NAŽIVO

Mŕtveho novorodenca našli v skorých ranných hodinách na ulici v nemeckej metropole Berlín, uviedla tamojšia polícia.

12:47

V Iráne popravili obesením muža odsúdeného za znásilnenie mladej ženy v provincii Semnán na severe krajiny. Informoval o tom tamojší justičný portál Mizan.

12:46

Najmenej osem ľudí vrátane štyroch malých detí prišlo o život pri izraelskom vzdušnom útoku na stany s vysídlencami v meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, uviedol gazský úrad civilnej ochrany.

12:44

Tisícky katolíkov sa zhromaždili na omši pod holým nebom v severoperuánskom meste Chiclayo, aby oslávili zvolenie nového pápeža Leva XIV., ktorý medzi nimi roky žil a pôsobil ako biskup.

12:41

Indické vzdušné sily oznámili, že operácia „Sindur“ pokračuje napriek prímeriu, ktoré New Dillí a Islamabad vyhlásili len deň predtým.

V vyhlásení zverejnenom na oficiálnej webovej stránke X, vzdušné sily vyzývajú verejnosť, aby sa vyhýbala špekuláciám a šíreniu neoverených informácií.

„Keďže operácie stále prebiehajú, podrobné informácie budú poskytnuté v primeranom čase,“ uvádza sa vo vyhlásení.

11:05

Maďarsko odložilo rokovania s ukrajinskou delegáciou o právach národnostných menšín, ktoré boli naplánované na 12. mája, informovalo ukrajinské ministerstvo spravodlivosti na Facebooku.

Predtým sa strany v Budapešti dohodli na vytvorení expertných skupín, ktoré mali preskúmať 11 maďarských odporúčaní.

10:13

09:55

Niekdajší ruský prezident a podpredseda ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev sa ostro vymedzil voči najnovšiemu návrhu 30-dňového prímeria na Ukrajine. Európski lídri sa podľa neho Rusku vyhrážajú, za čo ich vulgárne skritizoval.

09:39

Približne 160.000 obyvateľom španielskeho mesta Vilanova i la Geltrú a štyroch susediacich obcí smerom na juhovýchod od Barcelony zrušili zákaz vychádzania. Opatrenie bolo zavedené po požiari skladu, v dôsledku ktorého danú oblasť postihol toxický oblak chlóru.

09:25

Rusko po skončení jednostranne vyhláseného trojdňového prímeria, ktoré vypršalo po polnoci, obnovilo dronové útoky na územie Ukrajiny, uviedli ukrajinské ozbrojené sily.

08:52

Nový nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul pricestoval do Izraela v rámci svojej prvej zahraničnej návštevy na poste šéfa diplomacie. Stretol sa s príbuznými rukojemníkov, ktorých v Pásme Gazy stále zadržiava palestínske militantné hnutie Hamas.

08:23

Veľvyslanectvo SR v Štokholme upozorňuje, že švédska vláda, v snahe posilniť národnú bezpečnosť, od pondelka (12. 5.) opätovne predĺži dočasné kontroly na vnútorných hraniciach. Kontroly potrvajú do 11. novembra. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí

08:14

Americký prezident Donald Trump uviedol, že bude „pokračovať v práci s oboma stranami“ v záujme ukončenia konfliktu na Ukrajine. Jeho vyjadrenia prišli po návrhu ruského prezidenta Vladimira Putina na priame rokovania s Kyjevom a predchádzajúcej výzve európskych lídrov a Ukrajiny na bezpodmienečné 30-dňové prímerie.

07:37

Kolumbia udelila politický azyl odsúdenému bývalému prezidentovi Panamy Ricardovi Martinellimu, ktorý po viac ako roku opustil priestory nikaragujského veľvyslanectva v meste Panama.

07:36

Návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na priame rokovania medzi Moskvou a Kyjevom, ktorým reagoval na návrh Ukrajiny a jej európskych spojencov na 30-dňové bezpodmienečné prímerie, je „prvým krokom, to však nestačí“, uviedol francúzsky prezident Emmanuel Macron.

07:36

Bývalý juhokórejský premiér a úradujúci prezident Han Tok-su sa po niekoľkých dňoch sporov vzdal svojej kandidatúry na prezidenta. Konzervatívna strana Sila ľudu do volieb nominovala niekdajšieho ministra práce Kima Mun-sua.

07:35

Austrálska polícia počas akcie zaistila viac ako tonu kokaínu prevážanú v malej lodi pri pobreží štátu Nový Južný Wales.

07:32

Ruský prezident Vladimir Putin navrhol uskutočnenie priamych rokovaní s Ukrajinou bez akýchkoľvek podmienok 15. mája v Istanbule. Podľa prezidenta chce Rusko „reštartovať“ mierové rozhovory, ktoré krajiny viedli v roku 2022.

07:05

Dočasná bangladéšska vláda zakázala činnosť politickej strany Ľudová liga (Ávámí líg, AL) bývalej premiérky Hasíny Vadžídovej až do konca súdneho procesu vedeného v súvislosti s násilným potlačením masových protestov. Tie viedli minulý rok k zosadeniu Vadžídovej a jej úteku do exilu v zahraničí.

07:04

Nový nemecký kancelár Friedrich Merz počas svojej návštevy Kyjeva vyhlásil, že verí v skoré ukončenie vojny na Ukrajine. Vyhol sa však odpovedi na otázku, či Nemecko pošle Kyjevu rakety dlhého doletu Taurus, tak ako to presadzoval počas svojej kampane.

07:03

Americký prezident Donald Trump na záver prvého dňa rokovaní predstaviteľov Spojených štátov a Číny v Ženeve vyzdvihol „úplný reštart“ v obchodných vzťahoch medzi dvoma krajinami.

07:02

Najmenej sedem ľudí zahynulo v dvoch obvodoch hlavného mesta Somálska Mogadišo v dôsledku povodní spôsobenými silnými dažďami. Miestne úrady o tom informovali.

07:01

V nedeľu 11. mája uplynie 40 rokov od toho, ako na futbalovom štadióne Valley Parade v anglickom Bradforde vypukol požiar, pri ktorom zahynulo 56 ľudí a ďalších 265 sa zranilo.

06:38

Indické úrady obviňujú Pakistan z útokov bezpilotných lietadiel a úderov na vojenské základne v Kašmíre. V reakcii na to začali raketové útoky.

Prvý zástupca ministra zahraničných vecí Indie Vikram Misri vyhlásil, že Pakistan porušil dohodu o zastavení vojenských operácií s Indiou. Podľa jeho slov „ozbrojené sily adekvátne reagujú na tieto porušenia“.

Trump skôr vyhlásil, že USA dokázali urovnať konflikt a priviesť obe strany k prímeriu.

CNN píše, že kľúčovým vyjednávačom bol viceprezident Vance.

06:36
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Čínska expanzia do paralelnej reality. Východ na hodvábnej ceste, Brusel na odstavnej koľaji

Alexandr Zapolskis vykresľuje pôsobivý obraz: Zatiaľ čo Západ destabilizuje vojnová kampaň proti Rusku, Ríša stredu buduje obchodné cesty a pripravuje sa na globálnu hospodársku nadvládu

❚❚
.

V ľudskej psychológii sa nachádza zvláštny rys: ak sa stretne s niečím zložitým a nepochopiteľným, často sa nesnaží pochopiť, čo sa deje, skôr sa pokúsi nahradiť skutočný význam niečim zo svojich bežných skúseností. Tento efekt sa jasne odráža v spôsobe, akým Američania a Európania posudzujú ekonomickú expanziu Číny. Na rozdiel od Spojených štátov a Európy, Čína nespája svoje investície v zahraničí s politickými podmienkami, čo Západu pripadá iracionálne. Najmä pohľadu národných elít v rôznych postsovietských krajinách.

Keďže v Pekingu nevidia túžbu zasahovať do politickej moci iných krajín, sú presvedčení, že šeková kniha čínskych investorov je hlavným zmyslom ich činností. Tak vzniká dojem jednoduchosti a pochopiteľnosti čínskej stratégie. V Číne sú továrne, v Európe ľudia kupujú ich výrobky, preto Peking vytvára cesty pre rýchle dodanie tovaru od výrobcu až po predajné miesto. Takže tu nie je nič na skúmanie a podľa dlhoročnej tradície je len nevyhnutné navrhnúť spôsob, ako od prechádzajúcich karaván vybrať čo najviac poplatkov. Presne povedané, na tomto postoji niečo pravdy určite bude, ale nie je to celá pravda. Naopak, hlavným účelom je niečo úplne iné.

Čína buduje paralelnú realitu

.

Ale táto realita je paralelná s bežnou iba na prvý pohľad. Kým tlač sa venuje podrobnostiam o stretnutí Trumpa s Putinom na summite G20, Čína prefíkane a potichu rozširuje výstavbu prístavov, ciest, organizuje logistické pozadie a tým vytvára rozsiahlu infraštruktúru zaisťujúcu prepojenie s najodľahlejšími kútmi našej planéty. Pre takého Trumpa či Merkelovú je na počiatku všetkého najdôležitejšie si vyjasniť, kto bude mať v tom ktorom diele navrch. Čína jednoducho ide a robí to, o čo jej ide, to priamo z politickej roviny nijako nevyplýva.

Uveďme príklad: celková výška priamych amerických investícií v Afrike je dnes asi 53 miliárd dolárov, pričom od roku 1993 sa ich objem zvýšil 9,9-krát, o tom v USA hovorí takmer každý hriankovač pripojený k internetu. Ale oveľa menej sa vie o tom, že Čína v roku 2013 investovala do čierneho kontinentu 44 miliárd dolárov a len od roku 2005 celková suma presiahla 240,3 miliardy. Formálne v “Ríši stredu” o rozsahu svojich investícií v zahraničí žiadne tajnosti nerobia, nijako sa ale nesnažia tento proces verejne propagovať.

A tak je to so všetkým. Dostať sa do otvorenej konfrontácie s doteraz existujúcim svetovým poriadkom Pax Americana Peking rozhodne nemieni, len pomaly, ale iste vytvára štruktúry mimo vplyvu USA. Takmer nepozorovane vznikol na medzinárodnom poli BRICS. Už takmer desať rokov rýchlo rastie medzinárodná prestíž ŠOS (Šanghajská organizácia pre spoluprácu), čo sa obzvlášť silno prejavilo po stretnutí v Astane vstupom Indie a Pakistanu do organizácie. Kým Čína vyvíja značné úsilie o konsolidáciu jüanu v rámci valutového koša MMF, zároveň aktívne buduje systém priamych platieb v jüanoch s Japonskom, Hongkongom, Macaom a krajinami ASEANu (Združenie národov juhovýchodnej Ázie). Podobné dohody boli dosiahnuté s Ruskom, Veľkou Britániou a krajinami BRICS. V tejto súvislosti sa vytvára a dokončuje elektronický systém bankových operácií, podobný ako SWIFT.

16 + 1 mínus Brusel

Pokiaľ ide o Európu, Peking uplatňuje rovnakú stratégiu. Bez angažovania sa v politickej oblasti vytvára paralelné mechanizmy priamej “business” komunikácie. Napríklad v Európe sa od roku 2012 koná trvalé fórum 16 + 1 a predstavuje realizáciu čínskej iniciatívy na nadviazanie spolupráce s 11 členskými štátmi EÚ a 5 balkánskymi krajinami. V súčasnosti zahŕňa Albánsko, Bulharsko, Bosnu a Hercegovinu, Maďarsko, Lotyšsko, Litvu, Macedónsko, Poľsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Chorvátsko, Čiernu Horu, Českú republiku a Estónsko. Ako je vidieť zo zostavy účastníkov, ide o vytvorenie vzťahov s jednotlivými krajinami strednej a východnej Európy okrem Bruselu (doteraz čisto obchodných). Oficiálne z dôvodu rozšírenia čínskych investícií v oblasti dopravy a logistiky, cestovného ruchu, kultúry, vzdelávania, vedy a rozvoja medzištátneho zmluvného právneho základu.

.

V skutočnosti tu už ale hovoríme o vytvorení akejsi subregionálnej formy spolupráce, ktorá presahuje americké a celoeurópske mechanizmy politického riadenia. Navyše všetci účastníci tohto procesu chápu projekt Čína – SVE (Stredná a Východná Európa) skôr ako čisto dvojstrannú spoluprácu Pekingu s každou krajinou samostatne, než ako multilaterálny pakt so zjednotenou Európou. Je dôležité poznamenať, že vládnuce elity krajín SVE môžu s takýmto procesom bez obáv súhlasiť.

Nemožno si však myslieť, že Červeného draka zaujíma len východná Európa. Ak sa pozrieme pozorne na čínsky obchod, je ľahké nájsť mnoho podobných “čínskych regionálnych podnikateľských projektov” s inými krajinami EÚ. Od roku 2004 sa raz za dva roky koná samit Ázia – Európa. V júli 2014 bolo na šiestom fóre v Hamburgu prítomných viac ako 500 zástupcov politických, hospodárskych, finančných a vedeckých kruhov z Číny a Európy.

A na fóre v Miláne vicepremiér vlády Štátnej rady ČĽR predstavil program strategickej spolupráce medzi Čínou a EÚ na nasledujúcich 20 rokov. Aj v ňom je celá Európa vnímaná ako súbor nezávislých a samostatných krajín, s ktorými má Čína v úmysle vstúpiť do jednotlivých bilaterálnych zmlúv, čo sa však netýka politických a administratívnych štruktúr EÚ, aj keď to nie je nikde priamo uvedené. A keďže každý svet, hoci alternatívny, závisí od ciest, Čína aktívne buduje nový globálny systém dopravných komunikácií, v ideálnom prípade málo závislý od prípadného geopolitického rizika.

Čínsky koncept ideálu

V súčasnej dobe sa drvivá väčšina čínskeho tovaru prúdiaceho na kľúčové trhy, hlavne do Severnej Ameriky a Európskej únie, dopravuje jedinou cestou po mori: z južných provincií Číny, okolo Singapuru, Malackým prielivom a Suezským kanálom. Nielenže táto cesta je silne preťažená, ale navyše sú jej kľúčové body pod prísnou kontrolou USA. V prípade vážneho zhoršenia americko-čínskych vzťahov môžu byť relatívne ľahko zablokované, čo predstavuje pre Čínu ťažko prekonateľnú strategickú hrozbu. Na vyriešenie tohto pomerne vážneho logistického problému buduje Čína v rámci Ekonomického pásu hodvábnej cesty hneď tri alternatívne trasy.

.

Prvá sa podstatne nelíši od historickej cesty. Jediný rozdiel je v tom, že namiesto rokliny pod starým britským opevnením Singapuru budú konvoje lodí plávať cez zdvyhadkový kanál spájajúci Juhočínske more a Andamanské more cez úzky pruh súše v južnom Thajsku. V súčasnosti Čína a Thajsko podpísali medzivládne memorandum o výstavbe. Predbežná cena projektu je 28 miliárd dolárov. Obdobie výstavby bude 10 rokov. Aj keď šírka pevniny na zvolenom mieste nepresahuje 44 km, vzhľadom na množstvo kopcov do 75 metrov výšky bude celková dĺžka kanála so splavnou šírkou 500 metrov a hĺbkou 33 metrov dosahovať od 50 do 100 kilometrov.

Nehľadiac na niektoré pôsobivé inžinierske zložitosti a veľkosť nákladov, otvorenie kanála skráti cestu medzi Tichým a Indickým oceánom na 1200 kilometrov a zbaví tento úsek americkej kontroly. A v súvislosti s rozšírením “čínskej zóny” v Juhočínskom mori na Paracelové ostrovy a Spratlyove súostrovie zabezpečí legálny transport vojnových lodí čínskeho námorníctva z čínskeho pobrežia do Thajského zálivu. Okrem toho pokračujúca výstavba vojenských základní na podporu čínskej flotily, najmä na Seychelách a Džibuti, umožní Číne sprevádzať lodnú prepravu takmer až do Suezského zálivu a kompenzuje prítomnosť americkej armády na ostrove Diego Garcia a v Katare.

Za druhú trasu treba pokladať cestu cez Tichý oceán a ďalší plavebný kanál, ktorého výstavba v súčasnosti prebieha v Nikarague. Práce na stavbe “Veľkého transoceánského kanálu Nikaragua” prebiehajú zatiaľ veľmi pomaly, čo dáva dôvod niektorým médiám pochybovať o vyhliadkach na jeho úspešné dokončenie. Ale Čína sa v tomto smere nepotrebuje ponáhľať: “východná” trasa začne byť prínosná až pristúpením Japonska a ešte maximálne Južnej Kórey k čínskemu globálnemu projektu.

V takom prípade zostane Spojeným štátom americkým v Tichomorí jediný oporný bod pre námorné sily, a to námorná základňa “Pearl Harbor” na Havaji, z ktorej kontrolovať celú oblasť Tichého oceánu nemožno. V prípade nepriaznivého vývoja môže byť táto základňa ľahko zablokovaná, ak nie úplne neutralizovaná. Proces čínsko-japonského zblíženia už začal, ale nachádza sa zatiaľ v počiatočnom štádiu, čo predstavuje pre Peking dostatočnú časovú rezervu pre realizáciu prípravnej fázy výstavby.

Okrem toho čínsky projekt hodvábnej cesty má ešte tretiu trasu: po mori pozdĺž severného pobrežia Ruskej federácie. Hoci súčasná kapacita severnej námornej trasy činí len asi 500-tisíc štandardných námorných kontajnerov (TEU – Twenty-foot Equivalent Unit) za rok, čo v porovnaní s 9,5 miliónmi TEU ročne prepravených “južnou” cestou vyzerá trochu bledo, v Pekingu už prebiehajú rokovania s ruskou vládou o rozšírení kapacity severnej námornej cesty na 3 až 4 milióny TEU. Časový horizont projektu je taktiež približne 7 až 10 rokov. Na prvý pohľad sa to nezdá rýchlo, ale Čína sa nikam neponáhľa.

Koridor predstavujúci sieť

Za účelom vyváženia námorných logistických trás stavia Peking pozemnú komunikáciu známu ako železničný koridor Čína – Európa. A opäť rozdelený na niekoľko ciest. Tie sú teraz do istej miery podmienené, pretože Čína starostlivo lobuje, aby k nim získala dostatočne zaručené preferencie. Avšak bez toho, aby sme sa príliš vzdialili pravde, je možné tieto trasy podmienečne situovať do niekoľkých konceptuálnych smerov.

Najsevernejší variant sa tiahne cez strednú Čínu, Mongolsko a ďalej pozdĺž Transsibírskej magistrály na západ do Moskvy. Možné sú dve vetvy. Prvá vedie do pobaltských prístavov v Leningradskej oblasti, z ktorých môžu kontajnery putovať po mori do Nemecka (prístav Cuxhaven). Druhý smeruje tiež do Nemecka, ale po súši cez Bielorusko a Poľsko. V porovnaní s inými alternatívami zahŕňa táto možnosť minimálny počet hraničných priechodov a vytvára tiež príležitosť pre rozvoj menej rozvinutých oblastí v Číne.

V súčasnej dobe je najdiskutovanejšia stredná cesta cez Kazachstan a Rusko, ktorá ďalej putuje do Bieloruska a Poľska a končí v Nemecku. Zo všetkých posudzovaných trás je najkratšia a pretína len tri hraničné priechody.

Okrem toho si Čína periodicky “posvieti” na dva “južné smery”. Najjednoduchší mieri cez Pakistan do prístavu Karáčí, kde budú kontajnery preložené na lode a poputujú po mori cez Suezský prieplav do Talianska. Zložitejší vedie tiež cez Pakistan, ale ďalej potom po súši cez Irán a Turecko do železničného tunela pod Bospor a Dardanely s výjazdom do EÚ a južnej Európy. Najbežnejšie miesto vykládky “južnej cesty” je Bulharsko. Ešte zložitejšia verzia južnej cesty počíta s prístupom do Iránu cez Tadžikistan, Uzbekistan a Turkménsko, ako aj položenie železničnej trati cez Afganistan.

.

Existujú však aj dosť kuriózne a fantastické nápady, ako je trasa “za každú cenu obchádzajúca Rusko” (Tadžikistan – Uzbekistan – Turkménsko – preprava cez Kaspické more – Azerbajdžan – Gruzínsko – preprava cez Čierne more okolo Krymu do Odesy), ktorú sa snaží presadiť Gruzínsko spoločne s Ukrajinou, avšak experiment so skúšobnou jazdou expedičného vlaku preukázal, že sa jedná o jasnú utópiu.

Budúcnosť spočíva v mnohých variantoch

Cez zdanlivo prílišnú rozmanitosť možností nemôže byť podľa Pekingu reč o výbere jedinej “hlavnej a nosnej” trasy hodvábnej cesty. Čína súčasne vykonáva práce na nikaragujskom a thajskom plavebnom kanále, rozbieha práce na technickej modernizácii Transsibírskej magistrály, aktívne pristupuje k rozšíreniu severnej morskej cesty, v apríli 2017 kúpila grécky prístav Pireus za 368,5 milióna eur a pokračuje v rozširovaní pakistanských prístavov.

Ideálny logistický mechanizmus budúceho multipolárneho sveta by mal byť založený na prítomnosti niekoľkých alternatív s cieľom zabezpečiť spoľahlivé a nepretržité dodávky tovaru z čínskych tovární európskym spotrebiteľom s čo najširším spektrom geopolitických perturbacií. Zároveň už dnes investície do “hodvábnej cesty” podstatne stimulujú odbyt čínskych súborov zariadení a prefabrikátov. Rovnako tak aj konštrukčnej ocele a stavebných materiálov.

A tak bez náhlenia a bez zbytočného humbuku Čína formuje budúci alternatívny svet, ktorý nahradí Pax Americana, a ktorého súčasťou bude určite Rusko, USA možno tiež (nie je to vylúčené), ale EÚ ako politické a hospodárske spoločenstvo v ňom figurovať nebude. Podľa súčasných krokov Číny si tým môžeme byť istí.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Miroslav Urban

Dušan Uhrin

Miro Majerník

Andrej Sablič

Michal Durila

Zdeno Drdol

.
.
.

Fico na tlačovke k zákazu preletov: „Nemohlo ma to zastaviť, mal som viacero verzií trasy“

Premiér Robert Fico mal dnes o 9-tej hodine tlačovku, ako už tradične v nedeľu doobeda. Prinášame vám základné informácie

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Oni ničia, my budujeme – Fico a Kaliňák vyškolili opozíciu aj novinárov

Keď sa hovorí o zahraničnej politike, možno by sme mali najprv spomenúť, ako sa s obľubou fotila Zuzana Čaputová s…

11. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Macron kritizuje Putinov návrh

Návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na priame rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou po tom, ako Kyjev a jeho európski spojenci…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Generál sa pustil do Kallasovej: kto je vlastne táto osoba, keď si toto dovolí?

Kallasová si dovolila opäť vytknúť premiérovi Ficovi jeho návštevu Moskvy. K tomu si dovolila aj jeho kritiku. Kritiku premiéra samostatného…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Šaško: Slovensko môže byť šiestou inštitúciou na overovanie vakcín v Európe. Analýzu Kotlára nevidel

Slovensko by mohlo byť šiestou inštitúciou na overovanie vakcín v Európe. V rámci analýzy mRNA vakcín proti COVID-19, ktorú vypracúva…

11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Nervy Ukrajincov sú na pokraji zrútenia – ruskí vojaci vedia, prečo im Západ vnucuje 30-dňové prímerie

Kyjev naliehavo požiadal Washington o „30-dňové prímerie“, aby posilnil hranice na pravom brehu Dnepra. Situáciu na stránkach novín Svobodnaja Pressa…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Igor Matovič označil premiérovu cestu do Moskvy za zločin

Celé Slovensko aj celá demokratická Európa tŕpla, či nakoniec Robert Fico ten zločin dokoná a on ho dokonal. Týmito slovami…

11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Škandál: Dáni nezabudli na Trumpove slová a vypískali hokejistov USA. Je to neúctivé, reagoval Gauthier

 Pred duelom domáceho Dánska proti Spojeným štátom americkým na majstrovstvách sveta v hokeji sa ozval ohlušujúci piskot, keď hráči USA…

11. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čo môže byť Davidovým kameňom v čele Goliáša, ktorý by výstavbu baterkárne definitívne zastavil? Róbert Záhorák z iniciatívy „Chránime si naše“ v HS

Premiér Robert Fico v marci oznámil, že výstavbe baterkárne už nič nebráni a stavebné práce by mali začať v najbližších…

11. 05. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov
.

Putin sa vyjadril k ultimátu Západu prijať od zajtra 30-dňové prímerie. Čo bude ďalej?

Európski spojenci Kyjeva hrozia zavedením sankcií proti „Severnému prúdu 2“ a zablokovaním plynovodu, ak Kremeľ nebude súhlasiť s 30-dňovým prímerím

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Trump vyhlásil „totálny reštart“ a „veľký pokrok“ vo vzťahoch s Čínou

Tak komentoval rokovania o vzájomných clách, ktoré sa včera konali v Ženeve

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Gáborík o vstupe Slovákov do MS: Nehádzal by som pušku do žita, štvrťfinále je stále reálne

“Potvrdilo sa, že to bol krst ohňom. Prvý zápas už treba hodiť za hlavu. Prvých desať minút zápasu bolo fajn…

11. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Transrodovým ženám zakázali vstup na ženské toalety v Holyroode

Transrodové ženy už nebudú môcť používať ženské toalety v budove Škótskeho parlamentu informuje BBC

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Plán B. Rusko začne tvrdo rozširovať zónu kontroly na Ukrajine

Po neúspešných pokusoch o diplomatické zbližovanie so Západom, vrátane predstaviteľov okolia Donalda Trumpa, môže Moskva podľa názoru viacerých analytikov z…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Na Slovensku začne platiť nová emisná úprava mýta – čo sa mení a čo by ste mali vedieť

Od 1. júla vstúpi na Slovensku do platnosti nová legislatíva o výbere mýta, ktorá zohľadní aj emisie oxidu uhličitého .…

11. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

SNS navrhuje, aby bol predseda Matice slovenskej volený na štyri roky

Predseda Matice slovenskej by sa mohol po novom voliť na štyri roky a tá istá osoba by mohla zastávať tento…

11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ruské jednotky postúpili na juh od Konstantinovky

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Ceny na našich pumpách sú najnižšie za ostatné tri roky, lacné tankovanie zrejme čaká motoristov aj v lete

Tankovanie pre slovenských motoristov zostane v najbližších dňoch relatívne lacné. V medziročnom porovnaní sú ceny nafty nižšie o približne 14…

11. 05. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinci a Maďari sa pustili do seba cez špiónov

Maďari v piatok zadržali Ukrajinca v centre Budapešti pre podozrenie zo špionáže. Informoval o tom novinár Vitalij Glagola s odvolaním…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Šíri sa vyjadrenie nového pápeža k Ukrajine

Ukrajinské médiá a sociálne siete šíria citát nového pápeža Leva XIV. V ňom kritizuje ruskú inváziu na Ukrajinu

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Hádanka so zápalkami, ktorá rozdeľuje internet: Ste tím 'viem to!' alebo 'čo to je?!'

Hádanka so zápalkami, ktorá rozdeľuje internet: Ste tím 'viem to!' alebo 'čo to je?!' Hlavolamy sú zábavné hádanky, ktoré vás…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

.

Gorazdove stopy na Balkáne? Albánsko – zem tajomná

Jedného dňa mi napísal kamarát Henrich Sobotka: Našiel som Moravský kríž v Albánsku a neďaleko akoby stopa po nejakej rotunde.…

10. 05. 2025 | | 7 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | | 7 min. čítania | 0 komentárov

Prelomový objav: Ako predĺžiť životnosť batérie až 19-násobne

11.5.2025 Redakcia Auto trendy . Kórejskí vedci odhalili kľúčový faktor degradácie batérií, ktorý môže zmeniť budúcnosť elektromobility. Tajomstvo dlhšej životnosti…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

Britská MI-6 môže mať prvýkrát v histórii na čele ženu

Šéf britskej spravodajskej služby MI6 Richard Moore, ktorý zohral významnú úlohu vo vojne na Ukrajine, na jeseň odstúpi z funkcie

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Škoda odkryla tajomstvo: Nový športový model Enyaq RS ohuruje výkonom aj dizajnom

11.5.2025 Redakcia Auto trendy . Najvýkonnejšia sériová Škoda v histórii prichádza s dojazdom až 567 km a zrýchlením, ktoré vyrazí…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

.

Eva Šuleková: Vyhorenie vzniká aj zo súcitu, ohrozuje pomáhajúce profesie

Syndróm vyhorenia je vždy spojený so záťažou zodpovednosti a výkonu, poznáme aj špecifické vyhorenie zo súcitu, ktorým trpia napríklad ošetrovatelia.…

11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ako sovietska rozviedka odhalila obranu Berlína

Rusko, 10. mája 2025 - Na uskutočnenie berlínskej operácie zapojilo Hlavné veliteľstvo sily troch frontov. Hlavný úder mal zasadiť 1.…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

Boli to veľmi kvalitní hráči a potrestali nás, povedal mladík Honzek po zápase proti Švédsku

Pred viacerých hráčov slovenskej hokejovej reprezentácie bolo úvodné vystúpenie na 88. majstrovstvách sveta veľkou školou. Pri štokholmskej prehre 0:5 s…

10. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Títo vojnoví štváči dnes dali Putinovi ultimátum - ten ich obratom poslal naspäť do Istanbulu

Rusko, 11. mája 2025 - Británia, Francúzsko, Nemecko, Poľsko a samozrejme Ukrajina - po stretnutiach v Kyjeve - vyjadrili spoločné…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Mŕtveho novorodenca našli v skorých ranných hodinách na ulici v nemeckej metropole Berlín, uviedla tamojšia polícia.

12:47

V Iráne popravili obesením muža odsúdeného za znásilnenie mladej ženy v provincii Semnán na severe krajiny. Informoval o tom tamojší justičný portál Mizan.

12:46

Najmenej osem ľudí vrátane štyroch malých detí prišlo o život pri izraelskom vzdušnom útoku na stany s vysídlencami v meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, uviedol gazský úrad civilnej ochrany.

12:44

Tisícky katolíkov sa zhromaždili na omši pod holým nebom v severoperuánskom meste Chiclayo, aby oslávili zvolenie nového pápeža Leva XIV., ktorý medzi nimi roky žil a pôsobil ako biskup.

12:41

.

Drucker sa vyjadril k ceste premiéra do Moskvy: Nebol tam za celú vládnu koalíciu

Minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker vyzdvihol, že od roku 2028 bude materská škola (MŠ) pre deti…

10. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Majstri lenivosti, ktorí si za svoj výkon zaslúžia medailu (alebo aspoň gauč)

Majstri lenivosti, ktorí si za svoj výkon zaslúžia medailu : Aj keď „lenivosť“ môže byť hriechom, každý má niekedy deň,…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

Nová nemecká vláda našla spôsob ako obísť pri dodávkach zbraní na Ukrajinu verejnosť

Nemecko utají dodávky zbraní Ukrajine, aby znížilo počet „verejných debát“ na túto tému

10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina, EÚ a USA idú zatlačiť na Rusko. Zostavili 22 bodový plán

Ukrajina je pripravená na 30-dňové prímerie, ktoré začne v pondelok 12. mája

10. 05. 2025 | Aktualizované 10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Aktualizované 10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










V boji o moc prituhuje: Stáva sa z KDH diablov advokát?

Kresťanskí demokrati na Slovensku majú bohatú minulosť vyznamenanú snahou držať sa tradičných, nadčasových hodnôt, ktoré odolajú módnym trendom. Koniec koncov,…

10. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miroslav Urban

Dušan Uhrin

Miro Majerník

Andrej Sablič

Michal Durila

Zdeno Drdol

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov