Jednou z najhodnotnejších vedeckých monografií z prvopočiatkov našich národných dejín je dielo Antona Bagina Apoštoli Slovanov / Cyril a Metod a Veľká Morava. Knihu vydal Spolok sv. Vojtecha Trnava v Cirkevnom nakladateľstve Bratislava v roku 1987. Je bohato ilustrovaná celostránkovým čiernobielymi perovkami maliarskeho rodinného tandemu Vincent Hložník a Viera Hložníková.
Autor v monografii sleduje účinkovanie apoštolov najmä v oblasti šírenia kresťanského učenia a pri vytváraní a organizovaní cirkevnej provincie na našom území. Tomuto zámeru zodpovedajú najmä kapitoly v druhej časti knihy. Samostatné kapitoly venuje životu a pôsobeniu sv. Konštantína – Cyrila, arcibiskupovi Metodovi a sv. Gorazdovi a jeho spoločníkom.
Veľkomoravskému vzdelávaciemu učilišťu venoval kapitolu Prvá slovanská vysoká škola a literárnej tvorbe jej zakladateľov a učiteľov i jej odchovancov kapitolu Veľkomoravská literárna škola. O arcibiskupovi Metodovi píše: “Prvý slovanský arcibiskup mal nezlomný charakter: dôsledne išiel za pravdou a spravodlivosťou, vedel za svoje presvedčenie i trpieť a znášať protivenstvá, bol neochvejným obrancom slovanskej liturgie, horlivým učiteľom a obetavým, starostlivým duchovným pastierom veľkomoravského ľudu.”
Veľký poznávací význam má i záverečná kapitola Rozvoj cyrilo-metodskej tradície v Čechách, na Morave a na Slovensku. Autor v nej na množstve príkladov a citácií z našej staršej duchovnej i svetskej literatúry, ale aj archiválií dokumentuje fakt, že cyrilo-metodská tradícia má u nás hlboké korene. U nás má podporu v duchovných i svetských dielach takých autorov, akými boli Benedikt Szőlősi, Martin Svätojánsky, Samuel Timon, Ján Baltazár Magin, Matej Bel, neskôr Juraj Papánek a Juraj Sklenár, no a potom zákonite u všetkých bernolákovcov a štúrovcov. Vedeckosť publikácie zvýrazňuje trojjazyčné záverečné resumé v angličtine, ruštine a nemčine.