Prvá hlásateľka správ vytvorená umelou inteligenciou (AI) bude mať svoj profesionálny debut na nadchádzajúcich zasadnutiach najvyšších čínskych politických inštitúcií v marci, ako o tom na tlačovej konferencii informovala agentúra Xinhua, Informáciu zverejnil Daily Mail.
Novú čínsku moderátorku nazvali Xin Xiaomeng a je dielom agentúry Xinhua v spolupráci so spoločnosťou Sogou vlastniacou internetový vyhľadávač.
Vývojári vymodelovali jej prejav, pohyby a gestá podľa vzoru známej “živej” moderátorky Qu Meng až do takej miery, že môže “čítať texty prirodzene ako profesionálna moderátorka”.
Xinhua unveils world’s first female #AI news anchor pic.twitter.com/Faj3Mk69y1
— China Xinhua News (@XHNews) 20. februára 2019
“Ahoj všetci, som svetovo prvá ženská AI moderátorka vyvinutá agentúrou Xinhua News Agency a Sogou. Volám sa Xin Xiaomeng,” predstavuje sa v úvodnom videu.
Pripojí sa tak k už existujúcim mužským AI moderátorom známym verejnosti od novembra 2018, ktorými sú anglicky hovoriaci Zhang Zhao a čínsky kolega Qiu Hao.
Xinhua navyše predstavila zdokonalenú verziu AI moderátora Qiu Hao, ktorého nazvala Xin Xiaohao, ktorý je schopný gestikulovať prirodzeným spôsobom a čítať správy aj postojačky. Systém AI bol použitý na syntézu hlasov, pohybov a výrazov moderátorov, presne podľa vzoru skutočných moderátorov.
Xinhua’s male #AI anchor can now broadcast news in a standing position, with more body language pic.twitter.com/2YZLouhYnN
— China Xinhua News (@XHNews) 20. februára 2019
Podľa vyjadrenia agentúry Xinhua majú takíto moderátori výhodu v tom, že môžu pracovať 24 hodín denne na oficiálnych webstránkach a na rôznych platformách sociálnych médií, čo môže znížiť náklady na spravodajstvo a zvýšiť efektivitu počas hlásenia najnovších správ.
Od novembra 2018 už AI moderátori hlásili viac ako 3 400 správ, ktorých celková dĺžka presahuje 10-tisíc minút.
Niektorí diváci ich uvítali, ale iní zistili, že evidentne nejde o živú osobu, keď si všimli hlavne pohyb úst a značne robotický a neprirodzený hlas.
Portál Quartz informuje aj o tom, že Xinhua v posledných rokoch experimentuje v oblasti AI aj s robotom-moderátorom, no v tomto pokusy nie sú až také úspešné.
V roku 2017 takýto čínsky robot nazvaný Jia jia, ktorý pripomínal mladú ženu v historickom oblečení, viedol rozhovor s expertom AI a spoluzakladateľom časopisu Wired Kevinom Kellym, ale Jia Jia jednoznačne ťažko odpovedal prirodzeným spôsobom na mnohé z otázok, pričom niekedy trvalo až 10 sekúnd, aby povedal jedno či dve slová, ktoré aj nie vždy mali zmysel.