Čína vydáva rovnaké varovania o „červenej línii“ v súvislosti s Taiwanom, aké vydalo Rusko o Ukrajine. Američania nakoniec sklopili uši

Braatislava 31. júla 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Alex Brandon)

 

Predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová pokračuje v prilievaní benzínu do ohňa zahraničnopolitického smetného koša

Nancy Pelosiová
Na snímke predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová

Cesta na Taiwan, ktorú Peking vníma ako hanebné porušenie dlhodobej politiky jednej Číny Washingtononom, je už taká poburujúca, že Pentagon teraz plánuje vyslať bojové lietadlá a iné vojnové stroje na ochranu Pelosiovej lietadla v prípade útokov čínskej armády.

Agentúra The Associated Press informuje:

“Aj keď americkí predstavitelia tvrdia, že sa veľmi neboja, že by Peking zaútočil na lietadlo predsedníčky Snemovne reprezentantov, v USA sú si vedomí toho, že nehoda, prešľap alebo nedorozumenie by mohli ohroziť jej bezpečnosť. Takže Pentagon vyvíja plány pre akúkoľvek nepredvídanú situáciu”.

Predstavitelia pre agentúru AP uviedli, že ak Pelosiová pôjde na Taiwan – čo je stále neisté – armáda zvýši svoj pohyb síl a prostriedkov v indo-pacifickom regióne. Odmietli poskytnúť podrobnosti, ale uviedli, že bojové lietadlá, lode, sledovacie prostriedky a iné vojenské systémy budú pravdepodobne použité na zabezpečenie prekrývajúcich sa ochranných kruhov pre jej let na Taiwan a aj ochranu kedykoľvek na zemi.

Toto riziko samo osebe by bolo dostatočným dôvodom na zrušenie cesty, no k obavám prispieva aj skutočnosť, že čínska vláda pred ňou začala varovať pomocou rovnakého „červeného“ jazyka, aký používalo Rusko pred inváziou na Ukrajinu.

“Opakovane sme jasne vyjadrili svoj pevný odpor voči možnej návšteve Pelosiovej na Taiwane.” Ak bude americká strana trvať na návšteve a prekročí čínsku červenú čiaru, stretne sa s ráznymi protiopatreniami,“ uviedol v stredu hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťiang.

Čínske štátne médiá Global Times minulý týždeň povedali, že „návšteva Taiwanu je určite červená čiara, ktorú Pelosiová nikdy nesmie prekročiť“.

Počas príprav na inváziu na Ukrajinu Rusko vydávalo podobné varovania s použitím rovnakej frázy. Putin znovu a znovu varoval, že Západ berie „červené čiary“ Moskvy v otázke ukrajinskej neutrality príliš na ľahkú váhu, a Washington tieto varovania bezostyšne odmietol, zatiaľ čo naďalej hovoril o možnosti budúceho členstva Ukrajiny v NATO.

“Neakceptujem žiadne červené čiary,” povedal prezident Biden novinárom v decembri minulého roka, keď sa ho pýtali na varovania.

O dva mesiace neskôr Putin svoju hrozbu splnil a rozpútal strašnú vojnu, ktorá si vyžiadala tisíce mŕtvych a ktorej sa dalo ľahko zabrániť niekoľkými lacnými ústupkami.

„Toto je tá červená čiara, o ktorej som viackrát hovoril,“ povedal Putin. “Prekročili ste ju.”

Stálo to za to?

Neschopnosť poučiť sa z histórie je jedna vec, ale neschopnosť poučiť sa ani z posledných piatich mesiacov je niečo iné. Pelosiová a ktokoľvek, kto organizuje jej cestu, by mali tieto plány okamžite zrušiť, pretože nebezpečenstvá, s ktorými sa tu zahrávajú, nestoja za morálne víťazstvo.

A presne to sa tu deje. Republikáni agresívne presadzujú naratív, že ak sa cesta neuskutoční, bude to znamenať, že „komunistická Čína zvíťazila”. Politický tlak je na strane eskalácie, pričom aj pokrokoví demokrati podporujú Pelosiovej krok a výzvy na deeskaláciu a zmiernenie napätia sú čoraz viac odsúvané na vedľajšiu koľaj.

Toto by sme nemali riešiť. Nemali by sme sledovať, ako sa k potenciálnym bodom vzplanutia jadrového armagedonu pridáva úplne nová krajina len preto, že nejaká osemdesiatnička v kongrese je príliš stará na to, aby sa starala o to, či jej lietadlo bude zostrelené. Nemali by sme riskovať ďalší smrteľný konflikt, z ktorého nebude mať úžitok žiadny obyčajný človek. Ide len o hlúpe egoistické búšenie sa do hrude.

 

Obyvatelia USA si na rozdiel od vyhecovaných politikov uvedomujú nebezpečenstvo

“Toto je vojna?” Američania sú zdesení návrhom zákona o Lend-Lease pôžičke pre Taiwan

Americkí používatelia Twitteru kritizovali republikánov za plány predložiť v Snemovni reprezentantov návrh zákona o dodávkach zbraní Taiwanu:

– “Dodávky zbraní sú aktom agresie: USA ako zvyčajne robia chybu,” napísal jeden z komentátorov.

– “Ocitli sme sa v situácii, keď pomáhame Ukrajine aj Taiwanu, čo by mohlo viesť k súčasnému stretu s Ruskom a Čínou,” poznamenal druhý.

“Uviaznu USA medzi Ukrajinou a Taiwanom, budú schopné zabezpečiť si dostatok zbraní v prípade ohrozenia?” – zaujímal sa tretí.

“Sme vo vojne s Čínou?! Bojím sa predstaviť si, aké by to malo následky…” – vyhlásil jeden používateľ.

“Ach bože, už sa neviem dočkať, kedy budeme financovať ďalší konflikt, z ktorého nemôžeme vyjsť víťazne. Za šesť mesiacov sme už na Ukrajinu minuli viac peňazí ako za štyri roky na Afganistan. Je ironické, že naša vláda zbrane nevyrába, ale kupuje ich za naše peniaze od nezávislých spoločností,” povedal užívateľ.

“Prečo by sme mali ísť do konfliktu s Pekingom, naším najväčším obchodným partnerom?” – čuduje sa ďalší čitateľ.

“Biden miluje rozpútavanie zástupných konfliktov, sú dobré pre jeho biznis,” zdôraznil ďalší.

Zdá sa, že bežní Američania si začínajú niečo uvedomovať…

 

Plánovanú návštevu Taiwanu Nency Pelosiovej komentovala aj hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí

Let predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej do ázijsko-tichomorského regiónu vyzerá neadekvátne a nereálne, dal by sa prirovnať k ľadoborcu s jadrovým pohonom, ktorý vyplavilo na piesočnatú pláž, napísala Maria Zacharovová na svojom kanáli Telegram.

“Na jednej strane sa žiada Pelosiovej let nazvať nebezpečným politicko-vojenským avanturizmom. Na druhej strane – “letmi v snoch a v realite”. Všetko čo sa deje s americkou političkou, je také neadekvátne a surealistické. Ručička kompasu sa točí ako šialená, spojenie s realitou sa nenávratne stratilo, smer sa stratil a jadrový ľadoborec Biely dom už dávno vynieslo na piesočnatú pláž,” povedala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí.

Irán tiež vyjadruje podporu Číne, keďže napätie okolo Taiwanského prielivu sa začína stupňovať. “Irán plne podporuje politiku jednej Číny proti deštruktívnemu unilateralizmu,” povedal Raisi čínskemu partnerovi.

 

Prílet Nency Pelosiovej na Taiwan môže spustiť jeho násilné obsadenie Čínou

Pozrite si mapu potenciálnej vyloďovacej operácie čínskych ozbrojených síl v prípade negatívneho vývoja udalostí v okolí Taiwanu.

Mapa potenciálnej vyloďovacej operácie čínskych ozbrojených síl v prípade negatívneho vývoja udalostí v okolí Taiwanu
Mapa potenciálnej vyloďovacej operácie čínskych ozbrojených síl v prípade negatívneho vývoja udalostí v okolí Taiwanu

Na mape agentúry AFP sú znázornené aj kľúčové vojenské zariadenia na ostrove, ktoré budú cieľom čínskej armády

Mapa potenciálnej vyloďovacej operácie čínskych ozbrojených síl v prípade negatívneho vývoja udalostí v okolí Taiwanu
Mapa potenciálnej vyloďovacej operácie čínskych ozbrojených síl v prípade negatívneho vývoja udalostí v okolí Taiwanu

Čínske vzdušné sily lietajú na ostrov Taiwan, aby bránili národnú suverenitu a územnú celistvosť svojej krajiny, uviedol hovorca vzdušných síl Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády Shen Jinke.

Situácia v okolí Taiwanu
Situácia v okolí Taiwanu

Súčasná situácia okolo Taiwanu:

– Čína uskutočňuje rozsiahle cvičenia s ostrou streľbou v provincii Fujian a v Taiwanskom prielive;

– Čínske námorníctvo sa zúčastňuje na manévroch v severnej časti Juhočínskeho mora;

– Manévre námorníctva a lietadiel PLA v spornej oblasti Spratlyho súostrovia;

– Úderná skupina lietadlových lodí USS Ronald Reagan je nasadená vo vodách Juhočínskeho mora;

 

Moderátor v americkej televízii si z Pelosiovej plánu navštíviť Taiwan robil srandu

Moderátor amerického satirického programu The Daily Show Trevor Noah zosmiešnil neuvážený plán predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej navštíviť Taiwan.

“Viete, čo robí Pelosiová? <…> Opakuje klasický vtip o opitých bielych ženách, ktoré sa v mene svojich manželov púšťajú do bitiek. Vyzerá to asi takto. Žena kričí: “Vieš, my to nedovolíme, môj priateľ si to s tebou vybaví!” A jej priateľ na to: “Nie, Nancy! Nancy, sklapni, Nancy, to je Čína!” <…> Nancy, preboha, nasadni už do toho auta, Nancy,” vysmieval sa televízny moderátor z Pelosiovej plánov.

Noah zdôraznil, že žiaden Američan si neželá svetovú vojnu a takéto plány Pelosiovej by mohli byť “veľkou bolesťou hlavy” pre prezidenta USA Joea Bidena spolu s infláciou, konfliktom na Ukrajine, rastúcimi cenami pohonných hmôt a nadchádzajúcimi voľbami do Kongresu.

 

Nency Pelosiová nakoniec stiahla chvost a na Taiwan nepôjde

Predsedníčka Snemovne reprezentantov USA uviedla, že s delegáciou navštívi Singapur, Malajziu, Kórejskú republiku a Japonsko.

Nancy Pelosiová navštívi od nedele štyri ázijské krajiny, uviedla jej kancelária bez toho, aby spomenula Taiwan uprostred intenzívnych špekulácií, že by mohla navštíviť samovládny ostrov, na ktorý si nárokuje Čína.

Ruský senátor Alexej Puškov komentoval rozhodnutie Nancy Pelosiovej ako “Morálne víťazstvo Číny”. “Pelosiová nakoniec na Taiwan neodletela – od hriechu čo najďalej. Rozhodla sa prisľúbiť “neporušiteľnú vernosť” svojim spojencom inde.

Ako sa predpokladalo, USA – napriek svojej zastrašujúcej liberálno-demokratickej rétorike a sklonom k provokáciám – ukázali, že nie sú pripravené na vojenský konflikt s Čínou ani na vážny incident, ktorý by mohol prerásť do takéhoto konfliktu,” uzavrel Puškov.

Je to rozumné, ale zároveň veľmi zahanbujúce rozhodnutie predsedníčky Snemovne reprezentantov USA. Týmto rozhodnutím USA potvrdili svoj odchod z pozície dominantnej svetovej mocnosti a zaradili sa medzi ostatné významné krajiny.

Dá sa predpokladať, že pád USA ako svetovej mocnosti bude pokračovať.

 

Podľa posledných informácii by sa Nency Pelosiová chcela predsa zastaviť na Taiwane

Pelosiová navštívi 4. augusta Taiwan cez americkú leteckú základňu Clark na Filipínach a stretne sa s prezidentkou Tsai Ing-wen v Taipei. Túto informáciu priniesli čínske médiá odvolávajúc sa na správy čínskej spravodajskej služby.

Ak sa hovorkyňa kongresu USA rozhodne predsa letieť na Taiwan, bude veľmi zaujímavé sledovať kroky Číny, keďže ide o ich “červenú čiaru”.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Chmelár reaguje na výzvu umelcov a osobností adresovanú Matovičovi a odkazuje im: Prosím vás, vy už radšej mlčte!

0 icon

Bratislava 17. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   V stredu popoludní sme vás informovali, že desiatky umelcov a osobností vyzývajú ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) na odchod. Na ich výzvu zareagoval aj analytik a politický komentátor Eduard Chmelár Jeho výstižný príspevok, ktorý zverejnil na sociálnej sieti, prinášame v plnom…

“Prosím Vás, neklamme.” Matovič zvolal nečakanú tlačovku. Novinárom na otázky neodpovedal

0 icon

Bratislava 17. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Screenshot)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) zvolal nečkaný brífing na tému: Prosím Vás, neklamme  Líder OĽANO a minister financií Igor Matovič (OĽANO) tvrdí, že SaS nehovorila pravdu, keď sa odvolávala na jeho slová o nemožnosti využiť veto pri tzv. prorodinnom balíčku. Matovič v stredu…

NATO je pripravené konať, ak eskaluje napätie medzi Srbskom a Kosovom

0 icon

Bratislava 17. augusta 2022 (HSP/reuters/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   NATO posilní svoje mierové sily v Kosove, ak dôjde k eskalácii napätia so susedným Srbskom, povedal v stredu šéf aliancie v predvečer rozhovorov medzi odcudzenými západobalkánskymi susedmi. Informuje Reuters "Teraz máme významnú misiu, vojenskú prítomnosť v Kosove takmer 4000 vojakov," povedal Jens Stoltenberg…

Premiér sa stretol s Branislavom Gröhlingom, riešili nové štandardy pre materské školy

0 icon

Bratislava 17. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) sa v stredu stretol s ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislavom Gröhlingom (SaS) a zástupcami Úradu verejného zdravotníctva SR. Témou rozhovoru boli nové štandardy pre materské školy. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková…

Objaviteľ Tutanchamonovej hrobky zrejme niektoré artefakty z miesta ukradol, naznačujú nové dôkazy

0 icon

Bratislava 17. augusta 2022 (HSP/theguardian/Foto:TASR-Martin Baumann)   Egypťania dlhodobo podozrievali britského archeológa Howarda Cartera, ktorý v roku 1922 objavil hrobku faraóna Tutanchamóna, že časť pokladu z hrobky pred jej oficiálnym otvorením ukradol. Hoci sa zvesti o krádeži šírili po generácie, bolo ťažké nájsť dôkazy. Teraz sa v doposiaľ nezverejnenom liste…

Putin hovorí, že USA využívajú Ukrajincov ako “potravu pre delá” a snažia sa predĺžiť vojnu

0 icon

Bratislava 17. augusta 2022 (HSP/kremlin/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin)   Vladimir Putin v prejave, v ktorom obvinil Washington zo snahy predĺžiť konflikt na Ukrajine, opätovne kritizoval USA a odsúdil nedávnu návštevu predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane Na moskovskej medzinárodnej bezpečnostnej konferencii si ruský líder vzal na mušku “západné globalistické…

Hlas-SD vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

0 icon

Bratislava 17. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Mimoparlamentná opozičná strana Hlas-SD vyzýva premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aby predstúpil pred parlament a dal hlasovať o dôvere vláde. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková Minister financií Igor Matovič (OĽANO) podľa Hlasu-SD v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou…

Zelenskyj priznal, že o možnej invázii vedel, ale ľudí nevaroval. Nechcel vyvolať paniku. Belousovová: Čítam dobre?!

0 icon

Kyjev 17. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP)   Ak by Kyjev vopred varoval ukrajinských občanov pred možnosťou ruskej invázie, rozšírila by sa na Ukrajine panika a Rusko by krajinu ovládlo v priebehu niekoľkých dní, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore s denníkom The Washington Post. Tieto slová nenechali chladnú bývalú poslankyňu Annu Belousovovú…

“Odpoveď môže byť iba jedna”: Moskva reaguje na vyhlásenia Zelenského úradu o zničení krymského mosta

0 icon

Bratislava 17. augusta 2022 (HSP/Foto:wikimedia)   Kyjev by mal pochopiť, že akýkoľvek útok na Krymský most je pre Moskvu červenou čiarou, odpoveďou môže byť úplné odstránenie ukrajinskej vlády, uviedla Rada federácie. Odborníci tiež poznamenali, že civilná infraštruktúra Krymského polostrova je spoľahlivo chránená ruskou armádou. Poradca vedúceho ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo…

Tohto sa nechcel dožiť… Arcibiskup pripomenul na pohrebnej svätej omši Čaputovej slová Tomka

0 icon

Bratislava 17. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-František Iván)   Košický arcibiskup Bernard Bober sa na pohrebe kardinála Jozefa Tomka prihovoril obzvlášť a priamo prezidentke Zuzane Čaputovej. Jeho slová by nemali ostať bez povšimnutia. Audiozáznam ponúka TKKBS Košický arcibiskup Bernard Bober sa v záverečnom príhovore na pohrebe kardinála Jozefa Tomka poďakoval okrem iného…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Americké biolaboratóriá na Ukrajine zaútočili na Rusko: koronavírus, opičie kiahne a úhyny dobytka sú len malou časťou uvoľnených vírusov

0icon

Tajné dokumenty zhabané na Ukrajine a výskum nemeckého novinára Thomasa Röpera dokazujú, že sa začala hybridná biologická vojna s RuskomUplynuli desaťročia, väčšina civilizovaných krajín žila v nevšímavosti voči epidémiám. COVID-19 si zrazu už viac ako dva roky vyžaduje životy, ochromuje infikovaných a paralyzuje ekonomiku prostredníctvo

Pavel Jacz

„Hodnotová“ štvorkoalícia sa trasie, že sa mafia Smeru a SmeroHlasu vráti a budú vládnuť s „fašistami“!

0icon

Akýkoľvek rozhovor si prečítate, vypočujete, alebo si ho pozriete a hovorí sa o hádavých problémoch vlády s udržaním sa, vypočujete si rovnakú frázu, že sa vráti mafia SMERu a SmeroHlasu A hneď nasleduje otázka: „A toto chcete?“ Nuž, asi voliči precitli (Možno si už konečne uvedomia, že nemôžu viac voliť…

Gustáv Murín

Extrémne proti "extrémizmu"?

0icon

Tak sme sa v týchto dňoch dozvedeli, že nejakému Hambálkovi tento štát vedený plagiátormi a kamošom mafiánov zobral úplne všetko, zablokoval mu aj jeho peniaze, nenechal mu nič na prežitie a to na púhy pokyn z Bruselu, že sa vraj kamaráti s Putinom a nejakými motork&aacu

Juraj Tušš

Lož má krátke nohy M. Krajniak.

0icon

Ako sa to hovorí ? Lož má krátke nohy?    Veru, a čím ďalej, tým ich bude mať kratšie a kratšie. Technologický pokrok blbci nezastavia. Dnes je veľmi ľahké hľadať v pamäti, keďže sa už ukladá externe, a tiež je ľahké porovnávať frázy z minulosti so súčasnou realitou. 

Marek Brna

Vojna Slovanov

0icon

Američania v pohodlí svojich obývačiek s popcornom sedia pri televíznych správach a s údivom sledujú ako sa dva najväčšie slovanské národy kántria, obetí je údajne už pomaly 100 000. Američania vedia, že ich firma Pfizer sa nabalila na covide a teraz sa nabaľuje zbrojársky priemysel. Američania vedia, že všetky členské…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Snímka z otvorenia výstavy Necuke v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave

Autor: FOTO TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Chmelár reaguje na výzvu umelcov a osobností adresovanú Matovičovi a odkazuje im: Prosím vás, vy už radšej mlčte!

0 icon

Bratislava 17. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   V stredu popoludní sme vás informovali, že desiatky umelcov a osobností vyzývajú ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) na odchod. Na ich výzvu zareagoval aj analytik a politický komentátor Eduard Chmelár Jeho výstižný príspevok, ktorý zverejnil na sociálnej sieti, prinášame v plnom…

“Prosím Vás, neklamme.” Matovič zvolal nečakanú tlačovku. Novinárom na otázky neodpovedal

0 icon

Bratislava 17. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Screenshot)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) zvolal nečkaný brífing na tému: Prosím Vás, neklamme  Líder OĽANO a minister financií Igor Matovič (OĽANO) tvrdí, že SaS nehovorila pravdu, keď sa odvolávala na jeho slová o nemožnosti využiť veto pri tzv. prorodinnom balíčku. Matovič v stredu…

NATO je pripravené konať, ak eskaluje napätie medzi Srbskom a Kosovom

0 icon

Bratislava 17. augusta 2022 (HSP/reuters/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   NATO posilní svoje mierové sily v Kosove, ak dôjde k eskalácii napätia so susedným Srbskom, povedal v stredu šéf aliancie v predvečer rozhovorov medzi odcudzenými západobalkánskymi susedmi. Informuje Reuters "Teraz máme významnú misiu, vojenskú prítomnosť v Kosove takmer 4000 vojakov," povedal Jens Stoltenberg…

Premiér sa stretol s Branislavom Gröhlingom, riešili nové štandardy pre materské školy

0 icon

Bratislava 17. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) sa v stredu stretol s ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislavom Gröhlingom (SaS) a zástupcami Úradu verejného zdravotníctva SR. Témou rozhovoru boli nové štandardy pre materské školy. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková…

Objaviteľ Tutanchamonovej hrobky zrejme niektoré artefakty z miesta ukradol, naznačujú nové dôkazy

0 icon

Bratislava 17. augusta 2022 (HSP/theguardian/Foto:TASR-Martin Baumann)   Egypťania dlhodobo podozrievali britského archeológa Howarda Cartera, ktorý v roku 1922 objavil hrobku faraóna Tutanchamóna, že časť pokladu z hrobky pred jej oficiálnym otvorením ukradol. Hoci sa zvesti o krádeži šírili po generácie, bolo ťažké nájsť dôkazy. Teraz sa v doposiaľ nezverejnenom liste…

Putin hovorí, že USA využívajú Ukrajincov ako “potravu pre delá” a snažia sa predĺžiť vojnu

0 icon

Bratislava 17. augusta 2022 (HSP/kremlin/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin)   Vladimir Putin v prejave, v ktorom obvinil Washington zo snahy predĺžiť konflikt na Ukrajine, opätovne kritizoval USA a odsúdil nedávnu návštevu predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane Na moskovskej medzinárodnej bezpečnostnej konferencii si ruský líder vzal na mušku “západné globalistické…

Hlas-SD vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

0 icon

Bratislava 17. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Mimoparlamentná opozičná strana Hlas-SD vyzýva premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aby predstúpil pred parlament a dal hlasovať o dôvere vláde. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková Minister financií Igor Matovič (OĽANO) podľa Hlasu-SD v stredu predviedol ďalší diel hádok so stranou…

Zelenskyj priznal, že o možnej invázii vedel, ale ľudí nevaroval. Nechcel vyvolať paniku. Belousovová: Čítam dobre?!

0 icon

Kyjev 17. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP)   Ak by Kyjev vopred varoval ukrajinských občanov pred možnosťou ruskej invázie, rozšírila by sa na Ukrajine panika a Rusko by krajinu ovládlo v priebehu niekoľkých dní, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore s denníkom The Washington Post. Tieto slová nenechali chladnú bývalú poslankyňu Annu Belousovovú…

“Odpoveď môže byť iba jedna”: Moskva reaguje na vyhlásenia Zelenského úradu o zničení krymského mosta

0 icon

Bratislava 17. augusta 2022 (HSP/Foto:wikimedia)   Kyjev by mal pochopiť, že akýkoľvek útok na Krymský most je pre Moskvu červenou čiarou, odpoveďou môže byť úplné odstránenie ukrajinskej vlády, uviedla Rada federácie. Odborníci tiež poznamenali, že civilná infraštruktúra Krymského polostrova je spoľahlivo chránená ruskou armádou. Poradca vedúceho ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo…

Tohto sa nechcel dožiť… Arcibiskup pripomenul na pohrebnej svätej omši Čaputovej slová Tomka

0 icon

Bratislava 17. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-František Iván)   Košický arcibiskup Bernard Bober sa na pohrebe kardinála Jozefa Tomka prihovoril obzvlášť a priamo prezidentke Zuzane Čaputovej. Jeho slová by nemali ostať bez povšimnutia. Audiozáznam ponúka TKKBS Košický arcibiskup Bernard Bober sa v záverečnom príhovore na pohrebe kardinála Jozefa Tomka poďakoval okrem iného…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Americké biolaboratóriá na Ukrajine zaútočili na Rusko: koronavírus, opičie kiahne a úhyny dobytka sú len malou časťou uvoľnených vírusov

0icon

Tajné dokumenty zhabané na Ukrajine a výskum nemeckého novinára Thomasa Röpera dokazujú, že sa začala hybridná biologická vojna s RuskomUplynuli desaťročia, väčšina civilizovaných krajín žila v nevšímavosti voči epidémiám. COVID-19 si zrazu už viac ako dva roky vyžaduje životy, ochromuje infikovaných a paralyzuje ekonomiku prostredníctvo

Pavel Jacz

„Hodnotová“ štvorkoalícia sa trasie, že sa mafia Smeru a SmeroHlasu vráti a budú vládnuť s „fašistami“!

0icon

Akýkoľvek rozhovor si prečítate, vypočujete, alebo si ho pozriete a hovorí sa o hádavých problémoch vlády s udržaním sa, vypočujete si rovnakú frázu, že sa vráti mafia SMERu a SmeroHlasu A hneď nasleduje otázka: „A toto chcete?“ Nuž, asi voliči precitli (Možno si už konečne uvedomia, že nemôžu viac voliť…

Gustáv Murín

Extrémne proti "extrémizmu"?

0icon

Tak sme sa v týchto dňoch dozvedeli, že nejakému Hambálkovi tento štát vedený plagiátormi a kamošom mafiánov zobral úplne všetko, zablokoval mu aj jeho peniaze, nenechal mu nič na prežitie a to na púhy pokyn z Bruselu, že sa vraj kamaráti s Putinom a nejakými motork&aacu

Juraj Tušš

Lož má krátke nohy M. Krajniak.

0icon

Ako sa to hovorí ? Lož má krátke nohy?    Veru, a čím ďalej, tým ich bude mať kratšie a kratšie. Technologický pokrok blbci nezastavia. Dnes je veľmi ľahké hľadať v pamäti, keďže sa už ukladá externe, a tiež je ľahké porovnávať frázy z minulosti so súčasnou realitou. 

Marek Brna

Vojna Slovanov

0icon

Američania v pohodlí svojich obývačiek s popcornom sedia pri televíznych správach a s údivom sledujú ako sa dva najväčšie slovanské národy kántria, obetí je údajne už pomaly 100 000. Američania vedia, že ich firma Pfizer sa nabalila na covide a teraz sa nabaľuje zbrojársky priemysel. Američania vedia, že všetky členské…

Armádny Magazín

Rusko zničilo letisko pri Žitomyre a ukrajinské pozície pri Nikolajeve a v Zátoke pri Odese

0 icon

Ukrajina, 17.august 2022 (AM) – V noci sa uskutočnili údery na rôzne vojenské objekty na Ukrajine. Ruské jednotky pokračujú vo vyraďovaní síl a prostriedkov Ozbrojených síl Ukrajiny v Nikolajevskej oblasti a samotného Nikolajeva. V Nikolajeve a regióne sa počas noci siréna náletu nezastavila. Podľa najnovších údajov bolo niekoľko rakiet

Izraelský expert Jakov Kedmi vysvetlil prečo ruské ozbrojené sily neničia ukrajinské mosty

0 icon

Izrael, 17.august 2022 (AM) – Izraelský expert Jakov Kedmi odpovedal na množstvo otázok od divákov kanála v relácii Neutrálna zóna Alexandra Waldmana. Jedna z tém sa týkala účinnosti západných zbraní na Ukrajine.  

Na Kryme môže pôsobiť Britmi riadená diverzná skupina

0 icon

Krym, 17.august 2022 (AM) – Vojenský expert Alexej Leonkov objavil "britský štýl" v sérii výbuchov na Kryme. Na polostrove môže podľa neho fungovať sabotážna a prieskumná skupina.   Alexej Leonkov v rozhovore povedal, že na Kryme by mohla pôsobiť profesionálna sabotážna skupina, ktorá zariaďuje výbuchy rôznych zariadení na polostrove. Zároveň, ako…

Turecko definitívne vsadilo na ruské obranné systémy S-400

0 icon

Turecko, 17.august 2022 (AM) – Niektoré prvky protilietadlových raketových systémov S-400 sa budú vyrábať v Turecku. Šéf Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu (FSMTC) Ruska Dmitrij Šugajev hovoril o pokračovaní spolupráce s Tureckom na systémoch S-400. Povedal, že Ankara podpísala zmluvu na dodávku druhého pluku protilietadlových

Likvidoval najhorlivejších nepriateľov. Akú úlohu zohral Pavel Sudoplatov v histórii sovietskej spravodajskej služby

0 icon

Rusko, 17.august 2022 (AM) – 20. júla 1907 sa narodil Pavel Sudoplatov - legendárny sovietsky spravodajský dôstojník a sabotér, ktorý sa podieľal na likvidácii množstva nepriateľov ZSSR, vrátane Jevgenija Konovalca, vodcu Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN), ktorý spolupracoval s nacistami. Počas Veľkej vlasteneckej vojny viedol Sudoplatov prieskumné a s

FOTO DŇA

Snímka z otvorenia výstavy Necuke v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave

Autor: FOTO TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali