Čo nové v Kocúrkove? A ktoré je to druhé prekvapenie, ktorého sme sa mali ešte dočkať?

Bratislava 4. marca 2021 (HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)

 

Uplynulé dni nám opäť priniesli šťavnatú úrodu veselých zvestí ako z Kocúrkova. Zdá sa však, že to je ešte nič proti tomu, čo sa bude diať v najbližších dňoch. Držte si klobúčiky, tá pravá jazda sa vraj má ešte len začať

Igor Matovič
Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič

„Toto bude veľký týždeň. Dve veľké rozhodnutia, ktoré Slovensko výrazne zmenia,“ avizoval dve veľké prekvapenia v nedeľu večer najobyčajnejší z obyčajných ľudí a predsedov vlády Igor Matovič. Týmto vyjadrením povedal (opäť raz) o niečo viac, než sám chcel. Veď povážte: ak demokracia je vláda ľudu – teda taký systém, kde politici vykonávajú vôľu väčšiny ľudí – potom ako nazvať systém, v ktorom ľudia nielen že nerozhodujú o tom, čo chcú, ale dokonca ani dopredu nemajú vedieť, aké rozhodnutie chce vládca prijať a má to byť pre nich prekvapenie?

Niekto by to možno nazval Matokraciou, čo by mohla byť (v štýle „Pat a Mat“) špecifická odroda patokracie (odborný výraz označujúci vládu psychopatov)…

 

Prvé prekvapenie už poznáme

Prvé z týchto prekvapení už vyšlo na svetlo sveta, presnejšie, priletelo v pondelok z Moskvy. A naozaj mnohých prekvapilo, niektorých dokonca šokovalo, ale premiér Matovič, spolu so svojím priateľom a spolupracovníkom Andrejom Dankom, tým získal aj uznanie časti pospolitého ľudu. Napokon, veď o to vlastne išlo.

Náš dobrácky a naivný premiér však netušil, že v krabiciach s vakcínou sa ukrývala neviditeľná, ale o to strašnejšia, nesmierne rafinovaná ruská zbraň na rozvracanie demokracie: takzvaná IQ bomba. Na proruských zloduchov nepôsobí, ale u liberálne a demokraticky zmýšľajúcich občanov spôsobí okamžitú zástavu rozmýšľania a ak dotyčný ihneď nedostane prvú pomoc a protijed v podobe koncentrovanej konskej dávky euroatlantizmu, tak ho to hodí o zem.

Podobne ako sa to stalo dokonca aj váženému poslancovi zo strany Za ľudí Tomášovi Valáškovi, ktorého takmer museli hospitalizovať v budove prvej pomoci za plotom na Hviezdoslavovom námestí. Našťastie už je vraj jeho stav stabilizovaný. Lenže táto zlomyseľná ruská zbraň ešte stále vybuchuje: už takmer rozvrátila koalíciu a podľa najnovších správ zrejme „odtrhne hlavu“ ministra Krajčího. Jej výbuch dokonca bolo počuť až v zahraničí, keď sa istý západný diplomat nechal počuť, že Matovič týmto stratil podporu Západu. Že by výmena na poste premiéra mala byť tým druhým prekvapením, ktoré, ako Matovič uviedol, má „zmeniť Slovensko“?

 

Koroninky

Vláda päť dní rokovala, aby vymyslela opäť zase, už asi stopäťdesiaty raz, celkom nové pravidlá na boj s koronakrízou. Ak náhodou je ešte v tomto štáte niekto, kto vydržal sledovať, čo presne teda vlastne aktuálne smie alebo nesmie robiť, nech zavolá na sekretariát vlády. Možno dostane kľúčenku s portrétom premiéra.

Hlavným výsledkom päťdňového rokovania týchto duchom obdarených ľudí je, že namiesto rôznych málo efektívnych rúšok sa majú používať respirátory, ktoré síce tiež nefungujú, ale ich výhoda je, že sa nedajú prať a človek si ich bude musieť kupovať.

Chvalabohu, predĺžili nám aj núdzový stav, inak by korona celkom zaplavila krajinu a denne by umierali desiatky ľudí. Pravda, nikto sa nezavďačí všetkým. Napríklad jeden diskutér si dovolil na internete napísať toto: „Núdzový stav je len inak povedané obmedzenie základných ľudských práv. Základných. O ktorých sa nedebatuje. Preto je to možné len na obmedzený čas, aby to niekto nezneužil a nezaviedol ho nastálo. Takže každé predĺženie je automaticky porušením ústavy, uzurpovanie moci a odňatie základných ľudských práv. Už len samotné predĺženie je tým skutkom a je jedno, čo si kvôli tomu ešte schválili, aby to ospravedlnili. Máme tu otrokárstvo a fašizmus. Je povinnosťou nepodriadiť sa a neposlúchať. To je presný opak toho, čo každý deň robíte.“ Vidíte, milí čitatelia, aj takýchto diskutérov máme na Slovensku. Už sa nečudujme vláde, že mieni sprísniť boj proti slobode slova hoaxom a dezinformáciám.

 

Matelko a jeho kolotoč

Podaktorí závistlivci si všimli, že toho najobyčajnejšieho z občanov, úplne obyčajného majiteľa polovice Trnavy, vlastne pardón, manžela majiteľky polovice Trnavy, už vozia v pancierovom aute, v akom sa obyčajne vozia… napríklad celkom obyčajní diktátori či papaláši. Láska občanov k svojmu vodcovi už zrejme dosahuje ten správny bod, keď ho treba pred ňou chrániť: dôverne to poznal trebárs taký Pol Pot či Pinochet.

Dozvedeli sme sa, že najobyčajnejší z občanov, keď ochorel na koronavírus, sa liečil liekom Isoprinosine. Lenže čuduj sa svete, tento liek nie je štandardnou súčasťou liečby tých ostatných, menej obyčajných občanov, dokonca nie je v tabletovej forme ani bežne dostupný. Ako to, že náš antipapalášsky predseda vlády nedostal rovnako dobrú liečbu ako ostatní? Nemal by Matovičov obvodný lekár podať demisiu, že dovolil liečbu, ktorá pre ostatných nie je vhodná? Veď nám mohol nášho premiéra zabiť!

Premiérovi mnohí už dávnejšie odporúčali, nech sa obráti na dobrého špecialistu – a zdá sa, že ich naozaj počúvol, i keď to bol špecialista z trochu iného oboru, než mu radili: podľa odborníka z Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave Matovič začal spolupracovať s odborníkom na komunikáciu. Donedávna jeho statusy na sociálnej sieti mohli niekomu pripadať rozhárané, psychicky, štylisticky, gramaticky aj štýlovo nevyrovnané, ale to sa zmenilo. Expert v tom vidí jasný rukopis profesionála na komunikáciu. „Skôr vyzdvihuje pozitívnu stránku veci, menej kritizuje, vyhýba sa téme Richard Sulík. Medzi nimi sa však sem tam mihne ,statusík‘, ktorý dozaista písal Igor Matovič. Spravidla je negatívne ladený, kritizuje, objavujú sa v ňom expresívnejšie výrazy, sem tam je doplnený o infantilný obrazový materiál,“ hovorí expert.

 

Ukrajinci nečítajú Švejka?

Žiaľ, spomínaný profesionál má dosah len na Matovičove písané vyjadrenia, ale nie na jeho vtipné hovorené hlášky na tlačovkách. Matovič v utorňajšej relácii Rádia Expres na otázku, čo sľúbil Rusku za nákup vakcíny Sputnik V, odpovedal: „Zakarpatskú Ukrajinu.“ Ukrajinci však pre tento spôsob humoru prejavili len málo pochopenia, čo vyjadrili vyhláseniami, ktoré sa v rámci diplomatického jazyka prekladajú ako recipročná urážka. Našťastie náš premiér o nejakom diplomatickom jazyku nemá ani šajnu a celú vec vyhodnotil v štýle „šak to bola len taká sranda“.

Aj kancelária prezidenta SR hľadá odborníka: hlavného radcu odboru komunikácie – špecialistu/špecialistku na boj s konšpiráciami a znižovanie ich negatívneho spoločenského dopadu. Inzerát stále visí na portáli s pracovnými ponukami, takže miesto sa im ešte nepodarilo obsadiť. Nečudo, veď tá práca (za biednych 1310 eur mesačne!) je naozaj náročná. Dotyčná osoba podľa popisu práce bude musieť okrem iného tvoriť komunikačnú stratégiu kancelárie v oblasti narábania s hoaxami, konšpiráciami a dezinfomáciami, tieto skúmať a vyvracať, odhaľovať falošné profily „hejterov“, mapovať ich prejavy na sociálnych sieťach vo vzťahu k prezidentovi republiky a kancelárii a stíhať kopu ďalších vecí. Teda vy, vlastenci, ktorí práve nemáte prácu, tu je príležitosť: médiá na Slovensku sú plné hoaxov, dezinformácií a konšpirácií, ktoré treba vyvracať – roboty je ako na kostole!

Voľné miesto je zrejme aj na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Riaditeľka odboru komunikácie a marketingu a hovorkyňa ministra Mičovského, istá pani Šrojta dostala hodinovú výpoveď za to, že prišla do práce pod vplyvom alkoholu. Autom. Potom, ako nafúkala 0,3 promile, ponáhľala sa na krvný test na alkohol do Fakultnej nemocnice v Trnave. A predstavte si tú náhodu: šéfom tej nemocnice je už niekoľko mesiacov jej manžel, človek pôvodne z lízingovej spoločnosti, ktorý predával autá. Teda nie že by na tom bolo niečo zlé, že predával autá: sme si istí, že pani Šrojta by za manželom utekala, aj keby bol lesník, hutník či výrobca plastových okien, čo sú dnes také typické profesie ľudí vo funkcii riaditeľov nemocníc.

 

Ľudia sú čoraz šťastnejší a bohatší

Ináč je v tejtokrajine všetko tak ako má byť, ľudia sú čoraz šťastnejší a bohatší. Niektorí dokonca už ani nedokážu to príliš veľké množstvo transparentnosti, antikorupčnosti a antipapalášstva zvládať, sú aj takí, ktorí hovoria, že by bolo treba zavolať políciu: lenže horkýže tam polícia, keď jej vedenie je v base a tí ostatní majú plné ruky práce s ľuďmi čo nenosia rúška, porušujú lockdowny a niektorí dokonca falšujú testy.

Transparentnosť a sloboda už konečne zavíta aj na akademickú pôdu. Potom, ako ministerka Kolíková uprace justíciu, by vysoké školy ostali azda poslednými oázami totality, a preto tu máme návrh novely zákona o vysokých školách, ktorý školám zoberie časť práv, budú plne podriadené ministerstvu školstva a minister si bude cez svojich nominantov v Správnej rade politicky vyberať tých správnych a uvedomelých rektorov na jednotlivých vysokých školách. To by tak bolo, aby si pedagógovia volili vlastných, totalitných rektorov! Bude zaujímavé sledovať, ako bude o návrhu hlasovať napríklad taký minister Ján Budaj, ktorý v roku 1989 so študentmi bojoval za akademickú slobodu na vysokých školách…

Koaličníci medzitým už špekulujú o obmedzení možnosti meniť Ústavu. Kolíková, Šeliga, Vetrák a ďalší milovníci skutočnej a nefalšovanej demokracie len dva mesiace potom, ako ju dokrvavili v zrýchlenom konaní, bez verejnej diskusie, napriek mohutnej kritike odborníkov i verejnosti, dokonca v núdzovom stave, tak teraz vo verejnej diskusii vážne kyvkali hlavou nad tým, ako by bolo treba obmedziť možnosti ju meniť, lebo veď taká Ústava, to je vážna vec a treba ju chrániť pred tým, aby s ňou nedajbože niekto nebaštrngoval. A predstavte si, čo hovoria neprajníci: že vraj títo demokrati sa vysmievajú ľuďom do očí a chcú aj týmto spôsobom „zabetónovať“ svoje vládnutie. No verili by ste tomu?

Ale nebola v uplynulých dňoch a týždňoch všetko len samá idylka: mali sme tu aj naozajstný škandál. Zistilo sa, že vraj bývalý policajný prezident Tibor Gašpar vopred vedel, že bude zadržaný, a bol už dopredu zbalený. A vraj to nebolo preto, že už pred voľbami Igor Matovič sľuboval, že všetci pôjdu do basy. Lenže ak to nebol Matovič, tak kto mohol bývalému, podľa slov mnohých policajtov najobľúbenejšiemu policajnému prezidentovi všetkých čias Gašparovi pošuškať, že pôjde do basy? Je evidentné, že sa v polícii našiel nejaký zradca, ktorý mu to pošepol. Tento nehorázny škandalózny únik informácií už prešetruje policajná inšpekcia. Našťastie, pri zatýkaní Gašpara boli aj niektoré médiá. Je dobré, že sú aj pri takýchto supertajných policajných operáciách, niekedy dokonca skôr ako polícia, a ukazujú občanom ako to má v demokracii a právnom štáte fungovať.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prípadné zrušenie núdzového stavu je ešte predmetom rokovaní

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Keď parlament vo štvrtok 1. apríla rozhodoval o opakovanom predĺžení núdzového stavu, už vtedy bolo jasné, že rozhodnutie vlády zo 17. marca o jeho predĺžení o ďalších 40 dní bolo v súlade s Ústavou SR a ústavným zákonom o bezpečnosti štátu. Na rozhodnutie…

Bývalý policajný funkcionár Norbert Pakši uzatvoril dohodu o vine a treste

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Bývalý vysoký policajný funkcionár Norbert Pakši uzatvoril v piatok s dozorovým prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) dohodu o vine a treste. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová. Upozornila na to televízia JOJ "Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal dnes…

Merkelová dostala prvú dávku vakcíny

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová dostala v piatok prvú dávku vakcíny proti koronavírusu. Informoval o tom jej hovorca Steffen Seibert. Šesťdesiatšesťročná kancelárka prijala vakcínu od spoločnosti AstraZeneca. Stalo sa tak viac ako dva týždne potom, čo Nemecko prestalo touto vakcínou rutinne očkovať ľudí mladších…

Pohľadnica zo železničnej stanice v Nitre. Odoslaná je na východ

0 icon

Nitra 16. apríla 2021 (HSP/Foto:HSP)   Vonku zúri pandémia, človek sa bez rúška bojí čo i len nos vystrčiť. Ale naši vojaci nie: tí sa veru neboja. Pandémia-nepandémia, oni idú plniť rozkazy. A tak si na nich aspoň takto spomeňme: veď koniec-koncov, oni to všetko robia v našom mene Napriek…

Kanadský poslanec sa objavil na online zasadnutí nahý

0 icon

Kanada 16. apríla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Kanadský poslanec William Amos sa objavil bez odevu počas online zasadnutí Dolnej snemovne Na záberoch zverejnených 15. apríla 2021 CTV Windsor stojí Amos úplne nahý medzi vlajkami Kanady a Quebecu a prikrýva sa jedným mobilným telefónom. Liberal MP William Amos apologized in a statement…

Biomedicínske centrum vykonalo 14 skúšok vakcíny Sputnik V

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) v súlade so zadaním vykonalo 14 skúšok vakcíny Sputnik V. Cieľom skúšok bolo overiť, či jednotlivé parametre vakcíny spĺňajú limity uvedené v normatívnej dokumentácii poskytnutej výrobcom. Tieto parametre výrobca garantuje pri prepúšťaní výrobku na trh. V…

Aj Matovič posiela kvety vedkyni. Baťová je „strašne rada, že sa zmobilizovala zdravá časť spoločnosti“

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (HSP/Foto: kombosnímka TASR Dano Veselský/fb)   Po tom, čo dnes na podporu riaditeľky ŠÚKL Zuzany Baťovej niekto zorganizoval verejnú podporu kvetmi, svoju podporu vyjadril aj expremiér Igor Matovič. Ale komu?  Podľa neoverených informácií a indícií, ktoré tomu nasvedčujú, hnutie Progresívne Slovenso zmobilizovalo niekoľko desiatok ľudí, aby…

Dušana Kováčika vyčlenili v rámci kauzy skupiny Norberta Bödöra na samostatné konanie

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Bývalý špeciálny prokurátor Dušan K., ktorý je v prípade Očistec stíhaný pre činnosť v zločineckej skupine Norberta B., Tibora G. a ďalších osôb, bol dozorovým prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) vylúčený na samostatné konanie. Ako ďalej informuje portál televízie Joj noviny.sk, potvrdila to…

Pol miliardy za podvod na reklame. Takúto sumu od Facebooku vymáha majiteľ českého kasína

0 icon

Praha 16. apríla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Natalia Seliverstov)   Hospodárske noviny dnes prichádzajú so správou, že Leon Tsoukernik, ktorému patrí jedno z najväčších pokrových kasín v Európe s názvom King's Casino v Rozvadově, žaluje sociálnu sieť Facebook za šírenie klamlivej reklamy zneužívajúcu názov jeho podniku. Podľa zverejnených informácií Tsoukernik na plzenskom súde…

Priemerná výška pomoci na jedného pracujúceho dosahuje vo februári bezmála 670 €

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyplatilo počas jedného roka na udržanie zamestnanosti viac ako 1 miliardu a 402 miliónov eur a podporilo celkovo 3 798 950 mesačných príjmov zamestnancov, vrátane SZČO. Počas celého obdobia pružne reagovalo na aktuálnu situáciu a prinášalo…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Martin Borguľa

Čo sa to vlastne deje v zariadeniach pre seniorov?

0icon

Prípadov týrania, zlého zaobchádzania a hrubého zanedbávania starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb pribúda. O niektorých sa dozvieme prostredníctvom médií, mnohé ale zostanú pred očami verejnosti a, bohužiaľ, aj pred kontrolou, skryté. Keď sa tento rok v médiách objavila správa o týraní seniorov v zariadení sociálnych služieb v Prievidzi, bol to šok. Mnoho ľudí si ale povedalo, že…

Štefan Surmánek

Je úsmevné a nepresvedčivé, keď usvedčení plagiátori vyhlasujú boj proti plagiátorstvu

0icon

V súvislosti s medializáciou plagiátorstva záverečných prác najvyšších politických predstaviteľov (bývalý predseda vlády SR I. Matovič, bývalý predseda parlamentu SR J. Danko, terajší predseda parlamentu SR B. Kollár, minister školstva, vedy a športu SR B. Grohling a ďalší) sa tento problém stal príčinou prijatia novely Vysokoškolského zákona, ktorá bola dňa 8.12.2020 schválená v NR…

Lucia Žužová

Božia česť pošliapaná, autorita biskupov zlomená!.... alebo, keď sa vyjednáva s diablom!

0icon

Písať či nepísať? Dlho som rozmýšľala, dlho som váhala... Rok tu zápasíme všetci nie len s niečím, ale hlavne stále s niekým a mnohé je na hlavu postavené. Vyjadrujem tu svoje postrehy, vlastné skúsenosti, osobné vnímanie, ako osoba veriaca. Neprednášam to ako kritiku či patent na riešenie všetkého. Chcem len poukázať na fakt,…

Marek Kupec

Z parlamentu rovno na galeje

0icon

Od nás pacienti, ku nám migranti? Začalo sa tu hrať s verejnosťou čudné divadlo: Slovenskému zdravotníctvu zrazu musia všetci pomáhať: Prišli k nám lekári a sestričky z Rumunska, pacientov ideme prevážať do Poľska, údajne desiatich, Nemecko prebralo zo Slovenska 2 pacientov. Prevoz do Nemecka bol letecký, s jedným letela letecká…

Erik Majercak

Slovenské zlato v Anglicku? Aké ekonomické vlastizrady robí naša Národná banka a slniečkári v nej? Ako centrálna banka môže dokonca pomôcť Majdanu?

0icon

Mayer Amschel Rothschild v 18. storočí povedal „Dajte mi riadenie nad peniazmi národa a nebude ma zaujímať kto vydáva zákony“ (“Give me control of a nation's money and I care not who makes the laws.”). Kontrola nad menou, ktorú má daný štát na svojom území je alfa a omega akéhokoľvek ekonomického, dokonca možno…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo o tvojej povahe hovorí tvoja krvná skupina?

0 icon

Ukázalo sa, že teraz môžeš dokonca získať popis svojej osobnosti len podľa svojej krvnej skupiny. Ketsueki-Gata, ktorá sa objavila v Japonsku, je v podstate teóriou osobnosti krvnej skupiny. Ak uvažuješ o tom, aký druh zamestnania sa ti hodí, stačí sa pozrieť, čo ti radí tvoja krvná skupina. Krvná skupina O

Ktorá je najväčšia opustená výrobná fabrika na svete?

0 icon

Packard Automotive Plant je bývalý výrobný automobilový závod, ktorý sa nachádza v Detroite. Ako ale táto fabrika skončila opustená? Samotná fabrika sa skladá z 325 000 metrov štvorcových, ktoré navrhol Kahn Associates s použitým produktov spoločnosti Trussed Concrete Steel Company. Závod Packard bol otvorený už v roku 1903 a v…

František I.: Kráľ narodený v Cognacu

0 icon

V rámci minisérie „muži robia dejiny“ sme si pripravili niekoľko zaujímavých článkov o významných francúzskych panovníkoch. Tí totiž neformovali len dejiny Francúzska, ale vo všeobecnosti dejiny Európy, Slovenska (Uhorska) nevynímajúc. Pozrime sa na zaujímavosti - v tomto prípade - Františka I., ktorý žil v rokoch 1494 až 1547. František I. sa narodil dňa 12.9.1494…

Nebaví ťa čistiť chladničku? Tento trik ti pomôže s upratovaním

0 icon

Priznajme si to, veľa z nás nečistí chladničku v pravidelných intervaloch. Prečo si to ale neuľahčiť jednoduchým trikom, ktorý zaberie minimum času? Po čase je nádoba na zeleninu celá špinavá, zvyšky vytečeného kečupu pôsobia ako lepkavá láva a šunka opretá o stenu tiež nie je najšťastnejším riešením pre nasledujúce čistenie.…

10 odvážnych žien, ktoré navždy zmenili svet

0 icon

Mnohé štúdie ukazujú, že práve ženy sú tým silnejším pohlavím. Už v maternici predbiehajú mužské pohlavie v rýchlosti vývinu, sú schopné žiť dlhšie ako muži aj v extrémnych podmienkach (epidémie, hladomory),... No naprieč históriu sú to práve ženy, ktoré to často mali omnoho ťažšie ako muži. Dokonca ani nemali právo voliť! Existujú…

Vo svete IT

Pozrite sa, ako môžete pridať ľubovoľnú aplikáciu do ponuky kontextového menu vo Windows 10!

0 icon

Ak používate vo svojom počítači niektoré aplikácie vo výrazne vyššej miere, ako iné, tak potom by ste nemali prehliadať návod nižšie, ktorý vám chceme dať do pozornosti. Ide konkrétne o možnosť pridania skratiek, či odkazov na aplikácie, do ponuky kontextového menu, ktoré vyvolávate pravým kliknutím myšky v rozhraní Windows 10.…

Xiaomi je jedna zo značiek, ktorá zvýšila cenu svojich vlajkových smartfónov za posledné roky najviac

0 icon

Xiaomi smartfóny si získali svoju popularitu najme vďaka skvelému pomeru ceny a výkonu, ktorá robila konkurencií vrásky na čele. Plynúcim časom, cena Xiaomi smartfónov začala prudko narastať, najme keď porovnáme cenový rozdiel medzi Mi 9 a ďalšími vlajkami. Portál xiaomiadictos poukazuje na zaujímavú štúdiu, ktorá sa pozrela na ceny vlajkových…

Nové BlackBerry by mohlo byť už čoskoro realitou. Pozrite sa, ako by mohlo vyzerať!

0 icon

Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť BlackBerry chystá veľký návrat na trh. Spoločnosť to deklarovala ešte v auguste minulého roka, a neskôr ešte v januári tohto roka. Naposledy, Peter Franklin, generálny riaditeľ spoločnosti OnwardMobility, ktorá stojí za fyzickou výrobou zariadenia prezradil, že smartfón by mohol byť uvoľnený na trh už…

Xiaomi Mi MIX Fold vstúpil do predaja. Neuveríte, koľko zarobil len za jednu minútu!

0 icon

Skladateľný smartfón od Xiaomi počas svojho predstavovania okamžite zlákal davy ľudí. Mi MIX Fold nasadil bezkonkurenčnú cenu za prémiové zariadenie s dvoma displejmi. Svojou cenovou reláciou tak pokoril gigantov ako Samsung, či Huawei, ktorí na svojich zariadeniach pracovali veľmi dlho a priniesli už niekoľkú generáciu skladateľných smartfónov. Prví nadšenci sa…

Toto sú najlepšie Netflix seriály kombinujúce detektívku, vraždy a psychopatov. Ktoré si pozriete?

0 icon

Netflix platforma je nesmierne populárnou a to aj v našich končinách. Nedávno sme vám priniesli prehľad Zombie seriálov, ktoré vyčnievajú nad inými. Samozrejme, odpichli sme sa od Walking Dead. Našimi favoritmi v tomto prípade boli seriály, ako sú Kingdom, či Black Summer. Tentokrát me sa pozreli na iný žáner, ktorý nemá však…

Armádny Magazín

Klady a zápory aerodynamickej koncepcie tzv. „lietajúceho krídla"

0 icon

Svet, 15. apríl 2021 (AM) – Bez ohľadu na všeobecnú známosť dokonca aj medzi verejnosťou na hony vzdialenej letectvu, aerodynamická koncepcia tzv. lietajúceho krídla (terminologicky správne ide o 

Na Donbas dorazilo 150 vojakov z Turecka. Majú riadiť zverbovaných militantov zo Sýrie

0 icon

Turecko, 16. apríl 2021 (AM) – Podľa svedectiev obyvateľov Mariupoľu Turci, ktorí tam dorazili, nevyzerajú na operátorov dronov. Skôr pripomínajú bojovníkov špeciálnych jednotiek. Podľa zdrojov, ktoré informujú Tg-kanál „Wargonzo“, v Mariupole napriek vyhláseniam tureckého ministra zahraničia o neutralite v súvislosti s konfliktom na Ukrajine zaznamenali obyv

Vojenské letectvo USA mení taktiku leteckých útokov

0 icon

USA, 16. apríl 2021 (AM) - Roje autonómnych dronov, rádiolokačné prieskumné a útočné zbrane. Sľubný americký dron XQ-58A Valkyrie prejde ďalšou fázou testovania. Konštruktéri ukázali, čoho je schopný ako nosič menších bezpilotných vzdušných prostriedkov. Tvrdia tiež, že má umelú inteligenciu a že m

Americký generál je pripravený bojovať do posledného Ukrajinca

0 icon

Ukrajina, 16.apríl 2021 (AM) – Americký generál Tod Wolters vyhlásil, že ukrajinské ozbrojené sily sú pripravené bojovať proti Rusku. Podľa portálu „Censor.NET“ s odvolaním sa na Hlas Ameriky, odpovedajúc na otázku senátora Angusa Kinga, či má Ukrajina dostatok zbraní, skúseností a sily na zastavenie „invázie“ zo strany Ruska, veliteľ amerických síl v…

Bojová skupina ako strategická priorita

0 icon

Francúzsko, 16. apríl 2021 (AM) – Je ťažké presadiť svoju vôľu voči odhodlanému protivníkovi bez toho, aby sme s ním bojovali na jeho vlastnej pôde a ovládli priestor, ktorý

Svetlo sveta

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali