Ciele USA a ich spojencov (USA, Izrael, Jordánsko, Turecko, Saudská Arábia, Quatar, Spojené Arabské emiráty) sú prezentované slovami “Asad musí odísť” a “Sýria by mala byť rozdelená”, pričom každá z krajín chce zo sýrskeho koláča niečo získať. Hráčom, ktorého koalícia v čele s USA podporuje, je “umiernená opozícia”, ktorá však je umiernená len na papieri. Po páde Asada Američania chcú, aby v Sýrii vládla “bábková vláda”, ktorá by však krajinu priviedla k totálnemu chaosu a následne k rozpadu.
Sýria dlho bojovala osamotená proti koalícii v čele s USA. V roku 2015 však už bola situácia kritická a tak Sýrii prišli otvorene na pomoc Rusi. Plán, ktorý sa snažili Američania presadiť, utrpel krach. Vďaka pomoci Ruska, Iránu, Libanonu sa sýrska armáda pozviechala a ruské letecké útoky, Hizballáh, iránski dobrovoľníci a šiíti z Palestíny, Afganistanu, Iraku vymazali teroristov “opozície” podporovaných USA a ich spojencami zo zemského povrchu. Dnes sýrska armáda likviduje posledné ohniská odporu a teroristi museli prejsť k taktike partizánskej vojny, pretože ich frontové línie sa totálne zrútili.
Keďže plán Američanov a ich spojencov utrpel neúspech, rozhodli sa pokračovať v tlaku na Sýriu pomocou ISIS, o ktorých mnohí z analytikov tvrdia že je to zástupná armáda USA a proamerickej koalície.
Po ťažkých porážkach teroristov sa preto objavila hrozba priameho vstupu niektorých armád do vojenského konfliktu v Sýrii, čo sa na začiatku konfliktu v Sýrii vylučovalo. Ide predovšetkým o Turkov, Američanov a Izrael.
Izrael sleduje svoje záujmy v oblasti Golanských výšin a sústredí svoju pozornosť na boj proti libanonskému Hizballáhu, ktorého bojovej kondícii a politickým preferenciám konflikt v Sýrii nesmierne pomohol. Hizballáh zvýšil svoju aj tak dosť vysokú prestíž v arabskom svete, dostal sa k modernejším zbraniam, získal nové bojové skúsenosti – to všetko sú faktory, ktorých sa Izrael obáva.
Izrael má bytostný záujem na udržaní svojho vplyvu nad Golanskými výšinami, zo strategického hľadiska má záujem o pohraničnú provinciu El-Kunejtra a takisto o západné časti provincií Daraa a Damask.
Podľa amerického plánu Jordánsko malo kontrolovať priestor medzi izraelskou a americkou zónou. V Jordánsku je stále pripravená silná skupina jordánskych vojsk, ktorá si však netrúfa na Sýriu zaútočiť kvôli ruskej a iránskej podpore režimu Bašára Asada.
Turci sa angažujú na severe Sýrie a v Iraku a tvrdia, že ich aktivity v Sýrii sú namierené iba proti Kurdom a ISIS. Pritom Turci nepostupovali nejako rozhodne v boji proti ISIS, obsadili len oblasť, o ktorú mali záujem už v prvých rokovaniach venujúcich sa rozdeleniu Sýrie. Pritom väčšina analytikov je presvedčená, že ISIS proti Turkom ani nejako rozhodne nebojoval, nechal sa vyplatiť a stiahol sa na pozície určené scenárom.
Čo sa týka Američanov, ktorí sa takisto dušovali, že priamo do konfliktu v Sýrii nevstúpia, ukázalo sa, že to nemyslia až tak vážne. Američania hrajú svoju hru kurdskou kartou, angažujú sa pomerne neúspešne v irackom Mósule a s kurdskou kartou sa chystajú hrať aj na severovýchode Sýrie.
Američania sústredia svoju pozornosť na oblasť východne od Palmýáry a Deir ez Zor. (Trumpove aktivity proti KĽDR a proti Iránu, ako aj predčasný útok na sýrske vojenské letisko však spravili čiastočne škrt plánom vojenským jastrabom z protitrumpovskej opozície).
Hassan Issa