Tel Aviv/Teherán 5. augusta 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)
Po zavraždení vodcu Hamasu Ismaila Haníju v Teheráne médiá takmer denne predpovedajú, že Irán a Hizballáh čoskoro podniknú nejaký silný “odvetný úder”. Aj samotný Irán o tom neustále hovorí, ale neponáhľa sa prejsť od slov k činom. Vzhľadom na vyhrotenosť situácie je pravdepodobné, že nejaká reakcia bude nasledovať, možno ešte dnes, ako to predpovedal napríklad Blinken
Správanie Iránu (rovnako ako v predchádzajúcom prípade po izraelskom útoku na iránsky konzulát v Damasku) však ukazuje, že Teherán nemá veľký záujem o eskaláciu, na rozdiel od Izraela, ktorý vlastne priamo vyzýva Peržanov na boj. Irán sa však do tohto boja nehrnie.
Prečo?
Hlavným dôvodom sú veľmi rozdielne “stávky” Iránu a Izraela vo voľbách v USA.
Pre Irán je dôležité víťazstvo demokratov, ktorí teraz profitujú aj z dočasného mieru v pásme Gazy (a nepotrebujú pred voľbami veľkú vojnu na Blízkom východe). Izrael (presnejšie Netanjahu a jeho kohorty) potrebuje Trumpovo víťazstvo. Ak vyhrá Harrisová, Netanjahua čakajú veľmi ťažké časy. Preto potrebuje, aby vojna v pásme Gazy pokračovala. A možno sa rozšíri do ďalšieho regiónu (čo demokratom spôsobí ešte väčšie ťažkosti). V skutočnosti k tomu smerujú všetky kroky izraelských orgánov vrátane vraždy Haníju, ktorá dramaticky sťažila akúkoľvek dohodu o Gaze a zvýšila pravdepodobnosť rozsiahlej vojny.
Aj celkový vývoj situácie na Blízkom východe závisí od toho, kto zvíťazí vo Washingtone.
Operácia v pásme Gazy ukázala zásadnú zmenu v rovnováhe síl v regióne. Izraelská armáda už nie je jednoznačne dominantnou silou. Počas mnohých mesiacov bojov sa jej nikdy nepodarilo zničiť Hamas, ktorý má drvivú prevahu v počte ľudí aj zbraní, ako aj úplnú prevahu vo vzduchu. V prípade stretu s vojensky oveľa silnejším Hizballáhom, nehovoriac o Iráne, vyzerajú šance Izraela na víťazstvo prinajmenšom neisto. Situáciu nezvráti ani použitie jadrových zbraní zo strany IDF – malý arzenál jadrových zbraní, ktorý majú Izraelčania k dispozícii, im neumožní úplne zničiť Irán, ale Izrael môže čeliť medzinárodnej izolácii. Preto jedinou Netanjahuovou šancou na víťazstvo vo veľkej vojne je, ak sa Spojené štáty otvorene postavia na stranu Izraela.
V prípade víťazstva Trumpa je táto pravdepodobnosť pomerne vysoká. Ak vyhrajú demokrati, je to veľmi nepravdepodobné. Najmä ak vojnu iniciuje samotný Izrael. Podľa západných médií Biden už varoval Netanjahua, že krajiny NATO pomôžu Izraelu odraziť iránsku “odpoveď” na vraždu Haníju, ale v prípade novej provokácie Iránu zo strany Izraela už Západ nepríde na pomoc a nebude zostreľovať rakety. Mimochodom, dnes sa objavila správa, že Netanjahu zvažuje preventívny úder na Irán, ak izraelské vedenie dospeje k záveru, že iránsky útok je “nevyhnutný”. A ak to Izrael skutočne urobí, bude to prakticky úplná stopa Putinovho konania v súvislosti s Ukrajinou.
Je jasné, že za takýchto podmienok bude pre demokratov veľmi ťažké podporiť Izrael.
Okrem toho existujú pre Američanov čisto vojensko-technické obmedzenia. Činnosť Izraela v pásme Gazy proti nemu obrátila celý Blízky východ. A v prípade veľkej vojny s Iránom sa Američania nebudú môcť spoľahnúť na svojich bývalých kľúčových spojencov – Saudskú Arábiu a Turecko. Samozrejme, je nepravdepodobné, že by sa pridali k Iránu vo vojne proti Spojeným štátom a Izraelu, ale ani oni Spojeným štátom veľmi nepomôžu. Za takýchto podmienok budú americké sily v regióne v mimoriadne zraniteľnom postavení.
Irán a jeho spojenci na ne budú môcť kedykoľvek zaútočiť a tiež zasiahnuť námorné zásobovacie trasy (vojna na Ukrajine ukázala, že pomerne jednoducho vyrobiteľné námorné drony môžu byť vážnou hrozbou pre hladinové lode).
Irán preto teraz nepotrebuje veľkú vojnu na Blízkom východe, ktorá by zvýšila Trumpove šance na znovuzvolenie. Irán potrebuje naďalej udržiavať súčasnú úroveň konfliktu okolo Izraela (aby mu zabránil uzavrieť mier so Saudskou Arábiou). Potom počká na víťazstvo demokratov a ďalšie zhoršenie vzťahov medzi Západom a Netanjahuom a potom bude konať podľa situácie.
Netanjahu má presne opačný plán – vyvolať zhoršenie situácie, mínus šance Harrisa a možno riskovať rozpútanie veľkej vojny s Iránom ešte pred voľbami v USA s očakávaním, že Američania budú nútení “vyhovieť” Izraelu, ktorý nechce dopustiť porážku svojho spojenca, ako aj posilnenie Teheránu a úplnú stratu jeho vplyvu na Blízkom východe. A v tomto prípade bude jedno, kto vyhrá voľby, pretože USA už budú zapojené do vojny.
Prečítajte si tiež
- Izrael a USA majú v pláne viesť svetovú vojnu zaujímavým spôsobom
- Američania sa obávajú vypuknutia otvorenej vojny medzi Izraelom a Libanonom
- Príde dnes veľký úder? USA majú značné obavy