1. V Antarktíde je viac meteoritov než kdekoľvek inde na svete
Podľa vedcov meteority pristávajú všade s takmer rovnakou pravdepodobnosťou. Ak by však spadli do vlhkej klímy v džungli, vlhkosť a kyslík by ich korodovali. V Antarktíde, kde je klíma extrémne suchá, je pravdepodobnosť korózie takmer nulová. Navyše horniny sú ľahšie viditeľné na bielom a ľadovom povrchu Antarktídy.
Niekedy východnú antarktickú cestu k moru upchávajú hory či iné prekážky Ak ľadová vrstva dlho zostane na jednom mieste, potom silné vetry a slnečné svetlo môžu odpariť vrchnú vrstvu a odhaliť tak oveľa starší ľad a tiež veľkú koncentráciu meteoritov vnútri. Týmto spôsobom bolo od roku 1976 nazhromaždených viac než 20 000 vzoriek hornín neznámeho pôvodu.
2. Antarktída nemá oficiálne časové pásmo
Keďže je Antarktída z väčšej časti neobývaná, nie je tento kontinent oficiálne rozdelený na časové pásma. Avšak mnoho výskumných staníc používa buď časové pásmo krajiny, ktorá ich prevádzkuje, alebo využíva miestny čas blízkych krajín.
Stanica McMurdo napríklad zaznamenáva štandardný čas Nového Zélandu (NZST) a NZDT počas obdobia letného času na Novom Zélande. Stanica Palmer (americká výskumná stanica) sa potom drží čílskeho času, teda Čile Summer Time (CLST), pretože Čile je najbližšia krajina k ich stanici.
3. Priemerná hrúbka ľadovej vrstvy v Antarktíde je 1,6 kilometra
Antarktída, najjužnejší kontinent, je takmer celá pokrytá hrubou vrstvou ľadu (s výnimkou suchých údolí, ktoré tvoria približne 1% plochy). Hrúbka ľadovej vrstvy sa líši v závislosti na jej polohe, pričom východná antarktické vrstva je oveľa silnejšia ako tá na západe. V niektorých častiach môže však hrúbka ľadu predstavovať až 4,8 km.
4. Emilio Marcos Palma bol prvou osobou, ktorá sa narodila v Antarktíde
V roku 1978 sa Emilio Marcos Palma zapísal do dejín, keď sa ako prvý človek na svete narodil v Antarktíde. Jeho otec bol vedúcim oddelenia argentínskej armády na výskumnej základni Esperanza. Od tej doby sa na celom kontinente narodilo asi desať ľudí, ale rodisko Palmy stále zostáva tým najjužnejším a je uvedené aj v Guinnessovej knihe rekordov.
5. Najväčší zaznamenaný ľadovec bol väčší než celý ostrov Jamajka
Ľadovec B-15 bol približne 295 km dlhý, 37 km široký a jeho rozloha predstavovala 11 000 km2. Bol väčší ako celý ostrov Jamajka. V roku 2000 sa ale ľadovec rozpadol na menšie časti, ktoré neskôr smerovali ďalej do mora.
6. V Antarktíde sa nachádzajú dve civilné mesta
Villa Las Estrellas (Mesto hviezd) je jedným z dvoch miest v Antarktíde. Toto väčšie mesto bolo založené v roku 1984 Pinochetom. Dnes je toto mesto výskumnou stanicou a nájdeme tu školu, nemocnicu, ubytovňu, internet, a dokonca aj s TV a mobilnými telefónmi. Druhé mesto sa nazýva Esperanza Base a slúži ako argentínska výskumná stanica. V zime tu sídli 55 obyvateľov, z toho 10 rodín a 2 školskí učitelia. Mesto bolo založené v roku 1953.
7. Ťažné snežné psy sú tu zakázané od roku 1994
V roku 1991 zásobovali tieto psy nórskych prieskumníkov pod vedením Roalda Amundsena. Bola to prvá Amundsenova expedícia na južný pól. Potom sa tieto psy v Antarktíde objavovali niekoľko rokov. V roku 1993 boli však na tomto kontinente zakázané kvôli obavám, že by mohli preniesť psinku na antarktické tulene alebo utiecť a rušiť tak miestnu zver.
8. Pod ľadovou vrstvou existuje viac ako 300 veľkých jazier
Tieto jazerá nezamŕzajú kvôli geotermálnemu teplu a tlaku či vďaka teplu zemského jadra. Jazerá sú súčasťou rozsiahlej hydrologickej siete pod hrubou ľadovou vrstvou. Je známe, že niektoré jazerá sú vzájomne prepojené a vymieňajú si vodu.
9. Najnižšia zaznamenaná teplota povrchu na Zemi je -98 ° C
V tomto roku bola taká teplota zaznamenaná v zimnom období počas polárnej noci. K podmienkam, pri ktorých môže dôjsť k takej nízkej teplote, patria suchý vzduch a jasná obloha pretrvávajúca niekoľko dní.
10. Zemská príťažlivosť sa kvôli klimatickým zmenám mení
Dnes sú účinky klimatických zmien také vážne, že sa gravitácia sama mení. Podľa Európskej vesmírnej agentúry (ESA) stratila Antarktída iba za tri roky toľko ľadu, že to spôsobilo posun zemskej príťažlivosti. Vyplýva to aj z jednej štúdie, ktorá potvrdila, že strata ľadu v západnej Antarktíde v rokoch 2009-2012 skutočne spôsobila pokles v gravitačnom poli v regióne.
11. Antarktída má iba jeden bankomat
V roku 1998 nainštaloval Wells Fargo na stanici McMurdo, najväčšom vedeckom uzle na kontinente, bankomat. Tento bankomat sa nachádza na území Nového Zélandu a vydáva iba americké doláre.
12. Je tu celkom sedem kresťanských kostolov
Aj v tých najtvrdších klimatických podmienkach na svete si ľudia dokážu nájsť čas na budovanie miest na bohoslužby. Všetky kostoly v Antarktíde sú kresťanské. Dnes je tu najmenej sedem takýchto kostolov – Snežná kaplnka, Kaplnka Najsvätejšej trojice, katolícka Kaplnka ľadovej jaskyne a ďalšie.