otázky – cez prizmu pohľadu koho sa máme pozerať na našu históriu a kto je majiteľom tej „historickej pravdy“, ktorej nevyhovuje predzvesť budúceho spoločného štátu Čechov a Slovákov v podobe Veľkomoravskej ríše, zahŕňajúcej nielen prakticky celé územie bývalého Česko-Slovenska, ale aj rozsiahle územia v Panónii (Maďarsko) a Lužici (Nemecko)?

Mária Holubová opatrne príliš netlačí na pílu, keď píše o štúrovskej generácii, ktorú ešte priamo neobviňuje zo „zneužitia veľkomoravskej kapitoly“ našich dejín, ale im iba decentne vytýka jej účelovú idealizáciu v záujme pozdvihnutia povedomia Slovákov, čo vraj možno pripísať na vrub ich naivnému romantizmu.

Podľa Holubovej už dozrel čas na to, aby sme sa dištancovali od zápecníckeho a obmedzeného pohľadu na naše dejiny očami romantických národovcov a štúrovcov, ktorí si iba prihrievali svoju polievočku účelovej emancipácie Slovákov.

Nastal čas, aby sme si osvojili objektívny pohľad na „vývoj našej identity v kontexte európskej identity a medzinárodných vzťahov“.

Ako si vôbec nejakí Slováci dovoľujú blúzniť o tom, že by ich predkovia boli nejakým subjektom európskych dejín, keď každý uvedomelý Európan dobre vie, že dejiny 9. storočia tvorila výlučne Franská ríša a jej panovník Karol Veľký, ktorý reštauroval slávu rímskeho impéria, pričom ho za imperátora korunoval samotný pápež, keď v roku 800 celebroval slávnostnú omšu.

Európske dejiny 9. storočia boli predsa výlučne dejinami budúcej svätej ríše rímskej národa nemeckého, vrátane licitácie Karolových vnukov o zvyšky veľko-franskej mrciny, ktorá skapala v roku 843. Čo na tom, že Veľkomoravská ríša prežila svojho západného suseda o ďalších šesť desaťročí.

Koho by zaujímalo, že nejaká Veľká Morava viedla vlastnú zahraničnú politiku orientovanú na spojenectvo so skutočnou Rímskou ríšou (oficiálne gr. „Ρωμαική Αυτοκρατορία“ – „Romaiké Autokratoria“, teda Rímska ríša), známou v našich končinách ako Byzantská ríša.

Pre Holubovú je smerodajná iba fransko-germánska atrapa Rímskej ríše. Síce ostýchavo priznáva, že Veľkomoravania dokázali vďaka spolupráci s východnými Rimanmi etablovať v roku 868 staroslovienčinu ako štvrtý svetový liturgický jazyk (po latinčine, gréčtine a hebrejčine), s čím musel súhlasiť aj pápež Hadrián, ktorý dokonca v roku 869 vymenoval Metoda za veľkomoravsko-panónskeho arcibiskupa a pápežského legáta.

Pre pani profesorku to bol aj tak len tuctový biskup, pričom cudne zamlčí aj fakt, že autentickí nositelia európskej identity, stelesnení bavorským klérom, sa neštítili svojvoľne uväzniť veľkomoravsko-panónskeho arcibiskupa a pápežského legáta Metoda ako prašivého psa.

Najdôležitejším odkazom a poučením, ktoré by sme si podľa profesorky Holubovej mali vziať k srdcu, je neskonalá túžba Svätopluka po kráľovskom titule z rúk pápeža a budúcich nemeckých cisárov, kvôli čomu bolo prirodzene potrebné vyhnať z Veľkej Moravy Metodových žiakov a vymazať nielen kultúrny odkaz Konštantína a Metoda, ale aj zablokovať akékoľvek ďalšie koketovanie s východorímskou autokraciou. Veď kultúrny odkaz misie solúnskych bratov dodnes rezonuje iba v takých podradných krajinách ako Srbsko, Bulharsko, Rusko, Bielorusko a Ukrajina. Česko pani profesorka Holubová v tejto súvislosti radšej decentne vynechala.

Nemeckí panovníci však Svätoplukovu úprimnú snahu včleniť Veľkú Moravu do ich západného kultúrno-civilizačného okruhu nejako zvlášť neocenili a svojho východného suseda naďalej považovali za nepriateľa až do posledných chvíľ jeho existencie, keď si vraj k vlastnej škode neskoro uvedomili, že ich skutočným nepriateľom nebola Veľká Morava, ale turkické a nomádske kmene ugrofínskych Maďarov, ktoré cez karpatskú kotlinu a Bavorsko rýchlo prenikali až na územie Burgundska, pričom stihli popritom rozvrátiť aj Veľkú Moravu, keďže im zavadzala v ich postupe na Západ.

Podstatné je, že vo Svätoplukovej vízii západnej identity pokračovali nielen českí Přemyslovci, ale aj poľskí Piastovci a maďarskí Arpádovci. Skôr či neskôr im síce ten vytúžený Západ odoprel ich vlastnú identitu, keď Čechov podriadil Habsburgovcom a neskôr ich hanebne predal Hitlerovi v Mníchove, Poliakov podrobil viacnásobnému parcelovaniu, po ktorom z Poľska nezostalo nič, a Maďarov zdecimoval Trianonským mierom, ktorý je dodnes dôvodom neutíchajúcich nárekov v Budapešti.

To všetko sú však len taľafatky a nešťastné nedorozumenia, ktoré by Slovákov v žiadnom prípade nemali odradiť od nového náhľadu na našu západnú identitu, ktorú si nesmieme špiniť nejakými idealistickými a romantickými predstavami a snahami zápecníckych národných  buditeľov a zvlášť štúrovcov, usilujúcich o pozdvihnutie národného povedomia Slovákov. Bože uchovaj a ochráň nás pred takým kacírstvom uprednostňovania národnej identity pred európskou identitou.

Študenti by mali chápať, že ich národná príslušnosť je sekundárna, alebo skôr terciárna, ak vôbec hrá nejakú úlohu . Primárnym atribútom obyvateľov tejto krajiny je ich európske občianstvo. Jedine tak dokážeme pochopiť „našu identitu v kontexte európskej identity a medzinárodných vzťahov“.

Pani profesorka Mária Holubová je garanciou, že absolventi banskobystrickej Fakulty politických vied sa oslobodia od štúrovských bludov a úprimne si osvoja moderný náhľad na dejiny tejto krajiny cez prizmu pohľadu štvrtej ríše so sídlom v Bruseli.

Gabriel Gačko

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Krajná pravica a ďalší aktivisti vo Francúzsku protestujú proti pandemickým opatreniam

0 icon

Paríž 24. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Krajne pravicoví aktivisti a členovia hnutia žltých viest vo Francúzsku protestujú proti návrhu zákona, ktorý vyžaduje od ľudí pri vstupe do reštaurácií a ďalších priestorov certifikáty o zdravotnom stave a prikazuje povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 všetkých pracovníkov v zdravotníctve. Demonštranti pochodovali Parížom…

Na svete sa každoročne vyhodí 2,5 miliardy ton potravín, tie sa nikdy nedostanú k spotrebiteľovi

0 icon

Bratislava 24. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Na svete sa každoročne vyhodí 2,5 miliardy ton potravín ročne, ktoré sa nikdy nedostanú k spotrebiteľovi. Pre agentúru SITA to uviedla Andrea Settey Hajdúchová, hovorkyňa slovenskej pobočky Svetového fondu na ochranu prírody (WWF Slovensko). Vychádzala pritom z najnovšej správy Svetového fondu na ochranu prírody…

Pred parlamentom pribudlo protestujúcich proti diskriminácii neočkovaných, ale aj policajtov. Lengvarského mal vystriedať iný člen vlády, opozícia to odmietla

0 icon

Bratislava 24. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, Jakub Kotian)   Protest stoviek ľudí proti očkovaniu, testovaniu i ďalším protipandemickým opatreniam pred Národnou radou SR v Bratislave naďalej pokračuje. V priestore pred Viedenskou bránou Bratislavského hradu pribudlo demonštrujúcich, vzrástol aj počet policajtov, ktorí strážia vstup do budovy parlamentu Protestujúci očakávajú, ako…

Prebieha zhromaždenie Hrdí na rodinu. Katolícke noviny mlčia, upozorňuje Mikloško

0 icon

Bratislava 24. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:Hrdí na rodinu)   Zhromaždenie Hrdí na rodinu má poukázať na dôležitosť rodiny a nezastupiteľnú úlohu otca a mamy pre každé dieťa. Deviaty ročník pochodu Hrdí na rodinu sa začal v sobotu popoludní na Rudnayovom námestí v Bratislave, zúčastňujú sa na ňom desiatky ľudí Podľa…

Nórsko neposkytne Maďarsku finančnú pomoc pridelenú v rámci Grantov EHP a Nórska

0 icon

Bratislava 24. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Nórsko v piatok oznámilo, že neposkytne finančnú pomoc pridelenú Maďarsku v rámci Grantov EHP a Nórska. Stalo sa tak po tom, čo sa krajiny nedohodli na tom, kto by mal distribuovať prostriedky určené pre občiansku spoločnosť. Informuje o tom spravodajský portál Euronews.com Maďarsko malo…

Správne skladovanie ovocia a zeleniny nemusí byť veda. Prečítajte si, ako na to

0 icon

Moskva 24. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Patríte medzi milovníkov zeleniny a ovocia, ale nechodíte do obchodu každý deň? Potom by ste mali vedieť, ako správne skladovať ovocie a zeleninu, čo by ste napríklad nikdy nemali dávať vedľa seba, ktoré ovocie preferuje samostatné skladovanie a čo napríklad patrí do zvláštneho obalu…

Richard Nagy na 400 m polohové preteky nepostúpil do finále, obsadil až 23. priečku

0 icon

Bratislava 24. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Slovenský reprezentant v plávaní Richard Nagy nepostúpil do finále disciplíny 400 m polohové preteky na olympijských hrách v japonskom Tokiu. V sobotňajšej druhej rozplavbe 28-ročný rodák zo Želiezoviec obsadil časom 4:18,29 min šiestu priečku. Za vlastným slovenským rekordom z OH 2016 v Riu…

Medzinárodné letecké dni SIAF sa uskutočnia začiatkom septembra na leteckej základni Kuchyňa

0 icon

Bratislava 24. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Jubilejný desiaty ročník podujatia Medzinárodné letecké dni SIAF sa uskutoční 4. a 5. septembra na leteckej základni Kuchyňa. Informoval o tom minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti. Vysvetlil, že letisko Sliač, na ktorom sa podujatie konalo od…

Folklórna únia na Slovensku vyhlásila na pondelok 26. júla Deň národného smútku za Juraja Kubánku

0 icon

Bratislava 24. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Folklórna únia na Slovensku vyhlásila na pondelok 26. júla Deň národného smútku za zosnulého folkloristu Juraja Kubánku. Informoval o tom jej predseda Štefan Zima. Ide o ich prejav úcty, poklony a poďakovania za celoživotné reprezentačné, celospoločensky významné umelecké dielo Jurajovi Kubánkovi Zima napísal,…

SNS: Pani Patakyová zneužíva svoju moc v prospech LGBTI, ktorí na Slovensku nijako netrpia

0 icon

Bratislava 24. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenská národná strana kritizuje ombudsmanku Patakyovú za to, že chce opätovne podporiť Dúhový pochod zneužitím svojho postavenia a vyvesením dúhovej vlajky na svojom úrade. Ombudsmanka Patakyová dlhodobo ukazuje, že sa zaoberá jedine pozíciou LGBTI Patakyová si rok a pol nevšíma porušovanie základných ľudských…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Tencer

Manipulačné techniky provakcinérov!

0icon

Kolektívna vina, umelo vytvorný nedostatok, klamstvá, znevhodňovanie, zastrašovanie to sú základné manipulačné techniky provakcinérov. Kolektívna vina. Až nenosíš rúško tak všetkých ohrozuješ, až pôjdeš navštíviť svojich blízkych tak ich môžeš zabiť. Takto nás strašila vláda pred Veľkou Nocou 2020. Strašenie pokračovalo tým že do

Boris Mesár

Dnes Národná rada (zrada) rozhoduje o prijatí ,,Čínskeho sociálneho kreditu " na Slovensku!!!

0icon

Dnes stojíme na prahu zavedenie Total Control režime plne odvodeného od čínskeho Sociálneho kreditu! V piatok bude Národná rada SR schvaľovať drakonických zákon, ktorý zabráni vstupu Slovákom do všetkých miest, prevádzok a budov, ak sa nepreukážu Digital Green Pass aplikácií! Právnik dokument rozobral a varuje, že jeho definíciu možno výkladom…

Ivan Holek

Úvaha o rizikách ženského pôvabu

0icon

Krása predstavuje moc, pretože je to niečo, čo veľmi silne pôsobí na iných. Krásu, a teda moc, je však možné využiť na niečo pozitívne, alebo zneužiť na niečo negatívne. Čo však kto seje, to nakoniec aj zožne, čo vo vzťahu k negatívnemu zneužitiu krásy kvôli osobnému prospechu, peniazom, alebo nejakým…

Andrej Sablič

Analýza ekonómie

0icon

Začiatok Prečo som sa rozhodol pre jej analýzu? Po II. Svetovej vojne sa ČLOVEK prostredníctvom svojich politikov dušoval, že už nikdy takúto katastrofu nepripusti. Dnes stojíme nad priepasťou ešte hrozivejšej vojny a politici sa už ani nepretvarujú a šíria virtuálny oheň a síru svetom. ČLOVEK zlyhal a tak je načase…

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Časť II.

0icon

Teraz sa pozrime na určité množstvo singulárnych tvrdení, ktoré vyplývajú z idey ochrany globálneho zdravia či z idey boja proti „pandémii“ koronavírusu. Podľa uvedených a ďalších podobných tvrdení pracujú národné vlády a organizujú celé národné spoločnosti do boja proti koronavírusu až do definitívneho víťazstva. Singulárne tvrdenia patria do sféry domnienok…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ako ovplyvňuje meno tvoj život? Je jeho výber dôležitý?

0 icon

Vybrať meno dieťaťa je jedným z prvých veľkých rozhodnutí, ktoré musia rodičia urobiť. A ukázalo sa, že výber tejto „životnej“ značky pre dieťa si vyžaduje hlboké zamyslenie, pretože podľa jednej štúdie môžu mená určovať, ako bude človek vyzerať v dospelosti. Respondenti dokázali správne odhadnúť meno cudzinca na základe fotografie tváre

Hľadá sa Liberator: 2. časť

0 icon

Prinášame pokračovanie článku s názvom Hľadá sa Liberator. Po tom, čo ťažbári ropy našli v Líbyjskej púšti vrak lietadla, sa rozpútalo vyšetrovanie. Všetkých členov posádky našli uprostred púšti mŕtvych, chýbal však jeden člen. Už pri vzlietaní v nepriaznivých podmienkach sa z 25 člennej skupiny lietadiel s cieľom bombardovať Neapol, vrátilo 9 kusov. Medzi nimi však…

8 potravín, ktoré majú naozaj pozitívny vplyv na tvoje zdravie!

0 icon

V dnešnej dobe sa medicína rozvíja naozaj veľmi rýchlo. Lieky na všetky možné choroby máme k dispozícii v rôznych formách prípadne aj príchutiach. Kedykoľvek čelíme zdravotným problémom, rozmýšľame, aké kapsule by bolo najvhodnejšie užiť. Nech sme čím skôr fit! So zdravím sa však spájajú aj potraviny ako špenát, cesnak či banány.…

TOP10: Kuchynské katastrofy alebo ty už do kuchyne nikdy nevkročíš!

0 icon

Ak chceš tráviť čas v miestnosti, kde sa pripravuje jedlo, mal by si vedieť aspoň nejaké základy. Ak ich ale nemáš, kuchynské katastrofy na seba nenechajú dlho čakať. Nesprávne používanie sporáku alebo ostrých nožov môže byť skutočne nebezpečné. Hlavne keď ani nemáš šajnu, čo vlastne robíš. Svoje o tom vedia…

10 šokujúcich fotografií, ktoré odhaľujú život v Hongkongu

0 icon

V Hongkongu žije takmer až 7,5 milióna obyvateľov.  Aj preto je v tomto veľkomeste veľmi obtiažne nájsť miesto vhodné miesto na bývanie. Našlo sa však jedno, nie veľmi šťastné riešenie. Ľudia tu bývajú v akýchsi malých kockách. Organizácia spojených národov takéto byty odsúdila za "urážku ľudskej dôstojnosti". To však nemení…

Armádny Magazín

Ktorá hypersonická raketa ako prvá vstúpi do služby americkej armáde

0 icon

USA, 24.júl 2021 (AM) – Americké ministerstvo obrany vydalo vyhlásenie týkajúce sa prvých hypersonických rakiet, ktoré sa môžu objaviť v službe americkej armáde. Podľa riaditeľa programu pre hypersonické zbrane v Pentagóne Mika Whitea bol stanovený

V USA označili ruský protivzdušný systém S-500 za veľmi vážnu hrozbu pre NATO

0 icon

USA, 24.júl 2021 (AM) – Najmodernejší protivzdušný systém na svete S-500 je veľkou výzvou pre NATO. O tom píše dopisovateľ Caleb Larson pre portál 19FortyFive.   Nový ruský protivzdušný systém môže zneškodňovať celé spektrum súčasných aj perspektívnych leteckých prostriedkov útoku

Talibanci sú ˇpríčetní". Lavrov označil moskovský formát za najúčinnejší pre diskusiu o situácii v Afganistane

0 icon

Rusko, 24.júl 2021 (AM) – Ako minister poznamenal, tento formát je „reprezentatívny, ale na druhej strane priestranný a efektívny“. Minister poznamenal, že „moskovský formát“, ktorý sa už stretol viackrát a ktorý predstavuje všetky krajiny Strednej Ázie bez ohľadu na ich hranicu s Afganistanom je najefektívnejší.   Ruský min

Podľa čoho si vybrať správný kolimátor

0 icon

Slovensko, 24.júl 2021 (AM) – Veľakrát dostávam otázku, aby som poradil aký kolimátor si majú ľudia kúpiť. A každý očakáva, že mu rovno poviem značku a presný model.   Ale ono to nie je také jednoduché .. Napriek tomu sa pokúsim dať zopár odporúčaní, ktorých sa držať a pár mojich osobných…

Spomienka na prvé Bojové jánošíkovské družiny

0 icon

Slovensko, 24.júl 2021 (AM) – Pred budovou vlády SR sa nachádza socha Mareka Čulena, ktorého dnes asi väčšina národa už nepozná. Iní ho vnímajú ako zakladateľa Komunistickej strany Československa, no najlepšie by ho mali poznať členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, pretože bol jednoznačným stúpencom obrany ČSR pr

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali