KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

Čínska expanzia do paralelnej reality. Východ na hodvábnej ceste, Brusel na odstavnej koľaji

Peking  22. august 2017 (HSP/idnes/Foto:Pixabay)

 

Alexandr Zapolskis vykresľuje pôsobivý obraz: Zatiaľ čo Západ destabilizuje vojnová kampaň proti Rusku, Ríša stredu buduje obchodné cesty a pripravuje sa na globálnu hospodársku nadvládu

Ilustračné foto

V ľudskej psychológii sa nachádza zvláštny rys: ak sa stretne s niečím zložitým a nepochopiteľným, často sa nesnaží pochopiť, čo sa deje, skôr sa pokúsi nahradiť skutočný význam niečim zo svojich bežných skúseností. Tento efekt sa jasne odráža v spôsobe, akým Američania a Európania posudzujú ekonomickú expanziu Číny. Na rozdiel od Spojených štátov a Európy, Čína nespája svoje investície v zahraničí s politickými podmienkami, čo Západu pripadá iracionálne. Najmä pohľadu národných elít v rôznych postsovietských krajinách.

Keďže v Pekingu nevidia túžbu zasahovať do politickej moci iných krajín, sú presvedčení, že šeková kniha čínskych investorov je hlavným zmyslom ich činností. Tak vzniká dojem jednoduchosti a pochopiteľnosti čínskej stratégie. V Číne sú továrne, v Európe ľudia kupujú ich výrobky, preto Peking vytvára cesty pre rýchle dodanie tovaru od výrobcu až po predajné miesto. Takže tu nie je nič na skúmanie a podľa dlhoročnej tradície je len nevyhnutné navrhnúť spôsob, ako od prechádzajúcich karaván vybrať čo najviac poplatkov. Presne povedané, na tomto postoji niečo pravdy určite bude, ale nie je to celá pravda. Naopak, hlavným účelom je niečo úplne iné.

Čína buduje paralelnú realitu

Ale táto realita je paralelná s bežnou iba na prvý pohľad. Kým tlač sa venuje podrobnostiam o stretnutí Trumpa s Putinom na summite G20, Čína prefíkane a potichu rozširuje výstavbu prístavov, ciest, organizuje logistické pozadie a tým vytvára rozsiahlu infraštruktúru zaisťujúcu prepojenie s najodľahlejšími kútmi našej planéty. Pre takého Trumpa či Merkelovú je na počiatku všetkého najdôležitejšie si vyjasniť, kto bude mať v tom ktorom diele navrch. Čína jednoducho ide a robí to, o čo jej ide, to priamo z politickej roviny nijako nevyplýva.

Uveďme príklad: celková výška priamych amerických investícií v Afrike je dnes asi 53 miliárd dolárov, pričom od roku 1993 sa ich objem zvýšil 9,9-krát, o tom v USA hovorí takmer každý hriankovač pripojený k internetu. Ale oveľa menej sa vie o tom, že Čína v roku 2013 investovala do čierneho kontinentu 44 miliárd dolárov a len od roku 2005 celková suma presiahla 240,3 miliardy. Formálne v „Ríši stredu“ o rozsahu svojich investícií v zahraničí žiadne tajnosti nerobia, nijako sa ale nesnažia tento proces verejne propagovať.

A tak je to so všetkým. Dostať sa do otvorenej konfrontácie s doteraz existujúcim svetovým poriadkom Pax Americana Peking rozhodne nemieni, len pomaly, ale iste vytvára štruktúry mimo vplyvu USA. Takmer nepozorovane vznikol na medzinárodnom poli BRICS. Už takmer desať rokov rýchlo rastie medzinárodná prestíž ŠOS (Šanghajská organizácia pre spoluprácu), čo sa obzvlášť silno prejavilo po stretnutí v Astane vstupom Indie a Pakistanu do organizácie. Kým Čína vyvíja značné úsilie o konsolidáciu jüanu v rámci valutového koša MMF, zároveň aktívne buduje systém priamych platieb v jüanoch s Japonskom, Hongkongom, Macaom a krajinami ASEANu (Združenie národov juhovýchodnej Ázie). Podobné dohody boli dosiahnuté s Ruskom, Veľkou Britániou a krajinami BRICS. V tejto súvislosti sa vytvára a dokončuje elektronický systém bankových operácií, podobný ako SWIFT.

16 + 1 mínus Brusel

Pokiaľ ide o Európu, Peking uplatňuje rovnakú stratégiu. Bez angažovania sa v politickej oblasti vytvára paralelné mechanizmy priamej „business“ komunikácie. Napríklad v Európe sa od roku 2012 koná trvalé fórum 16 + 1 a predstavuje realizáciu čínskej iniciatívy na nadviazanie spolupráce s 11 členskými štátmi EÚ a 5 balkánskymi krajinami. V súčasnosti zahŕňa Albánsko, Bulharsko, Bosnu a Hercegovinu, Maďarsko, Lotyšsko, Litvu, Macedónsko, Poľsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Chorvátsko, Čiernu Horu, Českú republiku a Estónsko. Ako je vidieť zo zostavy účastníkov, ide o vytvorenie vzťahov s jednotlivými krajinami strednej a východnej Európy okrem Bruselu (doteraz čisto obchodných). Oficiálne z dôvodu rozšírenia čínskych investícií v oblasti dopravy a logistiky, cestovného ruchu, kultúry, vzdelávania, vedy a rozvoja medzištátneho zmluvného právneho základu.

V skutočnosti tu už ale hovoríme o vytvorení akejsi subregionálnej formy spolupráce, ktorá presahuje americké a celoeurópske mechanizmy politického riadenia. Navyše všetci účastníci tohto procesu chápu projekt Čína – SVE (Stredná a Východná Európa) skôr ako čisto dvojstrannú spoluprácu Pekingu s každou krajinou samostatne, než ako multilaterálny pakt so zjednotenou Európou. Je dôležité poznamenať, že vládnuce elity krajín SVE môžu s takýmto procesom bez obáv súhlasiť.

Nemožno si však myslieť, že Červeného draka zaujíma len východná Európa. Ak sa pozrieme pozorne na čínsky obchod, je ľahké nájsť mnoho podobných „čínskych regionálnych podnikateľských projektov“ s inými krajinami EÚ. Od roku 2004 sa raz za dva roky koná samit Ázia – Európa. V júli 2014 bolo na šiestom fóre v Hamburgu prítomných viac ako 500 zástupcov politických, hospodárskych, finančných a vedeckých kruhov z Číny a Európy.

A na fóre v Miláne vicepremiér vlády Štátnej rady ČĽR predstavil program strategickej spolupráce medzi Čínou a EÚ na nasledujúcich 20 rokov. Aj v ňom je celá Európa vnímaná ako súbor nezávislých a samostatných krajín, s ktorými má Čína v úmysle vstúpiť do jednotlivých bilaterálnych zmlúv, čo sa však netýka politických a administratívnych štruktúr EÚ, aj keď to nie je nikde priamo uvedené. A keďže každý svet, hoci alternatívny, závisí od ciest, Čína aktívne buduje nový globálny systém dopravných komunikácií, v ideálnom prípade málo závislý od prípadného geopolitického rizika.

Čínsky koncept ideálu

V súčasnej dobe sa drvivá väčšina čínskeho tovaru prúdiaceho na kľúčové trhy, hlavne do Severnej Ameriky a Európskej únie, dopravuje jedinou cestou po mori: z južných provincií Číny, okolo Singapuru, Malackým prielivom a Suezským kanálom. Nielenže táto cesta je silne preťažená, ale navyše sú jej kľúčové body pod prísnou kontrolou USA. V prípade vážneho zhoršenia americko-čínskych vzťahov môžu byť relatívne ľahko zablokované, čo predstavuje pre Čínu ťažko prekonateľnú strategickú hrozbu. Na vyriešenie tohto pomerne vážneho logistického problému buduje Čína v rámci Ekonomického pásu hodvábnej cesty hneď tri alternatívne trasy.

Prvá sa podstatne nelíši od historickej cesty. Jediný rozdiel je v tom, že namiesto rokliny pod starým britským opevnením Singapuru budú konvoje lodí plávať cez zdvyhadkový kanál spájajúci Juhočínske more a Andamanské more cez úzky pruh súše v južnom Thajsku. V súčasnosti Čína a Thajsko podpísali medzivládne memorandum o výstavbe. Predbežná cena projektu je 28 miliárd dolárov. Obdobie výstavby bude 10 rokov. Aj keď šírka pevniny na zvolenom mieste nepresahuje 44 km, vzhľadom na množstvo kopcov do 75 metrov výšky bude celková dĺžka kanála so splavnou šírkou 500 metrov a hĺbkou 33 metrov dosahovať od 50 do 100 kilometrov.

Nehľadiac na niektoré pôsobivé inžinierske zložitosti a veľkosť nákladov, otvorenie kanála skráti cestu medzi Tichým a Indickým oceánom na 1200 kilometrov a zbaví tento úsek americkej kontroly. A v súvislosti s rozšírením „čínskej zóny“ v Juhočínskom mori na Paracelové ostrovy a Spratlyove súostrovie zabezpečí legálny transport vojnových lodí čínskeho námorníctva z čínskeho pobrežia do Thajského zálivu. Okrem toho pokračujúca výstavba vojenských základní na podporu čínskej flotily, najmä na Seychelách a Džibuti, umožní Číne sprevádzať lodnú prepravu takmer až do Suezského zálivu a kompenzuje prítomnosť americkej armády na ostrove Diego Garcia a v Katare.

Za druhú trasu treba pokladať cestu cez Tichý oceán a ďalší plavebný kanál, ktorého výstavba v súčasnosti prebieha v Nikarague. Práce na stavbe „Veľkého transoceánského kanálu Nikaragua“ prebiehajú zatiaľ veľmi pomaly, čo dáva dôvod niektorým médiám pochybovať o vyhliadkach na jeho úspešné dokončenie. Ale Čína sa v tomto smere nepotrebuje ponáhľať: „východná“ trasa začne byť prínosná až pristúpením Japonska a ešte maximálne Južnej Kórey k čínskemu globálnemu projektu.

V takom prípade zostane Spojeným štátom americkým v Tichomorí jediný oporný bod pre námorné sily, a to námorná základňa „Pearl Harbor“ na Havaji, z ktorej kontrolovať celú oblasť Tichého oceánu nemožno. V prípade nepriaznivého vývoja môže byť táto základňa ľahko zablokovaná, ak nie úplne neutralizovaná. Proces čínsko-japonského zblíženia už začal, ale nachádza sa zatiaľ v počiatočnom štádiu, čo predstavuje pre Peking dostatočnú časovú rezervu pre realizáciu prípravnej fázy výstavby.

Okrem toho čínsky projekt hodvábnej cesty má ešte tretiu trasu: po mori pozdĺž severného pobrežia Ruskej federácie. Hoci súčasná kapacita severnej námornej trasy činí len asi 500-tisíc štandardných námorných kontajnerov (TEU – Twenty-foot Equivalent Unit) za rok, čo v porovnaní s 9,5 miliónmi TEU ročne prepravených „južnou“ cestou vyzerá trochu bledo, v Pekingu už prebiehajú rokovania s ruskou vládou o rozšírení kapacity severnej námornej cesty na 3 až 4 milióny TEU. Časový horizont projektu je taktiež približne 7 až 10 rokov. Na prvý pohľad sa to nezdá rýchlo, ale Čína sa nikam neponáhľa.

Koridor predstavujúci sieť

Za účelom vyváženia námorných logistických trás stavia Peking pozemnú komunikáciu známu ako železničný koridor Čína – Európa. A opäť rozdelený na niekoľko ciest. Tie sú teraz do istej miery podmienené, pretože Čína starostlivo lobuje, aby k nim získala dostatočne zaručené preferencie. Avšak bez toho, aby sme sa príliš vzdialili pravde, je možné tieto trasy podmienečne situovať do niekoľkých konceptuálnych smerov.

Najsevernejší variant sa tiahne cez strednú Čínu, Mongolsko a ďalej pozdĺž Transsibírskej magistrály na západ do Moskvy. Možné sú dve vetvy. Prvá vedie do pobaltských prístavov v Leningradskej oblasti, z ktorých môžu kontajnery putovať po mori do Nemecka (prístav Cuxhaven). Druhý smeruje tiež do Nemecka, ale po súši cez Bielorusko a Poľsko. V porovnaní s inými alternatívami zahŕňa táto možnosť minimálny počet hraničných priechodov a vytvára tiež príležitosť pre rozvoj menej rozvinutých oblastí v Číne.

V súčasnej dobe je najdiskutovanejšia stredná cesta cez Kazachstan a Rusko, ktorá ďalej putuje do Bieloruska a Poľska a končí v Nemecku. Zo všetkých posudzovaných trás je najkratšia a pretína len tri hraničné priechody.

Okrem toho si Čína periodicky „posvieti“ na dva „južné smery“. Najjednoduchší mieri cez Pakistan do prístavu Karáčí, kde budú kontajnery preložené na lode a poputujú po mori cez Suezský prieplav do Talianska. Zložitejší vedie tiež cez Pakistan, ale ďalej potom po súši cez Irán a Turecko do železničného tunela pod Bospor a Dardanely s výjazdom do EÚ a južnej Európy. Najbežnejšie miesto vykládky „južnej cesty“ je Bulharsko. Ešte zložitejšia verzia južnej cesty počíta s prístupom do Iránu cez Tadžikistan, Uzbekistan a Turkménsko, ako aj položenie železničnej trati cez Afganistan.

Existujú však aj dosť kuriózne a fantastické nápady, ako je trasa „za každú cenu obchádzajúca Rusko“ (Tadžikistan – Uzbekistan – Turkménsko – preprava cez Kaspické more – Azerbajdžan – Gruzínsko – preprava cez Čierne more okolo Krymu do Odesy), ktorú sa snaží presadiť Gruzínsko spoločne s Ukrajinou, avšak experiment so skúšobnou jazdou expedičného vlaku preukázal, že sa jedná o jasnú utópiu.

Budúcnosť spočíva v mnohých variantoch

Cez zdanlivo prílišnú rozmanitosť možností nemôže byť podľa Pekingu reč o výbere jedinej „hlavnej a nosnej“ trasy hodvábnej cesty. Čína súčasne vykonáva práce na nikaragujskom a thajskom plavebnom kanále, rozbieha práce na technickej modernizácii Transsibírskej magistrály, aktívne pristupuje k rozšíreniu severnej morskej cesty, v apríli 2017 kúpila grécky prístav Pireus za 368,5 milióna eur a pokračuje v rozširovaní pakistanských prístavov.

Ideálny logistický mechanizmus budúceho multipolárneho sveta by mal byť založený na prítomnosti niekoľkých alternatív s cieľom zabezpečiť spoľahlivé a nepretržité dodávky tovaru z čínskych tovární európskym spotrebiteľom s čo najširším spektrom geopolitických perturbacií. Zároveň už dnes investície do „hodvábnej cesty“ podstatne stimulujú odbyt čínskych súborov zariadení a prefabrikátov. Rovnako tak aj konštrukčnej ocele a stavebných materiálov.

A tak bez náhlenia a bez zbytočného humbuku Čína formuje budúci alternatívny svet, ktorý nahradí Pax Americana, a ktorého súčasťou bude určite Rusko, USA možno tiež (nie je to vylúčené), ale EÚ ako politické a hospodárske spoločenstvo v ňom figurovať nebude. Podľa súčasných krokov Číny si tým môžeme byť istí.

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Ako napokon vláda na koaličnej rade vyrieši Kollárovu diplomovku? Podla Nicholsonovej premiér Matovič by nemal „tárať o chvoste“

Bratislava 6. júla 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   V pondelok po rokovaní koaličnej rady sa očakávajú mediálne výstupy predsedu vlády Igora Matoviča z OĽaNO a šéfa parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) o tom, ako bude definitívne vyriešený spor okolo vyvodení či nevyvodení politickej zodpovednosti za údajne nekorektne napísanú diplomovú prácu Kollára.…

Fanúšikovia Slovana Bratislava prišli s transparentom „White Lives Matter“. Médiá to označili za rasizmus

Bratislava 6. júla 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Víkendové kolo slovenskej najvyššej futbalovej súťaže bolo podľa správ médií poznačené rasizmom. Toho sa mali dopustiť jednak fanúšikovia Slovana Bratislava ako aj priaznivci FC Nitra. Do pozornosti sa najskôr dostal sobotňajší domáci zápas úradujúceho majstra ŠK Slovan Bratislava s MFK Michalovce, v ktorom Slovan…

Eštok kritizuje výber nového riaditeľa nemocnice v Prešove: „Čistky a neodborné nominácie v zdravotníctve pokračujú“

Bratislava 6. júla 2020 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) vymenil minulý týždeň ďalšieho riaditeľa nemocnice. Tentokrát vedením Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove poveril Ľubomíra Šarníka. Poslanec Matúš Šutaj Eštok, ktorý sa spolu s ďalšími poslancami zo Smeru pridal k Petrovi Pellegrinimu a jeho…

VideoVeci Verejné Romana Michelka: O čo ide v plagiátorskej kauze?

Bratislava 6. júla 2020 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)   Čo je podstatou plagiátorskej kauzy Borisa Kollára? O čo sa hrá v tejto hre? Je to súčasť dlhodobejšieho plánu na vytvorenie alternatívy voči súčasnej vláde? Komu to bude najviac vyhovovať? Odchod Borisa Kollára z vlády by veľmi posilnil postavenie SaS a Za ľudí. Igor…

FotoMasívne záplavy v Číne. Priehrada Tri rokliny sa môže kedykoľvek pretrhnúť

Peking 6. júla 2020 (HSP/Daily Mail/Vietnam Times/Foto:Twitter,Screenshot)   Čína trvá na tom, že priehrada Tri rokliny je bezpečná, i keď satelitné snímky už minulý rok ukazovali, že hrádza je „zdeformovaná“ a štruktúre môže hroziť kolaps Čínska kontroverzná priehrada je najväčšia vodná elektráreň na svete. Odborníci na bezpečnosť z vládnej spoločnosťou…

Podozrenia Najvyššieho kontrolného úradu o predaji služobných bytov Ministerstva vnútra a Ministerstva obrany vyšetrovanie nepotvrdilo

Bratislava 6. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Podozrenia Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) z porušenia zákona pri predaji služobných bytov Ministerstva obrany (MO) SR a Ministerstva vnútra (MV) SR vyšetrovanie polície, respektíve Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) nepotvrdilo. Napriek tomu plánujú oba rezorty prehodnotiť fungovanie systému služobných bytov. Pre TASR to uviedli hovorkyňa…

Slovenskí motoristi by sa mali pripraviť na mierne zdražovanie benzínov

Bratislava 6. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Slovenskí motoristi by sa mali pripraviť na mierne zvyšovanie cien benzínov. Vývoj cien benzínu a nafty na našich čerpacích staniciach totiž stále závisí od vývoja cien ropy na svetových trhoch. „Vzhľadom na vývoj v predchádzajúcich dvoch týždňoch, kedy ceny ropy viac-menej rástli, očakávame, že…

Sokrates – Najgeniálnejší filozof histórie. Génius známejší ako Einstein

Bratislava 6. júla 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:Pixabay)   Vyhlásil o sebe niečo, čo zaznamenal len Proklos – iný starogrécky génius, svetu málo známy. Preto to aj ostalo neznáme. Znie to: Sláva mnohých mudrcov spočíva len na zlej pamäti ich poslucháčov – alebo na prílišnej hlúposti ich obdivovateľov. Moja sláva je ale…

Fico na sviatok Cyrila a Metoda: „V dnešných časoch, kedy dochádza k deformácii tradičných hodnôt, k devalvácii významu rodiny, treba obzvlášť pokračovať v tradícii a nespochybňovať hodnoty“

Bratislava 5. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Odkaz svätých Cyrila a Metoda by sme si mali patrične pripomínať, zhodujú sa politici vo svojich príspevkoch na sociálnej sieti. Koaličný poslanec Národnej rady SR Juraj Krúpa (OĽaNO) vyzdvihol ich prínos k šíreniu kultúry, vzdelania a viery v našom regióne, pre ktorý sú…

„Kajúci hriešnik“, predseda parlamentu Kollár: Odkaz Cyrila a Metoda si treba pripomínať

Bratislava/Nitra 5. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Martin Havran)   Odkaz Cyrila a Metoda si treba pripomínať. Je to naša história, naše korene a nesmieme sa od toho odkloniť. Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) to uviedol pri príležitosti Sviatku svätého Cyrila a Metoda, ktorý si pripomenul účasťou na slávnostnej svätej…

Sudca nevzal do väzby Bödöra obvineného v rámci kauzy Dobytkár. „Veľmi smutné“, reaguje premiér

Banská Bystrica 5. júla 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto: Facebook)   Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, začal v nedeľu dopoludnia rozhodovať o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na vzatie do väzby Norberta B. a Petra K., ktorí sú obvinení z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu…

Ganc: Izrael nemusí byť zodpovedný za každý záhadný incident v Iráne

Jeruzalem 5. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Gali Tibbon)   Izraelský minister obrany Benny Ganc v nedeľu vyhlásil, že jeho krajina "nemusí byť nutne zodpovedná za každý záhadný incident, ktorý sa v Iráne udeje". Reagoval tak na štvrtkový požiar v novej továrni na výrobu centrifúg v zariadení na obohacovanie uránu v iránskom meste…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Sú v pláne predčasné parlamentné voľby?

Začalo to oblepením Slovenska bilboardami neúspešnej mimoparlamentnej strany Spolu (to je tá strana pána Beblavého, čo si myslela že spolu s Trubanovým Progresívnym Slovenskom vyhrá voľby, teda ak ich nevyhrá pán Kiska:). Načo toľká kampaň za desaťtísíce eur pár mesiacov po voľbách? Dačo sa deje. V zákulisí.  Potom nevydarený ťah…

Spoločná operácia odhaľuje komplexný systém prania špinavých peňazí v Rumunsku - OLAF !?

Hneď na úvod chcem jasne deklarovať to, že každý úspech ktorý sa prejaví odhalením trestnej činnosti, možno aj príjmom do štátnej pokladni - je úspech. Môžeme si myslieť o štátnych rozpočtoch čo len chceme, ale zatiaľ to inak nefunguje a to je problém. Ja viem, už počujem komentáre o rozkrádaní,…

Žiadosť na ministra obrany Naďa k opatreniam proti šíreniu Covid-19 na vojenských cvičeniach NATO na slovensku v r. 2020 / Prevencia pred 2. vlnou Covid-19

Žiadosť je vo veci zabezpečenia opatrení proti šíreniu Covid-19 v rámci spoločných medzinárodných cvičení Ozbrojených síl Slovenskej republiky a Ozbrojených síl členských štátov aliancie NATO, na území Slovenskej republiky, s dopadom na možné šírenie nákazy Covid-19 u civilného obyvateľstva Slovenskej republiky.   Aj keď sa v nedávnej dobe výrazne znížil…

Skvelý prejav Donalda Trumpa ku Dňu nezávislosti

Prezident USA Donald Trump predniesol skvelý prejav ku Dňu nezávislosti, ktorý je v USA najvýznamnejším štátnym sviatkom. Pod horou Mount Rushmore sa skalným súsoším štyroch prezidentov Trumpová prejavu aplaudovalo 10 tisíc ľudí bez rúšok (plný amfiteáter). Tu sú najdôležitejšie pasáže : "Náš národ je svedkom neľútostnej  kampane, ktorá má za…

Zločin a trest ...

Naša krajina a jej ľudia prežívajú v súčasnej dobe krušné chvíle a to nielen pre kauzu diplomovky pána Kollára, či hrozby rozpadu vládnej koalície, ale hlavne pre dlhoročné ignorovanie rozkrádania všetkého, čo sme kedysi nazývali spoločný majetok. Policajti a zlodeji. Je potrebné priznať, že po nástupe novej vlády sa zrejme…

Štátnicko-politické uplatnenie manévrizmu. Brexit je budíček. Ako pôsobiť proti presile? Manévrový prístup vypekania 12.

Pre čitateľov, ktorých zaujala úroveň seriálu, vyžadujúca si na pochopenie vysokú intelektuálnu výbavu, predkladám poslednú časť tejto série. Tak ako predposledná, aj táto je aplikačná. Ak nejde o život, nejde o nič. V oblasti, o ktorej sa bavíme, ide o život. O život a prežitie národa(ov). O ochranu toho, čo je predpokladom prežitia národa(ov). O ochranu slobody, suverenity, teda…

TopDesat

Najfascinujúcejšie fotografie z celej planéty

0

Svet nás nikdy neprestane fascinovať - ​​a my o tom máme dôkaz! Možno sa vydáš na prechádzku do lesa a potuluješ sa po stopách dinosaura starých asi 150 miliónov rokov alebo po dúhovom bazéne. Toto sú dôvody, prečo vždy potrebujeme vidieť a zažiť viac z našej planéty, ktorá je, samozrejme, vzácna, úžasná…

Kráľ Artuš: Panovník hradu Kamelot. 1. časť

0

V Británii 5. a 6. storočia, pustošenej nájazdmi Sasov a rozdelenej do nespočetného množstva malých kráľovstiev, vládol kráľ Artuš hradu Kamelot. Rozprávanie o jeho živote a dejinách jeho kráľovstva sa však zakladá viac na legendách než na skutočných historických faktoch. V roku 407, po vyše troch storočiach okupovania, odišla z Britských ostrovov aj posledná rímska légia. Po…

Keď si vezmeš taxi v Bombaji, pozri sa na strop!

0

Niektorí ľudia zbierajú magnety na chladničku alebo pohľadnice, ale Rachel Lopez má omnoho viac nezvyčajné hobby. Fotografuje farebné plastické vzory, ktoré pokrývajú stropy taxi automobilov v Bombaji. Keď sedíš v kabíne, zriedka premýšľaš o pozeraní sa na stropy, ale ak si vezmeš taxi v Bombaji, mal by si to zvážiť. Nad hlavou nájdeš ovocné…

Vedel si, že toto všetko dokáže tvoj jazyk?

0

Náš jazyk je orgán, ktorý neustále používame, ale ktorému nevenujeme veľkú pozornosť. Používame ho na najzákladnejšie funkcie ľudského života, ako je jedenie a hovorenie, ale je toho oveľa viac, ako si myslíme. Tento orgán ukrýva vlastne veľa tajomstiev: napríklad veľa ľudí nevie, že je to jeden z najodolnejších a najpružnejších orgánov…

Ako je možné, že sa naše oči pohybujú v dokonalej synchronizácii?

0

Keď sa zameriaš na nejaký objekt alebo len tak pozeráš do blba, zrejme ti ani nedôjde na um, že tvoje oči pracujú synchronizovane ako vtáčie krídla. Je to vďaka spolupráci neurónov a svalov. Ako väčšina zvierat, aj ľudia majú dve oči, a to z dvoch veľmi dobrých dôvodov. Prvý je,…

Umelec strávil 3000 hodín úpravou historických fotografií

0

Každého zaujíma, aké by to bolo, žiť v rôznych historických obdobiach a prežiť na vlastnej koži historické udalosti.  Možno by sa ti páčila príležitosť spoznať niektorých známych ľudí minulosti, ktorí už bohužiaľ medzi nami nie sú, a tak si ich nemohol stretnúť osobne. Napríklad, nás by potešilo zoznámiť sa s osobnosťami,…

Vo svete IT

„Lov“ po mesačnom ľade odhalil viac informácií o štruktúre Mesiaca

0

Americká vesmírna agentúra NASA začala najprv s pátraním po ľade, ukrývajúcom sa v mesačných kráteroch v jeho polárnych oblastiach. Najnovšie zistenia by však mohli pomôcť vedcom na konci dňa odhaliť nejasnú históriu nášho prirodzeného satelitu vrátane jeho hĺbkovej štruktúry. Modul Lunar Reconnaissance Orbiter (pozn. redakcie: LRO) totiž odhalil, že pod…

Razer DeathAdder V2 Mini – skvelá dostupná myš s ergonomickým dizajnom, ktorú si zamiluje každý hráč

0

Nájdenie ideálnej myšky na každodennú prácu v kancelárií, či na časté hranie počítačových hier nie je zrovna jednoduchá záležitosť. Ergonómia a váha v tomto prípade zohrávajú veľkú úlohu, no za väčšinu výborných a kvalitných myšiek si musíme takmer vždy priplatiť. Osvedčená spoločnosť vyrábajúca herné príslušenstvo, Razer, však tentokrát prišla na…

Chrome by mohol v dohľadnej budúcnosti spotrebovávať výrazne menej energie ako je tomu v súčasnosti

0

Chrome by mohol už čoskoro spotrebovávať výrazne menej energie, ako je tomu v súčasnosti. Na tému upozorňuje portál thewindowsclub.com, ktorý poukazuje na niekoľko zmien vo vývojárskej verzii prehliadača 86. Google chce zredukovať činnosti kariet, ktoré nie sú aktívnymi Funkcia, na ktorú portál upozorňuje vo svojej podstate robí to, že obmedzuje…

Fotografia ISS prechádzajúcej popred Slnko je najdetailnejšou „pozemskou“ fotografiou vesmírnej stanice

0

Fotograf Thierry Legault je známy pre svoju fotografiu raketoplánu, prechádzajúceho popred Slnko, poslednou fotografiou sa však prekonal. 24. júna sa Legaultovi podarilo zachytiť Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS v neuveriteľnom detaile. Na fotografii môžete vidieť robotickú ruku Canadarm2, alebo aj kapsulu Crew Dragon. Posledná fotografia sa zároveň stáva najdetailnejším vyobrazením vesmírnej…

Z Google Play stiahnete viac ako 40 platených aplikácií a hier aktuálne zadarmo. Tu je ich zoznam!

0

V obchode Google Play opäť raz prebieha čistka platených aplikácií a hier, ktoré je možné po obmedzený čas stiahnuť kompletne zadarmo. A práve preto by sme Vám radi dali do pozornosti viac ako 40 aplikácií a hier, ktoré môžete stiahnuť aktuálne bezodplatne. Na zozname nižšie nájdete celkovo 16 aplikácií, z…

RECENZIA: Samsung Galaxy A41 sa tvári ako zaujímavý a kompaktný smartfón. Aký je však v praxi?

0

Do redakcie nám nedávno zavítal smartfón Samsung Galaxy A41, ktorý bol predstavený koncom marca tohto roka. Ide tak o druhý smartfón strednej triedy za sebou, s ktorým sme sa mali možnosť zoznámiť v krátkej nadväznosti v priebehu posledných týždňov (prečítajte si recenziu aj na Redmi Note 9). Hneď v úvode…

KAMzaKRÁSOU

Kedy vzniká reumatická horúčka? Pozor na rôzne príznaky ochorenia!

0

Pojmom reumatická horúčka, odborne febris rheumatica, môžeme označiť zápalové multisystémové ochorenie. To znamená, že postihuje viaceré systémy ľudského tela, pričom ide hlavne o kĺby a srdce, taktiež môže byť zasiahnutá koža či nervový systém. Reumatická horúčka sa objavuje spravidla po prekonaní infekcie horných dýchacích ciest, ktorej pôvodcom sú v tomto…

Roztoče v posteli: Najlepšie tipy, ako bojovať s votrelcami v matraci

0

Sú malé a také neviditeľné, že o nich ani nevieme. Roztoče v posteli sa však priživujú na odumretých kožných bunkách či vlasoch. Ako ich odstrániť?

Prečo je dôležité mať hobby? Šokujúce benefity záľub vás dostanú!

0

Vedeli ste, že hobby vám môžu priniesť oveľa viac ako len zábavu? Zdravotné benefity záľub, ktoré odhalila veda a výskum, vás prekvapia.

Vyhraj štyri druhy orieškov z pece - horúcu novinku od Mixit.sk

0

Že to v Mixit vedia sa sladkým, to sa vie už nejaký ten piatok. Vychutnajte si však nové štyri druhy orieškov z pece, ktoré môžete u nás vyhrať! Ako?

Prírodný liek na bolesti reumatického pôvodu: Čo dokáže čertov pazúr?

0

Harpagofyt ležatý, latinsky Harpagophytum procumbens, je trváca rastlina z čeľade sezamovité (Pedaliaceae). Jeho domovinou sú južné až juhozápadné oblasti Afriky. Harpagofyt sa vyskytuje napríklad v Namíbii, rastie taktiež na okrajoch púšte Kalahari. Dnes je pestovaný aj v Angole či Botswane. Na mnohých pôvodných územiach je rastlina postupne radená medzi chránené druhy, preto…

Ako vybrať melón správne? Máme pre teba zopár užitočných rád!

0

Melónová sezóna je konečne tu! Podľa čoho si však vybrať z toľkého množstva melónov? Ako vybrať melón správne a na čo si dať pri výbere pozor? 

Svetlo sveta

Svätý Otec František v júlovom úmysle pozýva k modlitbe za rodiny

0

Modlime sa, „aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny“. To je modlitbový úmysel pápeža Františka na mesiac júl. Svätý Otec zároveň upozorňuje, že rodiny potrebujú osobitnú ochranu zo strany štátov. V krátkom videu Apoštolátu modlitby Svätý Otec v španielčine hovorí: „Rodina potrebuje byť chránená. Je mnoho…

Kardinál Pell sa rozhodol vydať knihu zo súdneho procesu

0

Kardinál Pell sa rozhodol uverejniť knihu myšlienok a spomienok, ktorá vznikla počas jeho 13 mesačného väzenia. Kardinál Pell sa stal obeťou vyfabulovaného procesu zneužívania. Proces bol pozorovateľmi definovaný ako nespravodlivý. V roku 2017 mala byť zaznamenaná výpoveď, podľa ktorej údajne arcibiskup Pell v katedrále Melbourne mal zneužiť chlapca v sakristii kým celý kostol bol…

V Spišskej Kapitule vysvätili nového pomocného biskupa Jána Kuboša

0

Spišská diecéza má nového pomocného biskupa. Stal sa ním rodák z Nižnej na Orave, doterajší farár a dekan v Kežmarku Mons. Ján Kuboš, ktorého do funkcie menoval v marci Svätý Otec František (25. 3. 2020). Vysvätili ho dnes vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule.…

Nemecko 30 rokov financovalo pedofilný projekt na zneužívanie detí

0

Systematicky organizovaný pedofílny projekt, kedy deti bez domova boli dávané do domácnosti pedofilov, ktorí ich mali vychovávať a sexuálne zneužívať ako súčasť údajného výskumu, len dokazuje legalizáciu pedofílie v kruhu svetových elít. Diabolský experiment, ako ho v súčasnosti nazývajú, sa začal realizovať v roku 1970 tzv. Kentlerov projekt, ktorý mal dokázať, že aj pedofilní…

Predstaviteľ Black lives matter vyzval na zhodenie sôch Ježiša Krista

0

Hnutie Black lives matter naberá čoraz silnejšie kontúry rasistického hnutie, ktoré nenávidí ľudí bielej farby pleti. Vo Francúszku dokonca likvidujú sochy vojnového hrdinu a zakladateľa Piatej francúzskej republiky Charlesa de Gaulla s označením, že je rasista. Bol to práve de Gaulle, na ktorého bolo spáchaných osem atentátov z radov stúpencov kolonializmu a de Gaulla…

Loretánske litánie sa rozširujú o tri nové oslovenia Panny Márie

0

Z rozhodnutia Svätého Otca Františka budú do Loretánskych litánií pridané tri nové invokácie k Panne Márii. Oslovovaná bude ako „Matka milosrdenstva“, „Matka nádeje“ a „Útecha migrantov“. Prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí kardinál Robert Sarah v liste predsedom biskupských konferencií s dátumom liturgickej spomienky Nepoškvrneného Srdca Panny Márie 20. júna…

Armádny Magazín

Ruský tank Armata bol testovaný v bezpilotnom režime

0

Rusko, 6. júl 2020 (AM) - Sputnik uviedol, že Ruský tank Armata tretej generácie T-14, ktorého digitálna architektúra je základom robotizovanej obrnenej techniky, bol testovaný v bezpilotnom režime. Testy prebehli v ruskom vojensko-priemyselnom komplexe.   Už v roku 2016 bývalý vedúci obrneného oddelenia ruského

Ako prežila sovietska pilotka-robinson Marina Raskovová v tajge

0

Rusko, 5. júl 2020 (AM, russian7) – V roku 1938 bola sovietska verejnosť šokovaná neuveriteľným príbehom pilotky – navigátorky Mariny Raskovovej. Počas diaľkového preletu na Ďaleký východ bola uprostred tajgy donútená zoskočiť s padákom z lietadla. Žena-robinson" sa potom dlhých desať dní predierala le

V Rakúsku bol neďaleko Viedne zastrelený ruský občan - páchateľa zadržala jednotka Cobra na diaľnici

0

Rakúsko, 5. júl 2020 (AM) - Ruský žiadateľ o azyl bol v sobotu večer zastrelený na Brünner Straße (B7) v Gerasdorfe pri Viedni. Podozrivý zo spáchania trestného činu bol bezodkladne zadržaný. Polícia bola o trestnom čine informovaná približne o 19:30.   V Rakúsku bol zastrelený ž

Ruská Federálna bezpečnosť sa ide vysporiadať s cudzincami v štruktúre Sberbanky

0

Rusko, 5. júl 2020 (AM) - Námestník Štátnej dumy Alexander Jakubovskij poslal žiadosť FSB o kontrolu Sberbank v súvislosti s vymenovaním vrcholových manažérov so zahraničným občianstvom.   Žiadosť bola zaslaná vedúcemu špeciálnych služieb Alexanderovi Bortnikovovi, ktorého kópiu poslanec zverejnil na svojom t

Rusko vracia úder: spravodajské služby USA sa podieľajú na obchodovaní s drogami v Afganistane

0

Rusko, 5. júl 2020 (AM) - Americká spravodajská služba, ktorá obviňuje Rusko zo sprisahania s Talibanom, sa podieľa na obchodovaní s drogami. Uviedol to osobitný zástupca prezidenta pre Afganistan, riaditeľ druhej sekcie Ázie Ministerstva zahraničia Ruskej federácie Zamir Kabulov na televíznom kanáli Rossija 1.  

USA poslali útočné skupiny lietadlových lodí do Juhočínskeho mora, kde prebiehajú čínske vojenské cvičenia

0

USA, 5. júl 2020 (AM)  - Americké lietadlové lode Ronald Reagan a Nimitz spolu so sprievodnými loďami boli poslané do Juhočínskeho mora k rozsiahlym námorným cvičením, uviedlo vydanie the Wall Street Journal. Ko

Tvoja Svadba

Ako využiť jutovinu na svadbe? Inšpiruj sa tými najlepšími nápadmi!

0

Je to najhorúcejší trend, ktorý je v kurze už nejaký ten rok. Ako využiť jutovinu na svadbe a mať dokonalú rustikálnu svadbu? Inšpirujte sa skvelými nápadmi!

TOP vychytávka na rozlúčku so slobodou: Bez tohto sa nezaobídeš!

0

Posledná možnosť, ako sa pred svadbou odreagovať a užiť si ten najlepší večer. Pred opicou vás zachráni táto TOP vychytávka na rozlúčku so slobodou!

Tmavá svadobná výzdoba: Necháš sa zlákať týmto svadobným trendom?

0

Neexistuje žiadna elegantnejšia farba ako čierna. Ak chcete pridať vášmu svadobnému dňu nádych sofistikovanosti, potom táto farba, ale i tmavé odtiene, sú tým najlepším riešením. Samozrejme, nemusíte mať čiernu farbu vo všetkých aspektoch vašej svadby, nie sme si istí, či by aj niekto chcel mať čierne kvety a i rúž na perách, stuhy na stoličkách a ešte aj…

Dekorácie z balónov: Svadobný trend roku 2020, ktorý ťa dostane!

0

Dekorácie z balónov sa nám väčšinou spájajú s oslavou narodenín. Tohtoročným hravým a zaujímavým svadobným trendom sú práve dekorácie z balónov.

Svadobná výzdoba DUSTY BLUE: Farba, ktorá poteší každé oko!

0

Hľadáte nežnú a romantickú svadobnú výzdobu, ktorá by bola nadčasová a ideálna do každého obdobia? Svadobná výzdoba DUSTY BLUE je to, čo hľadáte!

Ako vyzdobiť kostol, aby tvoj svadobný obrad bol nezabudnuteľný?

0

Pri výzdobe kostola nezabudnite i na jeho vonkajšok. Privítajte vašich svadobných hostí už pri vstupe a dajte vedieť celému svetu (teda aspoň mestu), že dnes je váš veľký deň. Ozdobte dvere, bránu alebo plot kvetinovými oblúkmi, ikebanami, vetvičkami a navoďte tak príjemnú svadobnú atmosféru hneď na začiatku. Takisto okolo zábradlia môžete omotať…

Tvoje Zdravie

Aké sú časté prejavy hypertyreózy? Pri týchto signáloch spozornite!

0

Medzi najčastejšie sprievodné príznaky spomínaného ochorenia radíme aj rôzne problémy so srdcom, respektíve so srdcovo-cievnym systémom. Obehová sústava na nadprodukciu hormónov štítnej žľazy neraz reaguje zvýšením tlaku. Bežné je zrýchlenie srdcovej frekvencie, jedinec môže pociťovať búšenie srdca. Objaviť sa môžu poruchy srdcového rytmu, čiže arytmie. Človek sa v súvislosti s…

Poznáte írsky mach? Zistite, prečo ho privítať aj vo svojej kuchyni!

0

Írsky mach je druh červenej riasy s latinským pomenovaním Chondrus crispus. Táto riasa sa hojne vyskytuje najmä pozdĺž skál a útesov v pobrežných oblastiach Atlantického oceána, či už v Severnej Amerike alebo aj v Európe. Tu vo veľkom množstve rastie hlavne v moriach okolo Írska, na základe čoho dostala riasa i svoje pomenovanie.…

Poznáte lyofilizované ovocie? Jeho prednosti môžete ochutnať napríklad na Mixit.sk

0

Ako uchovať ovocie pre neúrodné časy? Odpoveďou je lyofilizácia. Akékoľvek lyofilizované ovocie si uchováva všetky vitamíny a hlavne svoju chuť. Ochutnajte!

Preháňadlo ako tajomstvo štíhlosti? Na čaj Senna si dajte pozor!

0

Možno čaj Senna poznáte ako prírodné preháňadlo a možno ste o ňom počuli ako o tajomstve štíhlej postavy. Pozor, tento čaj však môže byť nebezpečný!

Aké sú účinky pagaštana konského? Pomôže nielen pri kŕčových žilách!

0

Prečo patrí medzi liečivé stromy a aké sú účinky pagaštana konského? Ako si poradí s kŕčovými žilami a ktoré ďalšie neduhy odstráni? Zistite všetko dôležité!

Aké sú najčastejšie príčiny smrti? Je najväčším strašiakom rakovina?

0

Viete, aké sú najčastejšie príčiny smrti? Ktoré zdravotné problémy si vyžiadajú najviac obetí? Je skutočne najväčším strašiakom rakovina? Zistite viac!