Podľa South China Morning Post (SCMP) si v máji predstavený projekt Guanlan (“sledovanie veľkých vĺn”) kladie za cieľ vytvoriť satelit, ktorý dokáže detekovať ponorky až do hĺbky 500 metrov pod hladinou, čo je oveľa viac ako predchádzajúce pokusy USA a Ruska, ktoré dosiahli hĺbku do 100 metrov, či zariadenie vyvinuté v spolupráci NASA a Agentúry pre obranné pokročilé výskumné projekty (DARPA) dosahujúce do 200 metrov.
Výskumný pracovník projektu Song Xiaoquan uviedol, že ak bude projekt úspešný, bude horná vrstva mora “viac či menej transparentná”. Ten porovnáva, že kým svetlo sa vo vode šíri tisíckrát rýchlejšie ako zvuk, môže sa dostať do hĺbky len 200 metrov.
Nové laserové zariadenie je navrhnuté tak, aby vytváralo vysokovýkonné impulzy laserového lúča v rôznych farbách alebo frekvenciách, ktoré umožňujú citlivým prijímačom získať viac informácií z rôznych hĺbok. Tieto laserové lúče dokážu skenovať oblasť širokú až 100 kilometrov alebo sa môžu sústrediť na jedno miesto do jedného kilometra.
Na lepšiu identifikáciu cieľa sa bude sa používať v spojení s mikrovlnným radarom, ktorý sa nasadí aj na satelit. Napriek tomu, že radar nemôže preniknúť do vody, môže merať povrchový pohyb s mimoriadne vysokou presnosťou, takže napríklad keď pohybujúca sa ponorka vytvára malé rušivé vplyvy na povrchu, radar oznámi družici, kde nasmerovať laserový lúč.
Laserové zariadenie pochádza z Inštitútu Xian pre optické a presné mechaniky Čínskej akadémie vied v provincii Shaanxi, ktorý v poslednej dobe získal pozornosť kvôli vývoju ľahkých laserových zbraní, a to najmä zariadenia s veľkosťou útočnej pušky, ktorá údajne môže zapáliť cieľ zo vzdialenosti takmer 1 kilometer.
National Interest poukazuje na zvláštnosť, že dokonca aj niektorí čínski vedci spochybňujú uskutočniteľnosť projektu, že v prípade 500 metrov ide už o tzv. “Mission Impossible”, ak samozrejme nejde o čínskeho Toma Cruisea vyzbrojeného nejakou tajnou zbraňou”.
SCMP vymenúva aj ďalšie veľkolepé projekty odhaľovania ponoriek, na ktorých čínski vedci pracujú, ako napríklad magnetické detekčné senzory, senzory využívajúce špičkovú kvantovú technológiu na snímanie gravitačnej abnormality, či zariadenia zachytávajúce nízkofrekvenčné zvuky aj do vzdialenosti 1000 kilometrov.
Okrem toho v národnom laboratóriu námornej vedy v Qingdao pracujú výskumníci na exkluzívnom superpočítači s názvom “Deep Blue Brain”, ktorý by po dokončení v roku 2020 mal byť najvýkonnejším počítačom na svete, asi 1000-krát rýchlejší ako najrýchlejší počítač v súčasnosti.