Čína sa snaží udržať hospodársky zázrak. Západ dúfa v rozpad čínskej ekonomiky

Peking 6. júna 2023 (HSP/Vz/Foto:Pixabay)

 

Čínska ekonomika ekonómov sklamala. Tí očakávali rýchly rast po odstránení kovidových obmedzení a teraz čakajú na koniec čínskeho hospodárskeho zázraku. Prečo Číňania míňajú menej, aké štrukturálne problémy ťahajú čínsku ekonomiku nadol a aký to má vplyv na ostatné ekonomiky a na ropu a kovy?

juan
Ilustračné foto

Čínska ekonomika už minulý rok nesplnila svoj cieľ 5,5 % a jej HDP vzrástol len o 3 %. Aby bolo jasné, v roku 2021 čínska ekonomika vzrástla o 8,1 % a predtým boli čísla ešte vyššie.

Neúspech v roku 2022 sa pripísali politike nulového kovidu, takže jej zrušenie v roku 2023 vyvolalo nadšené očakávania rýchleho oživenia čínskej ekonomiky. Svetová ekonomika vkladala do Číny veľké nádeje, ktoré mali potiahnuť nahor dopyt po komoditách spolu s cenami komodít, ako aj potiahnuť nahor svetovú ekonomiku ako celok. Koniec koncov, ide o jednu z najväčších ekonomík na svete. A spočiatku sa všetko darilo, ale aprílové údaje ekonómov vystrašili. Akosi veľmi rýchlo sa začalo prejavovať spomalenie čínskej ekonomiky. Éra rýchleho rastu v Číne sa skončila, uviedli ekonómovia agentúry Bloomberg.

“Počas celého prvého štvrťroka 2023 rástla čínska ekonomika lepšie, ako sa očakávalo. Problémy sa začali v máji, keď sme sa začali postupne dozvedať ekonomické údaje ČĽR za apríl. Najprv bol aprílový index PMI nižší ako 50 a potom vyšli údaje, ktoré ukázali výrazný pokles dovozu vrátane zdrojov. Investorom sa nepáčila ani takmer nulová inflácia, veľmi nízky objem úverov a nie taký silný rast maloobchodných tržieb v apríli, ako sa očakávalo,” hovorí Roman Lukjančikov, analytik spoločnosti Freedom Finance Global.

Čo sa teda stalo s čínskou ekonomikou? Čo ju ťahá späť a brzdí? V prvom rade je sklamaním, že klesá spotrebiteľská aktivita: Číňania najprv naozaj začali viac chodiť do reštaurácií a cestovať, čo dlho nemohli. Ale šialenstvo začína opadávať a Číňania začínajú opäť šetriť.

Podľa Lukjančikova, Číňania začali menej spotrebúvať zo strachu, že prídu o prácu, pretože recesia v západných krajinách vedie k nižšiemu dopytu po čínskom vývoze, čo má za následok menšie pracovné nasadenie v čínskych továrňach, ktoré zamestnávajú väčšinu čínskeho obyvateľstva.

“V konečnom dôsledku priemerný čínsky pracovník nevidí rast miezd a radšej šetrí “pre každý prípad”, najmä po opakovaných, dlhodobých a niekedy neočakávaných výlukách počas pandémie koronavírusu v ČĽR,” dodáva.

Boom na trhu s nehnuteľnosťami a nadmerné investície, ktoré viac ako desaťročie poháňali hospodársky rast, sa skončili. Nahromadili sa tu obrovské dlhy. Je to jeden z mnohých štrukturálnych problémov krajiny. Čínske úrady však majú v úmysle konať a plánujú oživiť trh s nehnuteľnosťami: oznámili, že pripravujú nové podporné opatrenia, ako napríklad zníženie počiatočného poplatku za hypotéku a iné.

Na pozadí aktuálnych hospodárskych údajov ekonómovia pripomínajú základné problémy Číny, ktorých je v skutočnosti pomerne veľa. Medzi štrukturálne problémy Číny, ktoré ekonómovia uvádzajú, patrí závislosť krajiny od vývozu, ktorý môže klesať v dôsledku recesie hlavných obchodných partnerov USA a EÚ. Čína má drahšiu pracovnú silu ako zvyšok južnej a juhovýchodnej Ázie. “Výrobný pracovník v Thajsku súhlasí s tým, že dostane o 40 % nižšiu mzdu ako jeho čínsky kolega, zatiaľ čo v Indii by pracovník s rovnakou kvalifikáciou stál o 80 % menej ako v Číne,” hovorí Lukjančikov. Z toho vyplýva pokles zahraničných investícií do čínskej ekonomiky. Pretrváva aj demografický problém; populácia sa zmenšuje a starne, a preto bude nedostatok pracovníkov.

Ďalším veľkým dlhodobým problémom Ríše stredu je rýchlo rastúci dlh samotného štátu aj podnikového sektora. “Problémom je, že veľkú časť investícií realizuje verejný sektor, ktorý je výrazne menej efektívny ako čínske súkromné podniky. Verejný sektor vlastní takmer 40 % aktív krajiny, ale vytvára len približne 25 % HDP. Namiesto intenzívneho rozvoja sa štátne podniky vydávajú jednoduchšou, extenzívnou cestou, ktorá si vyžaduje oveľa viac investícií – a teda aj viac pôžičiek – na dosiahnutie potrebného hospodárskeho rastu,” vysvetľuje analytik Freedom Finance Global.

Podľa jeho názoru všetky tieto problémy približujú Čínu k “pasci stredných príjmov”. “Jediným známym spôsobom, ako túto “pascu” prekonať, sú vážne inštitucionálne zmeny (nezávislé súdy a slobodné médiá, decentralizácia politickej moci atď.) Práve tieto kroky umožnili Japonsku, Južnej Kórei a Taiwanu prekonať “pascu stredných príjmov” a stať sa vysoko rozvinutými krajinami. A väčšina krajín, ktoré takéto reformy odmietli, sa nakoniec rozlúčila aj s vysokým hospodárskym rastom. Ak Čína nepôjde cestou svojich úspešných susedov, nahradia ju India, Indonézia, Vietnam, Thajsko, Malajzia a Filipíny, ktoré sú síce menej úspešné, ale už teraz majú nádej,” domnieva sa Lukjančikov.

Niektorí západní ekonómovia sa domnievajú, že namiesto rastu 6 – 8 % ročne, ako tomu bolo v minulom roku, bude čínska ekonomika v najbližších rokoch rásť len o 2 – 3 %. Zdá sa, že 2 – 3 % rast nie je vôbec zlý, taký rast by jej mohli závidieť mnohé západné ekonomiky, ktoré buď stagnujú, alebo sú v recesii.

Avšak vzhľadom na veľkosť čínskej ekonomiky vo svetovom meradle (a v HDP v parite kúpnej sily dokonca prevyšuje americkú ekonomiku) je zníženie rastu zo 6 – 8 % na 2 – 3 % vážnym úderom pre samotnú Čínu, jej obchodných partnerov a svetovú ekonomiku ako celok.

Každé dodatočné 1 % hospodárskeho rastu Číny vedie k 0,3 % rastu ostatných ekonomík (výpočty MMF), preto je ťažké nepreceňovať vplyv Číny na svetovú hospodársku situáciu, povedal Lukjančikov. Podľa neho spomalením čínskej ekonomiky ako prví utrpia jej najbližší susedia – Južná Kórea, Taiwan, juhovýchodná Ázia a Austrália.

Trpel by aj trh s energiou. Ceny ropy išli hneď nadol, akonáhle čínske údaje neboli dobré. A po tom, ako čínska vláda oznámila podporu trhu s nehnuteľnosťami, ceny ropy okamžite mierne vzrástli. Čína je hlavným spotrebiteľom tejto komodity a problémy v čínskej ekonomike sa okamžite premietajú do dopytu po rope a následne do jej ceny. A v tomto ohľade Rusko, ktoré zvyšuje svoj vývoz ropy a plynu do nebeskej ríše a všeobecne je čínska ekonomika najväčším spotrebiteľom ruských surovín, ťaží z ekonomicky silnej a rýchlo rastúcej Číny.

“Hrozí, že ceny kovov klesnú ešte viac, keďže čínska ekonomika spotrebuje približne 60 % svetovej produkcie železnej rudy a približne 50 % svetovej produkcie rafinovanej medi, niklu a zinku.” – povedal Lukjančikov.

“Zatiaľ očakávame, že čínska ekonomika v roku 2023 porastie o 5,5 %, čo je nad oficiálnym vládnym cieľom 5 %. Problémom je, že pokles rastu HDP môže v nasledujúcich rokoch nielen pokračovať, ale aj zrýchľovať – napríklad MMF predpovedá čínskemu hospodárskemu rastu menej ako 4 % ročne už v roku 2026,” hovorí Lukjančikov. Počet ľudí, ktorí nebudú ochotní investovať do upadajúcej ekonomiky, sa znásobí. Bez pokračujúceho hospodárskeho zázraku nebude mať Čína silu naďalej konkurovať a porážať svojho hlavného konkurenta – USA. A nejde len o hospodársku konfrontáciu, ale o boj o globálnu moc a vplyv, ktorý víťaznej krajine zabezpečí dlhodobú prosperitu.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:30

Tlaková níž Agnes zasiahla Britské ostrovy prudkým vetrom a na ich území spôsobila záplavy a výpadky energie.

16:29

Vo Francúzsku sa vlani narodilo menej detí než v ktorýkoľvek iný rok od druhej svetovej vojny, informoval vo štvrtok francúzsky štatistický úrad INSEE.

16:29

Švédi môžu byť radi, že maďarský parlament nehlasuje o ich vstupe do Severoatlantickej aliancie teraz. Vyhlásil to vo štvrtok šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás, ktorý podľa servera hang.hu dodal, že vláda nestiahla návrh ratifikácie vstupu Švédska do NATO. Ďalej poznamenal, že “dnes je vo frakcii malá ochota o tom hlasovať”.

15:52

Azerbajdžan vo štvrtok vyzval etnických Arménov žijúcich v regióne Náhorný Karabach, ktorý Baku po vojenskej operácii dostalo pod svoju kontrolu, aby neodchádzali z domovov a stali sa súčasťou azerbajdžanskej multietnickej spoločnosti.

15:47

Generálny tajomník NATO zopakoval, že pád trosiek ruského dronu na územie Rumunska nemá znaky úmyselného útoku na spojeneckú krajinu NATO.

NATO zároveň začalo posilňovať svoju prítomnosť na svojom východnom krídle, najmä bolo do Rumunska vyslaných niekoľko stíhačiek na hliadkovanie vzdušného priestoru, uviedol Stoltenberg.

15:37

Traja ľudia zahynuli v noci na štvrtok vo Švédsku pri rôznych incidentoch v čase, keď krajinou otriasa vlna násilia spojená s bojom medzi znepriatelenými zločineckými skupinami.

15:28

Kazachstan bude dodržiavať sankčný režim voči Rusku, vyhlásil Tokajev.

15:06

Pyrotechnici moldavskej polície vo štvrtok zneškodnili výbušninu pochádzajúcu zrejme zo strely, ktorej úlomky sa našli pri brehu rybníka neďaleko mesta Anenii Noi vzdialeného od hranice s Ukrajinou necelých 40 kilometrov.

14:43

Nemecko kúpi od Izraela tri systémy protiraketovej obrany Arrow 3. Dohodu podpísali vo štvrtok v Berlíne ministri obrany oboch krajín Boris Pistorius a Joav Gallant.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke drevený gotický kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Zabudnite na handričky a papierové utierky! Takto rýchlo ste okná ešte neumývali. Budú žiariť

0 icon

28.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Umývanie okien je pre mnohých ľudí jednou z najmenej príjemných domácich prác. Vyžaduje si to veľa času a úsilia a výsledky nie sú vždy uspokojivé. Existuje trik, ktorý vám pomôže rýchlo zvládnuť túto úlohu.

Po zbere nevyhadzujte kríky paradajok. Môžete ich použiť 4 spôsobmi

0 icon

28.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Čo robiť s kríkmi paradajok po zbere? Túto otázku si kladie veľa ľudí. Ukázalo sa, že ich nemusíte vyhadzovať. Oveľa lepší nápad je použiť ich jednoduchým a ekologickým spôsobom. Čo by si mal urobiť? Presvedčte sa o tom sami.

Hádžete čajové vrecúško do koša? Radšej to dajte na radiátor

0 icon

28.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Po uvarení čaju hodíte použité čajové vrecúško do koša? To je chyba, pretože má veľa aplikácií, ktoré značne uľahčujú život. Zamilujete si ich pre ich nízke náklady, jednoduchosť a efekty, ktoré vás určite prekvapia. Na čo použiť vrecúško čaju?

Napnutá pokožka za 10 minút? Urobte si hĺbkovo hydratačnú masku. Neutratíte za ňu ani cent

0 icon

28.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Suchá a podráždená pokožka je problémom mnohých z nás. Najčastejšie siahame po kozmetike z drogérie, ktorá však nie vždy prináša želaný účinok. Tu je niekoľko domácich prostriedkov na hydratáciu a výživu pokožky.

Do vody nalejte tri odmerky a namočte si nohy. Na bežný problém mnohých slovenských žien sa zabudne

0 icon

28.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Nohy sú časťou tela, ktorú veľa ľudí ignoruje. Niektorí si ich ani špeciálne neumývajú, napokon to za nás robí pena stekajúca z tela. Všakže? Ale nie. Starostlivosť o ne sa určite oplatí a pomôže nám v tom produkt, ktorý by nás nenapadol.

Armádny Magazín

Kanada pomôže USA v Arménsku

0 icon

Kanada, 28. september 2023 - Kanadská vláda vymenovala kariérneho diplomata Andrewa Turnera za nového veľvyslanca v Arménsku a pripravuje otvorenie veľvyslanectva v Jerevane. Pre Ottawu to nemá praktický význam; úlohou projektu je pomôcť USA získať oporu na južnom Kaukaze, povedal pre Vzgljad Vostok Andrej Are

Krajiny, ktoré zabili desiatky miliónov ľudí, by nemali mať nárok na stále miesto v BR OSN

0 icon

Nemecko, 28.september 2023 - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo svojom prejave na 78. zasadnutí Valného zhromaždenia (VZ) OSN označil postoj Berlína, Ríma a Tokia, ktoré rozpútali krvavú druhú svetovú vojnu, k rezolúcii o glorifikácii nacizmu za poľutovaniahodný. "Je mimoriadne znepokojujúce, že Nemecko, Taliansko a Japonsko minulý rok po…

Česko kúpi od USA 24 stíhačiek F-35 "na základe odporúčania armády"

0 icon

USA, 28.september 2023 - Na pozadí ukrajinského konfliktu sa európske krajiny stávajú jedným z hlavných nákupcov amerických zbraní a vojenského vybavenia, nešetria peniaze, a to aj pri zohľadnení ich vlastných vážnych ekonomických problémov. Potrebu militarizácie a rastu vojenských alokácií prezentujú súčasné orgány väčšiny európskych štátov pod zámienkou zab

Kanada sa pošpinila spoluvinou na nacizme a zradou vlastnej histórie

0 icon

Kanada, 28. september 2023 - Oslava 98-ročného banderovca Jaroslava Hunka, ktorý slúžil ako dobrovoľník v divízii SS "Galícia", sprevádzaná potleskom premiéra Justina Trudeaua, predsedu parlamentu, členov Dolnej snemovne a pozvaných západných diplomatov v kanadskom parlamente naďalej vyvoláva pobúrenie a odsúdenie aj u najbližších

Erdoganov hlavný kritik v americkom Senáte je podozrivý z lobingu pre Egypt

0 icon

USA, 28.september 2023 - Demokrat Robert Menendez bol nútený dočasne odstúpiť z funkcie predsedu výboru pre zahraničné veci v americkom Senáte v súvislosti s obvineniami z korupcie vznesenými voči jeho osobe. Kľúčová postava zahraničnej politiky USA sa má 27. septembra postaviť pred súd v New Yorku. Hoci samotný zákonodarca dáva…

TopDesať

10 skrytých dôvodov, prečo je váš internet pomalý

0 icon

Stalo sa vám niekedy, že ste sa ocitli uprostred schôdzky v službe Zoom a zúfalo sa snažíte zachovať pokoj, zatiaľ čo sa váš internet plazí rýchlosťou, pri ktorej by sa aj slimák zdal byť rýchly? Verte nám, vieme, akú daň si to môže vybrať na vašej trpezlivosti a produktivite. Už…

Porovnávanie týchto rôznych vecí vám zmení pohľad na svet

0 icon

Porovnávanie môže byť zábava. Nasledujúce fotografie vám ukážu zaujímavé porovnávanie rôznych vecí. Tieto fotografie s veľkou pravdepodobnosťou zmenia váš pohľad na svet. Fotografia je mocná forma umenia, ktorá nám umožňuje zachytiť momenty, miesta a predmety z rôznych perspektív. Niektorí fotografi to posúvajú o krok ďalej a vytvárajú podmanivé porovnávacie fotografie,…

Demencia bola malému dievčatku diagnostikovaná po bežnom vyšetrení očí

0 icon

Demencia je stav, ktorý sa často spája s pokročilejším vekom. Jedna šokovaná žena však prezradila, ako vzala svoju 7-ročnú dcéru na obvyklé očné vyšetrenie. V ten deň dievčatku diagnostikovali zriedkavú formu demencie. Teraz mama šíri povedomie o stave svojej dcéry a chce, aby každý rodič dával pozor na stav svojich…

Ľudia, ktorí si neumývajú nohy v sprche, robia veľkú chybu!

0 icon

Naše nohy produkujú až neuveriteľné 2 litre potu za deň, pretože majú asi 250 000 potných žliaz! V kombinácii s baktériami, ktoré na nich žijú to vytvára zápach. Umývanie a namáčanie nôh pomáha nielen odstraňovať zápach, ale prospieva aj krvi, nechtom na nohách a dokonca aj kĺbom. Umývanie nôh pomáha odstrániť zápach

Parkovanie nie je pre každého. Títo ľudia to pohnojili

0 icon

Parkovanie nie je pre každého! Títo ľudia to naozaj pohnojili a svojim úžasným parkovaním dokázali rozčúliť svoje okolie. Určite však dokázali aj mnohých pobaviť a preto sa s vami podelíme o tieto fotografie. Hovorí sa, že veľa ľudí by nemalo mať dovolené šoférovať a tieto zlé parkovacie fotografie ilustrujú toto…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali